Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 18 Jul 2025, 18:18


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 23 Apr 2013, 10:21
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Vlada overila, sever KiM odbacio, crkva osudila

Dačićev kabinet jednoglasno prihvatio briselski sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. Dačić obavestio Eštonovu o potvrdi dogovora. O dokumentu u petak raspravljaće i parlament. Srbi sa KiM osnovali SAP, traže referendum. Vulin podnosi ostavku?


Slika


VLADA Srbije zvanično je u ponedeljak prihvatila sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, koji je u petak parafiran na desetoj rundi dijaloga u Briselu. Dok je Dačićev kabinet glasao “za”, Srbi sa severa Kosova i Metohije odbacili su briselski dogovor i osnovali svoju Skupštinu Autonomne Pokrajine.Svi ministri u Nemanjinoj 11 jednoglasno su podržali prelomnu političku odluku, iza koje su stale nedvosmisleno i sve vladajuće stranke. Prema našim saznanjima, premijer, članovi Vlade i pregovaračkog tima predstaviće sporazum Narodnoj skupštini u petak.

Vlada je naložila svim resorima, svojim organizacijama i službama da preduzmu sve mere kako bi se na terenu primenio usvojeni tekst, a nije isključeno da se o svim detaljima još jednom direktno konsultuju Ivica Dačić i Hašim Tači.

Čim su ministri potvrdili sporazum, premijer Dačić je o tome telefonom obavestio Ketrin Ešton. Potom je u kabinetu primio šefa Kancelarije EU u Beogradu Vensana Dežera i uručio mu pismo kojim obaveštava Brisel o odluci Srbije.

- Kao što smo se dogovorili, želeo bih da vas obavestim da je Vlada Republike Srbije prihvatila Prvi sporazum o principima koji regulišu normalizaciju odnosa, koje smo zajednički parafirali u Briselu, u petak 19. aprila - naveo je Dačić u pismu Eštonovoj i zahvalio joj na ličnom angažovanju i predanosti u postizanju sporazuma.Dačić je u ponedeljak veče izjavio za RTS da nije tačno da je državni vrh prodao Kosovo zarad dobijanja datuma za početak predpristupnih pregovora, kao i da je Srbima sa KiM predlogom briselskog sporazuma omogućena najveća moguća bezbednost.

„Potpisivanje tog predloga za premijera Srbije predstavlja istorijsku odluku, a ne izdaju KiM“.

On je istakao da je potpisivanjem predloga sporazuma sa Prištinom spaseno "ono što se spasti može".

- Ovim smo napravili bajpas do konačnog rešenja. Da bismo došli do konačnog rešenja mi moramo da budemo u igri i Srbi moraju da opstanu na Kosovu, rekao je Dačić i naglasio da je ulazak u EU nacionalni i državni interes Srbije "jer ovaj narod treba da živi bolje, zato što je Rusija daleko, zato što ne možemo sami okruženi NATO i EU i jer ne možemo da imamo bolju budućnost van integracija".

Dok je Beograd udarao pečat na briselski dogovor, Srbi sa KiM su ga odbacili na velikom mitingu u Kosovskoj Mitrovici i zatražili da se o njemu izjasni Srbija na referendumu. Narod na Trgu Šumadija, koji je nosio transparente: “Nećemo kosovski pečat”, “Nema predaje”, “Ne zakonima i ustavu Kosova”...aklamacijom je usvojio Deklaraciju o osnivanju Skupštine Autonomne pokrajine Kosova i Metohije. Nju će u početku činiti delegati iz Mitrovice, Zvečana, Zubinog Potoka i Leposavića.


Slika


- Postignuti sporazum je nelegitiman i nevažeći i narod koji živi na Kosovu i Metohiji neće dozvoliti njegovo sprovođenje, jer bi time potpao pod vlast lažne države Kosovo. Potpisivanjem tog dokumenta Srbija se odriče prava na južnu pokrajinu, a ne samo prava na institucije - ključna je poruka Deklaracije.

Zamenik direktora Kancelarije za KiM Krstimir Pantić poručio je jedini put - osnivanje Skupštine AP KiM:

- Jedan putokaz pokazuje ka Prištini, na kojem su upravo Srbi postavili barikade, drugi koji nam je najdraži vodi ka Beogradu, a treći, jedini moguć, je osnivanje Skupštine koja bi svoj rad zasnivala na Ustavu i zakonima Srbije. Naši pregovarači rekli su da su učinili koliko su mogli, ali to što su doneli iz Brisela nije dovoljno za srpski narod.

Predsednik Opštine Zvečan Dragiša Milović oštro je konstatovao da je vlast u Beogradu učinila ono “što nisu učinile ni NATO bombe, ni pogrom 2004. godine”:

- Niko nema pravo da nas, mimo naše volje i važećeg Ustava, gura u neku nepriznatu državu Kosovo.

Prvi čovek Opštine Zubin Potok Slaviša Ristić ocenio je da Srbima sa Kosova niko ne može oteti Srbiju, jer je “ona vlasništvo tog naroda, a ne skorojevića u Beogradu”.
- Nećemo u kosovske institucije, nećemo na njihove izbore, nećemo njihove lične karte.


U vreme trajanja protesta u Mitrovici, predsednik Narodne skupštine Nebojša Stefanović okupio je na konsultacijama šefove poslaničkih grupa. On očekuje da Vlada u utorak uputi parlamentu izveštaj o pregovorima, koji će sadržati sporazum koji je usvojen.

- U tom slučaju moglo bi i da se glasa u Skupštini, ali još nismo doneli konačnu odluku. Svakako se poslanici neće izjašnjavati o ratifikaciji bilo kakvog sporazuma, jer se takvi akti potpisuju samo između dve države, što bi značilo da priznajemo nezavisnost Kosmeta - objasnio je prvi čovek Skupštine, posle sastanka sa predstavnicima stranaka.

Partija ujedinjenih penzionera Srbije na sednici predsedništva jednoglasno je podržala briselski dogovor.

- Mi ćemo i na sednici Skupštine podržati sporazum. Državna delegacija uradila je sve što je u njihovoj moći da elementi dogovora budu prihvatljivi za Srbiju, naročito imajući u vidu šta je prethodno nuđeno - poručio je lider PUPS Jovan Krkobabić.

Borislav Stefanović, šef poslaničke grupe DS, kaže da će ta stranka podržati sporazum, ali smatra da vlast treba da kaže istinu:

- Mora da se objasni građanima šta će pisati na zgradi opštine Zvečan ili suda u Mitrovici, čiji grb i zastava će da stoje tamo, čiji će zakoni da se primenjuju.

Prvi čovek URS u parlamentu Vladimir Ilić, takođe, najavljuje podršku.

Slika


SINOD: PREDALI SU KOSOVO

SINOD Srpske pravoslavne crkve saopštio je u ponedeljak da bi, u odnosu na predloženi sporazum, “i podela teritorije bila bolje, pravednije i održivije rešenje”.

- Kako izgleda, posredi je pre čista predaja negoli makar kakva-takva prodaja naše sopstvene vekovne i, u duhovnom i istorijskom smislu, najvažnije teritorije. Utisak je da se radi o potpunom povlačenju institucionalnog prisustva Srbije na teritoriji njene južne pokrajine, o uspostavljanju ograničene autonomije srpske zajednice u okviru Tačijevog establišmenta, i, samim tim, o posrednom i prećutnom, ali ipak faktičkom priznavanju postojanja sistema državne vlasti na KiM, nezavisnog od postojećeg državnog ustrojstva Srbije - piše u saopštenju Sinoda.

Crkva upozorava i da će cena za eventualni ulazak u EU biti i formalno priznavanje nezavisnog Kosova od strane Srbije i njena obaveza da ne ometa dobijanje stolice Kosova u UN.

- Apelujemo na poslanike u Narodnoj skupštini i na predsednika da, pred Bogom, istorijom srpskog roda i sopstvenom savešću, izmere i odmere svoju moralnu i istorijsku odgovornost prilikom odlučivanja o davanju ili uskraćivanju saglasnosti Srbije na ovakav tekst sporazuma.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 23 Apr 2013, 23:47
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Statut Vojvodine pred Ustavnim sudom

Slika

Ustavni sud Srbije zakazao je za 21. maj javnu raspravu na kojoj će razmotriti sporna pitanja iz inicijative za ocenu ustavnosti Statuta AP Vojvodine koju je podnela DSS

Sudija izvestilac u ovom predmetu priprema spisak stručnjaka koja će pozvati na raspravu kako bi predmet bio spreman za donošenje konačne odluke.

Kako kaže izvor Večernjih novosti, pred većem petnaestoro sudija mogli bi da se pojave stručnjaci iz istih oblasti koji su odgovarali na pitanja i kada se vodila rasprava o Zakonu o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine, a to su eksperti za ustavno pravo. Osim njih, pozive bi trebalo da dobiju i svi učesnici u postupku kako bi dali potrebna obaveštenja.

DSS je u inicijativi navela da Statut Vojvodine određuje elemente državnosti Vojvodine, između ostalog, i time što je navela da Vojvodina ima svoj glavni grad, da u njoj u službenoj upotrebi može da bude latinično pismo za srpski jezik, da je APV odgovorna za sopstveni održivi ekonomski, naučni, obrazovni, kulturni i turistički razvoj.

Kao protivustavne, označene su i odredbe Statuta koje predviđaju da APV zaključuje međuregionalne sporazume i osniva svoja predstavništva u inostranstvu, kao i da je nosilac izvršne vlasti u pokrajini.

USS je sredinom prošle godine ocenio neustavnim dobar deo odredaba Zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine. U sudu je tada objašnjeno da je to pitanje prethodnica ocenjivanja ustavnosti Statuta AP Vojvodine.

autor: SA izvor: Večernje novosti




Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 25 Apr 2013, 12:03
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
STRATEŠKO PARTNERSTVO: Nikolić i Putin potpisuju sporazum

Predsednici Srbije i Rusije potpisaće 21. maja u Moskvi dugo očekivani dokument o strateškom partnerstvu


Slika


BEOGRAD - U iščekivanju.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić prihvatio je poziv ruskog predsednika Vladimira Putina da poseti Rusiju 21. maja, kad se očekuje i da će dvojica predsednika potpisati sporazum o strateškom partnerstvu Srbije i Ruske Federacije.

Nikolić se juče sastao s ambasadorom Rusije u Srbiji Aleksandrom Čepurinom, koji mu je preneo zvaničan poziv Putina da poseti Rusiju. Čepurin je tom prilikom istakao podršku Rusije u nastojanjima naše zemlje da zaštiti svoje građane i vitalne državne interese na KiM.

Stručnjaci smatraju da će se sporazumom intenzivirati odnosi dve države u ekonomskom i političkom smislu. Prema rečima analitičara Đorđa Vukadinovića, potpisivanje sporazuma je važan događaj koji je do sada više puta najavljivan i odlagan.

- To ne mora da ima veliku težinu, može samo da bude spisak lepih želja, ali isto tako može biti i prekretnica u našim odnosima. Pitanje je šta piše u sporazumu. Može da bude veoma značajno, posebno ako se uzme u obzir u kom trenutku dolazi, posle sporazuma Beograda i Prištine, a opet može samo da bude izraz naklonosti - navodi Vukadinović.

Ekonomisti ocenjuju da bi mogle biti povećane ruske investicije u srpsku infrastrukturu, energetiku, poljoprivredu ali i da će srpske firme imati lakši prodor na rusko tržište.

- Sporazum bi mogao da otvori mogućnost povećanja izvoza u Rusiju. Do sada su obično ti sporazumi bili više u korist Rusa, videćemo kakav će biti ovaj strateški sporazum - kaže ekonomista Milan Kovačević.


Kurir

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 25 Apr 2013, 15:45
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Oštra debata o KiM u Kongresu SAD

Vašington -- Komitet za spoljne poslove Kongresa SAD održao je debatu na kojoj su izneta različita viđenja situacije u Srbiji i na Kosovu.


Slika

Predstavnik Stejt departmenta Džonatan Mur detaljno je obrazložio stavove američke administracije.

Na dvočasovnoj sednici, čiji je naziv bio "Kosovo i Srbija: Put ka miru", predstavljeni su stavovi članova Komiteta, Stejt departmenta, kao i predstavnika proalbanskih nevladinih organizacija, dok je srpske stavove predočio vašingtonski analitičar Obrad Kesić.

Posebno su oštri i temeljni pri postavljanju pitanja bili predsedavajući odbora - republikanski kongresmen iz Kalifornije Dejna Rorabaker i njegov stranački kolega iz Teksasa Ted Po.

Oni su tražili da im predstavnik Stejt departmenta Džonatan Mur precizno obrazloži sve stavove administracije, kao i buduće poteze koje će ta institucija činiti u vezi s pitanjem Srbije i Kosova.

Tako je Rorabaker u jednom trenutku zapitao ovog funkcionera Stejt departmenta da mu kaže više o prošlonedeljnom sporazumu iz Brisela, posebno se interesujući za tačku sporazuma po kojoj je Kosovskim bezbednosnim snagama zabranjeno da uđu na sever Kosova.

"KFOR i NATO su tu i mi imamo poverenje u njih", kratko je odgovorio Mur, ne pominjući poimenice kosovske snage.

Rorabaker nije bio zadovoljan tom vrstom odgovora, pa je ponovio pitanje: "Da li to znači da (kosovske bezbednosne snage) nemaju pristup?", na šta je predstavnik američke diplomatije ipak odgovorio: "Da, tako je".

Kongresmen iz Kalifornije, koji je prilikom proglašenja kosovske nezavisnosti bio pristalica tog procesa, sada je u svom uvodnom govoru naglasio da je to uradio zbog "prava na samoopredeljenje", koje se pominje i u američkom Ustavu.

On je, međutim, kazao da se sada zalaže i za davanje istog prava kosovskim Srbima sa severa, koji u ogromnom procentu ne žele da žive na nezavisnom Kosovu.

"Zašto terate Srbe sa tih prostora da na silu budu deo nezavisnog Kosova?", upitao je Rorabaker predstavnika Stejt departmenta.

Pošto je dobio odgovor u kome je Mur govorio o vladavini prava na Kosovu, Rorabaker ga je prekinuo rečima: "Vi iz Stejt departmenta često volite da govorite filozofski".

"Vi ovde pričate o nekoj vladavini prava kao rešenju za narode koji su stotinama godina u neprijateljskom odnosu. Zašto ne pustite da se taj problem reši tako što bi Srbi sa severa prišli Srbiji, a Albanci iz Preševske doline Kosovu?", rekao je Rorabaker.

Kongresmen iz Teksasa Ted Po, koji je i predsedavajući srpskog kokusa u Kongresu, takođe nije bio blagonaklon prema zvaničniku Stejt departmenta.

On je prvo pohvalio prošlonedeljeni sporazum iz Brisela, ocenivši da je to dobar početak, istovremeno pozvavši evropske lidere da odobre početak pristupnih pregovora Srbije i EU.

Po je ukazao na to da se na Kosovu krše ljudska prava Srba, kao i da je uništeno više od 150 crkvava i srpskih grobalja.

Kada je Mur završio svoje izlaganje u kome je se založio za pomirenje Srbije i Kosova, uz reči da to ne znači podelu ili razmenu teritorije, kongresmen Po ga je upitao kakve podatke ima Stejt department o tome dokle je stigla istraga o "Žutoj kući" i trgovini organima.

Mur je počeo prilično uopšteno da odgovara da američka administracija ozbiljno uzima sve optužbe za ratne zločine, ali ga je kongresmen Po ubrzo prekinuo potpitanjem: "Odgovorite mi konkretno - dokle se stiglo, je l' neko ispitan ili se ta istraga nikada neće završiti".

Mur je tada potvrdio da Stejt department prati istragu i da bi rezultati mogli da se očekuju sledeće godine, dodavši da će za detaljnije informacije morati da vidi u Stejt departmentu i da će obavestiti Kongres o tome.

Suprotne stavove od predsedavajućeg Rorabakera i kongresmena Poa izneo je demokratski kongresmen iz Njujorka Eliot Engel, poznat kao zagovornik stavova Kosova, a jedna ulica u Peći je dobila i njegovo ime.

On je rekao da nije saglasan sa menjanjem granica na Kosovu, ocenivši da sporazum iz Brisela predstavlja "jasan signal nade za ljude koji žele mir i prosperitet u EU".

Engel je čestitao kosovskom premijeru Hašimu Tačiju i premijeru Srbije Ivici Dačiću na dogovoru, rekavši da je srpski predsednik vlade pokazao "pragmatizam i viziju". Kongresmen iz Njujorka se založio i za to da EU ponudi Kosovu "jasan evropski put", kao i da ga treba uključiti u NATO.

"Kosovo je, prema istraživanjima Galupa, država u Evropi čiji su stanovnici najviše proamerički raspoloženi", ocenio je Engel.

Na saslušanju u kongesnom odboru govorila je i Širli Diogardi iz Albansko-američke civilne lige, koja je za briselski sporazum rekla da je "brza popravka koja ne donosi pravo rešenje".

Vašingtonski analitičar i srpski aktivista Obrad Kesić takođe se obratio odboru, ponovivši pitanje kongresmena Rorabakera zašto američka vlada odbija podelu Kosova.

On je rekao i da je skeptičan prema prošlonedeljnom sporazumu, zapitavši se zašto su svi sem Srba na prostoru bivše Jugoslavije imali pravo na samoopredeljenje.

Saslušanje u Komitetu za spoljne poslove Kongresa bilo je i kao sve sednice tih kongresnih tela, otvoreno za javnost, ali u publici, sem predstavnika kosovske dijaspore nije viđen veći broj aktivista srpske dijaspore.


B92


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 26 Apr 2013, 11:17
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Vučić: Referendum, uz slogu

Srbija će na referendumu odrediti sudbinu sporazuma Beograda i Prištine, ako se Srbi sa severa KiM u utorak obavežu da će prihvatiti njegove rezultate. Narodno izjašnjavanje najranije do 15. maja, izjavio Aleksandar Vučić


Slika


SRBIJA će na referendumu odrediti sudbinu sporazuma Beograda i Prištine, ako se Srbi sa severa Kosova i Metohije u utorak obavežu da će prihvatiti njegove rezultate i na terenu primeniti sve što piše u briselskom dokumentu.Ovaj scenario u četvrtak je otkrio prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, po završetku napetog sastanka sa delegacijom političkih lidera našeg naroda sa severa pokrajine. Ako naši sunarodnici prihvate ovaj uslov Beograda, veliko narodno izjašnjavanje moglo bi da se organizuje najranije 15. maja, a Vučićev ključni poziv je da se svi obavežu na jedinstvo, ma kakva odluka da bude. Ukoliko Srbi sa severa smatraju da Vlada i Skupština nemaju legitimitet i da ugrožavaju nacionalne interese, spremni smo na preispitivanje narodne volje. Neka oni sami formulišu pitanje. Ako većina građana Srbije podrži sporazum, onda će Srbi sa severa morati da učestvuju u sprovođenju sporazuma. Ako sporazum bude odbačen, Vlada više neće postojati i podneću istog momenta ostavku. Ima li poštenije i odgovornije ponude - zapitao se Vučić, na venrednoj konferenciji za medije u Nemanjinoj 11.

Prvi potpredsednik podsetio je da je odluka iz Brisela jedina koja državi obezbeđuje budućnost i uveren je da bi većina građana rekla “da”.

- Zastupaćemo ono što je potpisano, a ako to bude poraženo, ne možemo dalje da vodimo Srbiju. Ali, ubeđen sam da svega pet-šest odsto građana smatra da je sporazum loše rešenje, i to su oni koji bi da zemlju i dalje dele na patriote i izdajnike. Siguran sam da ogromna većina ljudi misli da je ova vlada učinila nešto najbolje za budućnost naše dece i države. Kroz istoriju smo mnogo puta bili podeljeni, a od toga smo imali stotine hiljada žrtava i gubljenje perspektive za narod i zemlju. Mi danas tražimo drugi put.

Vučić tvrdi da kampanja protiv sporazuma sadrži bezbroj laži:- Izmišljaju da nešto prodajemo i izdajemo, da dajemo nezavisnost Kosovu. Podmeću i da smo uništili srpske institucije, a, u stvari, smo se izborili za bolja rešenja čak i od faktičkog stanja. Jedini problem je, možda, pominjanje kosovskih zakona u tački 10. I pored toga, ovo je najviše što smo mogli u datom trenutku. Jednoga dana Srbija će se sigurno pozivati na ovaj sporazum kao na “Dejton” ili Rezoluciju 1244.

Prvi potpredsednik ne veruje da bi referendum usporio primenu briselskog dogovora i samim tim ugrozio dobijanje datuma za početak pregovora sa EU:

- A, treba li da za te dve nedelje uzmemo motku i tučemo naše ljude da prihvate sporazum da bi se to nekome svidelo? Srbija je u prethodnih osam meseci uradila više nego u prethodnih 12 godina, i to priznaju svi i u Nemačkoj, i oni koji podržavaju Srbiju ili ne. Ako neko traži razlog da nam ne dodeli datum, uvek može da ga nađe. Ali, ne znam kako bi to mogli da objasne građanima Srbije.

Vučić je potvrdio da će Krstimir Pantić i dalje ostati u Kancelariji za KiM, bez obzira na to što se javno usprotivio primeni briselskog dokumenta. On je najavio i da će u narednih deset dana obići naš narod u pokrajini i severno i južno od Ibra.


NISAM RATNI POGLAVICA
PRVI potpredsednik poručio je i da Srbija neme snage za ratovanje i vojne podvige, ali da “zna šta joj je činiti ako neko napadne naš narod”. - Da se silimo nismo u situaciji, niti je to realno. Nisam rođen da budem ratni poglavica Srba, za šta se mnogi ovih dana kandiduju. Takvi bi tuđu decu da šalju u rat. Mnogi bi da udaraju u ratne bubnjeve, ali pod uslovom da ne pada kiša i da ti bubnjevi odzvanjaju na Terazijama, a ne u Drenici.


NEKA AMFILOHIJE IZAĐE NA IZBORE
VUČIĆ nije krio da je razočaran saopštenjem o briselskom sporazumu, a posebno onim delom koji sadrži “neistinite političke kvalifikacije”. - Pozivaju se na tačku 14, koja je prepisana iz bar 15 akata koje je Srbija do sada imala, kao krunski dokaz za priznanje nezavisnosti. Dakle, oni koji su učestvovali u pisanju saopštenja, potpisivali su i prihvatali ovo isto mnogo pre ovoga. Nemam nikakav problem da Amfilohije Radović izađe sa izbornom listom i pobedi na izborima, ali pre nego što se to desi, neće voditi politiku ove zemlje. Uz sve dužno poštovanje.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 26 Apr 2013, 21:48
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Protestovali desničari, Beograd bio zakrčen

Posle višečasovne blokade centra Beograda zbog protesta desničarskih organizacija saobraćaj se sada normalno odvija.

Slika

Ulice su odblokirane negde oko 16 časova, ali su gužve u gradu potrajale još nekoliko sati s obzirom da je petak i da mnogi kreću na put.

Dežurni dispečer "Žutog taksija" rekao je za MONDO se saobraćaj otežano odvijao na auteputu u pravcu od Novog Beograda ka gradu. Gužva je bila na Gazeli, od Plavog mosta formirana je velika kolona vozila, a gužva je i na Brankovom mostu u smeru ka gradu.

Kolaps u toku dana su izazvale pristalice desničarskih pokreta "Naši", "Dveri", "Zavetnici" i "Obraz" koji su se bili okupili ispred Skupštine Srbije protestujući pred početak sednice parlamenta na kojoj poslanici razmatraju izveštaj vlade u okviru koga je i sporazum postignut u Briselu. Njima su se kasnije tokom dana pridružili i radikali, a potom su otišli i u šetnju do hrama Svetog Save.

Bulevar kralja Aleksandra je posle višečasovne blokade kod Skupštine otvoren za saobraćaj. Kako su ranije javili reporteri Monda, haos je bio i na Voždovcu - više od 15 tramvaja stajalo je u koloni iz Vojvode Stepe ka Autokomandi i iz pravca Franše Deperea ka Autokomandi. Bile su kilometarske kolone automobila ka kružnom toku i iz Ljutice Bogdana i iz Bulevara Oslobodjenja i iz Vojvode Stepe.

Sobraćaj se slabo odvijao i u ulicama 27. marta, Takovskoj i Cara Dušana. Zakrčenje u Svetogorskoj je nešto manje. Prema Slaviji i Tašmajdanu bile su zakrčene su i sporedne ulice. Potpuni haos u saobraćaju je bio i u ulicama Pariskoj i Tadeuša Košćuška.

Pristalice desničarskih pokreta su na skupu ispred Skupštine uzvikivali "Kosovo je Srbija" i čitali imena poslanika iz SNS-a, SPS-a, URS-a, DS-a, LDP-a i DHSS-a, PUPS-a i SPO-a, nazivajući ih izdajnicima. Skup je, kako javljaju agencije, protekao bez incidenata.

Od stranaka, među prvima su okupljanje podržali poslanici opozicione Demokratske stranke Srbije (DSS) koja se takođe protivi briselskom sporazumu.

Učesnici protesta su poslanicima koji su ulazili u parlament vikali "izdaja" i "ustaše", a među okupljene su došli i poslanici DSS-a Miloš Jovanović, Milica Radović, Sanda Rašković Ivić i Siniša Kovačević, a kasnije i ostali poslanici DS S-a.

Pristalice Dveri su bile blokirale deo Bulevara kralja Aleksandra ispred parlamenta u pravcu ka gradu."Okupili smo se da pogledamo u oči svakom poslaniku i da ga pitamo da li je spreman da baci ljagu na svoju porodicu i da li je izdajnik Kosova i Metohije", rekao je Boško Obradović iz Dveri.

Učesnici protesta, koji su pored zastava Srbije, nosili i obeležja pokreta "Dveri", organizacija "Naši" i "Srpski sabor Zavetnici", zvižducima su propratili ulazak narodnih poslanika u skupštinu.

Obradović je potom pročitao imena poslanika koji će danas glasati o izveštaju vlade.

"Pripadnici vlasti u Srbiji već mesecima krše Ustav i zakone, kao i predizborna obećanja, jer niko nije glasao za njihovu politiku izdaje Kosova i Metohije. Danas smo se okupili kako bi pogledali u oči svakog narodnog poslanika koji je spreman na izdaju Kosova", rekao je Obradović.

Među okupljenim građanima bio je i samostalni poslanik Borislav Pelević, koji je optužio aktuelnu vlast da je "završila izdaju koju je započeo režim Borisa Tadića".

"Danas će se u Narodnoj skupštini desiti još jedna izdaja. Poslanici svih partija osim DS S-a, glasatćeza Briselski sporazum kako bi sačuvali svoje plate i privilegije. Ali, danas ništa neće biti završeno, danas počinje borba ujedinjene srpske opozicije za očuvanje Kosova i Metohije", kazao je Pelević, izabran na listi SNS-a.

Potpredsednik DS S-a Miloš Jovanović kazao je da su poslanici te stranke izašli ispred parlamenta da pozdrave pristalice Dveri, koje su podržale nedavnu protestnu šetnju DS S-a.

"Pozdravili smo pristalice Dveri kako bismo još jednom istakli apsolutnu nužnost okupljanja svih državotvornih organizacija, intelektualaca i javnih ličnosti koje se protive bednoj i sramnoj politici koja se kontinuirano vodi od 2008. godine", kazao je Jovanović za agenciju Beta.

Poslanik DSS-a je rekao da je današnje okupljanje ispred parlamenta važnije od skupštinske rasprave.

Boško Obradović najavio je da će pristalice Dveri danas biti na protestu ispred parlamenta sve dok traje rasprava o izveštaju vlade o Kosovu, čiji je sastavni deo sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Ispred Doma Narodne skupštine nalazile su se jake policijske snage i pripadnici žamdarmerije u opremi za razbijanje demonstracija.

Pristalicama desničarskih pokreta, nešto posle 12.30 časova pridružila se grupa iz Srpske radikalne stranke (SRS), predvođena funkcionerima Nemanjom Šarovićem, Vjericom Radetom i drugima.

Radikali su, noseći transparent "Srbija, pa sve ostalo", stranačke zastave i postere sa likom lidera SRS Vojislava Šešelja, došli na plato ispred Skupštine sa Trga Nikole Pašića gde su se najpre okupili.

Potpredsednik SRS Nemanja Šarović rekao je na protestu da je vlast prihvatila ultimatum SAD i EU i poručio da niko nema mandat da se odrekne Kosova i Metohije zarad EU.

Niko, kako je rekao Šarović, ni vlada ni Skupština, ne mogu da daju podršku tom sporazumu.

SRS će, dodao je Šarović, od Ustavnog suda zatražiti da se po hitnom postupku izjasni o sporazumu Beograda i Prištine.

(agencije/MONDO, foto: MONDO, Nikola Janković i Tanjug, Zoran Žestić, Srđan Ilić)


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 26 Apr 2013, 21:51
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Jeremić, Bono Voks i tri prsta

Predsednik Generalne Skupštine UN Vuk Jeremić "pohvalio se" na svom Tviter nalogu susretom sa frontmenom grupe U2 Bonom Voksom.

Jeremić je inače, kako ocenjuje portal ''Mondo'', veoma aktivan na Tviteru i često objavljuje fotografije iz raznih krajeva sveta i sa susreta sa političarima i umetnicima koje sreće tokom tih putovanja.


Slika

Tako je danas objavio fotografiju sa humanitarcem Bonom Voksom, frontmenom grupe U2, koji je tri puta bio nominovan za Nobelovu nagradu za mir.



Na fotografiji Jeremić i Voks zagrljeni upućuju pozdrav sa tri prsta. Jeremić nije tvitovao gde je ovaj susret upriličen i kojim povodom.



Podsetimo, Bono Voks poznat je po zvom angažmanu u Sarajevu za vreme rata u BiH i posle njega. "Odnos" Sarajeva i Bona seže još od 1993. kada se tokom jednog nastupa Bolonji, preko satelitskog linka povezao slikom sa Sarajevom ,gde je Bil Karter intervjuisao građane Sarajeva koji su govorili kroz kakve tegobe prolaze za vreme rata.



Taj potez irskog benda, kako su tada prenosili mediji, pokrenuo je britanske, ali i svetske medije da se pozabave pitanjem stradanja građana BiH u ratu. Frontmen "U2" je čak proveo i novu godinu u ratnom Sarajevu.



On se povezao i sa produkcijom dokumentarnog filma "Miss Sarajevo", čiji je autor upravo Bil Karter, i 1995. napisao pesmu istog naslova koja je izvedena sa Pavarotijem. Već 1997. U2 je održao koncert u Sarajevu. Voks, koji se smatra prijateljem Sarajeva, ima i bosanski pasoš.


Vesti online


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 27 Apr 2013, 14:20
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Pastor: Povucite spornu rečenicu ili nema ništa od deklaracije!

Neprihvatljiv nije onaj deo koji se odnosi na to da je Vojvodina deo Srbije, nego deo formulacije koji govori o tome da su tako odlučili građani Vojvodine - kaže lider SVM


Slika


SVM neće podržati Predlog deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine, ako u njoj ostane sporna rečenica, rekao je predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor.Sporna rečenica govori o tome da je Vojvodina deo Srbije jer su građani pokrajine tako odlučili.

- Neprihvatljiv nije onaj deo koji se odnosi na to da je Vojvodina deo Srbije, nego deo formulacije koji govori o tome da su tako odlučili građani Vojvodine. Kada je ta odluka doneta, 1919. godine, Mađari i Nemci, kao gubitnici Prvog svetskog rata, u njoj nisu mogli da učestvuju. Bili su isključeni iz tog procesa – rekao je Pastor za današnji novosadski Mađar so.

Pastor je dodao je da problemi s poštovanjem ustavnih i zakonskih prava Vojvodine nisu počeli prošle godine, već traju od 2007, pa je pokrajina od tada ostala uskraćena za oko 70 milijardi dinara sredstava za kapitalne investicije.

Pastor je izrazio sumnju da je rasprava o Predlogu deklaracije zapravo borba između dve najveće partije, Demokratske stranke i Srpske napredne stranke, a ne borba za autonomiju Vojvodine.

- Vojvođanska autonomija… treba da se ostvari. Odluku donose oni o čijoj se koži radi, koji su stvorili taj novac i taj prihod koji treba da se raspodeli. Da ne bude preraspodele na način da novac stigne drugde, a da nam posle bude vraćeno ono za šta neko misli da pripada nama, a da ostalo bude preliveno negde drugde, jer se to bogami decenijama tako dešavalo. Dosta je bilo toga – poručio je Pastor.


Telegraf

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 27 Apr 2013, 16:16
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Dačić: Srbija mora da vodi računa o Republici Srpskoj

Premijer Ivica Dačić poručio je da Srbija mora da vodi računa o Repubici Srpskoj, i to označio kao važan nacionalni interes, jer tamo živi više od milion Srba


Slika


Premijer Srbije Ivica Dačić poručio je u petak uveče da je ova vlada spremna da sa onima koji dele viziju jake i stabilne Srbije gradi jaku i stabilnu Srbiju u ineresu naroda, bilo da on živi u centralnoj Srbiji, na Kosovu, ili van granica zemlje.Dačić je na zavešetku skupštinske rasprave o izveštaju o briselskom sporazumu istakao da je potrebno jedinstvo i da koncepcija vlade nije da napadne Srbe sa severa Kosova da bi opravdala prihvatanje tog dokumenta.

Dačić je, takođe, naveo i da Srbija mora da vodi računa o Repubici Srpskoj, i to označio kao važan nacionalni interes, jer tamo živi više od milion Srba.

"Nije namera vlade da napadnemo Srbe sa severa, to je suludo, moramo da budemo jedinstveni", rekao je Dačić i još jednom ukazao da vlada neće priznati nezavisnost Kosova, ali da ne može apriori da ima odbijajući odgovor na svaki predlog.

On je dodao da su u pravu oni koji kažu da to nije pitanje samo sporazuma već kursa kojim drzava ide i pristupa realnosti u kojoj se nalazi.

Osvrćući se na pitanja koja su poslanici tokom skoro 11-satne rasprave postavili, premijer je rekao da pregovarački tim nije pregovarao sa NATO u smisli pismenih garancija i međusobnih odnosa: "Sa (Ketrin) Ešton smo učestovali u razmeni pisama Tačiija i NATO gde je Kosovo preuzelo obavezu, a obevestio ih je pismom (generalni sekretar NATO Anders Fog) Rasmusen, da ne mogu da dolaze na teritoriju severa bez saglasnosti Kfora i to samo u slucaju prirodnih katastrofa, uz kosultaciju srpskih lokalnih lidera".

Premijer je ukazao da za to postoje razmenjena pisma i da je prvi put neko garantovao da kosovska vojska neće doći na sever.

Dačić je, takođe, poručio da treba da se zaboravi Ahtisari, 2005-ta, kada je Tači bio na poternici, kao i Agim Čeku.

"Vi ste tada pregovarali sa njim. Kako sada ođednom ne može da se pregovara sa onim na poternici, što kaže i SPC, a i oni pregovaraju sa predstavnicima kosovskih vlasti - da bi preživeli".


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Politička scena Srbije  |  Poslato: 28 Apr 2013, 11:55
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Šta se krije iza ćutanja Moskve?

Nema nikavih izjava ni komentara povodom poteza srpskog državnog vrha oko KiM. Vučić i Dačić moguće kod Putina oko Uskrsa. Predsednik Nikolić u Moskvi 21. maja


Slika


OD STALNOG DOPISNIKA: MOSKVA

EPILOG pregovora predstavnika Beograda i Prištine koji opredeljuje budućnost Srba na Kosovu i Metohiji, nije do sada komentarisao nijedan ruski političar. To ne znači da ruski diplomati i političari ne prate kakve poteze vuče srpsko rukovodstvo. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić će 21. maja, kako je već najavljeno, stići u Rusiju na poziv predsednika Vladimira Putina. Osim što je informisao ruskog ambasadora Aleksandra Čepurina o sporazumu koji je u Briselu postignut sa predstavnicima Prištine, predsednik Srbije je i poslao pismo Putinu.Pre dolaska Nikolića u Rusiju 21. maja, oko Uskrsa bi, kako se govori u političkim krugovima u Moskvi, mogla stići srpska "izvidnica", tandem Vučić-Dačić. Ta vanredna "tajna" poseta, ako do nje zaista dođe, trebalo bi da ima konsultativni karakter jer se premijer Dačić nedavno u Moskvi sastao s predsednikom Putinom i premijerom Medvedevom.

Rusija je do sada bila najverniji srpski saveznik u borbi za očuvanje Kosova i Metohije, pa se samo po sebi nameće pitanje: šta zapravo znači to ćutanje ruskih političara. Da im se sviđa dogovor, oni bi već javno izneli stav. Jedan od ruskih političara sa kojima je razgovarao dopisnik "Novosti" rekao je da u takvoj situaciji "nema šta da se kaže". Pogotovo su zaćutali oni koji su javno kritikovali bivšeg predsednika Tadića i bili na neki način lobisti sadašnjeg predsednika Nikolića. Pogotovo oni ruski političari i analitičari koji su se razočarali u Nikolića, sada ne žele da komentarišu dogovore Beograda i Prištine.

"Briselski dogovor je poraz i ruske diplomatije, jer su posle izbora Nikolića ruski diplomati govorili o posebnim odnosima sa novim predsednikom Srbije koji u spoljnoj politici ima i ruski vektor", piše u komentaru agencije "Regnum", koji se u mnogo čemu poklapa sa mišljenjem velike većine moskovskih eksperata za Balkan.


Slika


Ovih dana mnogo puta smo čuli rečenicu: Bio je u pravu ministar Sergej Lavrov kada je u Dumi rekao "ne možemo mi biti veći Srbi od Srba". Poslednji ruski zvaničnik koji je govorio o pregovorima Beograda i Prištine bio je Andrej Maslov, direktor četvrtog departmana Ministarstva spoljnih poslova Rusije koji pokriva Balkan. Da podsetimo:
- Suvereno je pravo srpskog rukovodstva da traži rešenja izlaza iz sadašnje situacije. Rusija je spremna da prihvati bilo koju odluku rukovodstva u Beogradu, rekao je Maslov. On je zapravo ponovio poznati stav najvišeg rukovodstva u Kremlju.Sada se bolje razume pomalo nervozna reakcija premijera Medvedeva posle pregovora sa Dačićem kada je na pitanje dopisnika "Novosti" "kako će Rusija pomoći Srbima" rekao: "Ispada da bi Rusija trebalo da bude više zainteresovana od samih Srba za odbranu Kosova".

Kako će se događaji na Kosovu i Metohiji odvijati dalje, u Moskvi, ne samo političari već i analitičari, ne žele da prognoziraju. Jedino poneki komentator, poput Dmitrija Semušina iz agencije "Regnum", sa cinizmom poručuje da "ruskim diplomatima ostaje da pričaju o suverenom pravu Beograda da odlučuje, a jedino će korist imati novi ruski mladi diplomati kad se budu otvarala radna mesta u novom diplomatskom predstavništvu u Prištini".


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker