Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 18 Jul 2025, 17:55


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 29 Apr 2013, 09:40
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Srbija izvozi na dve strane sveta

Ko kupuje naše poljoprivredne proizvode - U zemlje EU lane otišlo 58 odsto. Rusko tržište sve je značajnije


Slika


IZVOZ srpskog agrara u toku prošle godine vredeo je 2,09 milijardi evra. Od toga je 58 odsto, ili oko 1,21 milijardu evra "otišlo" na tržište Evropske unije. Na drugom mestu, sa 37 odsto ukupnog izvoza, ili 773 miliona evra, jesu zemlje CEFTA, region, gde najbolju "prođu" imaju kukuruz i duvan, a dobar deo "izvoznog kolača" naše zemlje ode u Rusiju, gde najviše prodajemo voće - naročito jabuke, mesne prerađevine i proizvode od povrća.Prvi na listi izvoznih proizvoda Srbije je kukuruz, na drugom šećer, a nakon toga se najviše izvoze maline, koje na godišnjem nivou u izvozu učestvuju sa 130 miliona dolara. Među proizvodima koji su najzastupljeniji u izvozu nalaze se i ulje, pivo, višnje i brašno. Prošle godine smo izvezli maline u vrednosti od 90.000 tona, a najviše je otišlo u zemlje Evropske unije.

- Osim ovog našeg autentičnog voća, državama Starog kontinenta prodajemo dosta šećera -180.000 tona godišnje - kaže Milan Prostran, savetnik za poljoprivredu u Privrednoj komori Srbije. - Tako da teško možemo zamisliti izvoz srpskog agrara izuzimajući to značajno tržište Evropske unije. Naši fondovi proizvodnje nisu toliko veliki da možemo da se oslonimo na neke daleke i velike zemlje kao što su recimo Kina, ili Australija, već upravo države regiona i EU.

Ruska Federacija je sve značajnije tržiše za srpske poljoprivredne proizvode, u toku prošle godine sa vrednošću izvoza od 164 miliona dolara, činila je jednu šestinu ukupnog izvoza.

U Rusiju najviše izvozimo sveže jabuke i šljive - objašnjava Prostran. - Tog voća smo Rusima prodali za ukupno 54 miliona dolara. To jeste veliko tržište, ali, ipak, ne možemo da se oslonimo samo na njega.



UČEŠĆE

POLJOPRIVREDA je najznačajnija privredna oblast Srbije. U stvaranju društvenog proizvoda učestvuje preko 20, a sa pratećim delatnostima i više od 40 odsto!



Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 29 Apr 2013, 19:36
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Svetska banka odobrila Srbiji 100 miliona dolara


Odbor izvršnih direktora Svetske banke odobrio je Srbiji zajam od 100 miliona dolara za unapredjenje putne infrastrukture i bezbednosti na putevima, saopštila je ta medjunarodna finansijska institucija.


Slika

Novac je namenjen za finansiranje periodičnog održavanja i obnavljanja puteva, unapredjenje saobraćajne signalizacije i radove na obnovi objekata na putevima, kao i priključnim saobraćajnicama, za 35 do 40 deonica u dužini od ukupno 800 do 810 kilmetara.

Tim projektom će, dodaje se, biti obezbedjena signalizacija, mere za usporavanje saobraćaja i oprema za puteve na dodatnih 1.000 kilometara, čime će se, kako se ističe, povećati bezbednost na putevima u Srbiji.

Pojekat je osmišljen i da podstakne reforme upravljanja održavanjem puteva, navodi se u saopštenju Svetske banke (www.worldbank.org).

Prva faza Program rehabilitacije putne mreže u Srbiji, koju podržavaju Svetska banka, Evropska investiciona banka i Evropska banka za obnovu i razvoj, pokriće oko 1.100 kilometara puteva.


Kamatica


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 30 Apr 2013, 14:07
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Za pet dolara u Srbiji kupiš tri puta manje nego u SAD

Za pet dolara u Srbiji može da se kupi znatno manje hrane nego u Americi ili Francuskoj, a zbog monopolizovanog tržišta i manjka konkurencije, građani Srbije će i ubuduće biti primorani da kupuju prilično skupe namirnice, tvrde stručnjaci.


Slika


Portal www.buzzfeed.com uradio je istraživanje koliko se hrane u različitim državama može kupiti za pet dolara, a upoređivane su cene banana, kafe, junetine, piva, krompira, pirinča i drugih namirnica.

Kada smo te podatke uporedili sa cenama na našem tržištu, ispostavilo se da sve te proizvode plaćamo mnogo skuplje od žitelja država sa mnogo većim standardom i kvalitetom života (pogledajte grafiku).

- Ovde konkurencija skoro da ni ne postoji, a javna je tajna da su vlasnici trgovinskih lanaca ujedno i većinski proizvođači u Srbiji. Monopol je ovde i proizvođački i trgovački i uvoznički. Dokle god se ta sitacija ne promeni, nama će biti ovako kako jeste - ističe Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača.

Kako kaže, nepostojanje tržišnog nadzora i monopolsko tržište su dva osnovna problema za ovakvu situaciju. Jer, kako kaže, da postoji tržišni nadzor, onda bi i Srbija bila privlačnija za druge trgovinske lance.

I ekonomista Instituta za istraživanje tržišta Saša Đogović kaže za “Blic” da su monopol i nepostojanje konkurencije glavni uzroci što hranu plaćamo skuplje nego razvijenije zemlje.

- U tim zemljama mnogo je veća konkurencija i više je trgovinskih lanaca. Kod nas, nažalost, imamo monopolsku strukturu u pojedinim sektorima, manjak novih investicija i neprimenjivanje zakona. Sve to uslovljava više cene nego što je slučaj s drugim zemljama, gde imate mnogo veću konkurenciju - navodi Đogović.

Međutim, kako kaže, kada je u pitanju region, iako Srbija ima manje prosečne plate nego, na primer, Crna Gora, ovde se ipak može kupiti minimalna potrošačka korpa za manje novca, nego što je slučaj sa Crnom Gorom.

- Nadam se da će trasiranjem puta ka EU biti uspostavljeni i jači konkurentski odnosi, što će postepeno dovoditi i do pada cena proizvoda - ističe Đogović.

Zarada na švercu hrane

Koliko je hrana jeftinija u inostranstvu nego u Srbiji svedoči i podatak da se onima koji je švercuju isplati da je ovde prodaju i do 30-40 odsto jeftinije, bez obzira na to što imaju dodatne troškove nabavke i transporta do Srbije.


Blic Online

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 30 Apr 2013, 23:10
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Objavljen novi spisak poreskih dužnika



BEOGRAD, 30. aprila 2013. (Beta) - Poreska uprava Srbije objavila je u utorak na svom sajtu novi spisak 1.000 najvećih poreskih dužnika, po 500 preduzeća i preduzetnika.

Najveći dužnici medju firmama su banke u stečaju i listu predvodi Beobanka sa dugom od 29,6 milijardi dinara, Investbanka duguje 22 milijarde, Astra banka 19,2 milijarde, a Beogradska banka 16 milijardi dinara.

Na spisku su, odmah iza te četiri banke, Sartid u stečaju, sa dugom od 6,7 milijardi dinara, sledi Resavska banka u stečaju sa šest milijardi, Proteksta u stečaju duguje 5,8 milijardi, Zastava oružje 5,5 milijardi, a Zastava automobili u restrukturiranju i Centrokop duguju za porez po 4,9 milijardi dinara.

Listu preduzetnika sa najvećim dugovanjima za porez predvodi Dragan Čičić, vlasnik Drvoplasta sa 115 miliona dinara duga, preduzetnica Ilić Slavica, vlasnica radnje Beni dužna je 87,5 miliona dinara, a preduzetnik Predrag Nešić duguje 35 miliona dinara poreza.

Najveći broj preduzetnika, njih oko 400 na listi od 500, za porez duguje izmedju četiri i 6,5 miliona dinara (35.000 i 60.000 evra).

(Beta, 30.04.2013)


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 01 Maj 2013, 16:21
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Rast BDP-a u prva tri meseca

Slika

Realni rast bruto društvenog proizvoda, u prošlogodišnjim cenama, u prvom kvartalu 2013. iznosio je 1,9 odsto u odnosu na isti period lane, saopštio je Republički zavod za statistiku. U odnosu na mart 2012, tokom trećeg meseca ove godine porasla je industrijska proizvodnja, dok je promet robe u maloprodaji opao.

Obračun kvartalnog BDP-a za prvi kvartal 2013. godine, koji je detaljniji i koji se izvodi na nižim nivoima agregiranja, biće objavljen 28. juna, navodi se u saopštenju.

Prema istom izvoru, industrijska proizvodnja u Srbiji je u martu bila veća za 0,8 odsto u odnosu na isti mesec lane.

Obim industrijske proizvodnje u martu 2013. godine, u odnosu na mart 2012, beleži rast u 14 oblasti (učešće u strukturi industrijske proizvodnje - 51 odsto) i pad u 15 oblasti (učešće u strukturi industrijske proizvodnje - 49 odsto).

Rast od 13,6 odsto ostvaren je u snabdevanju električnom energijom, gasom, parom i u klimatizaciji, dok je u sektorima prerađivačka industrija i rudarstvo zabeležen pad od 2,1 odsto, odnosno sedam odsto.

Podaci o industrijskoj proizvodnji - po namenskim grupama, u martu 2013. u odnosu na mart prethodne godine, pokazuju da je ostvaren rast u proizvodnji energije za 22,9 odsto i trajnih proizvoda za široku potrošnju za 21,1 odsto.

Pad je zabeležen u produkciji kapitalnih proizvoda za 0,6 odsto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 10,6 odsto i intermedijarnih proizvoda, osim energije, za 10,8 odsto.

Tokom marta je promet robe u trgovini na malo u Srbiji bio manji za 17,5 odsto nego u istom mesecu 2012.

U martu je promet robe u maloprodaji porastao za 13,4 odsto u odnosu na februar.

Promet robe u trgovini na malo u periodu januar - mart bio je manji za 11,9 odsto nego u istom periodu 2012. godine.

autor: VPS izvor: Tanjug/Novi magazin


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 04 Maj 2013, 15:33
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Ukupan dug Agrobanke i RBV 600 miliona evra

Slika

Branko Popović rekao je da je ukupan trošak države koji je nastao propadanjem Agrobanke i Razvoje banke Vojvodine (RBV) 600 miliona evra

"Troškovi svih prethodnih pokušaja rešavanja problema u poslednjih nekoliko godina su doveli do toga da je ukupan trošak Nove Agrobanke i RBV 600 miliona evra", rekao je Popović za Radio-televiziju Srbije (RTS).

On je rekao da je na primerima Agrobanke i Razvoje banke Vojvodine država definisala dva principa - održivog rešenja i minimum troškova za poreske obveznike, kojima će se rukovoditi i u budućnosti u sličnim situacijama.

Popović je podsetio da Agrobanka nije bila državna banka kada je propala, već da je to postala lošom brigom države.

"One su postale državne banke zato što ih država nije adekvatno tretirala i stvorila je agoniju koje su završila velikim tršokovima. Mi pokušavamo da dodjemo do rešenja, a ne da probleme guramo pod tepih," istakao je Popović.

On je kazao da rešenja za Agrobanku i Razvojnu banku Vojvodine nisu bila stvaar političke odluke, već rezultatat "bankarske matematike i anlize".


Akter


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 04 Maj 2013, 15:34
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Komisija: Uzrok pada aviona zaglavljivanje komandi



BEOGRAD, 4. maja 2013. (Beta) - Avion Lasta (V-54) Vojske Srbije, u čijem je udesu pre više od sedam meseci poginuo major Goran Savić, srušio se zbog zaglavljivanja komandi koje su letelicu učinile neupravljivom, zbog čega su naložene kontrukcione izmene na svim do sada proizvedenim avionima, kao i na onima čija je izrada u toku, saznaje agencija Beta.

Prema izvodima iz zaključaka komisije za istragu uzroka nesreće koja se dogodila 26. septembra 2012. godine, u koje je agencija Beta imala uvid, avion je pre poletanja bio tehnički ispravan, pripremljen u skladu sa propisima dok su piloti major Goran Savić i potpukovnik Tomislav Bećagović bili zdravi i sposobni za izvršavanje tehničke probe.

U toku leta na kojem je ispitivan avion nakon zamene pumpe za gorivo, osovina leve pedale zaglavila se za centralni pult izmedju dve kabine pa je došlo do rotacije aviona.

"Posada je donela odluku o napuštanju aviona... Oba pilota su uspela da napuste avion, medjutim zbog male visine nije bilo dovoljno vremena da se formira kupola padobrana koji je bio pravilno aktiviran od pilota, potpuno izvučen i funkcionalno ispravan", navodi se u izveštaju.

U nesreći koja se dogodila kod Nove Pazove poginuo je major Tehničko-opitnog centra Goran Savić dok je potpukovnik Tomislav Bećagović povredjen. Predsednik Srbije dvojicu pilota Vojske Srbije odlikovao je zlatnom medaljom za hrabrost "Miloš Obilić" zbog toga što su rizikovali svoje živote da bi spasili ljude na zemlji.

"Zahvaljujući odluci Savića da, tražeći najbezbednije mesto za sletanje, do poslednjeg momenta ostane u avionu i prekasno se katapultira, nije povredjen niko od meštana Nove Pazove, te ni deca iz obližnje škole i vrtića", navodeno je tada u saopštenju predsednika.

Prema nalazu komisije, uzrok zaglavljivanja komande pravca je tehničke prirode i verovatno leži u elastičnosti komandnog kola pravca, manjim zazorima izmedju pokretnih delova na konkretnom avionu i dejstva sila u toku manevarskog leta.

(Beta, 04.05.2013)


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 04 Maj 2013, 15:36
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Problem privrede je problem banaka

Beograd -- Iako je domaći bankarski sistem veoma likvidan, primetna je pojačana obazrivosti građana u zaduživanju, kao i oprez preduzeća u pogledu novih ulaganja.

Slika

"Privrednici čekaju stabilnije i predvidljivije poslovno okruženje, što kao logičnu posledicu ima nešto umanjeniji obim zahteva za kreditima. Uz to, visok nivo nenaplativih kredita dodatan je izazov za banke kako u Srbiji, tako i u čitavom regionu", izjavila je predsednik Izvršnog odbora Banke Inteze Draginja Ðurić za uskršnji dvobroj "Politike".

"Zato je znatan deo aktivnosti u ovom trenutku usmeren ka naplati spornih potraživanja i njihovom regulisanju", zaključila je Dragina Đurić.

Prema njenim rečima, stanje na bankarskm tržištu je u velikoj meri odraz u ogledalu situacije u privredi.

"Kada jednom sektoru ne ide, ni drugom ne može biti dobro. Problemi realne ekonomije su istovremeno i problemi banaka. Ipak, pored svih izazova sa kojima su banke suočene, neosporna je činjenica da je domaći bankarski sektor uređen, prilagođen zahtevima domaće i internacionalne regulative", kazala je ona.

U ovom postkriznom periodu, navela je Ðurić, upravo se i najviše bavimo rešavanjem problema prezaduženih klijenata, s obzirom na to da rezervacije za rizične plasmane limitiraju mogućnost investiranja u projekte koji imaju potencijal da pokrenu ekonomsku aktivnost.

"Uvek ističem da ulažemo maksimalne napore da kroz partnerstvo sa njima pronađemo najprihvatljivije rešenje, bilo kroz restrukturiranje ili reprogram obaveza", rekla je predsednik Izvršnog odbora Banke Inteze

Prema njenim rečima, Srbija sa 18,6 odsto nenaplativih kredita jeste u vrhu evropskih zemalja.

"Ipak ne treba izgubiti iz vida i činjenicu da su loši krediti problem u celom okruženju i da je u nekim zemljama Evropske unije, poput, recimo Mađarske, ovaj nivo na oko 14, dok je u Rumuniji iznad 18 odsto ukupnih plasmana", navela je Ðurić.


B92


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Maj 2013, 17:06
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Ernst & Young: Hrvati treći po korupciji u poslovnom svetu, Slovenci prvi!

Slika

Slovenija je na prvom mestu kada je reč o korupciji u poslovnom svetu - pokazalo je istraživanje međunarodne konsultantske firme "Ernst & Young".
U njemu se dodaje da se odmah iza Slovenije od evropskih zemalja nalazi Hrvatska, pa Ukrajina.
Udeo menadžera u Sloveniji koji smatra da je mito sasvim uobičajena praksa u poslovanju je čak 94 odsto. U Hrvatskoj je 90 odsto ispitanika u poslovnom svetu odgovorilo pozitivno na pitanje o mitu kao normalnom alatu u poslovanju.

Hrvatska se na svetskoj listi nalazi na trećem mestu, a na drugom mestu je Kenija. Više od osamdeset odsto imaju i Grčka, Slovačka, Srbija i Rusija.

Najsvetliji primeri

Kao najsvetliji primer navedena je Švajcarska gde samo 10 poslovnih ljudi smatra da je mito nešto sasvim normalno, a iza Švajcaraca su Šveđani, Finci i Norvežani.

Izvor: Index, S media foto: Guliver/Thinkstock


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 07 Maj 2013, 17:08
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Vlada Srbije odlaže nepopularne poteze

Slika

BEOGRAD, 7. maja 2013. (Beta) - Saradnik Bečkog instituta za medjunarodne ekonomske studije Vladimir Gligovor je ocenio da Vlada Srbije i dalje odlaže nepopularne poteze i da, osim usvajanja budžeta za 2013. godinu i fiskalne stratregije, skoro ništa nije učinjeno da se preokrenu nepovoljna privredna kretanja.

"Privredna politika se gotovo isključivo oslanja na subvencije, a to u zemlji u kojoj padaju i privatna i javna potrošnja, teško da može da podstakne na ulaganja", rekao je Gligorov u intervjuu za ekonomski mesečnik "Ekonometar".

On je upozorio da će, najverovatnije, budžetski deficit u Srbiji u 2013. biti iznad četiri odsto, a možda i dostići pet dosto bruto domaćeg proizvoda.

"Ako se želi smanjenje fiskalnog deficita biće potrebno ili dodatno smanjenje rashoda ili povećanje poreza. Kod rashoda, ako se ne želi smanjenje socijalnih transfera u vreme kada rastu socijalne tenzije, ostaje redukcija zaposlenih u javnom sektoru uz sanaciju gubitaša", kazao je Gligovor

U slučaju da budu neophodno povećanje poreza i akciza problem je, po njegovoj oceni, što su najveći poreski prihodi vezani za uvoz, čiji bi rast doveo do daljeg povećanja duga prema inostranstvu, koji je i sada veliki u odnosu na snagu srpske privrede.

Njegov je predlog da se najveći deo javnog sektora u Srbiji komercijalizuje, kako se ne bi i dalje knjižili gubici, odnosno da se privatizuje sve što nije prirodni monopol.

(Beta, 07.05.2013)


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker