Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 18 Jul 2025, 17:50


Autoru Poruka
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 10 Apr 2013, 23:40
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Stiže 500 miliona dolara iz Rusije

Moskva - Srbija i Rusija potpisale su juče sporazum o kreditu od 500 miliona dolara za podršku srpskom budžetu. Istovremeno, ministri prirodnih resursa Srbije Milan Bačević i pomoćnik ministra transporta Rusije Mihail Okulov potpisali su sporazum o saradnji u oblasti železničkog saobraćaja.

Ministar privrede Mlađan Dinkić, koji je potpisao ugovor o kreditu, izjavio je za Danas da je dogovoreno i da Gasprom iz sopstvenih sredstava investira 1,7 milijardi evra u izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju, s tim što bi radovi trebalo da počnu u decembru ove godine.

- Umesto našeg učešća koje je bilo ranije planirano, na nivou od 30 odsto, oni bi finansirali celokupnu izgradnju, a naše učešće bi kasnije bilo isplaćeno iz dela buduće takse na tranzit gasa kroz Srbiju. Premijer Dačić i ja predložili smo premijeru Medvedevu i da nam se odobre odgovarajuće kvote za bescarinski izvoz automobila na rusko tržište. Kvote smo tražili i za šećer, sir i cigarete. Sa menadžmentom Sber banke dogovorili smo da znatno pojačaju finansiranje srpske privrede, a razgovarali smo i o mogućnosti da se obezbedi i posebna linija za finansiranje proizvodnje u Srbiji radi izvoza na rusko tržište. Inače izvoz iz Srbije u Rusiju je u prva dva meseca ove godine porastao čak 50 odsto u odnosu na isti period prošle godine - rekao je Dinkić za naš list.

Ruski premijer Dmitrij Medvedev izjavio je da su uslovi kredita za srpski budžet „dobri“. „Takve uslove skoro niko nema. Oni su niži od tržišnih“, rekao je Medvedev.

On je dodao da je Srbija „bila i ostala jedan od ključnih partnera“ Rusije, te da treba učiniti sve da se trgovinsko-ekonomska razmena dve zemlje vrati na pretkrizni nivo. Medvedev je takođe rekao da će Rusija razmotriti sve predloge Srbije za dalju saradnju.

„Želimo što bliže odnose sa našim najvećim prijateljem - Rusijom. Srbija može da ima za cilj da uđe u EU, ali ne sme nikada da zaboravi da je naš najveći prijatelj Rusija“, rekao je srpski premijer Ivica Dačić.


Danas


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 11 Apr 2013, 20:47
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Nova era u odnosima Srbije i Rusije

Slika

MOSKVA, 11. aprila 2013. (Beta) - Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je u četvrtak da je u odnosima Rusije i Srbije nastupila "nova era".

"Ovo je nova era u našim odnosima. Era većeg razumevanja i iskrenih odnosa", rekao je Dačić srpskim novinarima na kraju posete Moskvi, tokom koje je razgovarao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i Dmitrijem Medvedevom.

On je rekao da je u prošlosti "nedostajalo konkretnih razgovora, koji se nisu završavali na tome da neko nekog podržava".

"Rusija je veoma ljuta, iako to nije javno izražavala, što je neke stvari u spoljnoj politici (Srbije) saznavala tek kad se već nešto desi, kao što je bio slučaj kada je rešavanje kosovskog problema prebačeno na EU", rekao je Dačić.

"Sada smo u poziciji da njih molimo da se sve to vrati na UN, a to više nije tako jednostavno, jer je potrebno donošenje nove rezolucije", rekao je on.

(Beta, 11.04.2013)


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 11 Apr 2013, 20:51
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Zatvaranje banaka deo reforme bankarskog sistema

Direktorka MMF-a Kristin Lagard pozvala je evropske vlasti da pojačaju reformu bankarskog sektora i zatvore pojedine banke, ako je to neophodno. Naglasila je da su mnoge banke u perifernim državama evrozone dale previše loših zajmova.


Slika

Lagardova je u govoru u Ekonomskom klubu u Njujorku rekla da je evrozona postigla mnogo dobrih rezultata u rešavanju dužničke krize, ali da ima još posla u bankarskom sektoru.

Ona je dodala da nedovoljan rad na jačanju komercijalnih banaka onemogućava vođenje prilagodljive monetarne politike koja bi omogućila davanje povoljnijih kredita mušterijama.

- Prioritet mora biti nastavak sređivanja bankarskog sistema kroz rekapitalizaciju, restrukturisanje i zatvaranje banaka gde je to potrebno - rekla je direktor MMF-a.

Lagardova je rekla da ove godine ne očekuje znatno veći rast svetske ekonomije u poređenju sa 2012. godinom i naglasila da je uslov za stabilan ekonomski napredak pouzdan globalni finansijski sistem.


Kamatica


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 11 Apr 2013, 20:53
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Ruski milioner kupio grčko ostrvo

Njujork -- Skorpios, ostrvo koje je bilo u vlasništvu grčkog milionera Arisotela Onazisa prodato je anonimnom ruskom biznismenu za 153 miliona $, piše Biznis insajder.

Slika

To ostvro je Onazis kupio 1962. godine za 15.000 dolara, a postalo je poznato jer se na njemu ovaj grčki milijarder napravio ceremoniju venčanja sa bivšom prvom damom SAD, Džeki Kenedi 1968. godine.

Prema engleskom Dejli Mejlu, ostvro je prodala Onazisova unuka Atina Onazis Rasel.

Ona je naime dogovarala prodaju ostrva Skorpios Emiru iz Katara ali je prodaja propala kada je odbila da spusti inicijalnu cenu od 260 miliona dolara. Kako je objavio Telegraf Emir je umesto toga kupio šest okolnih ostva za 11 miliona dolara.

U medijima nema ni reči o tome koji bi to ruski milijarder mogao da bude kupac Onazisovog ostva. Inače, Skorpios se nalazi u Jonskom moru i pored peščanih plaža velika površina ostva se nalazi pod šumama.


B92


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 12 Apr 2013, 14:47
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Evo šta je Etihad "spremio" za Jat

Beograd -- Plan koji je trenutno u fazi razrade mogao bi da bude poslednja i u isto vreme najbolja šansa za Jat, piše vazduhoplovni portal Tango Six blog.


Slika


Kako se navodi, nacionalna avio-kompanija Ujedinjenih Arapskih Emirata Etihad, želi da postavi svoj operativni menadžment kojim bi efektivno vodila Jat, ali bi Srbija i dalje ostala većinski vlasnik Jata sa 51 odsto vlasništva.

Prema pisanju ovog portala, osnovne pretpostavke i plan “menadžment akvizicije” Etihada nad Jatom zvuče više nego dobro. Naime, kako Tango Six ekskluzivno saznaje osnovni uslovi Etihada su postavljanje svog operativnog menadžmenta kojim će oni efektivno voditi Jat kao avio-kompaniju. Ta činjenica će se ogledati u formi 49 odsto vlasništva, dakle država Srbija ostaje većinski vlasnik Jata.

"U menadžment strukturi Etihad bi trebalo da ima CEO-a, CFO-a i COO-a. Predsednik upravnog odbora će biti Srbin koji će predsedavati nad tri člana odbora iz Srbije i tri člana odbora iz Etihada što će državi kao vlasniku obezbediti većinu za strateške odluke. Dnevno i operativno vođenje kompanijom, kadrovska politika i svi detalji koji su nekada bili u ingerenciji politike i aktuelnih političkih okolnosti biće na minimum pet godina kompletno prepušteni menadžmentu Etihada. Etihad će, pod uslovom da država preuzme sadašnje dugove, obezbediti operativni kapital i preuzeti deo obaveza iz ugovora Jata sa Erbasom", piše Tango Six.

Posle sastanka srpskog ministra finansija sa Džejmsom Hoganom u Abu-Dabiju započeto je due diligence skeniranje Jata koje će trajati između četiri i šest nedelja. Nakon toga će se potpisati konkretni ugovori i planirana struktura upravljanja će efektivno započeti.Planirani codeshare ilustruje ozbiljnost namere i najavljuje sve perspektive koje se na taj način otvaraju Jatu. Za početak, Jat će po prvi put od devedesetih pod svojim JU kodom moći da prodaje sedišta svog novog partnera na interkontinentalnim rutama po svojim tarifama. Ne postoji bolji praktični način razrade interkontinentalnih linija ukoliko Jat za koju godinu konačno bude u stanju da realizuje svoj let sa svojom ili iznajmljenom letelicom, navodi portal.

Ono što Jat dobija u miraz sa partnerom kao što je Etihad su zajednički, veoma povoljni, ugovori za handling, znatno jeftinije gorivo, pogodnosti za putnike kao što su loungevi, frequent flyer programi, piše Tango Six.

Jat će se tako dugoročno vezati za Erbas jer je Etihad jedan od najvećih mušterija evropskog proizvođača putničkih aviona. Ono što je možda najzanimljiviji detalj je ponuda Etihada da u okviru novog partnerstva oni plate tzv. pre-delivery payment (prvu stavku nakon koje Erbasovi u Jatovom vlasništvu mogu sleteti u Beograd) i da preko banaka u Emiratima Jatu daju kredit za otplatu njegovih aviona po kamatnoj stopi koja je možda najniža trenutno u svetu. To bi, ukoliko se realizuje, bilo razrešenje potpisanog ugovora o kupovini novih Erbasova za Jat iz 1998. godine koji će zbog navedenog statusa Etihada kod Erbasa verovatno biti realizovan efikasnije i brže.


Kako Tango Six saznaje, direktor Jata je juče potpisao odluku o školovanju pilota za Erbasove. Planirano je da prvi piloti počnu svoju type rating obuku već 25. aprila koja bi, uz podršku Erbasa, trebalo da traje 25 radnih dana.


B92

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 19 Apr 2013, 23:39
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Top 10 srpskih firmi u 2012. godini

Kad bi se u ovom trenutku ponovo pravila lista 50 najvećih firmi u Srbiji, gotovo je izvesno da bi Naftna industrija Srbije zadržala prvo mesto. Broj gubitaša se nije mnogo povećao, ali mrtvu trku ko će napraviti veći minus u prošloj godini vodila su javna preduzeća - Srbijagas, Železnice i EPS.

Slika

U odnosu na listu najvećih srpskih kompanija u 2011. godini, izvesno je da bi u 2012. smederevska Železara potonula na toj listi za najmanje 20 pozicija. Iako su gubici te kompanije smanjeni skoro pet puta, zbog višemesečnog zastoja u proizvodnji, prihodi ove kompanije su pali još više - sa 72 milijarde na 21 milijardu dinara.


Sam vrh liste bi verovatno prošao bez većih promena, budući da je NIS uvećao prihode za gotovo 40 milijardi dinara, dok su prihodi Telekoma Srbije na približno istom nivou kao i 2011. Za zaključke o poslovanju najvećih domaćih privatnih kompanija poput Delte, MK Grupe, Farmakoma MB, MPC treba sačekati objavljivanje konsolidovanih finansijskih izveštaja, u koje ulaze i brojna zavisna preduzeća ovih holdinga.


Generalno, najveće državne kompanije beleže manju profitabilnost, dok su pojedine čak dramatično povećale gubitke. Telekomov profit je prepolovljen sa 22,27 na 11,25 milijardi, dok Pošta beleži dobit za oko 800 miliona dinara manju nego u 2011. Još gore rezultate beleže EPS, Srbijagas, Železnice Srbije i Putevi Srbije, jer su ova tri preduzeća u prošloj godini zajedno iskazali gubitak od skoro 90 milijardi dinara.



Najveći je gubitak Srbijagasa, oko 35 milijardi dinara, dok su Železnice su, posle prošlogodišnjeg profita koji je došao kao rezultat otpisa dugova, u 2012. imaju gubitak od čak 16,6 milijardi. Među privatnim kompanijama je situacija šarenolika. Tarketu iz Bačke Palanke je dobit porasla dva puta, dok Hemofarm posle gubitaka sada posluje sa profitom.


Blic online


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 19 Apr 2013, 23:41
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Poreznicima se prijavila 873 milionera

Ivan Simič, direktor Poreske uprave, izjavio je sinoć da su do sada 873 građanina, koji poseduju imovinu vredniju od 35 miliona dinara, podnela informativnu poresku prijavu, a od ukupnog broja 15 je prijavu podnelo elektronskim putem.

Slika

Simič je, na sastanku Slovenačkog poslovnog kluba, podsetio da je prijavljivanje imovine vrednije od 35 miliona dinara produženo do 30. juna.



On je rekao da je na mesto direktora Poreske uprave u Srbiji došao pre svega zbog izazova da će na tom mestu ostati dve godine i da se postavlja pitanje ko će doći na to mesto posle njega i nastaviti reformu Poreske uprave na isti način.


Simič, koji je ranije bio predsednik Poreske uprave Slovenije, istakao je da je sada ta institucija u gorem stanju nego što je bila kada je on došao na njeno čelo.


Prema njegovim rečima, jedan od prioriteta Poreske uprave Srbije biće da se pojednostavi komunikacija poreskih obveznika sa tom institucijom, da se omogući brže izdavanje mišljenja Poreske uprave i da se zaposleni rasterete nepotrebnih poslova.


Od 2014. prijavljivanje poreza isključivo elektronskim putem


Simič je ocenio da će prelazak na isključivo prijavljivanje poreza elektronskim putem od 1. jula 2014. godine biti "šok" za mnoge poreske obveznike, ali da se neće odustati od tog roka.


Kako je naveo, posle toga sledi reorganizacija filijala i izgradnja boljeg poreskog sistema.


On je istakao da je "dobra škola" bilo podnošenje prijava za uslovni otpis kamata za poreski dug, kada su svi čekali krajnji rok da podnesu prijave, iako je taj rok produžen sa 31. januara na 31. mart.


Simič je naveo da će u Srbiji sprovesti poresku reformu koja će biti kopija onog koji je sproveden u Sloveniji, jer su problemi približno isti.


On je najavio da će poreskim obveznicima biti omogućen uvid u stanje o plaćenim porezima elektronskim putem.


Prema najavi Simiča, podaci dobijeni putem fiskalnih kasa biće bolje iskorišćeni za suzbijanje "sive" ekonomije.


Blic online


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 20 Apr 2013, 10:37
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Falsifikati preplavili Srbiju

Najviše se kopira odeća, obuća, kozmetika. Čuveni "brendovi" na tezgama, u buticima, a sve više na internetu. Lažnjaci i na mreži


Slika


KOPIJE "luj viton" torbica, "guči" sunčanih naočara, "kartije" satova, "pjaćoti" cipela ili "lankom" krema samo su neki od proizvoda koji se bez teškoća prodaju na buvljacima i u buticima širom Srbije. Falsifikovana roba već se godinama slobodno nudi u kineskim radnjama, ali i ekskluzivnim buticima. Posebno mesto lažnjaci zauzimaju i na internetu, gde je ih je sve više.U Upravi carina ističu da ulažu velike napore da spreče prodor krivotvorene robe u Srbiju, ali na naše tržište stižu plagijati svih vrsta. Falsifikatori su sve veštiji, jer su stekli decenije iskustva, a posao im olakšava i situacija u kojoj nosilac prava na neki žig u Srbiji nema ovlašćenog zastupnika. Postupak nema ko da pokrene, pa trgovini nema prepreke.

- U 2012. godini carinici su na graničnim prelazima zaustavili uvoz više 780.000 komada različitih odevnih predmeta, kozmetičkih preparata i parfema, igračaka - kažu u Upravi carine. - U tom periodu povreda prava intelektulne svojine nedvosmisleno je utvrđena za 22.243 proizvoda i ta količina sada čeka na uništenje.

Uz "Luj Viton" i "Guči", najpoželjnije brendove za kopiranje, slede "Barberi", "Tifani", "Prada", "Hermes", "Šanel", "Dior", "Iv Sen Loran" i "Kartije". U ponudi su sve poznate marke, pa lažna tašna "prada" ili "luj viton" može da se pazari ne samo na buvljaku, nego i u centru Beograda, ali po ne tako niskoj ceni. Razliku između originala i kopije sve je teže primetiti. Visoka cena, međutim, nije garant da je tašna original, jer su se plagijatori izveštili u proizvodnji.- Na meti falsifikatora je gotovo sve - od odeće, kozmetike, pa do hrane, lekova i auto-delova - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača.

- Problem je u tome što su i država i proizvođači tolerantni prema takvim pojavama. Proizvođač treba da reaguje, da obavesti potrošače, jer tako ih štiti i dobija poverenje. Ako proizvođač blago reaguje na falsifikat, onda se može sumnjati da i on u tome učestvuje.

"MEJD IN ČAJNA"

ČAK dve trećine kupaca u Srbiji povremeno kupuje kopije poznatih brendova. Falsifikovana roba mahom se pravi u Kini, Južnoj Koreji, Tajvanu, odakle se potom transportuje na Bliski istok ili u istočnu Evropu, gde se pakuje u ambalažu koja je identična originalnoj i potom se distribuira na tržišta zapadne Evrope.



Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 21 Apr 2013, 21:42
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Nećemo da molimo MMF, ali bez njih ne može

U Vašingtonu je u toku prolećno zasedanje Svetske banke i MMF-a. Delegaciju Narodne banke Srbije na tom skupu predvodi guvernerka Jorgovanka Tabaković, koja je rekla da će Srbija u maju sa Međunarodnim monetarnim fondom pregovarati o aranžmanu iz predostrožnosti.

Slika

"Razgovori teku u dobrom smeru. Nismo neko ko je ovde došao da izmoli pomoć, mi smo svesni da nam je ovde mesto i to mesto treba sačuvati tako što ćemo imati savetnike u MMF i pregovarati, nadam se u maju, o aranžmanu iz predostrožnosti", rekla je za Dnevnik RTS-a Tabakovićeva.



Dodala je da u Vašingtonu brani odluke koje je NBS spremna da preduzme i reformske procese koje je rešena da učini i da pre svega pokaže da Srbija ima kredibilitet i u fiskalnoj politici koju vodi i u rešenosti da vodi monetarnu politiku koja će doprineti stabilnosti i finansijskog sistema i stabilnosti sistema u kome će investitori rado ulagati.



Tabakovićeva je navela da delegacija NBS "ne igra nikakve igre u kojima sakriva podatke o stanju u kojem se Srbija nalazi i vrlo otvoreno razgovara sa predstavnicima Misije".



Ona je navela da je očekuju i sastanci sa predstavnicima Svetske banke, dodajući da Srbija od te institucije ne očekuje nove kredite, već tehničku pomoć, asistenciju i savete da reformske procese uradi i da oni budu efikasni i zasnovani na modelima da građani žive bolje.



"To je osnovna nota današnjih razgovora finansijske elite iz čitavog sveta, gde se samo postavljala dilema da li MMF i SB treba da se prilagođavaju budućnosti, a ja mislim da treba da se prilagođavaju relanosti i da grade budućnost tako što će raditi na ekonomskim modelima od kojih će imati korist najveći broj građana u svetu", kaže Tabakovićeva.


Vesti online


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 23 Apr 2013, 10:27
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Ekskluzivno: Gradi se još jedna topionica bakra u Boru

Uskoro će započeti izgrdanja još jednog postrojenja, vrednog 200 miliona dolara. Ovo je za ’’Novosti’’ potvrdio Blagoje Spaskovski, generalni direktor RTB.


Slika


BOR – Uz topionicu bakra, koja se već gradi u Rudarsko-topioničarskom basenu (RTB) ’’Bor’’, uskoro će započeti izgrdanja još jednog takvog postrojenja, vrednog 200 miliona dolara.Ovo je za ’’Novosti’’ potvrdio Blagoje Spaskovski, generalni direktor RTB.

- Jedna američka kompanija, čije ime ne mogu da obelodanim, dostavila nam je zvaničan zahtev, da pored nove topionice, koja se gradi, i čiji je kapacitete oko 80 hiljada tona bakra godišnje, izgrade još jedan takav metalurški agregat – kazao je Spaskovski. – Nova topionica, koja će biti tik uz postrojenje koje mi gradimo, imaće kapacitet prerade od 30 hiljada tona bakra godišnje.

Spaskovski je podvukao da j, imajući u vidu nove rezerve bakra i zlata, koje su pronađene u okolini Bora, izgradnja još jedne topionice logičan i očekivan korak.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker