Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Jul 2025, 17:56


Autoru Poruka
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 18 Jan 2013, 00:48
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Kako bez para održavati puteve

Slika

Putevi Srbije” nisu dobili 1,5 milijardi dinara koliko im ukupno država duguje za dosadašnje zimsko održavanje puteva, ali Zoran Drobnjak, direktor ovog javnog preduzeća, tvrdi da firme, koje su oni angažovali, taj posao mogu da rade i bez para.

Prema njegovim rečima iz budžeta im nije isplaćeno 500 miliona dinara za decembar. Reč je o subvenciji za održavanje puteva u zimskom periodu, kao i da ta preduzeća za januar po istom osnovu treba da dobiju još 800 miliona dinara. Direktor „Puteva Srbije” je rekao da je u ovom periodu slabija naplata putarine, od koje se dobija oko 30 miliona dinara dnevno i da se taj novac preusmerava putarima kako bi mogli da pokriju troškove.

– Ne može, ipak, da se kaže da putari zbog toga nisu spremni za zimsko održavanje, pošto imaju obezbeđenu so, naftu, mašine i drugo, ali im novac koji kasni treba za pokrivanje plata i drugih troškova –istakao je Drobnjak.

U Upravi za trezor kažu da su pare za subvencije „Putevima Srbije” obezbeđene u budžetu na poziciji Ministarstva saobraćaja i biće isplaćene odmah po usvajanju programa o korišćenju sredstava na nekoj od sednica Vlade Srbije. Kako objašnjavaju do zastoja je došlo, jer je poslednjeg dana 2012. godine u Upravi za trezor bilo više od 10.000 zahteva za isplatu te da je došlo do zagušenja sistema pa neki nalozi nisu realizovani.

Međutim, ovo nije jedini dug. Drobnjak je podsetio da su „Putevi Srbije” privremeno preuzeli i održavanje oko 6.000 kilometara puteva lokalnih samouprava i naveo da za taj posao u novembru i decembru, takođe, još nisu dobili predviđenih 300 miliona dinara.

U Ministarstvo regionalnog razvoja i lokalne samouprave nisu stigle fakture na naplatu. U ovom ministarstvu kažu da je njihova politika nepromenjena.

– Sve overene situacije moraju biti plaćene na vreme. Svaki dinar mora namenski da se troši, a sve obaveze moraju da se ispunjavaju. Mi dugove prema putarima nemamo – navode u ovom ministarstvu.

Kada je ovo ministarstvo jesenas predložilo da „Putevi Srbije” ove zime održavaju lokalne puteve, umesto lokalnih samouprava u čiju su nadležnost prešli, obećalo je da će 960 miliona dinara biti obezbeđeno za zimsko održavanje i da će pare biti isplaćivane po realizaciji posla.

Zašto „Putevi Srbije” nisu ispostavili fakture za novembar i decembar nismo dobili odgovor u ovom javnom preduzeću.

Samostalni sindikat putara Srbije upozorava da putarska preduzeća zbog neodgovornosti države nisu potpuno osposobljena za rad i da ona ne mogu da rade ako im se ne isplate dugovanja. Putarska preduzeća zbog neplaćanja, kako je navedeno, nemaju osnovna sredstva za rad, a u mnogim radnici nisu mesecima primili zaradu.


M. Avakumović


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 18 Jan 2013, 00:50
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Taksisti plaćaju doprinose i od pre 16 godina

Slika



Beogradski taksisti, koji su tek ovih dana saznali da nemaju uplaćen doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje od pre 16 godina, moraće za svaki mesec da uplate po 4.404 dinara i tek tada mogu da podnesu zahtev za penzionisanje, kažu u penzijskom fondu.

Obračun za osiguranike samostalnih delatnosti vrši se na najnižu osnovicu, važeću u trenutku uplate doprinosa koja iznosi 35 odsto od prosečne mesečne republičke zarade isplaćene u prethodnom kvartalu. Najniža važeća osnovica za period 1. novembar 2012 – 31. januar 2013. iznosi 20.022 dinara, a za svaki dugujući mesečni doprinos za PIO ovi autoprevoznici treba da plate po 4.404,84 dinara pokazala je računica PIO fonda.

Upravo je ovo razlog zbog čega iz penzijskog fonda apeluju na sve one koji misle da su stekli uslov za penzionisanje da još jednom provere da li imaju uplaćene doprinose za sve godine radnog staža, jer u suprotnom neće moći da podnesu zahtev za penziju.

Tanja Spasojević, šef Odseka za pribavljanje podataka u penzijskom fondu, kaže, da taksisti duguju deo doprinosa iz 1997. godine kada je osnovicu na koju se plaćao doprinos činio neto prihod. Odnosno prihod ili dobit na koji se plaćao porez, s tim što osnovica nije mogla da bude niža od najniže zarade u tekućoj godini.

Budući da je, objašnjava Spasojević, prosečna mesečna zarada zaposlenog te godine iznosila 1.324 dinara svi koji su doprinose akontativno plaćali na osnovicu od 962 dinara iz decembra 1996. moraju da uplate razliku doprinosa i tek tada podnesu zahtev za penzionisanje.

Ona napominje da dug za ove auto-prevoznike može da se pojavi i za 1992. godinu i dodaje da će, kako bi svima njima pomogli da što lakše dođu do svoje penzije, u penzijskom fondu uručivati obračune doprinosa, koji duguju, i dati broj žiro računa na koji treba da se uplati naznačeni iznos, tako da ne moraju da idu u Poresku upravu, objašnjava Spasojević.

J. Petrović


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 21 Jan 2013, 20:09
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
EBRD: Poboljšane prognoze za Srbiju

London -- Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) poboljšala je danas prognozu ekonomskog rasta Srbije u 2013. godini za jedan procentni poen, na 2,1 odsto.

Slika

Kako se navodi u januarskom izveštaju "Regionalne ekonomske perspektive", ekonomisti EBRD očekuju umereno ubrzanje rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u regionu, na 3,1 odsto u 2013, nakon usporavanja ekonomske aktivnosti u 2012. godini.

Glavni ekonomista EBRD Erik Berglof kazao je da se prvi put posle dugog perioda vidi mogućnost smanjenja rizika za zemlje regiona, naročito zbog slabljenja krize u evrozoni.

"Još je previše rano da se kaže da je sve u redu, ali se vide znaci stabilizacije", kazao je Berglof.

Ekonomija Srbije, navodi se u izveštaju, trenutno pokazuje niz slabosti, a zabeležila je pad BDP od dva odsto u 2012. godini zbog niske domaće tražnje i uticaja krize u evrozoni na izvoz. Kako se dodaje, to je zajedno sa političkom neizvesnošću uticalo na poverenje i investicije.

Inflacija u Srbiji je zabeležila ubrzan rast i na kraju prošle godine bile je oko 13 odsto, reflektujući slabljenje dinara i rast cena hrane uslovljen sušom koja je teško pogodila poljoprivrednu proizvodnju.

Glavni izazovi pred Vladom Srbije su smanjenje fiskalnog deficita i smanjenje javnog duga koji je dostigao 60 odsto BDP-a, što je znatno iznad zakonom dozvoljenog limita od 45 odsto.

EBRD podseća da će uskoro isteći aranžman Srbije sa Medjunarodnim monetarnim fonnm (MMF) koji je zamrznut skoro godinu dana i naglasila značaj uloge MMF-a i potencijalnog novog aranžmana, o kojem se razgovara, za jačanje poverenja i stabilizaciju u Srbiji.

U izveštaju EBRD, prvi put je odvojeno izneta prognoza za Kosovo, koje će prema očekivanjima, te medjunarodne banke, imati rast BDP od tri odsto u 2013. godini, najveći u jugoistočnoj Evropi.

Srbija je sa rastom BDP od 2,1 odsto na drugom mestu, slede je Albanija sa dva odsto, Bugarska (1,9 odsto), Makedonija (1,8 odsto), Rumunija (1,4 odsto).

Crna Gora, prema proceni EBRD, može da očekuje rast od 0,8 odsto u 2013. godini, a na začelju liste je Bosna i Hercegovina sa rastom od 0,6 procenata.

B92


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 22 Jan 2013, 16:19
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Rasipanje i zloupotrebe podstiču rast inflacije


Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković uputila je pismo premijeru Ivici Dačiću u kome NBS objašnjava razloge zbog kojih je inflacija iznad navedene gornje granice i vladu upoznaje sa merama koje su do sada preduzete i koje se moraju preduzeti da bi se obezbedila niska i stabilna inflacija.

"U skladu sa Sporazumom o ciljanju inflacije između vlade i NBS, bili smo dužni da objasnimo razloge zbog kojih je inflacija iznad navedene gornje granice i da vladu upoznamo s merama koje smo do sada preduzeli i onima koje se moraju preduzeti da bi se obezbedila niska i stabilna inflacija u srednjem roku, a i da iznesemo naša očekivanja kad je u pitanju vreme u kome će se inflacija vratiti u okvire dozvoljenog odstupanja od cilja", izjavila je Tabakovićeva, povodom pisma, današnjem "Blicu" .

Ona je naglasila da rizici za vraćanje inflacije u okviru dozvoljenog odstupanja od cilja ne postoje ukoliko se "rešimo površnosti, neznanja, rasipanja i zloupotrebe svih vrsta u svojim dvorištima, ne deleći savete drugima".
"Očekujemo da će se puni efekti do sada preduzetih mera monetarne politike na inflaciju tek ispoljiti, a NBS će u narednom periodu proceniti da li je potrebno dodatno zaoštravanje monetarne politike", poručila je Tabakovićeva.

Ona je kazala da Izvršni odbor NBS procenjuje da je rast inflacije u prethodnom periodu, pre svega, posledica izuzetno visokog rasta cena hrane, depresijacije dinara i efekata povećanja poreza na dodatu vrednost i akciza. Rastu inflacije doprinela je i visoka javna potrošnja u izbornoj godini, ali i nepovoljna kretanja u međunarodnom okruženju.
"Od 9,5 procenata koliko je iznosio rast međugodišnje inflacije od aprila do decembra 2012. godine - na doprinos rasta cena hrane odnosi se 6,6 procentnih poena. To znači da je na inflaciju u tom periodu presudno uticao rast ovih cena, koji je bio posledica niske poljoprivredne proizvodnje usled dugotrajne suše i znatnog rasta svetskih cena primarnih poljoprivrednih proizvoda, ali i spedifičnosti tržišta hrane u Srbiji", objasnila je Tabakovićeva.

S obzirom na visoko učešće hrane u indeksu potrošačkih cena - 38,8 odsto, inflacija u Srbiji je na cenovne šokove ove grupe proizvoda posebno osetljiva, podsetila je ona.

Pored toga, zbog zatečenih sistemskih rešenja, cene hrane kod nas su znatno nestabilnije nego u zemljama u okruženju, što se vidi i iz njihovog višeg rasta u navedenom periodu.

Ona je naglasila da će brzina vraćanja inflacije ka cilju u velikoj meri zavisiti i od predstojeće poljoprivredne sezone - ako ona bude prosečna, znatno smanjenje inflacije očekuje se već od drugog tromesečja 2013. godine.
"Eventualno lošija poljoprivredna sezona od uobičajene mogla bi da uspori proces smanjenja inflacije. Uvažavajući da je priroda aktuelnih inflatornih pritisaka presudno određena nestbilnošću na tržištu hrane, smatrmao da bi bez odlaganja tebalo utvrditi i realizovati sistemske mere koje bi doprinele stabilizaciji ovog tržišta i smanjenju nestabilnosti cena hrane", kazala je ona.

Izvor: Tanjug


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 24 Jan 2013, 23:10
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Kolubara oštećena za više miliona evra

Slika

BEOGRAD, 24. januara 2013. (Beta) - Ministarska energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je u četvrtak da se istražuje poslovanje Rudarskog basena Kolubara, jer postoje sumnje da je zloupotrebama to preduzeće oštećeno za više miliona evra.

Mihajlović je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekla da su u Kolubari isplaćivane zarade nepostojećim ljudima i precizirala da je na taj način isplaćeno izmedju 1.000 i 1.500 zarada.

"Kolubara je bilo preduzeće ogrezlo u kriminalu i korupciji", kazala je ministarka i istakla da je oprema za to preduzeće nabavljana po cenama "tri, četiri i šest puta većim od normalnih".

Dodala je su gubici Kolubare bili 11 miliijardi dinara, a da su samo u toku 2012, do formiranja nove vlade, uvećani za dodatnih 3,6 milijardi.

(Beta, 24.01.2013)


Vrh
Sleepy
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 25 Jan 2013, 21:47
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Jul 2012, 16:11
Postovi: 847

OffLine
NBS reaguje a dinar i dalje jača


Beograd -- Uprkos tome što je Narodna banka Srbije kupila pet miliona evra na tržištu kako bi ograničila jačanje dinara, apresijacija srpske valute se nastavila i danas.


Slika


I to do nivoa od 111,26 dinara za jedan evro, što je najviši nivo od sredine oktobra 2012.

Dinar je od kraja prošle godine do danas porastao za oko 2,2 odsto.

Ova epizoda jačanja dinara je, po svemu sudeći, podržana pooštravanjem monetarne restriktivnosti NBS, zaduživanjem Srbijagasa od oko 200 miliona evra (za koje je država odobrila garancije krajem decembra), te rastom interesovanja investitora za srpske trezorske zapise.

Međutim, kako ocenjuje tim za ekonomska istraživanja Hypo Alpe Adria banke, prostor za dugoročnije jačanje dinara je, moguće, sužen zbog fundamenata, tj. značajne spoljnotrgovinske neravnoteže.


B92


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 26 Jan 2013, 16:27
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Od danas skuplja alkoholna pića i cigare zbog povećanja akciza

Slika



BEOGRAD – Akcize na alkoholna pića, pivo, cigare i cigarilose povćene su od danas za 12,2 odsto, zbog redovnog godišnjeg usklađivanja, potvrđeno je Tanjugu u Ministarstvu finansija i privrede.

Vlada Srbije na prošloj sednici donela odluku kojom je izvršeno redovno godišnje usklađivanje dinarskih iznosa akciza na alkoholna pića, pivo, cigare i cigarilose i to indeksom potrošačkih cena za 2012. godinu.

Iznosi akciza na navedene akcizne proizvode poslednji put su usklađeni u januaru 2012.

Planiranim redovnim usklađivanjem akciza krajem januara nisu obuhvaćeni derivati nafte, cigarete i kafa.

Prvo naredno usklađivanje iznosa akciza na cigarete i kafu obaviće se, prema najnovijim izmenama Zakona o akcizama, u januaru 2014. godine indeksom potrošačkih cena za 2013.

Prvo naredno usklađivanje dinarskih iznosa akciza na derivate nafte obaviće se u januaru 2016. indeksom potrošačkih cena u 2015. godini.

Akciza na žestoka pića i likere je sada 190,69 dinara po litru, a za rakije od voća, grožđa i specijalne rakije 117,27 dinara.

Za rakiju od žitarica i ostalih poljoprivrednih sirovina akciza je povećana na 297,52 dinara.

Akciza na pivo iznosi 22 dinara po litru, a akciza na cigare i cigarilose povećana je na 21,07 dinara po komadu.
Tanjug


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 26 Jan 2013, 17:05
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Guverner NBS: Rešenje za kredite u švajcarcima za tri nedelje

BEOGRAD - Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković najavila je da se građani koji imaju problema sa otplaćivanjem kredita u švajcarskim francima mogu nadati rešenju za dve do tri nedelje. Tabaković nije želela da prejudicira kakvo će biti to rešenje, ali je naglasila da očekuje da će ono biti opomena da se nikada više ne uvede takav proizvod koji nosi negativnu reklamu za banku, a istovremeno stavlja NBS u negativnu konotaciju.

Slika

Guverner je u intervjuu Tanjugu naglasila da se radi o kompleksnom problemu, i da ga ne treba rešavati "preko kolena".

"Ne mislim da država treba da snosi posledice pojedinačnih odluka, jer nepoznavanje zakona nikoga ne opravdava, kao što ni neznanje elemenata ugovora za zasnivanje ugovornog odnosa, takođe, nikoga ne opravdava", rekla je Tabaković.

"Građani moraju da budu svesni da su oni ti koji pune budžet, i da kada uzmete iz levog džepa i stavite u desni, niste sebi mnogo pomogli", ilustrovala je ona.

Tabaković je naglasila da u vreme individualnih sloboda punoletni građanin sam odgovara za sebe i donosi odluku, ali da, bez obzira na brojna sredstava informisanja, građane ne treba ostaviti bez pune informacije šta određeni bankarski proizvod - kao što je stambeni kredit u švajcarcima - znači na dugi rok.

"Otvorili smo problem manipulisanja tim kreditima jer ima onih koji tvrde da su čak skuplji krediti u evrima nego u švajcarskim francima, i mi radimo simulaciju kredita uzetih i u jednoj i u drugoj valuti", rekla je ona.

Kroz rešavanje tog problema, kako je navela, otvoren je jedan još veći - građani su nezaštićeni bez obzira što postoji Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, a s druge strane, banke su kroz Udruženje banaka organizovane i ujedinjene u zajedničkom interesu. Neke od njih, međutim, taj interes posmatraju kratkoročno, misleći da su trenutna urednost plaćanja i visina kamate najvažniji, a da na dugi rok mogu da imaju nenaplativ plasman koji će morati da otpišu, dodala je Tanjugova sagovornica.

"Pre nego što otpišemo kredite, bolje je da vidimo kako ćemo moći da pomognemo građanima da ih uredno otplaćuju", rekla je Tabaković navodeći da će biti otvoren i problem udruženja koja štite interese potrošača. Ona je napomenula da bi u rešavanje problema sa otplatom kredita trebalo da se uključi i Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita, koja pri osiguravanju stambenih kredita uzima dobre provizije.

Govoreći o problemu nenaplativih kredita u privredi, guverner je podsetila da je najviše plasmana otišlo u trgovinu nekretninama, građevinarstvo i trgovinu, i danas kada se osećaju posledice krize te tri oblasti jesu najveći rizici za banke jer je najveći procenat nenaplativih plasmana upravo u njima.

"O proizvodnji, o izvozu, o nemogućnosti plasmana, ne možemo ni da govorimo, jer je najmanje takvih kredita u strukturi plasmana poslovnih banaka", rekla je ona ističući da bi ekonomska politika koju vlada vodi, naslonjena na politiku NBS, trebalo da se zasniva na dugoročnim merama.

Tabaković je rekla da mere NBS za vraćanje banaka kreditiranju kao osnovnom poslu već daju rezultate. Trgovanje sa bankama jeste jedna od uobičajenih operacija kojom NBS povlači viškove likvidnosti, ali centralna banka ne otkupljuje sav višak i ne po najvišoj ceni, i to već daje rezultate, dodala je Tanjugova sagovornica.

"Međutim, kreditiranje se ne povećava i to ne zato što banke ne žele da daju kredite, već zato što privreda nema mnogo narudžbina iz Evrope koja je u recesiji, odnosno od svojih tradicionalnih kupaca. Uz to, mnogo građana gubi posao, pa se ne usuđuje da se zaduži", rekla je Tabaković.

Provizije banaka i kamate u Srbiji jesu vrlo visoke, i više nego u drugim zemljama, što je delom opravdano, ali kod nas postoje i brojni izgovori. “Inflacija jeste jedan od razloga, ali nju tako visokom čine visoka javna potrošnja, kao i cene hrane“, rekla je guverner.

„Na visinu kamata nesporan je i uticaj procena kreditnog rejtinga koje u sebi imaju mnogo teško merljivih elemenata, pa i onih koji se teško mogu opravdati", objasnila je Tabaković.

Prema njenim rečima, ako neka od banaka nudi značajno visoku kamatu na štednju, NBS ima mehanizme da to destimuliše, i to ne samo upozoravajućim saopštenjima.

"Kad građani, kao štediše, ne mere rizike na svoj prihod, NBS onda mora delovati i merama kojima će pod poseban tretman da stavi upravo te izvore ili te banke koje prekoračuju razumne granice kamata, jer od cene izvora sredstava zavisi cena kredita", precizirala je Tabaković. Na takve izvore sredstava, na primer, dodala je, može da se poveća obavezna rezerva.

Autor Gde investirati/Beta


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 26 Jan 2013, 17:07
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Nemci pokupovali rudnike u Srbiji

Beograd -- Nemačka kompanija Kvarcverke odnedavno je vlasnik sedam rudnika u Srbiji, pišu Novosti.

Slika

Preuzimanjem bugarske firme "Kaolin", u čijem sastavu je srpski "Jugo-kaolin", Nemci ulaze u pet rudnika "Kopova Ub", kao i u nalazišta kvarcnog peska "Belorečki peščar" kod Bora i "Srbokvarc" nedaleko od Zaječara, potvrdio je Nebojša Ilinčić, direktor Jugo-kaolina.

"Pored sedam rudnika u Srbiji, "Jugo-Kaolin" koji je zapošljava oko 300 radnika, ima i četiri fabrike. Na ovaj način, postaćemo deo jedne od najvećih svetskih firmi za proizvodnju i preradu kvarcnog peska", kaže Ilinčić.

Po Ilinčićevim rečima, zahvaljujući rezervama i kvalitetom kvarcnog peska, koje ima, Srbija bi mogla da postane evropski lider u proizvodnji stakla.

"Srbija godišnje uveze stakla u vrednosti od blizu 100 miliona evra", naglašava direktor "Jugo-kaolina".

" Međutim, sa rezervama kvarcnog peska koje imamo, koji je vrhunskog kvaliteta, da imamo savremene fabrike, mogli bismo godišnje da izvozimo staklo u vrednosti od nekoliko stotina miliona evra, a da uvoz minimiziramo! Podsetiću da pored kvarcnog peska u proizvodnji stakla učestvuju i krečnjaci i dolomiti, tako da bi to podstaklo srpsko rudarstvo u širim razmerama".

Kako tvrdi Ilinčić, takvi poslovi bi doneli višestruku korist. Time bi se uposlilo veliki broj ljudi, angažovala železnica, ali bi se razvio i čitav niz pratećih proizvodno-uslužnih delatnosti.


B92


Vrh
Sleepy
Post  Tema posta: Re: EKONOMIJA  |  Poslato: 28 Jan 2013, 01:04
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Jul 2012, 16:11
Postovi: 847

OffLine
Cena gasa u proseku 370 dolara


Direktor državnog preduzeća Srbijagas Dušan Bajatović najavio je da će krajem sedmice na razgovorima u Moskvi biti dogovorena konačna cena gasa za ovu godinu i da očekuje da ona bude u proseku 370 dolara za hiljadu kubnih metara.


Slika


"Većina elemenata godišnjeg ugovora o snabdevanju gasom iz Rusije je pripremljena i očekujem da se na razgovorima u Moskvi krajem nedelje dogovorimo i o konačnoj ceni za 2013, koja će u proseku biti oko 370 dolara za hiljadu kubnih metara gasa", rekao je Bajatović za Blic od ponedeljka.

Bajatović je rekao da bi ugovor mogao da bude potpisan krajem februara, ali da će saglasnost morati da daju upravni odbori Srbijagasa i Gasproma.

Upitan da li će povoljnija cena ruskog gasa smanjiti račune potrošača, Bajatović je rekao da je cena gasa i dalje ispod tržišne i da će biti dobro ako Srbija uspe da je održi takvom do kraja grejne sezone.

"Sadašnja cena za distributere je na nivou od 355 dolara, tako da će povoljnija cena uvoza samo smanjiti gubitke Srbijagasa, ali ih neće do kraja eliminisati", rekao je Bajatović.


Novimagazin


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker