Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 23:59


Autoru Poruka
debilko
Post  Tema posta: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 07 Jan 2013, 16:47
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Sta vi mislite,koji su bolji?

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
montoya
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 07 Jan 2013, 17:35
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:34
Postovi: 6875

OffLine
još uvek državni.....globalno gledano


Vrh
Sleepy
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 10 Feb 2013, 20:39
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Jul 2012, 16:11
Postovi: 847

OffLine
Šta upisati: Državni ili privatni fakultet?


"Fakultete treba deliti na upotrebljive i neupotrebljive (dobre i loše) a ne na privatne i državne."


Slika


Obično se veruje da su državni fakulteti riznice znanja, sa najboljim profesorskima, najsavremenijim programima, udžbenicima i učilima, ... Naravno, kriterijum ocenjivanja je najbollji na državnim fakultetima i sa njih izlazi najbolji "kadar" sa diplomama koje se u svetu plaćaju "suvim zlatom".
S druge strane, veruje se da privatni univerziteti štancuju diplome koje se nigde ne priznaju, ispiti se polažu sa prolaznošću preko 100%, nastavni kadar je inferioran u odnosu na državne a studenti koji završe bilo koji od privatnih univerziteta znaju manje nego kad su završili srednju školu. Eventualno se kaže da imaju solidne programe ali niko ne uči po njima.
Dakle državni fakulteti su mnogo bolji od privatnih i ti iz dva razloga: zato što su državni sami po sebi mnogo dobri a privatni mnogo loši.
Da li je to baš tako?
Sećam se kada se pojavila prva privatna škola za vožnju, bilo nam je neverovatno da je moguće izvršiti obuku u automobilima koji imaju klimu i servo volan,. Jednostavno generacijski smo naučili na fiće, stojadinke i jugiće, kao i instruktore koji se deru i ne gase pljugu. Onda su se pojavili privatni zubari pa su i oni bili osporavani. Kao nema popravke zuba osim u domu zdravlja i na stomatološkom fakultetu. Usledile su i prve klinike i tu je bilo neverice. Pitam se nisu li privatne škole, klinike i univerziteti na udaru predrasuda koje favorizuju državne institucije u odnosu na privatne.
U principu glavna zamerka privatnih fakulteta je diploma bez pokrića u znanju. A kada se istražuje zločin obično je najmudrije poći od motiva. Postavlja se pitanje svrhe diplome? Zašto bi neko želeo diplomu na mufte, bez znanja? Ako se posmatra kao "lakše ću se zaposliti sa diplomom" verovatno se reflektuje na državnu službu, na neko javno preduzeće ili odlazak u inostranstvo. Kako se meni čini sudbina javnih preduzeća u Srbiji je da polako odumiru prelazeći iz moda "Alejbegova slama" i totalne nezainteresovanosti za poslovanje preduzeća u "profit orjented" gde će se ceniti ljudi koji svojim znanjem više doprinesu zaradi.,tako da diploma sama po sebi neće biti dovoljna. Biće potrebno i znanje. A i sito u državnoj službi će sa približavanjem Srbije Evropi početi da se zgušnjava i da se traže stručnjaci.
Ako neko jarko želi da završi fakultet samo da okači diplomu na zid u svojoj frizerskoj radnji ili kancelariji trange-frange firme, ne verujem da neće uspeti na nađe (kupi) vezu na bilo kom od fakulteta, bilo društvenih bilo privatnih. Naravno čast izuzecima, više na nivou pojedinaca nego institucije.
Postavlja se i pitanje koliko menadžement nekog privatnog fakulteta ima interesa od reputacije "lako i brzo do diplome"? Na nivou institucije sigurno nema ili sve ima manje. Rekoh vremena se menjaju. A Koliko prostora imaju profesori da mute? Mislim da nemaju. Čisto sumnjam da će na nekom privatnom univerzitetu vlasnik blagonaklono da gleda na korupciiju u sopstvenim redovima. Svaki prodati ispit je korak nazad u mukotrpnom građenju imidža. A i ovih par afera od kojih je najmarkatnija "afera indeks" su se dešavale na državnim fakultetima.
Ako kažem da u mom Nišu postoji državni fakultet na kome se daju isključivo ili desetke ili "kolega vidimo se u sledećem roku", na kome su varijante roditelji-deca kao dobar dan, siguran sam da će 90% ljudi da pomisli na isti fakultet na koji i ja. Generalno, postoji na mnogim društvenim fakultetima tiha zavera po širini i po dubini da se "naša deca" propuštaju na ispitima i da im se čuvaju naša radna mesta kad mi naumimo da idemo u penziju. Dešava se da po 14 srodnika radi na istom fakultetu pa tu o pozitivnoj selekciji nastavnog kadra teško možemo govoriti.
Ako je pre dvadesetak godina, kada su se pojavili privatni fakulteti, bilo nekih diskusija na temu stručnosti i kvalifikacija profesorskog kadra na ovim institucijama mislim da su sada bespredmetne. Tržište reguliše sve. Niko ne voli da radi za manju platu. Bolji stručnjak ima više opcija i bolje ponude. Znam par primera gde su jako zajebani profesori sa velikim međunarodnim ugledom sa mog, Elektronskog, fakulteta prešli na privatne univerzitete. Ne verujem da su tom prilikom snizili kvalitet predavanja i kriterijum ocenjivanja. I to ne samo iz pukog ličnog dostojanstva nego i zbog lojalnosti i poboljšanja ugleda ustanove u koju su prešli da rade. Verujem da svi ti referentni profesori koji pređu sa državnih na privatne fakultete ponesu i svoj način razmišljanja i trude se da ga ugrade što dublje i temeljnije u ustanovu u kojoj rade. Nije me mrzelo, pregledao sam sajtove par privatnih univerziteta i nastavno osoblje je skoro pa "all stars".
Kad smo već pričamo o tržištu i motivima, postavlja se logično pitanje ko ima koristi a ko štete što sada, osim državnih postoje i privatni univerziteti? Šta se promenilo pojavom privatnih univerziteta? Glavna promena je što državni univerziteti imaju konkuranciju. Zašto bi deca hrlila da upišu neki državni fakultet za koji se uči iz knjiga štampanih dok je Tito bio živ, po nekim nastavno naučnim programima koje kao da je frankeštajn kasapio i ponovo šio? Sve to u laboratorijama koje izgledaju kao davno napuštene pri tom stičući neko zvanje koje je nekompatibilno sa današnjim potrebama tržišta rada. Ovo blago karikiram ali tu je poanta.
Budućim studentima svakako ide u prilog da postoji konkurencija i da se univerziteti kvalitetom nastave, znanjem, mogućnošću za zapošljavanjem i uslovima takmiče za svakog studenta. Državnim fakultetima naravno da ne ide u prilog da postoji konkurencija i naravno da im je mnogo lepše kada imaju monopol. I naravno da će naći hiljadu i jedan način da diskredituju kolege "iz privatnog sektora". Možda tu treba tražiti inicijalno "instaliranje" predrasuda o privatnim fakultetima. Bolje bi bilo da državni fakulteti pokažu zasto tvrde da su oni dobri, a ne zasto su privatni loši. I obrnuto.
Generalno smatram da ni državni fakulteti nisu onoliko dobri kako ih mi pamtimo niti su pak privatni ostali na nivou kako ih se mi sećamo, kada su se pojavili. Sasvim sigurno menadžmenti i profesori privatnih fakulteta nemaju interes da firme za koje rade budu predmet sprdnje. Verujem da se kod većine privatnih univerziteta vidi jasna uzlazna linija iz godine u godinu. To je jedini realan način da se opstane na tržištu. Dodao bih i da na privatnim fakultetima, koji su dinamičniji i fleksibilniji, program je uvek i isključivo orjentisan ka budućem zvanju. Nema "nasleđa iz prošlosti" i da, recimo, studenti hemije imaju matematiku, sociologiju... samo zato što imaju takav profesorski kadar.

Verovanje da se državne diplome više priznaju u svetu od diploma sa privatnih, koliko sam ja uspeo da saznam je u većoj meri netačno. Bez ozbiljnije analize ne mogu ništa da tvrdim ali mogu da navedem primer iz mog okruženja i primer koji sam našao na nekom forumu.
"Tvrdnja pojedinaca da Zapad ne priznaje diplome privatnih Univerziteta ne pije vodu. Meni je priznao. A znate zašto? Zato što Zapad ima pametnija posla od toga da ulazi u DNK fakulteta, topografiju grada, visine školarina i sistem dobijanja ocena. Taj isti Zapad, bar ovaj gde sam ja, više zanima šta cu ja kao ta i ta sa tom i tom diplomom uciniti za nemacku ekonomiju, industriju, skolstvo itd.... Dakle, njima je važnije šta ja praktično znam da radim od nečijeg potpisa i ziga na diplomi.
Ako osoba X sa kvalifikacijama koje se traže ne ispuni svoje radne zadatke u probnom periodu od 6 meseci, ne produžava joj se Ugovor nego traži novo radno mesto koje ce teze naci obzirom na preporuke tog istog nezadovoljnog poslodavca."


B92 blog Strongman


Vrh
MeGi
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 13 Feb 2013, 20:29
Korisnikov avatar
Born to die

Pridružio se: 22 Maj 2012, 18:51
Postovi: 40996

OffLine
Naravno drzavni.

Mani me tih privatnih fakulteta i srednjih skola....

_________________
Od svih super moci mene zapadne da sam dete debil!


Vrh
montoya
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 13 Feb 2013, 20:49
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:34
Postovi: 6875

OffLine
Regularno naravno Državni.Ukoliko ti hitno potrebna diploma VSS onda privatni preko veze..... [smehsmeh.gif]


Vrh
MeGi
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 13 Feb 2013, 20:58
Korisnikov avatar
Born to die

Pridružio se: 22 Maj 2012, 18:51
Postovi: 40996

OffLine
E vas to
i u koliko imas para na bacanje i zelis da ti sve klizi kao po dlanu onda privatni....

_________________
Od svih super moci mene zapadne da sam dete debil!


Vrh
Andjeo sa greskom
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 14 Feb 2013, 00:54
Korisnikov avatar
ASG

Pridružio se: 06 Dec 2012, 20:55
Postovi: 11718

OffLine
Iz ove perspektive sad bolje privatni isto kosta koliko i drzavni,mozda i manje,i manje nerviranja...i bolja organizacija.


Vrh
montoya
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 14 Feb 2013, 00:56
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:34
Postovi: 6875

OffLine
Andjeo sa greskom je napisao:
Iz ove perspektive sad bolje privatni isto kosta koliko i drzavni,mozda i manje,i manje nerviranja...i bolja organizacija.

a napolju većinu privatnih neće da priznaju... [dosadjujese.gif]


Vrh
Andjeo sa greskom
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 14 Feb 2013, 00:56
Korisnikov avatar
ASG

Pridružio se: 06 Dec 2012, 20:55
Postovi: 11718

OffLine
montoya je napisao:
Andjeo sa greskom je napisao:
Iz ove perspektive sad bolje privatni isto kosta koliko i drzavni,mozda i manje,i manje nerviranja...i bolja organizacija.

a napolju većinu privatnih neće da priznaju... [dosadjujese.gif]

Dva najveca u Srbiji priznaju a to su Singidunum i Megatrend


Vrh
Iskra
Post  Tema posta: Re: Privatni ili državni univerziteti?  |  Poslato: 14 Feb 2013, 00:57
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
Andjeo sa greskom je napisao:
Iz ove perspektive sad bolje privatni isto kosta koliko i drzavni,mozda i manje,i manje nerviranja...i bolja organizacija.

ZAVISI
moja ćera je završila privatni
al mislim da je pogrešila [smusen.jpg]

_________________
that's it!

Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 85 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker