Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 18 Jul 2025, 19:19


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 18 Jul 2013, 10:01
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Rudnik: Povećana koncentracija arsena u vodi za piće

Zabranjena upotreba voda za piće i pripremanje hrane iz sistema za vodosnabdevanje zbog povećane koncentracije arsena


Slika


GORNJI MILANOVAC - U varošici Rudnik danas je zabranjena upotreba voda za piće i pripremanje hrane iz sistema za vodosnabdevanje zbog povećane koncentracije arsena.


Zamenik predsednika opštine Gornji Milanovac Miroslav Milovanović doneo je Naredbu o zabrani upotrebe vode za piće i pripremanje hrane svim korisnicima iz sistema za vodosnabdevanje za naseljeno mesto Rudnik.

Kako se navodi u saopštenju, u vodi je povećana koncentracija arsena iznad granice dozvoljene Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće, a prema nalazu čačanskog Zavoda za javno zdravlje.

Javno komunalno preduzeće "Gornji Milanovac" će, putem cisterni potrošače u Rudniku redovno snabdevati vodom za piće i pripremanje hrane sve do stavljanja van snage ove naredbe.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 19 Jul 2013, 09:45
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Vraća pola miliona koje ne duguje

Leskovčanka Dušica Marković vraća dug od pola miliona, koji nije napravila. Uzalud dokazuje da je lažno prijavljena kao poljoprivredni osiguranik. Jedva da joj za lek ostane


Slika


LESKOVAC - Dušica Marković (51) iz sela Svirce, pune tri godine pokušava da dokaže da je njena prijava na osiguranje po osnovu poljoprivredne delatnosti - lažna. Pola miliona dinara duga Fondu PIO Dušica će morati da vraća do kraja života, iako je ta obaveza nastala bez njenog znanja i na osnovu falsifikovanog potpisa!

Dušica je radila u „Vlasinki“, sve dok ovo društveno preduzeće pre 13 godina nije propalo. Prijavila se na biro za nezaposlene, a decembra 2010. je stekla uslove za invalidsku penziju, jer je dva puta operisala kancer. Pripremajući dokumentaciju za penziju, zatražila je od Poreske uprave dokaz da ne duguje porez državi. Tada je usledilo iznenađenje jer joj je rečeno da je njen dug, kao poljoprivrednog osiguranika - pola miliona dinara.


- Posle šoka koji smo doživeli, krenuli smo u istraživanje i ustanovili da me je prijavio tadašnji šef mesne kancelarije u obližnjem Turekovcu. Ne samo da sam kao poljoprivredni osiguranik bila prijavljena od 2001. do 2010. već je istog dana podneta prijava i odjava osiguranja i za 23 meseca, 1989. i 1990, kada sam bila odsutna zbog nege deteta, o čemu u mom preduzeću postoji uredna dokumentacija - govori Dušica dok lista gomilu dokumentacije.


Kad je klupko počelo da se odmotava, šef mesne kancelarije je umro, a Markovići su započeli besmislenu avanturu kroz administraciju.

- Skoro tri godine od centrale PIO ne uspevamo da dobijemo dokument, u kome se vidi da prijavu nije potpisala moja supruga, iako su, po zakonu, dužni da na zahtev odgovore u roku od dve nedelje - kaže Slobodan, suprug Dušice Marković. On dodaje da su na kraju kopiju sporne prijave dobili od Poreske uprave.

Žalili su se Upravnom sudu, koji je odbio „dokaze i argumente“, kao i veštačenje grafologa da je potpis na prijavi lažan. Po rečima pravnika, to veštačenje bi prijavu na poljoprivredno osiguranje trebalo da čini ništavnom, ali se Dušici redovno odbija trećina penzije za dug.

- Kada mi odbiju taj novac, ostane mi oko 8.000 dinara, a samo nešto manje košta lek, koji pijem godinama posle operacije - jada se Dušica.

ISPRAVIMO KRIVU DRINU

MarkoviĆi su se za pomoć obraćali svima, koja, nažalost, nije stizala. Poslednja nada im je Kancelarija za besplatnu pravnu pomoć pri Udruženju građana „Narodni parlament“, koja radi u okviru projekta „Ispravimo krivu Drinu“, a finansira je švedski „Ulof Palme centar“. Zahvaljujući njihovoj pomoći, Slobodan je, kao opunomoćeni predstavnik supruge, započeo sudski postupak, sa nadom da će ovoga puta doći do pravde. Markovići ne znaju odgovor na pitanje zašto bi ih neko lažno prijavio na osiguranje, ali kažu da se priča da su šefovi mesnih kancelarija u to vreme bili plaćeni ako dostave podatke za svakog novoprijavljenog poljoprivrednika.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
LaYa
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 21 Jul 2013, 21:37
Korisnikov avatar
Laki

Pridružio se: 18 Maj 2012, 15:12
Postovi: 22907

OffLine
Sahranjena Tijana Ognjanović

Tijana Ognjanović (8) sahranjena je u nedelju oko podne na groblju Lešće. Kada je beli kovčeg spušten u ozidanu grobnicu, niko od prisutnih nije mogao da zadrži suze
Slika


BEOGRAD - Tijana Ognjanović (8) sahranjena jeu nedelju oko podne na beogradskom groblju Lešće. Kada je beli kovčeg spušten u ozidanu grobnicu, niko od prisutnih nije mogao da zadrži suze. U tišini, prvo roditelji Jelena i Nebojša, a potom i svi ostali, jedan po jedan, bacili su po grumen zemlje na sanduk za poslednji ispraćaj devojčice koja se godinama borila sa teškom bolešću srca.

Na sahrani se okupilo oko 600 ljudi, među njima mnogobrojne kolege Tijaninog oca Nebojše, zaposlenog u policiji. U uniformama raznih jedinica ove službe prilazili su mestu za paljenje sveća i odavali počast Tijani.

Opelo je počelo u 11 časova u Crkvi Svetog Jovana milostivog na groblju, a služio ga je episkop hvostanski Atanasije Rakita.

Kada je iznet mali beli kovčeg iz crkve, tišina. Samo se „čuju“ pokreti ruku dok brišu suze.

Na početku povorke oko stotinu ljudi, sa uglavnom belim buketima cveća.

Za sandukom roditelji, pa prestolonaslednik Aleksandar sa suprugom Katarinom, čija fondacija je pomogla pri lečenju, rođaci, prijatelji...

Tijana je sahranjena nedaleko od ulaza na groblje. Na tom mestu već je postavljen crni mermerni spomenik, ali na njemu još nije uklesano ime, godina rođenja, smrti, slika.

Po okončanju crkvenog obreda, vladika Atanasije oprostio se od Tijane rečima:

- Lekcije života nisu lake, a najteže se odnose na vrlinu i samo su ih najplemenitiji savladali. I nevini stradaju da bi nas izveli iz naše sebičnosti i ograničenosti. Mala Tijana kratko je živela, osam godina. Ako tražimo logiku pravde, zašto je tako rano otišla? Ali, dogodi se da čovek doživi 90 godina, a ni drugi ni sam on ne bude zadovoljan onim šta je uradio za to vreme. Ova devojčica je više učinila nego mi zajedno. Podstakla je dobro u mnogim dušama, ljubav prema ljudskom biću, naučila nas dobroti. Mnogi su dali prilog da se njen život nastavi i ko god se bude sećao Tijane, u njemu će se buditi nešto plemenito.

Grumenje zemlje padalo je na beli sanduk.



TELO STIGLO U SUBOTU

KOVČEG sa posmrtnim ostacima Tijane iz Amerike je avionom dopremljen u subotu. Sa aerodroma je prebačen na Novo groblje, gde je transportni kovčeg zamenjen belim drvenim. Telo je potom prebačeno u kapelu na groblju Lešće.

****

POKRENULA CELU SRBIJU

DEVOJČICA Tijana Ognjanović bolovala je od retkog oblika restriktivne kardiomiopatije. Ta dijagnoza postavljena je kada je imala dve godine i lečena je na Institutu za majku i dete. Prošlog leta njeno stanje se pogoršalo, u decembru su joj otkazali bubrezi i procenjeno je da je potrebna transplantacija srca.

Roditelji, prijatelji, mnogobrojne javne ličnosti, mediji organizovali su akciju prikupljanja novca, koja je za nekoliko nedelja pokrenula i ujedinila celu Srbiju. U fond se slilo više od 700.000 dolara, koliko je bilo potrebno za presađivanje u bolnici u Hjustonu.

Početkom aprila Tijana je sa roditeljima otputovala specijalizovanim avionom ne lečenje. Posle obavljenih pregleda 10. maja je stavljena na listu čekanja za novo srce. Nije ga dočekala. Početkom jula pojavile su se nove komplikacije, pa su joj lekari ugradili mehaničku pumpu da pokreće srce. U noći između 14. i 15. jula otkazala joj je jetra, a onda je došlo i do krvarenja u mozgu. Sa ovim napadom njen organizam nije uspeo da se izbori. Preminula je rano ujutru, pre sedam dana.

VESTI IZ RUBRIKE

novosti


Vrh
LaYa
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 22 Jul 2013, 10:31
Korisnikov avatar
Laki

Pridružio se: 18 Maj 2012, 15:12
Postovi: 22907

OffLine
Dinkić odložio odgovor

Još nema pomaka u razgovorima o rekonstrukciji vlade, glavni odbor URS nije doneo konačne odluke. Predsedništvo regionalista ovlašćeno za donošenje konačne odluke o daljem učešću u vlasti

Slika

Rekonstrukcija Vlade
NI na početku treće nedelje razgovora o rekonstrukciji vlade obrisi novog premijerskog kabineta se ne naziru. Nijedna od vodećih stranaka još nije odlučila koje će ministre sigurno zameniti, a kako "Novosti" saznaju SNS, SPS i URS bi svoje konačne odluke mogli da saopšte tek krajem nedelje.

Naprednjaci su za 26. jul zakazali sednicu Glavnog odbora na kojoj će saopštiti imena ministara koji nisu ispunili očekivanja u prvoj godini, a po svemi sudeći i socijalisti će čekati "pet do 12". Iako se očekivalo da URS posle sednice Glavnog odbora u nedelju saopšti svoj plan rekonstrukcije, oni su odlučili da "kupe" još neki dan.

Svi ministri URS na početku sednice stavili su svoje mandate na raspolaganje članovima Glavnog odbora, međutim ovo telo je ipak poslušalo prvog čoveka stranke Mlađana Dinkića. Tako je Predsedništvo ovlašćeno da donese konačnu odluku o daljem učešću stranke u vladi, kao i sve odluke o sprovođenju rekonstrukcije. Taj sastanak najužeg stranačkog rukovodstva, kako smo čuli, može se očekivati krajem nedelje.

Na početku sednice GO stranačkim saborcima obratili su se svi ministri URS koji su predstavili svoje izveštaje o radu, a Mlađan Dinkić je izneo i svoje viđenje rekonstrukcije.

- Moramo lestvicu podići više i krenuti ambiciozno u ispunjavanje realno ostvarivih ciljeva. Potrebna nam je nova energija, ali i više stručnosti i znanja. Nećemo biti prepreka suštinskoj i temeljnoj rekonstrukciji, ali nećemo ni učestvovati u onoj koja se vodi u tabloidima i nekim medijima. Nas su u vladu zvali Aleksandar Vučić i Ivica Dačić, a ne neki neimenovani izvori - rekao je Dinkić.

On je, zatim, dodao da je i sam mogao bolje da radi. Govoreći o propustima naveo je da je kriv što nije energičnije krenuo u naplatu poreza dužnicima i da mu je žao što nije uspeo da prepolovi budžetski deficit.

Potpredsednika URS Suzana Grubješić, prilikom predstavljanja izveštaja, rekla je da je Srbija 28. juna dobila priliku da postane uređena i normalna evropska država i to zahvaljujući, pre svega, Ivici Dačiću i Aleksandru Vučiću. A potom se osvrnula i na svoju budućnost u vladi:

- Nisam se rodila u fotelji, niti u njoj nameravam da ostarim. Uverena sam da ima još ljudi koji bi posao potpredsednika za evrospke integracije mogli dobro da rade. Nemam nameru da budem prepreka razvoju, funkcionisanju vlade ili evropskom putu Srbije. Ali, URS mora da sačuva minimum dostojanstva kako bi stranku poštovali politički partneri, a još više politički protivnici.

URS U OPOZICIJI?
UKOLIKO Ujedinjeni regioni Srbije odluče da sačuvaju sve ministre i da zamene samo pojedini državne sekretare i direktore, razgovori o rekonstrukciji vlade mogli bi da se nastave samo između naprednjaka i socijalista, saznaju "Novosti". Time bi URS bio izbačen iz koalicije, a vlast najverovatnije ne bi tražila nove partnere, pošto i bez regionalista imaju većinu u Narodnoj skupštini.

Verica Kalanović, potpredsednika URS, istakla je da je u vladu delegirana na zahtev stranke kako bi se bavila temama regionalnog razvoja i lokalne samouprave.

- Ne mislim da nema nikoga, osim mene, ko bi mogao da se bavi ovim pitanje. Možda smo mogli više da uradimo u oblasti suštinske regionalizacije i na projektu Moravskog koridora - rekla je ona.

Zamenik predsednika URS Veroljub Stevanović članovima GO preneo je svoje mišljenje da stranka nema bolja rešenja za ministre od Mlađana Dinkića, Suzane Grubješić i Verice Kalanović:

- Oni treba da ostanu u Vladi. Možemo li da ponudimo bolje? Siguran sam da ne. Ne treba eksperimentisati sa nečim što je više nego pozitivno, time što ćemo zarad nekih personalnih promena da napravimo nešto za medije i narod. Pa to deluje populistički.

novosti


Vrh
LaYa
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 24 Jul 2013, 15:48
Korisnikov avatar
Laki

Pridružio se: 18 Maj 2012, 15:12
Postovi: 22907

OffLine
Prosečna plata kao socijala!
Z. RADOVIĆ | 23. jul 2013. 21:15 | Komentara: 79
Građani koji priimaju oko 40.000 dinara mesečno nemaju nikakve povlastice i sve teže preživljavaju. Ne mogu da konkurišu za povraćaj PDV, a nemaju pravo ni na kakve popuste

Slika
Kriza najviše pogađa one koji imaju prosečna primanja

SA prosečnom platom, građanin Srbije svrstan je u grupu imućnih. Nema prava ni na kakve povlastice, iako sa 41.821 dinarom mesečno, ne može da podmiri ni najosnovnije troškove ishrane i sve većih računa za komunalije.

Četvoročlanoj porodici, u kojoj oba roditelja rade, potrebna je jedna i po prosečna plata samo da bi kupili sve namirnice iz potrošačke korpe. Oni kojima na račun svakog meseca legne prosečna zarada, međutim, plaćaju vrtić, opremu za bebe, infostan, struju i sve ostale obaveze pod istim uslovima kao i oni koji zarađuju i po pet puta više.

Medicinske sestre, vaspitačice, zaposleni u javnim preduzećima svrstani su tako u isti koš sa menadžerima, direktorima i vlasnicima privatnih firmi. Kada izdvoje novac za hranu, ostane im još oko 20.000 dinara, od čega samo za vrtić u Beogradu moraju da izdvoje više od 9.000 dinara po detetu.

Ni olakšica koju je država uvela za povraćaj PDV na bebi opremu ne dotiče ove ljude. Pravo na ovu pogodnost imaju samo parovi koji ukupno zarađuju manje od 80.000 dinara mesečno, odnosno manje od dve prosečne plate.

I ekonomista Vladana Hamović smatra da je kriza najviše pogodila one koji imaju prosečna primanja, a takvih je oko 60 odsto među zaposlenima.

- Sigurno je najteže ljudima koji ne rade ili imaju najniže zarade, ali se skupoća „lomi“ na onima koji imaju prosečnu platu - smatra Hamovićeva. - Hrana sa 40 odsto učestvuje u kućnom budžetu, a to se najviše odnosi na ovaj sloj ljudi, jer oni najviše učestvuju i u potrošnji. Već dugo unazad, kako nam slabi kupovna moć, ovim ljudima je sve teže. Postavlja se pitanje kako uopšte preživljavaju. Uglavnom su to mladi koji imaju decu školskog uzrasta, a troškovi njihovog obrazovanja i oblačenja uopšte nisu mali. Propisi ne prave nikakvu gradaciju ili su u pitanju samo finese.

Jelena Garić radi kao medicinska sestra u jednoj beogradskoj bolnici, dok joj je suprug zaposlen kao radnik obezbeđenja.

- Zbog naših primanja, koja su ukupno nešto veća od 81.000 dinara, nemamo pravo ni na refundaciju PDV, ni popust za vrtić - priča naša sagovornica. - Lane smo upisali mlađe dete u obdanište, ali nismo mogli da plaćamo punu cenu i morali smo da ga ispišemo. Stariji Luka je krenuo u školu i to nam je bio veliki izdatak. Ni ove jeseni Petar se neće družiti sa vršnjacima, već smo primorani da ga čuva baka koja je bolesna. Nekom i naša plata deluje kao velika suma, ali dok kupimo hranu, sredstva za higijenu i platimo ratu za stan i komunalije, ne ostane nam skoro ništa.



NISU SIROTINJA

EKONOMISTA Aleksandar Stevanović smatra da ljudi sa prosečnim primanjima u Srbiji teško žive, ali da država, ipak, ne bi trebalo da im pomaže.

- Radnici koji imaju prosečne zarade nisu socijalni slučajevi - napominje Stevanović.

- Socijalna politika treba da se odnosi samo na siromašne. Druga je stvar što mi nismo zadovoljni što prosečan Srbin nema platu kao njegov kolega u Nemačkoj. Ako me pitate da li su prosečne zarade niske, smatram da jesu i da je teško preživeti s tim novcem. Naša teška situacija danas je posledica loših kolektivnih izbora jednog društva.

novosti


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 26 Jul 2013, 09:10
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Osmislio vetrenjaču - malu električnu centralu

Kako je Vrnjčanin doskočio Elektrodistribuciji i isključenju struje. Aleksandar Ivanović (79) iz Novog Sela sam osmislio vetranjaču


Slika


VRNjAČKA BANjA - Za razliku od mnogih sugrađana koji ili žive u mraku, ili dug za struju namiruju pozajmicama i reprogramom, strepeći od svakog novog obračuna i poskupljenja, dovitljivi Aleksandar Ivanović (79) iz Novog Sela nadomak Vrnjačke Banje uspeo je da Elektrodistribuciji, dugovima, pa i isključenjima iz elektrodistributivne mreže „doskoči“ samo svojim umećem.


Iako već u poodmaklim godinama, vremešni Aleksandar, ili Aco, kako ga znaju svi Novoselci, pa i mnogi drugi Vrnjčani, struju za svoje ne baš maleno domaćinstvo, na kojem živi kao „vuk samotnjak“, bezmalo već godinu dana dobija potpuno besplatno i to, tako reći - iz kućne radionice?!

Pošto mu je dojadilo preganjanje sa elektrodistributerima, pa i ne mala šteta koju je zbog isključenja pretrpeo u leto 2011. godine, kada mu je u zamrzivaču propalo sve meso spremljeno za duge zimske dane, Aco je „seo“ i - zamislio se.

Još od detinjstva, mada je potom bezmalo pola veka tumarao svetom sve do daleke Australije, Aco zna da njegovim rodnim selom raštrkanom po širokoj i pitomoj dolini Zapadne Morave, gotovo neprekidno, a često i svom snagom, duvaju naizmenično severozapadni vetar (sa Goča) ili jugoistočni, poznatiji kao košava koja duva uz Moravu. Tako je zaključio da i Novo Selo ima u obilju ove neiskorišćene, čiste i bogomdane energije, što mu je, kao nekom novom, vrnjačkom Nikoli Tesli - u trenu upalilo „sijalicu“.

Iako nije ni električar, a kamoli elektrotehničar ili inženjer, Aco se, kao vrstan majstor-univerzalac sa višedecenijskim iskustvom ipak brzo dosetio, osmislio, a onda prionuo na posao i napravio „vetrenjaču“ - malu električnu centralu na vetar.

Tu „vetrenjaču“, visoku samo pet metara, na čijem je vrhu šestopera elisa prečnika 217 centimetara, koja pokreće dinamo-mašinu, Aco je oktobra prošle godine završio i postavio u svom dvorištu, neposredno uz kuću u kojoj živi, tako da baš nikome od suseda ili prolaznika ne smeta.Od tada, proizvodeći taman toliko struje koliko je njegovom domaćinstvu dovoljno za - osvetljenje, kuvanje, TV, a zimi i grejanje, Aco više ne haje za „kaznene ekspedicije“ Elektrodistribucije. Neiskorišćeni višak struje „vrnjački Tesla“ skladišti u akumulatorima i koristi - kad vetra nema.

Najpre je Aco razmišljao da kupi pravu, veliku elektro-vetrenjaču inostrane proizvodnje ali, osim što je skupa ona mu, zbog veličine nosećeg stuba i elise, nije odgovarala za dvorište, pa je odlučio sam da je napravi, po svojim merama.



USKORO JOŠ DVE

- ISKORISTIO sam jednu polovnu dinamo-mašinu i akumulatore sa teških građevinskih mašina, pa onda našao i postavio naponske pretvarače, ali svoju vetrenjaču i dalje usavršavam - s ponosom govori starina, ističući da je svoj „izum“ prijavio Zavodu za patente i da će uskoro u dvorištu postaviti još jednu ili dve ovakve vetrenjače.


DOZVOLA - BOŽJA VOLjA
ZA korišćenje snage vetra Aco nema nikakvu dozvolu, niti mu je to iko od nadležnih dosad tražio.
- Vetar nije ni rečno, ni rudno bogatstvo, da bi mi bila potrebna ičija dozvola. Tu energiju vetra ja koristim samo u svom dvorištu i to je, dakle, moje prirodno dobro a za to, kao i za sunčevu energiju, koliko znam, osim božje volje, nije mi potrebna ničija dozvola - kategoričan je „vrnjački Tesla“.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 27 Jul 2013, 09:41
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Subotica: Porez na socijalne stanove

U petak je održan protest oko 300 najstarijih Subotičana koji stanuju u socijalnim stanovima. Globe penzionere, a zgrada u vlasništvu države

Slika


SUBOTICA - Da računi za porez na imovinu stižu i onima koji ne poseduju nekretnine, može da se desi samo u našoj zemlji.


Da to nije greška, već surova realnost, najbolje znaju penzioneri iz Subotice, koji tokom radnog veka nisu uspeli da se skuće i imaju pravo da stanuju u socijalno „zaštićenom“ smeštaju u zgradi u Aleji maršala Tita 33.

Iako stanovi u kojima živi oko tri stotine penzionera, većinom onih sa minimalnim penzijama, nisu u njihovom vlasništvu, nego plaćaju nadoknadu za stanovanje, na njihove adrese uporno stižu računi za porez!

Problem nije od juče. Zgrada sa 124 stana bila je u vlasništvu PIO fonda, a problem je nastao kada je 1997. godine ona izuzeta iz sistema socijalne zaštite i prešla u nadležnost Ministarstva građevine i urbanizma. Kiriju, koja za stan od 37 kvadrata iznosi nešto više od 5.000 dinara, plaćaju Gerontološkom centru, ali kako ta ustanova nije vlasnik zgrade, nema pravo na velike investicije i popravke, te se višespratnica nalazi u prilično lošem stanju.

- Ima bolesnih komšija koji nemaju ni za lek, a pored kirije moraju i da plate i porez, iako nismo trajni korisnici stana, niti oni, pošto su u državnom vlasništvu, mogu postati naši - objašnjava Obrad Gojković, zamenik predsednika skupštine stanara.- Račune za porez dobijamo redovno, za stan od 37 kvadrata porez je 3.500 dinara, što je za naše male penzije zaista puno.

Penzionerki Miri Farkaš su u Poreskoj upravi rekli da ona i njene komšije moraju da plate porez jer to „niko drugi neće učiniti“.

- Čak su mi obračunali hiljadu dinara više nego komšiji koji živi u stanu iste kvadrature, a šta ću, moram da platim jer se bojim da će se dug nagomilati, da će doći da mi plene stvari, pa šta ću onda - uplašena je Subotičanka. - Da podnosim žalbu, ili tužbu, nemam od čega, a i otvoreno su mi rekli da to ne radim, da ću samo baciti pare i na kraju moram platiti.

Zgrada je u izuzetno lošem stanju jer se u nju godinama ništa nije ulagalo i jedino rešenje je da je država vrati u sistem socijalne zaštite i stavi u nadležnost Gerontološkog centra, koji bi tako mogao u nju da ulaže.

PODRŠKA
GERONTOLOŠKOG CENTRA - DA bi objekat bio doveden u pristojno stanje, potrebno je oko 10 miliona dinara, koje mi nemamo. Takođe, treba uvesti i red u sticanje stanarskog prava, na koji nemamo uticaj - objašnjava Nenad Ivanišević, direktor Gerontološkog centra, koji je podržao nezadovoljne stanare.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 28 Jul 2013, 10:12
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Trstenik: Održan festival ekstremnih sportova

U Trsteniku se prvi put održava Festival ekstremnih sportova na Balkanu, učestvuje više od 100 ekstremnih sportista iz Srbije i Evrope

Slika


VIŠE od 100 ekstremnih sportista iz Srbije i Evrope od subote u Trsteniku predstavlja svoje veštine na Festivalu ekstremnih sportova, prvom ove vrste na Balkanu. Paraglajding, bejzdžamp (skakanje sa zgrade sa padobranom), slobodno penjanje uz veštačku stenu na Gradskoj plaži, "sleklajn" (hodanje po kanapu preko reke i na obali), rapdžamp (trčanje niz zgrade), ropdžamp (skakanje s mosta sa dinamičkim užetom) samo su neke od atraktivnih disciplina na manifestaciji koja je privukla veliki broj posetilaca.


- Imamo 20-ak prijavljenih klubova svih profila, svi žele da predstave šta znaju i umeju - kaže za "Novosti" Miloš Mitrović, direktor kluba "Adrenalin", koji je organizator događaja i jedan od najpoznatijih srpskih alipinista. - Ni sami nismo očekivali ovakvo interesovanje. A uz to, posetioci festivala su poželeli da se oprobaju u nekim disciplinama, pre svega u slobodnom penjanju.

Slovenac Uroš Praš Sirijus (38), najpopularniji skakač sa zgrada u bivšoj SFRJ i iskusni padobranac, sa prijateljima će pokušati da skoči sa dimnjaka Gradske toplane visoke 102 metra! Sirijus već 10 godina skače sa zgrada viših od 60 metara. Rizična disciplina, gde za razliku od skoka iz aviona, skoro da nema vremena da se otvori rezervni padobran, za Slovenca je rutina.- Dva dana pokušavamo da izvedemo skok, vremenski uslovi, pre svega vetar, ne idu naruku, ali nećemo odustati - priča za "Novosti" Uroš Sirijus. - Ovo je jedinstvena prilika da zajedno skaču Srbin, Slovenac i Hrvat! Oduševljen sam atmosferom.

Posetioci su već u subotu imali prilike da vide i brzo trčanje u kugli po vodi, hodanje po kanapu, slobodno penjanje, paraglajding akrobacije, a s nestrpljenjem su čekali i nedelju, kada je najavljeno spuštanje niz Kulu u centru grada metodom specijalnih jedinica.

- Trstenik je mnogo dao srpskom avijatičarstvu, tako da imamo veliko poštovanje za događaj i došli smo da ga podržimo - ističe Labud Bulatović, predsednik Vazduhoplovnog saveza Srbije.

U opštini koja je pomogla organizaciji nadaju se da će festival postati tradicionalan.

KAMP
ZBOG ogromnog interesovanja učesnika, na Gradskoj plaži pored Morave otvoren je i kamp, tako da učesnici, osim organizovanog smeštaja, spavaju i u šatorima. Festival se odvija na više lokacija u gradu, a najviše je dešavanja pored reke.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 29 Jul 2013, 08:54
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Bačka Palanka: Rus nema kome da plati

Nadležni iz Agencije za privatizaciju skoro deceniju oklevaju u slučaju restrukturiranja „Majevice“. Hoće da odreše kesu, ali vlasnik dobar posao „zapliće u kučine“


Slika


BAČKA PALANKA - Firma „Tehnika servis“ iz Voronježa u Rusiji procenila je da bi bačkopalanačka „Majevica“ bila dobar deo njenog sistema, jer su programi ovih proizvođača poljoprivrednih priključnih mašina komplementarni i ruski gazda je spreman da odreši kesu. Međutim, skoro deceniju, Agencija za privatizaciju, ispred države, sadašnji vlasnik „Majevice“, nikako da kaže Rusu cifru i da se posao završi, nego, kako ocenjuju Palančani, dobar posao - „zapliće u kučine“.


Zbog odugovlačenja da ova firma u restrukturiranju dobije strateškog partnera, najviše strahuje oko 200 preostalih radnika „Majevice“, koji su uspeli da sačuvaju fabriku, nekadašnji metalski gigant, posle dve promašene i propale privatizacije, kojima je najviše kumovala Agencija za privatizaciju.

- Kompanija „Tehnika servis“ hoće da kupi i plati „Majevicu“ i neko treba da kaže koliko košta i ceo posao je završen, ali kod nas ne može jednostavno, ako ikako može komplikovano. Navodno, sad su u tom poslu smetnja prevaziđeni zakoni - kaže Radenko Komad, direktor „Majevice“, koji dodaje da je priča o ovom strateškom partnerstvu počela još u vreme ministrovanja privredom Dragana Bubala.

Ako dođe do partnerstva sa „Tehnikom servis“ u palanačkoj fabrici našlo bi posao još 300 radnika.

- To bi bio ogroman dobitak za grad i opštinu sa 9.000 nezaposlenih, kao i Srbiju. Zato se ne može shvatiti oklevanje s naše strane. Umesto da mi vučemo kupca za rukav, on mora da nas požuruje - naglašava za „Novosti“ Komad.

BERAČI, PUMPE, CISTERNE

NAJPOZNATIJI proizvod „Majevice“ je pneumatska sejačica, ali ne zaostaju ni berači kukuruza, traktorske prikolice, pumpe i cisterne za tečna goriva, alatne mašine... Sa 30 odsto kapaciteta, „Majevica“ može da podmiri potrebe regiona, a veći deo proizvodnje prodali bi na ogromnom ruskom tržištu.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Vesti iz Srbije  |  Poslato: 30 Jul 2013, 10:48
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Smenjen zbog zavođenja reda

Smena direktora Sportsko-poslovnog centra u Odžacima stvarna potreba ili kazna? Udaljio s posla trojicu koja su priznala mućku


Slika


ODžACI - Zvanično, Ljubomir Belić, direktor Sportsko-poslovnog centra u Odžacima, morao je da ode sa dužnosti jer je na poslednjoj sednici SO osnovana nova firma, Direkcija za sport i turizam, koja objedinjuje delatnost dosadašnjih Turističke organizacije i SPC. Međutim, priča ima i drugu stranu medalje. Smenjeni direktor Belić, kadar LDP, ostao je bez podrške vladajuće koalicije u opštini DS, SPS, SRS i LDP, kada je kaznio trojicu svojih radnika najoštrijom merom, udaljenjem s posla, ne vodeći računa "ko su i čiji su".


Trojica radnika dobila su otkaz kada je Belić otkrio da su od ulaznica i kotizacija za zimski fudbalski turnir, sklonili 200.000 dinara za potrošnju na crno. Oni su to priznali direktoru Beliću, a u izjavi u svoju odbranu su naveli da su nalog dobili od Organizacionog odbora turnira. Međutim, Belić nije imao razumevanja za taj dil i kaznio ih je najoštrijom kaznom. Uz to, podneo je i prijavu sudu. O tome je gradić brujao pola godine, uglavnom podržavajući mladog Belića, pravnika po profesiji, i njegov hrabar potez, a odnedavno i opozicija (SNS) se bavi ovim slučajem.

- Belić je čestit mlad čovek, kakvih nam treba mnogo da bismo reformisali društvo i menjali već opasno ustajale navike. On je znao šta ga čeka, ali nije pravio kompromis, zato slučaj Belić daleko prevazilazi opštinski atar i treba da bude paradigma za svako kadriranje ako želimo dobro Srbiji - naglašava Dušan Marijan, predsednik OO SNS i prvi čovek opozicije u Odžacima.On je podržao Belića i pozvao ga da se pridruži naprednjacima, a vladajućoj strukturi je javno poručio da će "Belić posle prvih lokalnih izbora biti načelnik opštinske uprave".

Belić je takođe odbacio obrazloženje lokalne vlasti dato na sednici SO, pre nekoliko dana, da se "radi o racionalizaciji".

- Oni nisu imali hrabrosti da se uhvate ukoštac sa viškom činovnika u javnim preduzećima i lokalnoj samoupravi. Smislili su da preregistruju Turističku organizaciju i Sportsko-poslovni centar, koji su bili u statusu javnih ustanova u javno preduzeće pod nazivim "Direkcija". Na taj način samo formalno skidaju sa spiska oko 40 zaposlenih, jer javna preduzeća po zakonu treba da ostvare najmanje 51 odsto prihoda za svoje finansiranje na tržištu i zaposleni u njima se statistički ne vode kao budžetska potrošnja. Međutim, to ništa suštinski neće promeniti, jer je i lokalna radio-stanica registrovana kao preduzeće, ali se 100 odsto finansira iz budžeta - tvrdi Belić.


NIKAD VIŠE SLUŽBENIKA
SA oko 250 zaposlenih u opštinskim službama, biblioteci, radio-stanici i sportskom centru, dostignut je najviši nivo zaposlenosti u poslednje tri decenije. Po svim parametrima koji su propisani u EU, u opštini bi, umesto sadašnjih 160, trebalo da radi najviše 60 službenika.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker