Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 18:04


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 21 Feb 2013, 14:25
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
5 jezika ljubavi

Kojim ljubavnim jezikom govorite vi i vaš partner i, iako se volite, možete li se sporazumeti?

Slika
U pet jezika ljubavi spadaju: kvalitetno vreme, reči priznanja i odobravanja, pokloni, činjenje usluga, fizički dodir

DA LI vaša supruga ili partnerka zna da je volite? Umete li da govorite njenim ljubavnim jezikom?



Dr Geri Čepmen, bračni savetnik sa višedecenijskim iskustvom, zna odgovore na ova i još mnoga druga pitanja o ispoljavanju i primanju ljubavi. To je pretočio u knjigu "Pet jezika ljubavi", koja je prevedena na više od trideset jezika i tako postala svetski bestseler.

Knjiga pruža jednostavne, praktične savete uz pomoć kojih je moguće unaprediti brak i vezu i pomoći partnerima koji imaju probleme. Čepmen u knjizi zagovara tezu da svaka osoba ima jedan, ponekad i dva načina (ili jezika) na koje pokazuje ljubav. Parovi često omanu u iskazivanju ljubavi samo zbog toga što ne znaju međusobne ljubavne jezike, koji se razlikuju kao, recimo, srpski i kineski.

Na samom početku veze, kada su ludo zaljubljeni, njihov "ljubavni rezervoar" do vrha je pun emocionalnim, adrenalinskim naletom svega. Vremenom, međutim, razlika u ljubavnim jezicima postaje očigledna, kreću svađe i ljubavna osećanja počinju da opadaju i prazne "ljubavni rezervoar".

Doktor Čepmen smatra da bračni parovi ne moraju da imaju iste ljubavne jezike da bi bili srećni, ali moraju da znaju kojim jezikom partner govori kako bi mu uspešno pokazali šta osećaju.

Neki načini mogu čak da deluju neprirodno, ali suština je u tome da je svaki odabran sa ciljem da se onom drugom pokaže ljubav. Jer, ako je ispoljavaš na način koji tvoj bračni drug ne razume, on će pomisliti da je nisi ni pokazao odnosno pokazala.

Da se to ne bi događalo, neophodno je da naučite jezik kojim govori vaš partner. U pet jezika ljubavi spadaju: kvalitetno vreme, reči priznanja i odobravanja, pokloni, činjenje usluga, fizički dodir.

* Kvalitetno vreme podrazumeva pažljivo slušanje, kvalitetan razgovor, vreme provedeno

zajedno u nečemu što ima smisla i što vam je oboma zabavno. Zajednički provedeno vreme ne podrazumeva sedenje na kauču i gledanje TV-a, jer vam je tada pažnja usmerena na nešto drugo a ne na partnera. Ako sedite na kauču, ali ispred ugašenog TV-a i gledate se u oči i razgovarate, odlazite u šetnju, u restoran na kafu... to je kvalitetno provedeno vreme, jer međusobno komunicirate.

* Reči priznanja i odobravanja takođe su reči ljubavi, a tu spadaju, na primer, izjave "lepa si", "veoma si draga osoba, baš takav mi se dopadaš" i slično. Sve su to reči kojima pokazujete zahvalnost i hrabrite partnera. Muž, recimo, može da kaže: "Divno ti stoji ta haljina" ili "Nikada nisi tako dobro izgledala kao večeras!"

Slika

* Pokloni. Tu spadaju svi, od najmanjih do najvećih, od cveća do nakita, odeće, kuće, automobila. Neki ljudi se osećaju najvoljenijima upravo kada od partnera dobiju poklon. To je univerzalan način iskazivanja ljubavi. Ne postoji kultura u kojoj nije tako. Poklon govori: "Ona misli na mene. Vidi šta mi je dala".

* Činjenje usluga, pak, podrazumeva spremanje večere, pomaganje partneru u raznim poslovima, peglanje njegove košulje, popravku slavine koja curi, vreme provedeno u pomaganju da partner što pre završi neku dužnost. Znate kako kažu stari, da dela govore više od reči. Neki ljudi zaista misle tako, i kada nešto uradite zbog njih, osećaju se voljeno.

* Fizički dodir podrazumeva i masažu i vođenje ljubavi. Naravno, svako ima omiljeni način na koji želi da ga partner dodiruje. Dodir u braku je moćan, od držanja za ruke, preko poljupca, grljenja, do samog seksualnog čina.

Na ovih pet jezika moguće je pokazivati ljubav suprugu, dečku, devojci, ali i deci, prijateljima, roditeljima, saradnicima, praktično svima sa kojima ste u nekakvim odnosima.
- Svako ima svoj, primarni jezik, i po prirodi stvari pričamo na njemu. Na primer, muž, čiji je ljubavni jezik fizički dodir, dolazi kući i odmah ulazi u kuhinju gde je supruga. Hteo bi da se ona oseća voljenom, pa počinje da je grli. Ali, ona se buni: "Ostavi me na miru! Zar ne vidiš da sam do guše u poslu?" Njegov problem nije iskrenost. On jeste bio iskren. Problem je što je govorio svojim jezikom a ne njenim. Ako je činjenje usluga njen jezik, najbolja stvar koju je mogao da uradi jeste da uđe i kaže: "Dušo, idi ti da se odmoriš a pusti da ja to završim". Ona bi se osećala voljenom, jer on govori njenim jezikom - zaključuje dr Čepmen.

Kako ste otkrili koncept o ljubavnim jezicima?

- Rano u braku sam naučio da ono što utiče na to da se jedna osoba oseća voljenom ne mora da važi i za drugog partnera. Dugo sam pomagao parovima da se povežu i uočio neke zakonitosti, pa sam počeo da ih zapisujem. Zapitao sam se: "Kada mi ljudi kažu da osećaju da ih partner ne voli, šta oni zapravo traže?" Tako je nastalo ovih pet jezika, ali ne negiram da možda postoje i šesti, sedmi, ali u razgovoru sa ljudima uvideo sam da se sve ono što mi kažu i dalje uklapa u ovih pet kategorija.

Slika

Kako da otkrijemo koji je naš ljubavni jezik?

- Ima više načina za to. Zapitajte se kako najčešće izjavljujete ljubav. Ako shvatite da često drugima upućujete komplimente i reči odobravanja, to je najverovatnije vaš ljubavni jezik. Ako često dodirujete ljude, tapšete ih po ramenu, grlite i slično, onda je fizički dodir vaš jezik za izražavanje ljubavi. Ili, ako volite da ljudima stalno nešto poklanjate, možda je upravo to ono što želite i sami. Ili, razmislite o tome na šta se najčešće žalite, jer to daje odličan uvid u suštinu svake osobe. Ako neko, recimo, kaže: "Imam utisak da nikada ne provodimo vreme zajedno, da smo kao dva broda koja se razmimoilaze u tami", on, u stvari, poručuje partnerki da ne provode kvalitetno vreme na njegovom jeziku. Ako kaže: "Mislim da me nikada ne bi dodirnuo da ja to ne iniciram", poručuje da je njegov ljubavni jezik dodir. Ako odete na službeni put i kada se vratite ona konstatuje: "Nisi mi ništa doneo", to govori da je njen ljubavni jezik - pokloni. Dakle, slušajte primedbe svog partnera. Jeste da takve zamerke uznemiravaju, ali kada se vaša partnerka žali ona vam daje sjajnu informaciju o tome šta možete da učinite da bi se osetila voljenom. Možete, takođe, da se zapitate šta on ili ona najčešće zahtevaju. Ako vam povremeno kaže: "Da li bismo mogli da izađemo negde na večeru?" ili "Hoćemo li negde za vikend?", poručuje da žudi za kvalitetno provedenim vremenom. Osluškujte šta traži i saznaćete partnerov ljubavni jezik.

Koliko vremena je potrebno da bismo naučili nečiji ljubavni jezik?

- To zavisi od toga da li počinjete od nule, kao neko ko nikada ranije u životu nije govorio ljubavnim jezikom, ili ste možda nekada isprobali da govorite tako pa sada samo treba da se prisetite starih veština. Kako to izgleda na delu? Ako ste odrasli u kulturi gde se govori engleski, i u vašoj porodici se govori taj jezik ali se recimo čuje i dosta španskih reči, neminovno ćete pokupiti mnogo reči ili fraza na španskom. Kada jednom budete krenuli da učite španski, učićete ga brže od osoba koje se prvi put susreću sa tim jezikom. Isto je i sa ljubavnim jezicima. Ako ste odrasli u domu gde se nikada nisu izgovarale reči odobravanja, moraćete više i duže da se trudite da biste počeli da izgovarate afirmativne reči. Ali, ako je to bio vaš primarni ljubavni jezik, brzo ćete ga obnoviti i u braku, odnosno vezi.

Ne krijete da je ljubavni jezik vaše supruge činjenje usluga. A koji je vaš?

- Meni su važne reči, ali usisavam, perem sudove, izbacujem đubre. A supruga mi onda govori kako sam divan muž i - oboje smo srećni! Naravno, ima onih koji smatraju da pranje sudova nije muški posao. U prvim godinama braka žena me je poprilično kritikovala: "Uopšte mi ne pomažeš oko ovoga. Sve moram sama da uradim". Nisam se osećao voljenim. Osećao sam da me odbacuje. Ni ona se nije osećala voljenom. Tako smo došli do praznih ljubavnih rezervoara i počeli smo oko svega da se prepiremo. Te prve godine braka bile su baš teške, verovatno stoga sada radim sve ovo jer znam kako obeshrabrujući i razočaravajući odnos može da bude. U braku si i misliš da se volite, misliš da je sve sjajno, i onda, odjednom, ispada da se jedno drugom ne dopadate. Uspeli smo da brak okrenemo naglavačke i već tri decenije smo posvećeni jedno drugom.

Slika

Šta savetujete parovima koji imaju problem da izraze ljubav na jeziku svog partnera ili se žale da im određeni izrazi nesu dovoljno prirodni?

- To oseća većina ljudi. Većina nije odrasla govoreći svih pet jezika, već samo jedan, najviše dva, pa svi treba mnogo da učimo. Pretpostavimo da je ljubavni jezik vašeg partnera - reči odobravanja, ali da vi niste odrasli pričajući ga. Krenite to da činite od sada. Sve može da se nauči. Zapišite neke rečenice koje ste čuli od drugih ili u filmovima, pročitali u časopisima. Pročitajte ih naglas. Izaberite jednu i uđite u sobu u kojoj je supruga i izgovorite to. Posle toga možete i da pobegnete (smeh), ali barem ćete prekinuti tišinu. Nastavite to da radite. Svaki put kada budete nešto slično rekli, postajaće vam prirodnije.

Da li je moguće da se jezici promene u braku ili treba da promenimo svoja očekivanja?

- Većina parova nema isti ljubavni jezik. Svako govori svojim. Čak i oni koji govore istim jezikom imaju različite "dijalekte" i različite načine na koje ispoljavaju taj ljubavni jezik. Mislim da se naš jezik ne menja. Razvije se rano u životu i takav opstaje do kraja. Međutim, u braku ponekad imamo utisak da se promenio. To se katkada događa jer ga u startu nismo dobro dijagnostifikovali. Na primer, veoma često, muškarci koji su pročitali moju knjigu, kažu: "Moj ljubavni jezik je fizički dodir". Pritom, misle na seks. Ako njihova seksualna potreba nije na pravi način zadovoljena u braku, skloni su odmah da zaključe kako bi se, u suprotnom, osećali voljeno. Da, za muškarce su seksualne potrebe od presudne važnosti, pa kada tim delom svog života nisu zadovoljni, zanemaruju i emocionalnu ljubav i brkaju ljubavne jezike. Drugi razlog zbog kojeg neka osoba može da pomisli da se njen ljubavni jezik promenio jeste taj da su njegov primarni i drugi ljubavni jezik veoma bliski. Ako je to slučaj, kada budete zadovoljili primarni, sekundarni će postati važniji.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 09 Mar 2013, 21:39
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Top 20 najotrcanijih muških izjava prilikom raskida!

Verovatno ste do sada čuli čuvenu mušku izjavu koja glasi "Nije do tebe, ja sam u pitanju" koju muškarci sve češće izgovaraju kada raskidaju ljubavnu vezu.

Slika

Predstavljamo vam 20 bizarnih fraza koje muškarci koriste kada žele da raskinu sa vama.
1. Nisam trenutno spreman za vezu, ali da jesam...ti bi bila ta!
Što znači: Još uvek nisam spreman da provedem ostatak svog života spavajući s jednom osobom, ali da jesam, možda bi to bila ti.
2. Još uvek mi je stalo do tebe.
Što znači: Stalo mu je do tebe ali nedovoljno. 
3. Volio bih da ostanemo prijatelji i da nastavimo da se viđamo.
Što znači: Možeš li da me upoznaš sa svojom zgodnom prijateljicom kad preboliš to što sam te ostavio.
4. Trenutno moram da se posvetim (popunite prazninu: poslu, fakultetu, Bogu, nečemu već...).
Što znači: Mislim da nećeš dobro podneti raskid, ali ovo ćeš morati da prihvatiš.
5. Selim se u inostranstvo, ali javiću ti se kad se vratim.
Što znači: Moram da pobegnem od tebe brzo.
6. Ti si mnogo bolja od mene!
Što znači: Siguran sam da sam bolji od tebe.
7. Jako mi je drago što sam te upoznao, ali mislim da treba da se zabavljamo i s drugim ljudima.
Što znači: Već sam upoznao nekoga s kim bi voleo da budem više nego s tobom.
8. Plašim se vezivanja.
Što znači: Imam strah da se vežem za tebe za ceo život!
9. Osećam da se gušim i potreban mi je prostor.
Što znači: Previše te ima u mom životu i spreman sam da te izbacim iz svog života.
10. Čovek koji te bude oženio pravi je srećnik.
Što znači: Nadam se samo da taj srećnik neću biti ja.
11. Mislim da treba da počnemo da se viđamo s drugim ljudima, pa da vidimo šta će se desiti.
Što znači: Uveliko spavam s nekim drugim i samo ti to saopštavam, pre nego što saznaš na drugi način.
12. Još uvek želim da budem s tobom, samo bih volio da napravimo pauzu.
Što znači: Volio bih da spavam s još nekim, ali ako ne nađem nikoga, volio bih da mi ti budeš blizu.
13. Ima mnogo stvari koje moram trenutno da rešim.
Što znači: Moj osnovni problem je da ne želim da budem s tobom.
14. Osećam da si mi više prijateljica, nego devojka.
Što znači: Nisi više onoliko slatka kao kad smo počeli da se zabavljamo.
15. Jednostavno mi je potrebno nešto više.
Što znači: Ne znam tačno šta je to što mi treba, ali mi je dosadno.
16. Još uvek nisam preboleo svoju bivšu devojku.
Što znači: Ovo je verovatno istina.
17. Volio bih da smo se upoznali tek za pet godina.
Što znači: Zaista nisam toliko zreo trenutno, ali ću verovatno biti za pet godina i tada ću biti divan dečko ili muž!
18. Mi smo u potpuno drugim fazama u životu.
Što znači: Ja sam u fazi: želim da izlazim, pijem, spavam s različitim devojkama, a ti si u fazi: hoću da se skrasim.
19. Previše te poštujem.
Što znači: Molim te nemoj da kažeš svojim prijateljicama da sam kreten, jer bih možda želeo da se zabavljam sa nekom od njih.
20. Mislim da smo se previše i prebrzo zbližili.
Što znači: Izbezumim se kada u kupatilu staviš svoju četkicu za zube pored moje.


press

_________________
Slika


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 22 Apr 2013, 00:15
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Научно доказано да жене воле ожењене!


Slika


Жене воле заузете мушкарце одвајкада, а сада су и научници то потврдили. Објашњење лежи у потреби жена да потврде сопствене вредности, али и у чињеници да је забрањено воће слађе.

Одавно је познато да је забрањено воће најслађе. За многе жене забрањено воће су заузети мушкарци, који су им управо због статуса неодољиви. Зашто се то догађа? Постоји неколико различитих објашњења. Да ли сте икада приметили да вам је неки мушкарац привлачнији само зато што је заузет? Постоје многе жене које воле заузете мушкарце. Недавно спроведено истраживање показало је да жене боље реагују на заузете мушкарце. Наиме, кад би им научници показали фотографије и рекли да је одређени мушкарац заузет, њихово интересовање би порасло. Научници кажу да то уопште није неуобичајено понашање. Можда сте и код себе приметили да вам је колега с посла постао згоднији откако има девојку или од када се оженио. Зашто се то догађа? Неки иду толико далеко да тврде како су све жене у срцу крадљивице заузетих мушкараца. То, наравно, није истина. Ако жене и привуче заузети мушкарац, не значи да ће нужно и реализовати нешто конкретно. Макар у маштањима - забрањено воће увек је слађе! Како психолози објашњавају овај феномен? Постоје три најзаступљеније теорије.

Пећинско понашање

Према неким стручњацима, склоност жена према неким мушкарцима има и те како смисла. Психолошка позадина крије се у давним временима, када су људи живели у пећинама. У то доба проналазак савршеног партнера био је питање живота и смрти. Ако мушкарац тада није могао да заштити жену и обезбеди јој храну, смрт је била врло близу. Жене су тада виђале заузете мушкарце како се брину за своје партнерке, па су и саме желеле такву доказану бригу. Антрополози тврде да су остаци таквог погледа на свет и примарне борбе за опстанак и данас остали у женама које заправо реагују подсвесно и нагонски.

Једнострана илузија

Други стручњаци склонији су савременијим објашњењима. Кажу како неке жене привлаче заузети мушкарци јер виде да они знају да функционишу у везама и да су спремни да се обавежу. Међутим, жене виде само онај романтичнији део мушкарца. То је онај који другу жену држи нежно за руку, милује јој косу, љуби је и додирује. Будући да жене то прижељкују, тај мушкарац им постане привлачан јер виде да је способан за тако нешто. Проблем је што заборављају на другу страну приче, а то је да је и мушкарац само човек који воли да гледа фудбал, пије пиво, подригује и понекад зна да буде напоран и тежак.

Потврда властите вредности

Наравно, неке жене то раде из чисте забаве и злоће. Истина је да се иза таквог понашања крије психолошка позадина. Таквим женама отимање туђих мушкараца треба да саме себи али и другима потврде своју вредност. Међутим, догађа се управо супротно. Било како било, има нешто у заузетим мушкарцима. То, наравно, не значи да свака жена жели заузетог мушкарца. Можда ће га само у пролазу погледати и у себи уздахнути.

Тања Илијазовић
преузето са pricalica.net


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 24 Maj 2013, 17:54
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Шта све може пољубац?

Slika

Сат времена уживања у љубљењу сагореће пола кесице чоколадних бомбона, помладити лице и очувати зубе здравим.
Уместо да се подвргавате ботоксу, фејслифтингу и другим скупим козметичким третманима како бисте помладили лице - више се љубите. Љубљењем одржавате мишиће лица гипким, а научници поручују како током ове страствене активности ангажујете чак 30 мишића.
"Осим тога, управо пољубац често одлучује о судбини везе" открива Шерил Киршенбаум у књизи “Наука љубљења”. Пољубац који обара с ногу узроковаће продубљивање везе, а ако вам током пољупца нешто не штима, то би могло да буде упозорење да дотични партнер није најбољи избор.
Психолози објашњавају како се у тренуцима љубљења активирају механизми који процењују здравље и генетску компатибилност партнера.
Љубљење јача имунитет и троши калорије. Није, наравно, упоредиво са трчањем на траци или у природи али сат времена уживања у љубљењу сагореће пола кесице чоколадних бомбона. Осим што помлађује и сагорева калорије, спајање усана подстиче излучивање окситоцина, чија је улога опуштање.
Љубљење подстиче лучење ендорфина, који поправља расположење, као и допамина, који повезује партнере.
Уз сав ужитак који доноси, интензивно љубљење појачава и лучење пљувачке која одржава зубе и десни здравим. Чини се да љубљење нема лоших страна. Ипак неки људи се плаше зараза које би могли да добију. Научници тврде да је вероватније покупити прехладу као последицу свих руковања током дана него као последицу љубљења.


преузето са b92.net


Vrh
MAD BOOKSELLER
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 21 Jul 2013, 21:22
rang
rang

Pridružio se: 09 Dec 2012, 20:33
Postovi: 6420

OffLine
Slika


Ljubavni život
DEBELJUCE TO RADE BOLJE

Ne verujete jednom nobelovcu? Genetičar Džejms Votson, inače jedan od otkrivača sistema nasleđivanja osobina, naučno je utvrđivao da su punije žene sklonije dobrom seksualnom životu

Kada je genetičar Džejms Votson, inače pre neko vreme član tima koji je nagrađen Nobelovom nagradom za otkrivanje strukture DNK, javno izgovorio rezultate jednog od svojih istraživanja, debeljuškaste Amerikanke su bile presrećne, jer je poznato da se one u prošeku tri-četiri kilograma teže nego što bi im priličilo po visini i konstituciji tela (rekli stručnjaci, a ne mi). Možda su one to i znale, primetile u krevetu sa svojim ljubljenim, ali ako naučnik kaže, onda tu sumnji nije bilo.

Dakle, Votson je utvrdio da je hemija i u seksualnom životu neizbežna i da mršave žene teže doživljavaju vrhunac u ljubavnom odnosu nego debeljuce. Po njegovim recima sve je to posledica boljeg lučenja endorfina u mozgu pod uticajem masnih naslaga na telu. Što bi, jednostavno objašnjeno značilo da masnoće podstiču lučenje pomenute hemikalije u glavi, to jest mozgu, a da se zahvaljujući njoj poboljšava raspoloženje. Džejms je u korist debeljuca izgovorio i da se u masnim naslagama stvara leptin, materija koja budi ljubavnu želju, pa prema tome...

Ima parova koji su ubeđeni da će im u krevetu biti vruće i beskrajno lepo ako su nalik na poznate filmske parove. Seksualnost je, naglašavaju psiholozi, povezana sa izgledom tela, ali ne bi se trebalo opterećivati svakim centimetrom obima ili dužine. Opterećeni izgledom, neki će preoštro oceniti i ono što imaju i što nije za potcenjivanje i kritiku. Upućeni stručnjaci kažu da muškarci ženama lakše opraštaju „telesno nesavršenstvo“, mnogi su čak vrlo razočarani kada im partnerka posle dijete smrša.
N. A.


Blic


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 13 Sep 2013, 15:23
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Da li znate šta je "adrenalinska ljubav"?


Slika


Mnoge velike ljubavi počele su u neprijateljskom duhu, a strast se razbuktala vremenom. To je dalo povoda američkim seksolozima da istraže da li stres odnosno adrenalin zaista mogu da dovedu do jakih emocija.


Naime, u stresnim i opasnim situacijama hormoni luduju, a to može da dovede i do jakih strasti i ljubavi. Seksolozi su ustanovili da muškarci pod uticajem adrenalina osećaju jaču požudu i privlačnost prema ženi, pa im je ona i atraktivnija, a manje su kritični prema njenim manama.

Veće su šanse da se zaljube dok su pod naletom adrenalina ili stresa, što možda može da bude i objašnjenje za flert i veze među zaposlenima.

Istraživanje među ženama pokazalo je da dame u ekstremnim situacijama pozitivno reaguju na jači pol, posebno ako muškarci pokažu hrabrost i želju da ih zaštite i nađu im se u nevolji, tada sasvim zanemaruju njegov izgled ili materijalni status.

Ipak, da bi adrenalinska ljubav uspela, potrebno je mnogo više jer kada se hormoni vrate u normalu i partneri objektivnije mogu da sagledaju mane, tada postaje jasno da li su jedno za drugo.


preuzeto sa b92.net


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 10 Okt 2013, 17:13
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Šta je ljubav?

Mnogi će vam reći da im je ljubav ono najbitnije u životu, ali je malo onih koji znaju definiciju te dragocenosti.

Slika

Ljubav je, kažu psiholozi, osećanje zasnovano na emocionalnom vezivanju za određenu osobu. To znači da nam je onaj koga volimo važan i da sa tom osobom imamo blizak i topao odnos.

Dakle, kada ne bi bilo ljubavi ljudi bi bili otuđeni jedni od drugih, zbog čega ljubav nema alternativu.

Da li ste znali šta sve utiče na naš doživljaj ljubavi? S obzirom na to da je ljubav kulturološki fenomen koji je u vezi sa socijalnim okruženjem, na to kako i koga ćemo voleti, utiče mnogo toga: porodica, obrazovanje, veroispovest, političko uređenje, umetnost, mediji...

Takođe, i jezik igra ključnu ulogu. Neko je jednom rekao da smo postali svesni ljubavi tek kada smo imenovali to osećanje. Dakle, retorika je potrebna kako bi se određene emocije prenele do "srca ka mozgu".

Psiholozi kažu i da je ljubav i svojevrsna slabost, kao što je, na primer, strah od zmija ili visine. To objašnjavaju tako što kažu da su naša emotivna osećanja "otporna na logične argumente", naročito kada smo zaljubljeni. To su oni trenuci kada naš intelekt više ne može da kotroliše naše emocije.

Samerset Mom, engleski pisac, je rekao da je ljubav "evolutivni aparat" koji nas, zapravo, primorava da produžavamo našu vrstu.

Slično je razmišljao i psiholog Lorens Kasler koji je rekao da je "ljubav samo sastavni deo naše potrebe za seksom".

"Zapadno puritansko društvo je seks pretvorilo u tabu i zbog toga sada koristimo ljubav kako bismo racionalizovali naše seksualne potrebe.

"Ljubav je i dokaz inteligencije, jer čovek bez ideja i prostak bez vaspitanja ne mogu biti zaljubljeni, pošto je ljubav najveća mudrost i najfinija duševnost", napisao je Jovan Dučić u knjizi "Blago cara Radovana".

"U ljubavi ima mnogo bola, nereda i nepravde, ali ljubav je tako tajanstvena stvar da i to možda samo tako izgleda pred našim površnim i nesavršenim sudom. Snaga i veličina ljubavi, koju nikad dovoljno ne poznajemo, možda je tolika da se i to što nama izgleda kao bol, nered i nepravda ispravlja i popravlja negde, na nekom višem planu koji mi ne vidimo", Ivo Andrić


Mondo

_________________
Slika


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 26 Nov 2013, 01:34
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Ljubav zaista greje


S obzirom na to da se bliži zima i hladnije vreme, ako do sada nisi, pronađi nekoga ko će učiniti da se osećaš lepo i voljeno, ali i ko će te zagrejati.


Slika


Često u šali kažemo "mene greje ljubav", ali onaj osećaj kada si voljen, može zaista da ti pruži pravi osećaj topline. Bliskost i podrška osoba koje su nam drage, dovoljni su da naš mozak registruje toplinu i "ubedi" nas da nam nije hladno.
Prilikom nedavno sprovedenog istraživanja, naučnici su otkrili da fizički i socijalni osećaj topline podstiču aktivnost istih delova mozga. Iako to znači da nam je jedanko toplo kada zagrlimo radijator i voljenu osobu, složićete se da je ovo drugo ipak lepše.

Rezultati studije sugerišu na to da ljudski organizam na blizinu voljene osobe reaguje isto kao i kada mu je toplo – srećni smo i zadovoljni.

"'Socijalna toplina', osećaj voljenosti i bliskosti sa dragim ljudima, toliko su prijatno iskustvo za pojedinca, da se često povezuju sa 'toplinom oko srca'", istakao je tim naučnika sa Univerziteta u Kaliforniji.

U sprovedenoj studiji učestvovalo je 20 ljudi, prosečne starosti oko 20 godina, a osobe iz njihovog okruženja slale su im poruke podrške i zahvalnosti ili su jednostavno iznosili neke činjenice, kao na primer "Poznajemo se već 10 godina".

Neke od poruka u kojima su izražene emocije ili zahvalnost su: "Kada mi je potreban neko sa kime mogu da razgovaram, uvek ću prvo pozvati tebe" ili "Volim te najviše na svetu..."

Nakon čitanja, učesnici su ocenjivali na skali od jedan do sedam koliko je svaka poruka koju su dobili uticala na njihov osećaj topline, koliko ih je usrećila ili učinila da se osećaju voljenima. Čitajući poruke zahvalnosti i izražavanja emocija, učesnici su za osećaj topline davali prosečnu ocenu 6,14!

Rezultati i nisu toliko iznenađujući - samo se seti kako ti toplota prostruji kroz telo kada ti partner pošalje bilo kakvu poruku, makar i samo: "Dobro jutro". Pored toga što je dovoljno da ti izmami osmeh na lice, primetićeš kako se odjednom više ne treseš od hladnoće.

Zato, iskoristi zimu i sneg koji može da bude itekako romantičan. Uživaj u zagrljaju voljene osobe koji će ti ulepšati dan, ali i učiniti da i tebe "greje ljubav".


Zagrli nekog, ulepšaj mu dan



preuzeto sa mondo


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 22 Dec 2013, 09:25
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
LJUBAVNE IGRE
Kako da zadržite leptiriće u stomaku


Čim se zaljubite, napravite listu svega onoga što vam se sviđa kod partnera i svakodnevno mu priređujte sitna iznenađenja jer ćete tako održavati emocije

Slika

Kada vas obuzme nova ljubav, imate osećaj da je vaš najdraži ljubavni film postao stvarnost. Međutim, iako je taj divan osećaj u početku jak, može vrlo brzo da nestane.

Nešto stručnije objašnjenje ovih emocija je da smo podsvesno u stanju u kojem su pomešana naša romantična percepcija osobe u koju smo zaljubljeni i želja da taj neko isto to oseća prema nama. I tih osećanja na početku veze ne možemo da se zasitimo.

U tim trenucima, sve u životu čini nam se lakše i javljaju se "leptirići" u stomaku, a sama pomisao na našeg odabranika potpuno nas dekoncentriše. Svaki poljubac, dodir, seks, čini nam se najboljim. Ali kako vreme prolazi, naša osećanja polako blede i postaju manje intenzivna nego u početku, a svi bismo hteli da traju zauvek.


Lista stvari koje volite kod partnera
Stručnjaci preporučuju da čim se ludo zaljubite, napravite listu svega onoga što kod partnera volite. Zabeležite sve što vam mami osmeh, samo to obavezno uradite dok još osećate ljubavnu euforiju.

A kako vreme bude prolazilo, izvucite svoju listu svaki put kada se naljutite zbog nečega što je učinio, ili nije učinio. Nemojte da dopustite da zaboravite sve ono pozitivno zbog čega ste i započeli vezu s njim.

Slika

Vežbajte

Istraživanja su pokazala da samo 20 minuta fizičke aktivnosti dnevno pozitivno deluje na libido. A dokle god imate želju za vežbanjem koja uključuje njega i krevet, ne treba da brinete da će se vaš žar ugasiti.

Znaci pažnje

Redovno rasplamsavajte vašu vezu malim sitnicama koje će vas držati zagrejanim. Napišite mu neodoljivu poruku dok je na poslu, priredite mu iznenađenje kada dođe kod vas u vidu seksi veša, smišljajte razne zavodljive igrice. Važno je samo da ne prestanete da se trudite jer će u suprotnom emocije brzo ugasiti.


stilkurir

_________________
Slika


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: O ljubavi iz štampe  |  Poslato: 13 Jan 2014, 10:56
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
UPUTSTVO ZA ZALJUBLJIVANJE:
11 koraka do ljubavi iz dečije perspektive


Dve neimenovane osmogodišnje devojčice iz Amerike postale su "zvezde" Interneta nakon što je mnogo ljudi "šerovalo" njihovu zajedničku belešku o tome kako se zaljubljujemo


Slika


Sliku papira je na društvene mreže postavila njihova učiteljica iz drugog razreda. Zadatak je bio da deca napišu kako se zaljubljuje.

U 11 (od zadatih 24) tačaka, devojčice su "objasnile" kako taj proces teče.

1. Bulji u tu osobu

2. Zbližite se

3. Zovi je na sastanak

4. Idite u krevet i radite seks

5. Kad se ljubite, sisajte i ližite

6. Skinite se u krevetu i radite još seksa

7. Idite na ples i dodirujte se nosevima

8. Ljubite se zauvek

9. Tuširajte se zajedno i ljubite se

10. Poklonite jedno drugom prsten

11. Idite na bazen zajedno

Šta čekate?


kurir


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 87 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker