Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 18 Jul 2025, 10:07


Autoru Poruka
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 26 Jul 2012, 17:37
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Poljoprivreda šansa samo u pričama


Beograd -- Govore da je poljoprivreda naša šansa, a sudeći po rezultatima, mi smo na začelju Evrope. Srpski seljak danas obrađuje zemlju gotovo isto kao i njegov predak.


Slika


Međutim, da li rad urodi plodom ako se zna da imamo najmanji procenat površina pod sistemima za navodnjavanje, tek oko dva odsto.

A po tome smo daleko i od Albanije, koja vodom napaja 30 odsto oranica.

Izvoz po hektaru je među najmanjima na Starom kontinentu, a po prinosima smo se vratili 30 godina unazad. I kada nas "udari" vremenska nepogoda, kao što nas je ove godine opustošila suša, možemo samo da merimo štetu, koja nikada neće biti nadoknađena.

Mnogi analitičari i stručnjaci, i političari, naravno, havale se da je poljoprivreda naša šansa, da je naš adut u spoljnotrgovinskoj razmeni.

Srpski agrar, međutim, došao je na nivo koji smo imali sredinom prošlog veka. I ništa se ne menja. Od ovogodišnje suše Srbija će imati štetu od barem dve milijarde evra. Toliki gubitak imali smo zbog visokih temperatura i lane.

Računica pokazuje velike razlike u prinosima na nenavodnjavanim i navodnjavanim površinama. Kod soje je prosek - 2,1 tona po hektaru, dok je na oranicama pod sistemima za navodnjavanje prinos 3,8 tona. Kod kukuruza ta razlika je pet tona po hektaru, a kod jabuke čak 20 tona, pri čemu sve ide u kvalitet.

Direktna šteta je bila 500 miliona evra. Ove godine najviše je stradao kukuruz. Stručnjaci ističu da bi štete kod ove kulture bila znatno manje da su ratari poslušali nauku.

"Savetovali smo ratarima da kukuruz ove godine seju u manjoj gustini, pa smo u proizvodnju ušli sa nedostatkom od 75 procenata", kaže Borislav Kobiljski, direktor Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.

"Slušali su trgovce, a ne stručnjake. Kupovali su inostrano seme i plaćali četiri puta više. Sada nemaju ni klipove. Na oranicama gde je domaće seme, a to je najčešće u centralnoj Srbiji, prinosi nisu toliko drastično pali. Govorili smo i koliki je rizik kada je gustina sadnje velika, ali trgovci su očigledno bili ubedljiviji".

Srpski agrar nije mogao da odgovori visokim temperaturama ovog leta i zbog veoma malog procenta oranica pod sistemima za navodnjavanje.

Od 3,6 miliona hektara obradivih površina, navodnjava se manje od dva odsto, dok je u svetu prosek 17 odsto, a sa ovih površina dobija se oko 40 odsto ukupne svetske produkcije hrane.

Stručnjaci ističu da, kada bismo počeli da navodnjavamo sve površine koje možemo, mogli na njima da računamo na dve žetve godišnje. Tako bi se obradive površine povećale za 25 odsto.


B92

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 27 Jul 2012, 13:40
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Milion stanova pod hipotekom


Novi Sad -- Moguće je da dođe do povećanja ponude stanova, ukoliko banke budu prinuđene da aktiviraju hipoteke, pod kojima je u Srbiji čak 934.000 stanova, piše Dnevnik


Slika


Kako objašnjava Goran Rodić, sekretar Odbora za građevinarstvo Privredne komore Srbije mnogi investitori će morati da snize cene stanova jer neće moći da servisiraju kredite.

Navodeći da je 934.000 stanova pod hipotekom Rodić je objasnio da su tu ubrojane i garancije za kupovinu automobila i slično, međutim, ukoliko zbog krize zaškripi prilikom otplate rate za kupljeno, na tapet dolazi stan. Rodić je mišljenja da je neminovno da cene stanova nastave pad, posebno onih veće kvadrature.

Dobar poznavalac prilika u toj oblasti Dragan Rabatić, inače direktor prodaje u jednoj od najstarijih novosadskih agencija za promet nekretnina „Solis”, izjavio je za Dnevnik da su sva naklapanja o tome šta će biti na jesen uzaludna jer, ako išta na svetu funkcioniše po principu ponude i tražnje, onda je to tržište nekretnina. Džaba sve kalkulacije investitora koliko su uložili u izgradnju ili opremanje stanova, džaba ubeđivanje vlasnika zemljišta da ima divan pogled na reku ili park ako nema kupaca. Oni su ti čija je zadnja.

"Ako prodavac ozbiljno odluči da stan proda, on će ga i prodati. A prodaće ga zato što je svestan vremena u kojem živimo, koje nije kao pre tri ili više godina kada su stanovi držali visoku cenu, nego se svetska kriza i pad cena nekretnina odrazio i na našu zemlju i nemoguće je da se kvadrat kod nas ceni više nego u razvijenijim državama", kaže Rabatić.

On navodi da je sve primetnije raslojavanje društva, tako da ima kupaca koji ne pitaju za cenu već traže tačno ono što su zamislili, ali oni retko kupuju nekretninu preko agencije. Oni koji navraćaju u agenciju najčešće traže garsonjeru ili manji dvosoban stan za oko 40.000 evra, koji plaćaju uglavnom kreditom. Garsonjere se prodaju za oko 1.000 evra kvadrat, a ima manjih stanova i za 700 evra kvadrat. Onaj ko traži što jeftiniji stan samo da reši krov nad glavom, uglavnom ne bira lokaciju, više želi da dobije kvadrat više na periferiji nego skučen prostor bliže centru.

Sagovornik priča da je do samo pre dve godine bilo nezamislivo da se dvosoban stan na Novom naselju proda za manje od 1.000 evra kvadrat, a sada se nude po 800. Ne zato što prodavcima ne treba novca kao pre dve godine, nego što su svesni da više ne mogu dobiti. A uvek je realno ono što se i realizuje, a ne što se ceni. Tako je nedavno nova uknjižena garsonjera u širem centru od 25 kvadrata prodata za 28.000 evra, ali s kompletnim nameštajem. Stan od 54 kvadrata na Novom naselju postigao je cenu od 48.000 evra, dok je dvorišnih 18 kvadrata u centru prodato za 13.000 evra.

Istina je da je došlo povoljno vreme za kupce pa se onima koji su čekali dve-tri godine to isplatilo. Ali su u pravu i oni koji kažu da u prodaji ima mnogo stanova koji su devedesetih godina prošlog veka jeftino otkupljeni pa, pošto god da ih danas prodaju, još uvek će dobro zaraditi. Rabatić kaže da je uveren u to da je u Srbiji prošlo vreme nerealno visokih cena stanova, i procenjuje da će one i dalje polako kliziti nadole jer se potražnja iz brojnih razloga smanjuje.


B92

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 27 Jul 2012, 13:41
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Dužnička kriza stigla do Srbije


Beograd -- Posle Grčke, Španije, Portugala i drugih zemlja koji imaju problem sa javnim dugom, dužnička kriza stigla i do Balkana.


Slika


Ceo Balkan je trenutno pogođen krizom jer je tržišta Evropske unije na koje zemlje iz regiona izvoze zahvatila kriza, piše berlinski dnevnik "Velt" (Die Welt).

Prema rezultatima analize koju je sprovela firma "Ekonomist intelidžens junit", Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Makedonija, Crna Gora, Rumunija i Srbija su najviše patile zbog krize koja je izbila 2008.

U međuvremenu, uprkos blagom privrednom usponu, te zemlje nisu dostigle nivo privrednog rasta koji je postojao pre izbijanja krize."Di velt" prenosi priznanje hrvatskog ministra finansija Slavka Linića da je u toj zemlji ekonomska situacija "ekstremno teška i postače još teža".

U Hrvatskoj je ukupan domaći proizvod (BDP) u stalnom padu, stopa nezaposlenosti je u porastu.

"Da bismo rešili naše probleme morali bi zapravo više da trošimo, ali nemamo nikavog drugog izbora osim da štedimo", opisao je Linić dilemu u Hrvatskoj, piše nemacki list.

Nemački dnevnik sa najvećom pretplatom "Zidojče cajtung" iz Minhena piše da bi kriza u Grčkoj mogla da izazove lančanu reakciju.

Švajcarski list "Noje ciriher cajtung" (NŽ) navodi kako region zapadnog Balkana definišu mnoge podele, ali i zajedničke odlike - recesija i siromaštvo. Balkan kaska za dinamičnijim ekonomijama Istoka, a istovremeno je daleko od ekonomija Zapada, ocenjeno je u opširnom tekstu u ovom renomiranom listu.

Podsećajući da su od nekadašnjih komunističkih zemalja, pre svih zemlje zapadnog Balkana bile pogođene globalnom finansijskom krizom, "NŽ" piše kako je Zapadni Balkan po tradiciji strukturno slab region, koji ne raspolaže sa dovoljno industrijskih proizvoda za izvoz i uporedo se bori sa visoko zaduženim privatnim sektorom.

S obzirom na političke nestabilnosti, zatim na rastući strah da se uđe u rizik, na povećane kamate i relativno visoku zaduženost, taj region sve više zaostaje za dinamičnijim ekonomijama istočne i srednje Evrope.

Bečki institut za poređenje međunarodnih ekonomija postavlja dijagnozu da dolazi do "nove podele" istočne Evrope i do sve heterogenijeg ekonomskog razvoja u zemljama tranzicije, preneo je "NŽ".

I najnoviji podaci Eurostata, statističke agencije EU, o bruto domaćem proizvodu (BDP) po glavi stanovnika pokazuju da regionu predstoji dug put u procesu oporavka.

U Bosni i Hercegovini BDP iznosi 29 odsto od proseka u 27 zemalja clanica EU, u Albaniji 31, Srbiji 35, Makedoniji 36, a u Crnoj Gori 43 odsto.
U Hrvatskoj, budućoj clanici EU, taj procenat je 61 odsto, a u Sloveniji, koja je 2004. primljena u Uniju, iznosi 84 odsto.

Prema navodima Svetske banke, u zemljama jugoistočne Evrope takođe raste siromaštvo. U šest zemalja jugoistocne Evrope - Albaniji, BiH, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji, prema procenama Svetske banke, 7,8 odsto stanovništva pati od ekstremnog siromaštva i dnevno živi sa manje od 2,5 dolara.

Teško je, međutim, preciznije proceniti uticaj finansijske krize na siromaštvo u tim zemljama, pošto podaci o tome nisu u celosti dostupni, zaključio je švajcarski list.


B92

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 28 Jul 2012, 15:19
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Krajem jula i u avgustu nova poskupljenja hrane


Slika


BEOGRAD – Poslednjih dana jula i početkom avgusta u trgovinama u Srbiji poskupeće neke vrste suhomesnatih proizvoda, brašna, mleka i mlečnih proizvoda, slatkiša, alkoholnih i bezalkoholnih pića..., rekli su trgovci za Tanjug.

Na zelenim pijacama, međutim, zbog sve bogatije ponude sezonskog voća i povrća, cene su znatno niže.

Suhomesnati proizvodi poskupeće od pet do 10 procenata, brašno i testenine od četri do 30 odsto, mleko i mlečni proizvodi od dva do pet odsto, slatkiši od pet do 25 odsto, alkoholna pića do 12 procenata.

U pojedinim trgovinama poskupeće i pasulj za 20 procenata, mesne i riblje konzreve od sedam do 19 odsto, smrznuto voće i povrće od pet do sedam odsto.

Trgovci su za avgust najavili poskupljenje kućne hemije, kozmetike od pet do 12 odsto, a u narednom mesecu proizvođači cigareta, koji to nisu učinili u julu, podići će cene između 10 i 20 dinara po paklici.

Kompanije koje su se odlučile da povećaju cene svojih proizvoda to pravdaju poskupljenjem sirovina i nestabilnim kursom koji je šredinom nedelje dostigao 118,68 dinara za evro, a proizvodajči cigareta i povećanjem akcize.

Uprskos trendu smanjivanja cena sezonskog voća i povrća, one beleže rast u nekim mestima koja su teže pogođena sušom.

Stručnjaci procenjuju da će cene osnovnih životnih namirnica u narednom periodu rasti jer je suša prepolovila biljnu proizvodnju.

Standardna potrošačka korpa ne može da zadovolji potrebe prosečne porodice u Srbiji, a situacija se može poboljšati samo povećanjem privredne aktivnosti, zaposlenosti i prosečnih zarada.

Prema analizi doskorašnjeg Ministarstva poljoprivrede i trgovine, prosečna potrošačka korpa u maju iznosila je gotovo 58.000 dinara (57.920,59 dinara) i vredela je 1,43 prosečnih zarada od 40.442 dinara.

Za pokriće minimalne korpe trebalo je izdvojiti 0,76 prosečne zarade ili 30.580,66 dinara.

Predsednica Centra za zaštitu potrošača Srbije (CEPS) Vera Vida napomenula je ranije za Tanjug da se u potrošačkoj korpi više od 40 odsto troši na hranu i da veoma malo novca ostaje za ostale potrebe - odeću, obuću, sredstva za ličnu higijenu, komunalije, knjige, pozorišta, bioskop i slično.

„Zahvaljujući letu i dobroj ponudi ne tako skupog povrća, potrošači mogu nekako da izguraju do jeseni. Čeka nas mnogo vruća jesen od leta jer obećavaju poskupljenje struje, pa ćemo imati i 'strujni udar' na novčanike” pošto će ono da podigne novi talas poskupljenja,” mišljenja je Vida.


Politika

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 28 Jul 2012, 15:20
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Ekonomski izazovi nove Vlade


Nova Vlada Srbije kao svoj ključni cilj postavila je oporavak ekonomije. Planovi Vlade su ambiciozni, a prvi test biće rebalanas ovogodišnjeg budžeta, kažu ekonomisti.


Oporavak ekonomije je ključni cilj nove Vlade, naveo je u svom ekspozeu premijer Ivica Dačić, ističući da država neće štedeti na investicijama, ali će smanjiti državnu potrošnju i administraciju.

Od 22 strane Dačićevog ekspozea skoro polovina je posvećena ekonomiji, što nije nimalo slučajno imajući u vidu da broj nezaposlenih u Srbiji raste a da se novac u kasi topi. U prvim komentarima, ekonomisti kažu da su planovi ambiciozni i da će prvi test za Vladu biti rebalans ovogodišnjeg budžeta.

Pomoć u oporavku Dačić očekuje od poslodavaca, koji neće otpuštati radnike već redovno uplaćivati poreze i doprinose, ali i od banaka - kroz povoljne kredite namenjene, pre svega, privredi.

Ekonomski planovi nove Vlade, između ostalog, predviđaju: donošenje hitnih mera za smanjenje manjka u kasi, poboljšanje uslova poslovanja, povećanje agrarnog budžeta, ulaganja u infrastruktru i nastavak saradnje sa MMF-om. Vlada ne planira zamrzavanje plata i penzija, kao ni prodaju EPS-a i "Železnica Srbije".

Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović ističe da je pozitivno to što je kao veliki problem prepoznat manjak novca u državnoj kasi i što je predloženo donošenje hitnih mera za smanjivanje budžetskog deficita, ali kaže da te mere ne postoje "ni u naznakama".

Te mere će biti pravi test za ostvarivanje planova iz ekspozea. A najveći izazov je, svakako, kako i gde pronaći novac.

Dekan Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju Mihajlo Crnobrnja podseća da je ministar Dinkić upozorio da, u ovom trenutku, u budžetu postoje sredstva samo do kraja avgusta, što je veoma kratak rok. On dodaje da je prvo neophodno obezbediti sredstva za normalno funkcionisanje države.

Oprezni u prvim komentarima, privrednici kažu da će se tek videti koliko je ekspoze realan i koliko će Vlada imati sposobnosti da ga i sprovede.

Veliki broj problema koje Srbija ima posledica su svetske ekonomske krize, pa će oporavak svetske ekonmije uticati na oporavak srpske i na realizaciju planova iznetih u premijerovom ekspozeu.


RTS

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 29 Jul 2012, 12:14
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Mlađan Dinkić: Zadužićemo se da obezbedimo preživljavanje države


NOVI SAD - Ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas da će se naša zemlja zaduživati po povoljnim uslovima, kako bi se obezbedilo preživljavanje države do fiskalne konsolidacije.


Slika


"Zadužićemo se svuda gde je moguće izvući povoljne uslove", rekao je Dinkić i precizirao da ćemo ko god nam ponudi relativno povoljne uslove u ovoj teškoj svetskoj krizi morati da takve pozajmice uzimamo da bismo obezbedili preživljavanje države do fiskalne konsolidacije .

On je u intervjuu novosadskom "Dnevniku" istakao da je takvo pozajmljivanje neophodno, jer, kako je naglasio, ne namerava da "diže u nebesa" poreze da bi se dobio novac za plate i penzije, pošto bi to ubilo privredu do kraja .

Dinkić je rekao da će domaće poslovne banke biti jedan od izvora pozajmljivanja na kratak rok, kroz prodaju trezorskih zapisa i napomenuo da je prošla Vlada Srbije planirala emisiju evro obveznica, dodavši:"I mi ćemo to uraditi".

Ministar finansija i privrede je naglasio da su u planu i bilateralni aranžmani s prijateljskim zemljama, poput Rusije, koja je već u nekim neformalnim kontaktima izrazila želju da nam brzo konvertuje jedan deo kredita za pomoć budžetu, nekih 200 miliona do 300 miliona dolara, koji je već odobren prethodnoj vladi za železnicu.

Razgovaraće se o tome i sa drugima, kazao je Dinkić i dodao da će biti nastavljeni i razgovori s MMF-om i Svetskom bankom.


SEEbiz

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 29 Jul 2012, 12:16
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Javna tajna: Vlada prvo rešava aferu "Agrobanke"


Iz Vlade stižu najave da bi afera u vezi sa jednom bankom mogla da bude rasvetljena već do kraja avgusta. Spekuliše se da je reč o "Agrobanci". Zbog nenaplativih potraživanja, krajem prošle godine u "Agrobanci" je uveden stečaj. Osim poreskih obveznika, oštećeni su i mali akcionari, koji prete tužbom.


Slika


Iz Vlade stižu i najave da bi afera u vezi sa jednom bankom mogla da bude rasvetljena već do kraja avgusta. Iako prvi potpredsednik Vlade Srbije zadužen sa bezbednost i borbu protiv korupcije i kriminala Aleksandar Vučić u sinoćnoj emisiji RTS-a "Reč na reč" nije precizirao o kojoj banci se radi, u javnosti se spekuliše da je reč o "Agrobanci".

Akcionari "Agrobanke" doživeli su sudbinu štediša nekadašnjih piramidalnih banaka. Štedišama "Dafiment" i "Jugoskandik" banke država je, doduše, posle mnogo godina, dala obveznice, pa proizlazi da su se mali akcionari "Agrobanke" više kockali od njih.

"Nije uopšte sporno da je kompanija poslovala loše, nego to što je to loše poslovanje bilo skriveno iza finansijskih izveštaja koji su pokazivali kvalitetno poslovanje i samim tim mnogi investitori su se u skladu sa tim i ponašali", kaže Nenad Gujaničić, berzanski posrednik.

Mali i srednji poverioci "Agrobanke" u stečaju ne gube nadu, jer se najavljuje preispitivanje krivične odgovornosti poslovodstva.

"Veliko je pitanje prvo da li će biti gonjeni, za šta će biti gonjeni, pa tek onda možemo da damo preciznije odgovore da postavimo pitanje da li bi oni mogli da se obeštete iz privatne imovine takvih lica", kaže Dragoljub Đorđević, predsednik Advokatske komore Srbije.

Međutim, pravila su takva, kaže Đorđević, da osobe koje su oglašene krivično-odgovornim za nanošenje štete, mogu da odgovaraju svojom ličnom imovinom.
Za razliku od malih akcionara, veliki deponenti, "Hipo grupa" i strani investicioni fondovi, ne mogu da računaju na isplatu štete. Oni su najavili međunarodnu tužbu.

"Ne smemo da rizikujemo 70 miliona evra koliko se priča da će strani investitori pokrenuti tužbe pred evropskim institucijama, već država mora da utvrditi gde je krivica nastala, da preduzme konkretne mere da zaštiti svoje građane, a i sektor bez koga nema razvitka, a to su strane investicije", kaže Vladimir Krulj, ekonomski konsultant.

Štetu zbog propasti "Agrobanke" već plaćaju poreski obveznici. Kako bi sprečila domino efekat u bankarskom sistemu, država je uložila 220 miliona evra u "Novu Agrobanku".


Vestionline

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 30 Jul 2012, 14:08
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Futoški kupus dobija sertifikat


Slika


Futoški sveži i kiseli kupus od jeseni će postati prvo povrće iz Srbije koje će imati sertifikat geografskog porekla, izjavio je danas predsednik udruženja Futoški kupus Goran Puača.
To znači da će pod imenom "Futoški" moći da se prodaje samo kupus odgajan na ovom području, rekao je Puača novinarima.

Dodao je da će pravo da koriste ovo ime za sada imati samo registrovani proizvođači iz udruženja.

Najavio je da će se markice sa oznakom geografskog porekla stavljati prvo na svaku glavicu kiselog kupusa, a potom verovatno i na sveži kupus.


Novi magazain

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 30 Jul 2012, 14:09
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Dinkić sa delegacijom Svetske banke


Slika


BEOGRAD - Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić sastao se sa delegacijom Svetske banke koju će predvodi koordinatorka te međunarodne finansijske institucije za Jugoistočnu Evropu Jane Armitage i šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Loup Brefort.

Dinkić je, prošle sedmice, već najavio da će od ponedeljka krenuti u rešavanje nagomilanih problema u domaćim finansijama i privredi, a sastanak sa delegacijom Svetske banke biće jedan od brojnih koji su planirani.

Resorni ministar je obećao da će se Srbija zaduživati po povoljnim uslovima, kako bi se obezbedilo preživljavanje države do fiskalne konsolidacije i to "svuda gde je moguće izvući povoljne uslove".

Ko god nam ponudi relativno povoljne uslove u ovoj teškoj svetskoj krizi, moraćemo takve pozajmice da uzimamo da bismo obezbedili preživljavanje države do fiskalne konsolidacije, objasnio je Dinkić u intervjuu novosadskom "Dnevniku".

Takvo pozajmljivanje je neophodno, jer, kako je Dinkić naglasio, on ne namerava da poreze "diže u nebesa" da bi se dobio novac za plate i penzije, pošto bi to ubilo privredu do kraja .

I domaće poslovne banke biće jedan od izvora pozajmljivanja na kratak rok, kroz prodaju trezorskih zapisa, najavio je Dinkić i napomenuo da je prošla Vlada Srbije planirala emisiju evro obveznica.

"I mi ćemo to uraditi", najavio je novi ministar finansija i privrede i nagovestio da su u planu i bilateralni aranžmani s prijateljskim zemljama, poput Rusije, koja je već u nekim neformalnim kontaktima izrazila želju da nam brzo konvertuje jedan deo kredita za pomoć budžetu, oko 200 do 300 miliona dolara, koji je već odobren prethodnoj vladi za železnicu (800 miliona dolara).

Razgovaraće se o tome i sa drugima, kazao je Dinkić i dodao da će biti nastavljeni i razgovori s MMF-om i Svetskom bankom.


Seebiz

_________________
Slika


Vrh
Estrella
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 30 Jul 2012, 14:44
Korisnikov avatar
Vitezova zvezda

Pridružio se: 17 Jun 2012, 20:13
Postovi: 5399

OffLine
Ubrzane realizacije investicija


Realizacije investicija, koja je odužena zbog izbornog procesa u Srbiji i krize u drugim zemljama, rešiće se formiranjem vlade, izjavio za RTS Aleksandar Miloradović iz Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza.


Slika


U drugoj polovini godine može se očekivati ubrzano realizovanje poslovnih operacija i investicija, rekao je Aleksandar Miloradović iz Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije (SIEPA), ističući da će u septembru izaći sa prvim imenima investitora koji će investirati.

"Radimo punom parom bez obzora na izborni proces. Naši savetnici su bili na terenu sve vreme", rekao je gostujući na RTS-u Miloradović, i dodao da je interesovanje za investiranje nesmanjeno.

Ciklus realizacije investiranja malo prolongiran, ali ne samo zbog izbornog procesa u Srbiji već i zbog krize u drugim zemljama, istakao je Miloradović.

Miloradović je istakao da Srbija ne može više da računa na tradicionalno najveće investitore Grčku i Italiju, ali je ukazao da postoji interesovanje iz drugih zemalja.

Prema njegovima rečima zbog intenzivnog predizbornog, ali još intenzivnijijeg postizbornog ciklusa, poslovne operacije i investicije dovedene su do kraja i čekalo se na formiranja institucija i donosioce odluka, kako bi bile realizovane.

U prvom kvartalu Srbija je imala zaostatak od čak 45 odsto u odnosu na isti period prošle godine što nije malo sobzirom da su investicije potrebne zbog spoljnotrgovinskog deficita, smatra Miloradović i dodaje da je pozitivno to što je u drugom kvartalu zabeleženo intenziviranje tih procesa.

Statistika za prvih pet meseci pokazuje da je prvi pad od 45 odsto kompenzovan, odnosno, zaključno sa majem zaostatak je 25 odsto uz rastući trend.


RTS

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker