Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 18 Jul 2025, 23:51


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Dec 2012, 12:07
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Kreće gradnja “Južnog toka”

U petak počinje da se realizuje najveći projekat u Evropi - izgradnja velikog gasovoda od Anape, na obali Crnog mora. Na delu kroz Srbiju biće uposlena i domaća operativa

Slika

U Anapi, na obali Crnog mora, na kompresorskoj stanici “Ruskaja”, u petak počinje izgradnja “Južnog toka”. Investicija je “teška” 16 milijardi evra, a zahvaljujući ovom gasovodu 30 miliona domaćinstava u Evropi biće opskrbljeno gasom, strujom i toplom vodom. Prve količine gasa poteći će “Južnim tokom” 2015. godine.

Trasa gasovoda ide iz Anape, zatim dnom Crnog mora do Varne, prolazi kroz Bugarsku i kod Zaječara ulazi u Srbiju čijom se teritorijom prostire u dužini od 420 kilometara. Početak radova u našoj zemlji nadležni najavljuju do kraja ovog meseca. Na srpskom delu gasovoda predviđena su dva kraka - prema Hrvatskoj i Republici Srpskoj. Glavna trasa gasovoda ide još i kroz Mađarsku i Sloveniju, do severne Italije.


Iz ležišta “Jamal” i dosad nekorišćenog “Štokman polja” slivaće se “Južnim tokom” 63 milijardi kubika gasa godišnje. Dužina gasovoda kroz Crno more je 925 kilometara, dok se trasa na kopnenom delu Evrope prostire na 1.455 kilometara. Planirana je izgradnja osam kompresorskih stanica, od kojih dve u Srbiji. Srbija će samo od tranzita ubirati prihod od oko 200 miliona evra godišnje. Na ovom projektu biće uposlena i domaća operativa, direktno oko 2.000 radnika, indirektno mnogo više.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Dec 2012, 17:15
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Vlasnicima hotela Jugoslavija preti kazna

Slika

BEOGRAD, 7. decembra 2012. (Beta) - Vlasnici beogradskog hotela "Jugoslavija" trebalo bi hitno da počnu radove na uredjenju tog objekta, inače će im biti naplaćena kazna od dva miliona evra za nekorišćenje lokacije namenjene za hotelske kapacitete, izjavio je u petak državni sekretar za turizam u Ministarsvu finansija Goran Petković.

Petković je agenciji Beta rekao da se na tom hotelu trenutno ništa ne radi, da se vlasnici nisu obratili Ministarstvu više od godinu dana i da bi trebalo ponovo pokrenuti razgovore s tim investitorom.

Hotel "Jugoslavija" je 2006. godine kupio grčki investicioni fond Alpe Adria hoteli, a najavljivano je da će hotelom nakon završetka rekonstrukcije upravljati hotelski lanac "Kempinski".

Prema rečima Petkovića, rok za završetak hotela, posle koga može biti naplaćena kazna, ističe početkom 2014. godine.


Izvor: Beta


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Dec 2012, 17:17
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Akcije Telekoma uskoro na berzi

Slika

BEOGRAD, 7. decembra 2012. (Beta) - Predsednik Komisije za hartije od vrednosti Srbije Zoran Ćirović ocenio je u petak da će se Telekom Srbije uskoro pojaviti na berzi, ali je istakao da to prvenstveno zavisi od odluke države koja je vlasnik.

"Očekujem da će u nekom kraćem vremenskom periodu, ali to prvenstveno zavisi od države, akcije Telekoma biti na berzi i tako svima kojima su te akcije dodeljene biti ostavljena mogućnost da ih kupuju i prodaju", rekao je on novinarima posle okruglog stola o ograničenjima i mogućnostima institucionalne tražnje za državnim hartijama od vrednosti.

Ćirović je rekao da država, koja je vlasnik Telekoma, treba da odluči koji je to pravi momenat kada će akcije tog telekomunikacionog preduzeća biti uključene na Beogradsku berzu.

Podsetio je da su besplatne akcije Telekoma podeljene u aprilu ove godine, ali je napomenuo da još nisu uključene na trgovanje na Beogradskoj berzi.

Od ukupno jedne milijarde akcija Telekoma, 6,94 odsto akcija dobili su zaposleni i bivši zaposleni u toj kompaniji, a gradjani 15 odsto.

Ćirović je rekao da je situacija s drugom velikom državnom kompanijom Elektroprivrednom Srbije (EPS) "malo drugačija" i da ne čekuje brzi izlazak tog javnog preduzeća na berzu.

Izvor : Beta


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Dec 2012, 17:19
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Beogradska berza: Gde je nestalo 10 mlrd. evra?

Pre pet godina najunosniji vid štednje bila je kupovina akcija najboljih preduzeća na berzi. Indeks je tada dostigao neslućene visine i mnogi građani su se zaduživali u bankama da bi kupovali akcije, čiji je prinos na dividende bio mnogo veći od kamata na dug.

Slika

Vrednost kompanija koje su se kotirale bila je oko 15 milijardi evra da bi ona sada pala na tek trećinu tadašnje vrednosti. Gde se u međuvremenu istopilo 10 milijardi evra?

Kriza u svetu i regionu, loša privatizacija i odliv kapitala stranih investitora gotovo su istopili tržište kapitala u Srbiji. Smanjene su i cene akcija firmi i promet.

Mnoge firme koje su privatizovane otišle su u stečaj pa je berza postala ogledalo naše privrede. Ove godine promet će biti 200 miliona evra, a indeks rasta šest puta manji nego u maju 2007. godine.

- Posle procesa privatizacije koji je bio manje više završen očekivao se pravi razvoj pravog berzanskog tržišta. Znači da reorganizovane kompanije vlasnički dođu do tog berzanskog tržišta, emituju hartije od verdnosti po tom sonovu prikupe kapital za svoj investicioni razvoj. To je izostalo kao posledice nedovoljnog interesovanja i inventivnosti vlasnika tih kompanija - objašnjava Branislav Jorgić iz firme "Jorgić broker".

Dobra prošlost se ne može lako vratiti, ali akcije poput NIS-ovih koje su porasle za 220 dinara, Komercijalne banke, Metalca i Energoprojekta i još nekoliko kompanija sa takozvane liste najkvalitetnijih, kao i korporativnih obveznica, bude nadu u oporavak berze na zdravijim osnovama.

Izvor: kamatica


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Dec 2012, 17:21
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Prijava imovine: Zamka za bogate

Ministarstvo finansija i privrede priprema odluku koja će obavezati bogate građane Srbije da prijave svu svoju imovinu.

Slika

Dokument bi trebalo da prođe Vladu već sledeće nedelje.

To je pretpostavka da od sledeće godine poreznici krenu u unakrsnu kontrolu onog šta najimućniji u Srbiji poseduju, a koliko, s druge strane, zvanično zarađuju. Sa ciljem da razliku između prijavljenog i stečenog - oporezuju.


Nadležni u Ministarstvu finansija tek pripremaju uslove i kriterijume koji će presuditi kolika imovina znači bogatstvo u Srbiji. Ova odluka treba i da definiše koja se sve vrsta imovine prijavljuje i evidentira.

"Svi detalji odluke biće poznati 14. decembra" - kažu u Ministarstvu finansija i privrede. "Kriterijumi se pripremaju."

Najverovatnije je da će se granici postaviti na 300.000 evra. Svako ko ima gotovinu, nekretnine, deonice i drugu imovinu iznad te sume, moraće da je prijavi.

Ukoliko obveznik poseduje kuće, lokale, akcije, ušteđevinu za, na primer, 100.000 evra vredniju od zvanično prijavljenih primanja, poreznici će mu na razliku naplatiti porez.

Izvor:Novosti/S media foto:Guliver/Thinkstock


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Dec 2012, 17:22
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Namerno pakujemo robu u loš dizajn!

Beograd -- Direktor danske firme Balanced food Kim Breting, juče je izjavio da su srpski proizvodi odlični ali da zbog loše ambalaže teško prolaze u inostranstvu.

Slika

Međutim, sa druge strane, naši dizajneri kažu da se loše upakovana hrana kod nas bolje prodaje jer deluje jeftinije, a osiromašeni građani oklevaju i da priđu proizvodu čija ambalaža izgleda skupo.

"U Srbiji jedva pet odsto proizvoda ima pristojnu ambalažu", tvrdi Slavimir Stojanović, direktor firme “Designis” koja se bavi dizajnom pakovanja.
Razlog za to je, kako kaže, što dizajn ambalaže kod mnogih naših prozvoda rade “strine, tetke i drugi rođaci proizvođača”.

"Promašena je tema ako se radi na svoju ruku. To je kao da sami sebi vadite zub. Kod nas je problem i što se izgubilo poverenje da bolje upakovan proizvod donosi veći profit i da se automatski bolje prodaje. Takav je trend svuda u svetu. Mada, ima situacija kada se u Srbiji i namerno radi lošiji dizajn jer tako proizvod deluje jeftinije, dok bi dobar dizajn uplašio potrošače koji bi odmah pretpostavili da je taj proizvod mnogo skup" , kaže Stojanović.

U svetu je logika drugačija. Tamo kvalitetno upakovan proizvod nudi obećanje dobrog, dok sve što je ružno dizajnirano ne obećava i ne privlači kupce.

On dodaje da domaći proizvođači treba da budu svesni da ako naši proizvodi nisu dobro upakovani “ne mogu uopšte da zaigraju na tom tržištu”.

Izvor: B92


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Dec 2012, 21:29
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Srpsko kolo na otvaranju "Južnog toka"


Gradnja gasovoda "Južni tok" počela svečanim otvaranjem u ruskom gradu Anapi na Crnom moru. Ruski predsednik Vladimir Putin otvorio radove na izgradnji. Na svečanosti će biti prikazan film o "Južnom toku", a zatim će govoriti ruski prdsednik.

Slika
Južni tok : Budućnost za sve

Ruski predsednik Vladimir Putin svečano je otvorio radove na izgradnji. Na svečanosti će prvo biti prikazan film o "Južnom toku", a zatim će govoriti ruski prdsednik, javlja RTS.

Ceo gasovod će na kopenenom delu imati osam kompresorskih stanica tri u Bugarskoj, dve u Srbiji, jednu u Mađarskoj i dve u Sloveniji.

Prva faza izgradnje Južnog toka biće završena 2015. godine i tada će gas početi da se isporučuje kupcima. U 2016. godini Južnim tokom biće transportovano 15,75 milijardi kubika, a naredne godine
31,5 milijardi.

Pun kapacitet gasovoda biće 63 milijarde kubih metara godišnje, a prema ranijim najavama, to bi trebalo da se postigne krajem 2018. godine.

To bi trebalo da obezbedi 10 odsto godišnje procenjenje godišnje potrošnje gasa u Evropi i bude dovoljno za pokrivanje energetskih potreba oko 30 miliona domaćinstava.

Iz gasovoda Južni tok planirano je snabdevanje i Makedonije i Grčke, ali su u Gaspromu ranije naveli da na osnovu potrošnje za sada nema potrebe za gradnjom novog gasovoda i da se isporuke mogu obaviti
postojećim gasovodima.

Slika

Južni tok će se snabdevati gasom iz ležišta Jamal i do sada
nekorišćenog polja Štokman.
Posle Putina okupljenima će se obratiti predsednik "Gasproma" Aleksej Miler i direktor "Južnog toka" Marsel Kramer.

Na svečanosti se sve vreme pušta tradicionalna muzika zemalja koje učestvuju u projektu, pa tako i srpsko kolo.

Investicija vredna 16 milijardi evra obezbediće Evropi energetsku sigurnost.

Otvaranju radova na gasovodu prisustvuje i srpska delegacija na čelu sa ministarkom energetike Zoranom Mihajlović.

Ministarka energetike je rekla da je "Južni tok" značajna za Srbiju jer će omogućiti još jedan pravac za snabdevanje gasom, biće obezbeđeno još hiljadu radnih mesta u građevinarstvu i mašinogradnji.

Više puta je isticano da "Južni tok" ima strateški značaj za energetsku stabilnost Evrope, posebno zemalja jugoistočnog regiona, među kojima je i Srbija, jer dobija alternativni pravac snabdevanja gasom iz Rusije.

Gasovod se finansira zajedničkim kapitalom iz Rusije, Italije, Nemačke i Francuske.

Akcionari "Južnog toka" obećavaju da će gasovod biti u funkciji već 2015. godine.

Bajatović: Sigurno da će Južni tok biti izgrađen

Generalni direktor Srbijagasa Dušan
Bajatović izjavio je da je današnji početak gradnje Južnog toka na obali Crnog mora jasan signal da će taj gasovod biti napravljen onako
kako je i rečeno.

"Sa ponosom smo gledali srpsku zastavu koja je bila prva u nizu zemalja učesnica Južnog toka. Ovo je najzad jasan signal svima da će Južni tok biti izgrađen onako kako je i rečeno", kazao je Bajatović agenciji Beta na ceremoniji početka gradnje tog gasovoda u gradu Anapa, na ruskoj obali Crnog mora.

Slika

Podmorska deonica Južnog toka biće na dubini oko dva kilometra, cevi će biti položene po dnu Crnog mora i biće duga oko 900 kilometra. Postavljanje gasovoda u Crnom moru vodiće kompanija Južni tok transport u kojoj ruski Gasrpom ima udeo od 50 odsto, italijanski ENI 20 odsto, a nemački Vinteršal i francuski EDF po 15 odsto.

Kopneni deo gasovoda biće dug oko 1.455 kilometara i trasa će ići od grada Varna u Bugarskoj prema Srbiji, u koju će ući kod Zaječara, a zatim nastaviti kroz Mađarsku i Sloveniju i završavati se u Italiji.

Gasovod će imati dva kraka, oba iz Srbije - jedan za Hrvatsku a drugi za Republiku Srpsku.
Bajatović je dodao da su direktori svih kompanija koje su učesnice projekta Južni toka imali sastanke i razgovore kojima su prisustvovali i bankari koji nameravaju da prate finansiranje gasovoda.

"U svim zemljama postoje mogućnosti da počne gradnja Južnog toka i postoje obezbeđenja sredstva", kazao je on.

Bajatović je naveo da je neoficijelni predlog ruske strane bio da gradnja deonice Južnog toka u Srbiji počne 20. decembra i dodao da se konačni dogovor o datumu očekuje u toku dana.

"Što se tiče Srbijagasa, uradili smo pristupne puteve i obezbedili infrastrukturu, kupili zemljište i završiri razminiranje", kazao je on.

Bajatović je istakao da Srbijagas i Ministarvo energetike završavaju konačnu verziju nacrta zakona o Južnom toku koji podrazumeva da će biti proglašen projektom od nacionalnog značaja, a rešava se i pitanje eksproprijacije, dobijanja licenci i svih drugih pitanja.

"U ponedeljak će to biti spremno da se preda zakonodavstvu, ministarstvima energetke i prostornog planiranja i da se evenutalno nađe pred Vladom Srbije u toku sledeće sedmice", kazao je Bajatović.

Deonica gasovoda Južni tok kroz Srbiju, čija gradnja bi trebalo da počne 20. decembra polaganjem kamena temeljca za kompresorsku stanicu u blizini granice sa Mađarskom, biće duga oko 470 kilometara.

Vrednost radova procenjena je na 1,7 milijardi evra, a investitor je preduzeće Južni tok Srbija u kojem Gasprom ima 51 odsto, a Srbijagas 51 odsto.

Vrednost gradnje čitavog gasovoda Južni tok, koji će ruski gas dovesti do potrošača u Zapadnoj Evropi, procenjena je na 16 milijardi evra, od čega je šest milijardi za kopneni deo, a 10 milijardi za deo u Crnom moru.

Hrvati besni zbog Južnog toka: Srbiji posao stoleća, Hrvatskoj mrvice!

Iako je proteklih godina postojala šansa da glavna trasa prolazi i kroz Hrvatsku, na kraju je Lijepa naša ispala iz igre i mogla bi dobiti tek zaseban deo, pišu hrvatski mediji povodom otvaranja "Južnog toka".

Hrvatski mediji nisu srećni zbog ovakvog razvoja događaja:


"Premda je o hrvatskom učestvovanju u projektu izgradnje ovog gasovoda bilo govora niz godina, glavna će nas trasa ipak zaobići. Prolaziće, kroz Srbiju, u kojoj će to biti najveća investicija u poslednjih 60-ak godina", piše hrvatski Dnevnik.hr.

Izvor:Vesti


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 08 Dec 2012, 16:45
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Sajam automobila sve izvesniji

Udružnje uvoznika automobila, odlučilo je da članicama preporuči učešće na 51. Sajmu automobila u Beogradu. Resorni ministar Rasim Ljajić obećao da će pojedina zakonska rešenja biti prilagođena poslovanju uvoznika.

Održavanje 51. Sajma automobila u Beogradu sve izvesnije. Udruženje uvoznika automobila preporučilo je svojim članicama učešće na toj međunarodnoj manifestaciji. Ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić obećao je da će pojedina zakonska rešenja biti prilagođena poslovanju uvoznika automobila.

Izjave Dušana Cincera, Rolf Jirgen Suerlea i Miloša Petrovića

Tradicija će ipak biti nastavljena. Beogradska publika imaće priliku odmah posle Ženevskog salona da vidi sve novitete iz automobilske industrije. Strane korporacije se, pošto je to međunarodni sajam automobila, već pripremaju.

"Četiri do pet meseci pre sajma moramo da počnemo sa pripremama, kako bi štand izgledao u skladu sa standardima Škode. Potrebno je posebno naručiti vozila koja stižu u zatvorenim sanducima i obaviti sve ostale neophodne pripreme kako bi smo se predstavili na način na koji naš principal zahteva", kaže Dušan Cincer iz "Auto Čačka".

Ima onih koji su na srpskom tržištu investirali desetine milione evra, a od sajma očekuju ne samo izlagački već i komercijalni efekat.

"Sajam je prilika da i u krizi pokažemo da smo živi da postojimo i da našim kupcima pokažemo nove modele. Do sada sam tu firmu vodio na bliskom Istoku, čak 14 tržišta, od Avganistana do Dubajia i nikada nisam razmišljao da sajmove zbog štednje treba ukidati. To je na kraju prilika da se dobro proda jer svako želi da kupi sajamski primerak i bude drugačiji od ostalih. Mi smo sasvim spremni za sajam", poručuje Rolf Jurgen Seyerle iz "Mercedes Benc Srbija".

Udruženje uvoznika uprkos padu prodaje većoj od 30 odsto i loših kreditnih i lizing uslova, smatra da se jedino intervencijom države može pomoći uvoznicima koji godišnje posluju sa dve milijarde evra.

"Mi smo razgovarali sa resornim ministrom Rasimom Ljajićem i on je pokazao izuzetno razumevanje za situaciju u kojoj se uvoznici nalaze. Učinićemo sve da se manifestacija ipak održi", ističe predsednik Udruženja uvoznika automobila i delova Srbije Miloš Petrović.

Uvoznici predlažu da se ove godine uz Sajam automobila održi i Sajam motocikala.


rts


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 08 Dec 2012, 16:46
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Termoelektrana za oporavak Sjenice

Za gradnju termoelektrane u Štavlju zainteresovani investitori iz Češke, Rusije i Kine. Izgradnja termoelektrane i otvaranje nove jame u Štavlju, značilo bi posao za oko 1.000 ljudi, rekao direktor Rudnika mrkog uglja Štavalj Mensud Turković.

Investitori iz Češke, Rusije i Kine zainteresovani su za gradnju termoelektrane u Štavlju, na jugu Srbije, i otvaranje nove jame za iskopavanje uglja, izjavio je direktor Rudnika mrkog uglja Štavalj Mensud Turković.

Slika

Rudnik Štavalj
Turković je rekao da je Rudnik Štavalj sa 200 miliona tona potvrđenih rezervi najveće ležište uglja za podzemnu eksploataciju u Srbiji.

"Izgradnjom termoelektrane snage od oko 300 megavata i otvaranjem nove jame u Štavlju, moglo bi da se zaposli 1.000 ljudi", rekao je Turković i podsetio da je planom Vlade Srbije Rudnik Štavalj na ozbiljnom putu da realizuje tu investiciju.

Turković je rekao da Rudnik mrkog uglja Štavalj, koji posluje u okviru Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja Resavica, trenutno zapošljava 460 radnika koji imaju plate u proseku od oko 40.000 dinara.

Kako je istakao Turković, privreda u Opštini Sjenica je u teškom stanju i ima malo prilika za zapošljavanje, tako da se na jedno radno mesto u Rudniku javi po 10 kandidata.

Rudnik Štavalj je ove godine imao problema sa oksidacijom u jami, zbog čega je polje pripremljeno za eksploataciju moralo da se blokira i da se pripremi novo, rekao je Turković.

"Puna eksploatacija u rudniku počela je 1. decembra i nadamo se da nećemo imati nikavih problema", rekao je on.

U 2011. godini iskopano je 80.000 tona mrkog uglja, a plan za 2013. godinu je da se iskopa 83.000 tona.

Direktor Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja Resavica u restukturiranju Vladimir Milošević rekao je da u sastavu tog preduzeća posluje devet rudnika i da trenutno zapošljavaju oko 4.150 radnika.

"Strategija nove vlade je da Resavica ostane u državnom vlasništvu u celosti", rekao je Milošević i ocenio da je rok za završetak restukturiranja do 30. juna 2014. kratak.

Sistem JP Resavica je veoma glomazan i zbog toga je teško napraviti promene, objasnio je Milošević.

"Novo poslovodstvo Rudnika Resavica trenutno radi na suzbijanju korupcije i na tome da se otvore nova ležišta uglja kako bi se povećala proizvodnja. Radi se i na smanjenju troškva. Sve to sa ciljem da se ostvari što veći profit", rekao je Milošević.


rts


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 08 Dec 2012, 18:51
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
"Srbija prolazi kroz stagflaciju”

Beograd -- "Srbija ove godine prolazi fazu “stagflacije”, stagnaciju kombinovanu sa inflacijom, dakle, visoku nezaposlenost plus visoku inflaciju".

Slika

Profesorka Ekonomskog fakulteta u Subotici dr. Danica Drakulić ocenjuje da u 2012, pored nepovoljnih kretanja, kao što su negativne stope rasta, povećanja tekućeg deficita, rast stope nezaposlenosti, povećanje javnog duga, inflacija nastavlja da se ubrzava, a da je taj trend naročito pokrenut u drugom kvartalu.

Prema Drakulićevoj, na porast inflacije je uticala oštra depresijacija dinara, kao i značajna fiskalna ekspanzija u predizborno vreme, uz izraženu veliku nesigurnost vezanu za formiranje nove Vlade Srbije.

Profesorka napominje da je u julu stopa inflacije prešla gornju granicu koju je ciljala Narodna banke Srbije (NBS), te dolazi do povećanja međugodišnje stope inflacije.

Drakulić je ocenila da je inflacija u čitavom tranzicijskom razdoblju, od 2001, uz otklanjanje cenovnih dispariteta, bila u konstantnom padu, i kretala se uglavnom ispod 10 odsto.

Prema mišljenju Drakulićeve, i pored čvrste monetarne politike i držanja inflacije u umerenim okvirima, izuzev 2004. i 2005. godine, inflacija u Srbiji je na najvišem nivou od svih zemalja u regionu i u Evropskoj uniji (EU).

Drakulić smatra da je pored kontrolisane inflacije, ključna komponenta monetarne politike u Srbiji devizni kurs, za koji smatra da je u početnim godinama tranzicije uspešno stabilizovan.

"Međutim, u situaciji kada je domaća inflacija bila mnogo veća nego u zapadnim privredama, došlo je do realne apresijacije dinara. Naglo je smanjena konkurentnost domaćih proizvoda na stranim tržištima," objasnila je profesorka.

Tako, po Drakulićevoj, u 2007. i 2008. dolazi do značajnog jačanja domaće valute u odnosu na evro, "što je bilo štetno i nerealno po privredu“.

Danica Drakulić je precizirala da je trend rasta dinara štetio izvozu, budući da visok kurs dinara stimuliše uvoz, a destimuliše izvoz, sa opasnošću ubrzanja inflacije. „Inflacija se povećala zbog povećanog priliva novca u obliku evra i drugih stranih valuta. Od kraja 2008, početkom krize, nastavlja se trend depresijacije dinara i vrednost domaće valute je do kraja avgusta ove godine realno oslabila prema evru za oko osam odsto, dok je od 2002. do 2012. vrednost dinara u odnosu na evro prepolovljena,

“ zaključila je profesorka Drakulić.

Izvor : B92


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker