Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Jul 2025, 10:56


Autoru Poruka
Okano
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 27 Dec 2012, 22:59
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
PSS: Veće kazne za napad na policiju

Policijski sindikat Srbije organizovao ispred sedišta Ministarstva unutrašnjih poslova protestni skup, tražeći veće kazne za sve one koji napadaju policijske službenike.

Ispred sedišta Ministarstva unutrašnjih poslova Policijski sindikat Srbije organizovao je protestni skup, tražeći veće kazne za sve one koji napadaju policijske službenike.

Slika

Na skupu na Novom Beogradu, koji je počeo minutom ćutanja za poginule policajce, učesnici su nosili sindikalne zastave i veliki transparent "Policijski sindikat Srbije - uvek uz narod".

Predsednik tog reprezentativnog sindikata Veljko Mijailović rekao je novinarima da je osnovi razlog okupljanja nezadovoljstvo kaznenom politikom prema onima koji napadaju policajce.

Mijailović je rekao da je osnovni zahtev zakonsko pooštravanje kaznene politike prema onima koji napadaju policajce, istakavši da ničiji život nije vredan ni 100 grama, a ni kilogram zlata.

Prema njegovim rečima, svi državni zvaničnici preko medija govore da je napad na policiju napad na državu, ali se u praksi na sprečavanju toga malo šta radi i da je došlo krajnje vreme da se reše ti problemi, jer je mnogo porodica policajaca zavijeno u crno.

Učesnici protesta zatražili su i da se u krivični zakon unese odredba da svako ko pokuša da ubije ili ubije policajca dobije doživotnu kaznu zatvora.

Na skupu je zatraženo i da se reši niz problema u rukovođenju ministarstvom unutrašnjih poslova, uključujući i poboljšanje opremljenosti, obezbeđivanja uniformi i goriva za intervencije.


Slika

Mijailović je rekao da policajci na ulicama voze stare automobile i često nemaju gorivo, dok se neki ljudi u Ministarstvu unutrašnjih poslova, koji nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa policijom, voze u najskupljim automobilima uz pratnju.

On smatra da ministar unutrašnjih poslova mora da kontroliše MUP kako bi policija bila servis građana, a ne bilo koje političke partije.

Učesnici protesta zatražili su da se javno objavi lista stanova kojima MUP raspolaže na teritoriji cele Srbije, i da se izmeni pravilnik o dodeli, jer po sadašnjem, običan policajac nikada ne može da dobije stan.

Među zahtevima su i hitno raspisivanje tendera o nabavci uniformi i objavljivanje javnog konkursa za popunu radnih mesta u ministarstvu.

Potpredsednik Policijskog sindikata Srbije Vladimir Pavićević je rekao da su okupljeni došli na protest, jer imaju probleme koji se tiču egzistencije i svakodnevnog života.

Nadležni podržali zahteve sindikata

Nadležni u Ministarstvu unutrašnjih poslova podržali su zahteve sa protesta Policijskog sindikata Srbije, čiji članovi će sutra razgovarati s premijerom i ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem.

"Svi su se složili da su zahtevi Policijskog sindikata Srbije apsolutno na mestu", rekao je novinarima predsednik tog reprezentativnog sindikata Veljko Mijailović, koji je posle protesta ispred zgrade MUP-a na Novom Beogradu razgovarao sa državnim sekretarima tog ministarstva.

Mijailović je rekao da je za sutra u 15 sati zakazan sastanak sa premijerom i ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem i da u ovoj situaciji nema ni dobitnika, ni gubitnika.

On je naveo da je cilj sindikata da svima u policiji bude bolje i da se lestvica egzistencije policajaca konačno pomeri napred.

Izvor : RTS


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 27 Dec 2012, 23:00
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Praunuk ponosan na pradedu i planinu Putnik

Slika

OTAVA, 27. decembra 2012.(Beta) - Spomen-ploča posvećena vojvodi Putniku, na planini koja nosi njegovo ime, otkrivena je u području Stenovitih planina u široj okolini Kalgarija, u kanadskoj provinciji Alberta.

Malo ko je znao da su Kanadjani još 1918. godine tako nazvali jednu planinu odajući počast načelniku Vrhovne komande srpske vojske (1912-1916) i prvom srpskom vojvodi Radomiru Putniku (1847-1917).

Vest dopisnika Bete iz Kanade doprla je i do praunuka vojvode Putnika Zorana Ivkovića (73), elektroinženjera koji živi u Nemačkoj, ali svake godine posećuje rodnu Srbiju.

Ivković je uspostavio kontakt sa ovlašćenim notarom Srbije u Kalgariju Milicom Opačić izražavajući zadovoljstvo što kanadska planina nosi ime njegovog pradede.

"Vrlo sam počastvovan i ponosan i zainteresovan za dalji rad srpske zajednice u Kalgariju", napisao je Ivković.

On je takodje naveo da vojvoda Putnik ima još živih potomaka, a da je on jedan od onih koji čuvaju uspomenu na slavnog srodnika.

Ivković je vrlo upućen u život i delo svog pradede koji je, izmedju ostalog, na osnovu odluke Vojnog ministarstva i Glavnog generalstaba, pre 100 godina, 24. decembra 1912. doneo resenje o formiranju Vazduhoplovne komande u Nišu, čime su postavljeni temelji srpskog vojnog vazduhoplovstva.

(Beta, 27.12.2012)


Vrh
Truth and Pain
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 28 Dec 2012, 10:51
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 04 Jul 2012, 21:49
Postovi: 946

OffLine
I pored greške, neodgovorni pedijatar i dalje leči decu

Lekari sumnjaju da šestogodišnja M. Č. ima oštećenje bubrega jer se nije na vreme reagovalo na infekciju urinarnog trakta i visoku temperaturu. Devojčicina majka je juče uputila zvanični prigovor na rad doktorke Doma zdravlja „Novi Sad“, koja je njenu ćerku poslala kući uz objašnjenje da je u pitanju samo viroza, a ispostavilo se da je devojčica ozbiljno bolesna.


Slika

KRIVICA - U domu zdravlja kažu da ne mogu nikoga da suspenduju sve dok se ne dokaže krivica i nesavesno lečenje.

Majka šestogodišnje devojčice Jasmina Čanić kaže kako je devojčici bolje, mada i dalje ima skokove temperature koju sada lakše skida. Međutim, zbog sumnje na oštećenje bubrega, mora danas da ide na dodatne pretrage.

- Zakazali smo ultrazvuk kukova, bešike i male karlice za danas. Ne znamo kakve će posledice po ćerkino zdravlje imati to što doktorka u dežurnoj ambulanti nije mislila da je moje dete bolesno, već je tvrdila da je u pitanju viroza i da joj treba samo mirovanje - priča ova očajna majka čije je dete pet dana imalo temperaturu 41 stepen i upalu urinarnog trakta sa 100.000 klica ešerihije koli.

Jasmina navodi da je i ranije imala slične situacije sa pedijatrima i sa sinom, koji je s godinu dana pogrešno lečen. Pritužbu na rad doktorke je uputila juče, a sada čeka pet dana na odgovor zaštitnika prava pacijenata.


Slika

Načelnica pedijatrije Doma zdravlja „Novi Sad“ dr Branislava Stanimirov kaže kako prijava pacijentkinje juče nije stigla do nje, ali napominje da doktorka na koju se prijava odnosi nije suspendovana.

- Ne možemo da suspendujemo nekoga i optužimo ga za nesavesno lečenje samo na osnovu prijave. Prvo moraju da se utvrde sve činjenice i da daju iskaz svi na koje se pritužba odnosi - kazala je dr Stanimirov i napomenula da u poslednjih nekoliko godina niko od pedijatara doma zdravlja nije suspendovan, kažnjen niti je opomenut zbog pritužbi pacijenata.



Brojne žalbe na rad lekara
ISKUSTVA - Brojni sugrađani, kao i žitelji drugih gradova komentarisali su jučerašnji tekst o nesavesnom lečenju ove devojčice na sajtu „24 sata“ i delili ga po društvenim mrežama. U većini komentara izneta su ista ili slična iskustva sa pedijatrima, te traže od nadležnih da se ovaj slučaj detaljno ispita kako ne bi i druga deca doživela istu sudbinu.


24 Sata

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=b04ShbtaNnc


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 29 Dec 2012, 13:59
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Dilema o pravu Vujanovića na kandidaturu

Filip Vujanović dva puta biran za predsjednika, ali jednom dok Crna Gora nije bila nezavisna država.

Slika

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović izrazio je uvjerenje da bi pobijedio na predstojećim predsjedničkim izborima u toj državi, ako ga Demokratska partija socijalista (DPS) ponovo kandiduje na tu funkciju, javio je Tanjug.

On smatra da bi izbornu pobjedu zaslužio kvalitetom svog rada, promocijom Crne Gore, politikom pomirenja i dobrosusjedskih odnosa, kao i afirmacijom te države u međunarodnoj zajednici.

Izbori na proljeće

„Moram dobiti više glasova nego što sam dobio na prošlim izborima, ako se DPS odluči za mene kao predsjedničkog kandidata. Ako se DPS odluči da neko drugi može dobiti više glasova od mene, onda sam ja u obavezi da tog nekog drugog podržim“, kazao je Vujanović za crnogorsku televiziju.

On je istakao da samo DPS može da predlaže i bira svog predsjedničkog kandidata, kao i da tu ne treba da se miješa manji partner u vladajućoj koaliciji Socijaldemokratska partija (SDP).

„DPS treba da bira svog kandidata za predsjednika Crne Gore. To ne treba da

čini niko van DPS-a, uključujući i SDP“, kazao je Vujanović.

Predsjednički izbori u Crnoj Gori održaće se na proljeće naredne godine. 

U crnogorskoj javnosti postoje oprečna mišljenje da li Vujanović ima pravo na još jedan predsjednički mandat.

On je do sada dva puta biran za crnogorskog predsjednika, ali postoji dilema da li mu se računa prvi mandat, s obzirom da Crna Gora tada nije bila nezavisna država.

Vujanović je, prema istraživanju javnog mnjenja, trenutno najpopularniji političar u Crnoj Gori, a podjednako uživa povjerenje i Crnogoraca i Srba.

Rok 20. januar

SDP, manji partner u vladajućoj koaliciji, međutim smatra da Vujanović nema zakonsko pravo na još jedan predsjednički mandat.

Prema zakonu, predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić dužan je da raspiše predsjedničke izbore najkasnije 120 dana prije isteka mandata aktuelnom predsjedniku.

To znači da Krivokapić mora raspisati predsjedničke izbore do 20. januara, a oni se moraju održati najkasnije do 20. maja.

Izvor: Agencije


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 29 Dec 2012, 17:27
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Kako su đaci u Srbiji podivljali: Siledžijstvo se preselilo i na Fejsbuk i mobilne telefone

Svaki deseti đak u Srbiji u toku nedelje doživi da ga neko od vršnjaka maltretira u školi. U toku meseca čak trećina školaraca doživi ili iskusi neki oblik nasilja. Osim fizički, deca se sve češće obračunavaju preko društvenih mreža, snimaju telefonima, a agresivni su čak i dok igraju video-igrice. Zato ne čudi da je nasilje u Srbiji među đacima u porastu.


Slika

Na fizičko nasilje koje je očigledno lakše se reguje, ali je mnogo teže suočiti se s ovim drugim vrstama nasilja
Od 52 države, Srbija se prema studiji Instituta za pedagoška istraživanja (TIMSS) u 2012. godini našla na 11. mestu po učestalosti nasilja među đacima. To je za šest mesta gora pozicija nego 2007. godine kada je Srbija bila na petom mestu. Zašto su đaci u Srbiji još više “podivljali”?

Slika

- Međutim, nije bolja slika ni u regionu. Osim Hrvatske, sve ostale zemlje u okruženju - Slovenija, Bugarska, Mađarska, Austrija, Italija, Španija, Francuska, beleže veći stepen nasilja. Ipak, nasilje je pojava za koju nikada nije dovoljno opreza i svako dete koje trpi nasilje zahteva snažniji odgovor države, sistema i javnosti uopšte - kaže Jelena Zajeganović, predstavnica Unicefa u Srbiji.

Prema njenim rečima, najčešći oblici nasilja spadaju u kategoriju emocionalnog, psihološkog i socijalnog nasilja koji podrazumevaju vređanje, isključivanje, spletkarenje.

Na fizičko nasilje koje je očigledno lakše se reguje, ali je mnogo teže suočiti se s ovim drugim vrstama nasilja i one zahtevaju dugotrajniji rad s decom. Čim se primeti nasilje, mora se odmah reagovati i nikako se ne sme tolerisati, jer tolerisanje uvećava njegovu moć i otežava njegovo suzbijanje. Kad odmah reagujete na nasilje, šaljete jasnu poruku da takvo ponašanje nije dozvoljeno i da se mora naći drugi način za rešavanje sukoba i građenje autoriteta - kaže Zajeganović.

Šta su trpeli učenici starijih razreda osnovne škole i srednjoškolci
57% njih skoro nikada nije bilo izloženo nasilju
48% njih skoro nikada nije bilo izloženo nasilju
30% dece doživi nasilje jednom mesečno
32% dece doživi nasilje jednom mesečno
13% dece u Srbiji doživi nasilje jednom nedeljno
20% dece doživi nasilje jednom nedeljno
(Podaci Instituta za pedagoška istraživanja)

Digitalno nasilje

Poslednjih godina su, uz dostupniju digitalnu tehnologiju, nastupili i novi izazovi, poput povećanja mogućnosti za digitalno nasilje, odnosno korišćenje novih tehnologija za plasiranje uvredljivih, štetnih, verbalnih i video zapisa koji imaju vrlo značajne, ali nedovoljno osvešćene posledice kod mladih ljudi.

- Pojavom društvenih mreža i većim korišćenjem interneta poraslo je i nasilje među vršnjacima. Svađe često nastaju i oko Fejsbuka, Tvitera, neko je nekome napisao nešto ružno na ovim društvenim mrežama, drugi su to videli i nastalo je provociranje, vređanje, koje uglavnom pređe u svađe i nasilno ponašanje - kaže profesor jedne srednje beogradske škole.

Slika

Strah od nasilnika

Glavni problem je, dodaje profesorka Violeta Vučetić iz srednje PTT škole, što se za nasilje uglavnom sazna tek kad se ono desi.

- Đaci koji su žrtve često dugo trpe i iz straha prećutkuju pretnje nasilnika. Zato je važno objasniti deci da nije sramota glasno reći kada nas neko ugnjetava na bilo koji način. Sada je sve češće nasilje na društvenim mrežama. Deca se vređaju preko Fejsbuka, prete, dogovaraju o tučama. U tome prednjače dečaci, dok devojčice društvene mreže koriste za ogovaranje - dodaje ona.

Neke igrice podstiču agresiju

Simulacija ubistva i nasilje kroz video-igice postalo je sve učestalije poslednjih godina. Psihijatar dr Milan Milić kaže da to sve ipak nije crno-belo, ali da stoji činjenica da takve igre podstiču agresiju među mladima.

- Oni koji osmisle takve igre daju primer onima koji ih igraju, bez obzira što im cilj nije da podstiču takvo ponašanje. S obzirom na to da se današnja omladina sve manje se bavi sportom, koji pomaže zdravom izbacivanju agresije, onim opsesivnijim igračima nasilne igrice mogu da navedu na pogrešno ponašanje - ističe dr Milić.

Poslednja u nizu novih nasilnih video-igrica jeste i ona koja prikazuje brutalna ubistva u glavnom gradu Bosne i Hercegovine tokom proteklog rata. Kompanija „Siti interaktiv“ objavila je da će 18. januara u Evropi izaći video-igra „Snajper: Goust vorior 2“, koji nosi naziv „Brutalni ratni zločini u Bosni“. Na početku trajlera vidljiv je natpis „Operacija Arhanđeo”, Sarajevo, Bosna, 14. april 1993. godine. Svuda su srušene zgrade, vatra i vojnici koji snajperima gađaju ciljeve. Čuje se pucanj, a sledeća scena je naredba da se po svaku cenu eliminiše neprijateljska jedinica. Nakon toga su prikazane scene uličnih borbi u kojima glavni junak ubija uniformisane ljude, čuje se glas najavljivača igrice: „Sve što vam je potrebno je jedan precizan hitac.”

U svetu
Od 52 zemlje, Srbija na 11. mestu, što je za pet mesta lošiji rezultat nego 2007. godine
vršnjačko nasilje gotovo da ne postoji u školama u Jermeniji
najviše školskog nasilja beleže Tajland, Katar, Bahrein, Maroko, Turska, Saudijska Arabija, Čile

Oblici nasilja među đacima
provokacije, ponižavanja
otimanje ličnih stvari
zastrašivanje i pretnje
fizičko maltretiranje deteta, tuča
izolovanje đaka koji je
“nepoželjan” u razredu
povrede hladnim oružjem (noževi, šipke)
U Srbiji sve dominantnije elektronsko nasilje. To može da bude:
slanje SMS poruka uvredljivog
i pretećeg sadržaja
uznemiravanje telefonskim pozivima (vređanje, lažno predstavljanje)
snimanje mobilnim telefonom ili kamerom, prosleđivanje snimaka na internet
uznemiravanje mejlovima
(uvredljive šale, pretnje)
uznemiravanje na internetu i socijalnim mrežama
Osnovci do četvrtog razreda kao žrtve elektronskog nasilja
12% bilo je žrtva uznemiravanja na internetu
7% bilo je žrtva snimanja mobilnim telefonom
7% osnovaca uznemiravani su SMS porukama
12% osnovaca uznemiravano je telefonskim pozivima
18% bilo je uznemiravano na internetu
10% snimano je mobilnim telefonom protiv njihove volje
19% bilo je žrtva uznemiravanja SMS porukama
24% trpelo je uznemiravanje telefonskim pozivima
(*istraživanje Ministarstva prosvete u saradnji sa Unicefom i Telenor fondacijom, Institutom za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu i mentorima u programu “Škola bez nasilja” na uzorku od 3.755 učenika)

Skoro svaki desetogodišnjak ima mobilni telefon
82% desetogodišnjaka ima mobilni telefon
42% ima mobilni sa pristupom internetu
91% desetogodišnjaka koristi računar
99% srednjoškolaca ima mobilni telefon
78% ima mobilni sa pristupom internetu
97 % đaka ima računar

Blic


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 29 Dec 2012, 17:32
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Zbog nemaštine smo sve agresivniji

Građani Srbije smatraju da nasilja u društvu ima sve više i kao glavni razlog navode ekonomsku krizu. Stav građana je i da država treba da spreči nasilje, jer je i najodgovornija za njegovo postojanje. U manjini su oni koji smatraju da i porodica sama treba nešto da preduzme, dok stručnjaci upravo u tome vide deo rešenja.

Slika

Urušen sistem vrednosti u društvu, loš obrazovni sistem, ali i nedostatak perspektive razlozi su zbog kojih građani smatraju da je nasilje u Srbiji u porastu. Ipak, akcenat stavljaju na generalno lošu ekonomsku situaciju koja je još više došla do izražaja protekle tri, četiri godine.

- Kriza i stres uzrokovan nemaštinom čine ljude nervoznim i sklonim konfl iktima. Osim toga, mnogi građani slažu se u tome da bi manje dolazilo do nasilja kada bi mladi imali posao - objašnjava Katarina Đokić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, koji je uradio istraživanje na temu nasilja.


Građane u velikoj meri brine nasilje povezano sa narkomanijom, kao i nasilje u porodici, a kada je reč o kriminalu, najviše se strahuje od sitnog uličnog kriminala. Ipak, vrsta nasilja koja ih najviše brine je vršnjačko nasilje po školama.

Zabrinuti zbog dece

- Ova vrsta nasilja se najčešće prevodi kao siledžijstvo, zlostavljanje i fizičko ili mentalno maltretiranje između vršnjaka. Ova vrsta nasilja najviše plaši ljude jer žrtve mogu da budu njihova deca. Najrasprostranjeniji vid je verbalno nasilje, odnosno spletkarenje koje deci, za razliku od odraslih, veoma teško pada jer im je vrlo bitno da budu prihvaćeni u društvu. To podrazumeva i nazivanje pogrdnim imenima, ali i fi zičko nasilje - kaže Smilja Grujić, psiholog i mentor u programu „Škola bez nasilja”.

Ona nije mogla da kaže da li je ova vrsta nasilja u porastu, ali ističe da se danas mnogo više govori o tome, kao i da su ljudi sve svesniji te problematike.
- Kod nas kao da se razvija kultura nasilja, odnosno ono se veliča, često mu se daje legitimitet na taj način što nešto što se nasiljem postiže postaje društveno prihvatljivo - priča Grujić.

Mladi najviše primećuju nasilje
Istraživanje Beogradskog centra pokazalo je da većina građana (74 odsto) smatra da je poslednjih godina nasilje u Srbiji povećano. Ovaj procenat je u Beogradu najveći (84 odsto), dok stanovnici Vojvodine to najmanje primećuju (67 odsto). Starosna grupa koja nasilje najviše primećuje jesu mladi (82 odsto).


Država i porodica

Građani Srbije smatraju državu glavnim krivcem za postojanje nasilja. Pod državom misle pre svega na Vladu, a postoji razočaranost radom i sudske vlasti koja ne primenjuju zakone i na taj način umanjuju bezbednost građana.

- Mnogi ispitanici koje smo intervjuisali po celoj Srbiji veruju i da su političari povezani s ekstremističkim i navijačkim grupama, zbog čega nasilje koje one čine često prolazi nekažnjeno - priča Đokićeva.

Ipak, dr Neven Cvetićanin iz Instituta društvenih nauka smtra da je pogrešno da se država smatra najodgovornijom za nasilje, i ističe da je za ponašanje pojedinca najzaslužnija porodica, jer je to prvo mesto gde se deca socijalizuju i gde se uči način ponašanja.

- Država može da bude posredno odgovorna što, recimo, nije stvorila ambijent da porodice i život u njima funkcionišu normalno. Kriva je i zbog toga što počevši od porodice i škole pa nadalje nije uspela da uvede neki red. Ne mislim da je dobro što se očekuje od države reši sve, niti mislim da ona to može da uradi. Međutim, ono što može jeste da obezbedi ambijent za normalan život, pa time i razvoj dece, ali i da pokaže malu toleranciju na nasilje - kaže dr Cvetićanin.

On kaže da je poslednjih godina prisutan trend da se država okrivljuje za svašta i dodaje da možda ne bi bilo loše malo pogledati i ispred svog dvorišta.
Izgleda, međutim, da smo malo spremni na to, jer, kako je pokazalo ovo istraživanje, iako smatraju da bi trebalo nešto preduzeti, građani misle da oni sami ne bi trebalo ništa da urade.

DA LI JE POSLEDNJIH GODINA POVEĆANO NASILJE U SRBIJI?
Jeste 74%
Nije 16%
Ne zna 10%

ŠTA JE GLAVNI UZROK NASILJA U DRUŠTVU?
Loša ekonomska situacija, siromaštvo, nedostatak perspektive 53%
Urušen sistem vrednosti u društvu 26%
Država ne radi svoj posao 12%
Ne zna 4%

KOJI OBLICI NASILJA VAS NAJVIŠE BRINU?
Vršnjačko 86%
U vezi sa narkomanijom 85%
U porodici 84%
Kriminalni obračuni 80%
Napadi na verske objekte i groblja verskih i manjinskih zajednica I 79%

U KOJE SVRHE BI UPOTREBILI NASILJE?
Za ličnu i bezbednost porodice 69%
Svoj narod 43%
Očuvanje tradicionalnih vrednosti i načina života 35%
Zbog skretanja pažnje političara na ekonomske probleme 23%

KO JE ODGOVORAN ZA NASILJE U DRUŠTVU?*
Država, Vlada 49%
Sami nasilnici 38%
Sudstvo 34%
Policija 30%
Političke partije 30%
Oni koji provociraju 22%
Roditelji nasilnika 20%
Mediji 20%
Školstvo 15%
Crkve i verske zajednice 10%
BIA 4%
*Ispitanici davali tri odgovora

NAČINI PROTESTA
Način Prihvatljivo Neprihvatljivo
Mirne demonstracije 78% 7%
Štrajk radnika zauzimanjem prostorija preduzeća 50% 18%
Blokiranje saobraćaja 25% 39%
Motkama na političare 24% 35%
Upadi i paljenje poslovnih zgrada 4% 84%
Bacanje kamenica na policiju 4% 80%
Razbijanje izloga prodavnica 4% 83%
Upadi i paljenje zgrada ambasada 4% 86%
Upadi i paljenje državnih institucija 3% 86%
Upadi i paljenje medijskih kuća 3% 84%

Blic


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 30 Dec 2012, 18:43
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Trka hiljadu Deda Mrazeva

Održana peta "Beogradska trka Deda Mrazeva" u centru Beograda. Manifestacija ima i humanitarni karakter. U pratećem muzičkom programu, nastupio je Dečiji hor RTS-a, plesni klubovi, i rok grupa "Hel Džek".

Nikola Bursać je najbrži Deda Mraz, a Milena Obradović je osvojila prvo mesto u ženskoj konkurenciji u tradicionalnoj petoj "Beogradskoj trci Deda Mrazeva".

U centru Beograda, trka je okupila više od hiljadu učesnika, atletičara, građana i gostiju glavnog grada.

Trka je startovala sa Terazijskog platoa, gde je bio i cilj, jer je trasa trke, od oko hiljadu metara bila kružna do Ulice Kneza Miloša, do Londona i nazad na Terazije.

Deda Mraz koji je drugi stigao na cilj je Miloš Krstić iz Atletskog kluba Leposavić, a treći je Nemanja Stojanović iz atletskog kluba "Spartak".

Među devojkama drugo i treće mesto osvojile su atletičarke Danijela Barać i Verica Stanković.


Slika

Pobednicima je medalje i pehare uručio "pravi" Deda Mraz, a kao glavne nagrade za prva mesta takmičari su dobili satove "Tajm fors".

Pobednice atletičarke kažu da je trka bila teška, zbog kratke staze. Deda Mraz pobednik Nikola Bursać saglasan je da je bilo teško, ali da je trka bila sjajna i čestitao svim učesnicima.

Svi učesnici trke, koji su prošli kroz cilj, dobili su sertifikate Trke Deda Mrazeva.

Donacija za Prihvatilište 

U humanitarnom delu manifestacije sakupljan je novac i donacije građana za Prihvatilište za odrasla i stara lica iz Beograda, a na punktu Instituta za transfuziju krvi Srbije posetioci su davali krv.

U pratećem muzičkom programu, nastupio je Dečiji hor Radio-televizije Srbije, plesni klubovi, i rok grupa "Hel Džek".

Trci je prisustvovao najbolji jugoslovenski atletičar svih vremena Franjo Mihalić, kao i reprezentativka Srbije Zorana Arunović, generalni sekretar Sportskog saveza Srbije Dane Korica, bivša reprezentativka Jugoslavije u ritmičkoj gimnastici Milena Reljin.

Sportski savez osoba sa invaliditetom Beograd dodelio je zahvalnicu Oliveri Dragićević za afirmaciju sporta za osobe sa invaliditetom, koji su takođe učestvovali u trci.

Trka je održana pod pokroviteljstvom Skupštine grada Beograda, Sekretarijata za sport i omladinu i Sportskog saveza Rakovice.

Izvor: RTS


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 01 Jan 2013, 15:31
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Najveći srpski kvizomani: Znanje im pomoglo da dođu do stana


Ko god da ulaže u znanje, jednog dana mu se isplati. To je bio slučaj i sa Indijkom Sonali Mukherdži, kojoj će premija osvojena u kvizu „Milioner“ omogućiti da plati operacije i dobije novo lice. Dobici u kvizovima i igrama na sreću svima menjaju život, a tako i u Srbiji.


Slika

Aco Brajković, pravnik i budući sudija, prvak je Srbije u kviz takmičenju. Nikad se nije oprobao u igrama na sreću, već isključivo “igra” na svoje znanje. On je u isto vreme i najuspešniji predstavnik Srbije na jedinstvenoj rang-listi kviz takmičara u svetu, gde se nalazi među prvih deset, mlađih od 30 godina. Iako mu za pokazano znanje nisu donele ni novčić, već samo knjigu i zahvalnicu, to su mu najdraže titutle. Njegova najveća osvojena premija je 1,4 miliona dinara u kvizu “Veliki izazov”.

- To je najznačajnija suma koju sam osvojio. Druge su bile manje i potrošio sam ih na razne potrebe i sitna zadovoljstva. Cilj mi je da uštedim novac zarađen u kvizovima i da kupim stan, jer živim kao podstanar. Kviz je lep hobi u kojem može dobro da se zaradi, ali isključivo od kvizova ne može da se živi - priča Brajković.

Dečji hirurg u penziji dr Slobodan Cvetanović (76) dvostruki je šampion sveta u kviz takmičenjima u kategoriji iznad 70 godina.

- Novac nije primarni motiv za takmičenje. To je više priznanje za znanje, zadovoljstvo za moje prijatelje i porodicu. Za desetak godina učestvovao sam u kvizovima “Sam protiv svih”, “Pitanja za šampiona”, “Visoki napon”, “Veliki izazov” - priča Cvetanović, koji je do sada osvojio oko 25.000 evra, a novac iskoristio za rešavanje porodičnog stambenog pitanja.

Pravnici najveći kvizomani
Slika
Aco Brajković, pravnik
Učesnik u velikom broju kvizova
Najveća nagrada: Kviz "Veliki izazov" - 1.403.000 dinara
Skuplja novac da bi kupio stan

Slika

Omer Ekić, pravnik
Do sada je učestvovao u desetak kvizova
Zaradio ukupno oko 65.000 evra
Novac mu služi kao "osiguranje za budućnost"ž


Slika

Dr Slobodan Cvetanović, dečji hirurg u penziji
Desetak godina učešća u raznim kvizovima
Do sada zaradio oko 25.000 evra
Novac mu je poslužio za rešavanje stambenog pitanja porodice

Slika

Milica Jokanović, pravnica
Pobednica kviza "Slagalica"
Pobeda joj omogućila da se zaposli u Sekretarijatu za kulturu

Kruševljanin Omer Ekić važi za jednog od uspešnijih kvizomana, a dosad je osvojio oko 65.000 evra. Ipak, kaže, to nije tako veliki kapital, a novac mu je poslužio kao „osiguranje za budućnost.

- Motivi za učešće su razni. Najvažniji je da se proveri znanje, ali ne treba zanemariti ni egocentričnost i novac - kaže Ekić.

Blic


Vrh
Passion
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 02 Jan 2013, 18:02
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 19 Sep 2012, 21:59
Postovi: 4951

OffLine
Najskuplje srpske reči: Od Kosova do ognjišta, preko Moskve

Među najskuplje srpske reči o kojima se ne može pregovarati i o kojima skoro da se ne sme racionalno raspravljati jer su "svetinja", spadaju i ognjište, partija, patriotizam, inat, crkva, Rusija i SANU, sa svojim nedovršenim Memorandumom i nacionalnim programom za spas Srbije.

Slika

One kod Srba čine deo nacionalne mitologije, opisuju identitet nacije, izazivaju ponos ili dostojanstvo. Ali problem koji Srbija ima s tim šakama slova jeste što su ih političari zloupotrebljavali da bi ostali na vlasti ili uvećali lično bogatstvo i vlastitu cenu.

Najskuplje srpske reči obeležile su naročito devedesete godine, kada su Srbiju podelile na "prvu" i "drugu", i uspešno poslužile manipulaciji.

Kosovo

Kolevka srpstva i sveta srpska zemlja. Po Ustavu Srbije još označava južnu srpsku pokrajinu, sadrži u sebi mit i verovanje da su Srbi obeleženi kultom žrtve cara Lazara i Kosovskog boja, kada su izabrali „carstvo nebesko” umesto „carstva zemaljskog”. U osnovi slavi kult smrti nasuprot kulta života.

Kum

Slika

Kumovi: Vojislav Šešelj i Tomislav Nikolić
Kumstvo je pojam za koji se vezuje najveće moguće međusobno poštovanje, ali i neke od najvećih izdaja i sukoba. Razvrgnutih kumstava ima mnogo, a neka od njih ostavila su trajne istorijske posledice, poput ubistva Karađorđa, koje je po nalogu Miloša Obrenovića organizovao Vujica Vulićević, Karađorđev kum. Da ne pominjemo kumstva u modernoj srpskoj politici (vidi sliku gore).

Partija

Slika
Posle Drugog svetskog rata označavala je Komunističku partiju Jugoslavije i pisala se velikim slovom. Preko članstva u Partiji moglo se napredovati najlakše i najbrže, o njoj se nikad ništa loše nije smelo reći ili ako bi se i reklo išlo se na Goli otok, bez suđenja. Partija danas ima mnogo više, ali su principi "zasluženog" napredovanja preko članstva ostali isti.

Inat

Reč inat, kao i reč ognjište, odražava tradiciju i istoriju, i deo je ne samo našeg rečnika, nego i pslihologije.

- Verujem da srpska reč "inat" zaista ima jedinstveno značenje kakvo se kod drugih naroda ne može naći. Sinonimi za inat su u srpskom jeziku prkos i tvrdoglavost, ali oni ne obuhvataju u punoj meri to značenje - kaže za „Blic” Ivan Klajn, naš čuveni lingvista.

Patriotizam

Slika
Iako označava jedno od najuzvišenijih osećanja ljubavi prema domovini, zahvaljujući propagandi iz vremena Miloševića pojam se vezao za kriminalce poput Željka Ražnatovića Arkana, koji su se borili na ratištima po Hrvatskoj i BiH, kao i za ratne zločince koji su dobili epitete "heroja", poput Ratka Mladića. Za razliku od njih. svi politički neistomišljenici i protivnici rata nazivani su izdajnicima.

Crkva

Slika
Iako je Srbija sekularna država, Srpska pravoslavna crkva je deo političkog prostora i važan faktor odlučivanja, posebno u određivanju politike prema Kosovu. Zapažena je vodeća uloga SPC u odluci da se ne održi Parada ponosa.

Zvezda
Slika
Fudbalski klub koji je nastao kao potreba da Srbija ima nacionalni klub, nasuprot Partizanu koji se doživljavao kao jugoslovenski i kojim su "komandovali" generali JNA. U upravi Zvezde uvek su bili predstavnici policije i tajnih službi bezbednosti, a među navijačima pripadnici kriminalnog podzemlja.

Rusija

Slika
"Majka Rusija", ishodište i kuća slovenske duše, nešto kao veliki brat koji nas čuva od batina koje bismo mogli dobiti od osionih, bahatih i većih i jačih od nas. Istorijski gledano, u velikoj meri je osećanje neutemeljeno, jer je Rusija aktivnije učestvovala u balkanskoj politici samo kada bi to bilo u okviru njenih interesa.

SANU
Pogrešno se doživljava kao politički bastion branilaca nacionalnog identiteta, iako je njena uloga da taj identitet brani znanjem i umetnošću. Obeležena Memorandumom, nedovršenim dokumentom iz 1985. i 1986. godine, koji je shvaćen kao strateški program srpske inteligencije iz koga se, opet pogrešno, pamti samo apel da se spreči genocid nad Srbima na Kosovu.

Ognjište
- Ovaj pojam je deo tradicije, ali nije specifičan za srpski jezik. Sličan pojam postoji i u drugim jezicima. Označava središnji deo kuće u kome je u srednjem veku bilo ognjište i simbol je doma. Ne mora da odražava poseban tradicionalizam i populizam - kaže za „Blic” Ivan Klajn, lingvista.

Tokom ratova devedesetih godina, ognjište je kao pojam vaskrslo u ratnohuškačim izveštajima državnih medija.

Blic


Vrh
Okano
Post  Tema posta: Re: Društvo  |  Poslato: 03 Jan 2013, 16:41
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Redovna socijalna davanja i penzije

Slika

BEOGRAD, 3. januara 2013. (Beta) - Isplata penzija, kao i svih socijalnih davanja u 2013. biće redovna, a sredstva za tu namenu su budžetom obezbedjena do kraja godine, izjavio je ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike Jovan Krkobabić.

"Obzirom na duboku ekonomsku krizu i u ovoj oblasti učinjen je maksimalan napor da se ovoj, inače najranjivijoj, kategoriji gradjana obezbede redovna primanja. Tačno je da su ova davanja skromna, ali imajući u vidu našu ekonomsku situaciju učinjeno je ono što je u ovom trenutku bilo moguće", kazao je Krkobabić.

Prema rečima ministra u 2013. penzije će biti isplaćivane prema utvrdjenim rokovima, redovno. Prvo povećanje penzija u maju iznosiće dva odsto. Istovremeno biće isplaćene dve rate jednokratne pomoći po 4.000 dinara za penzionere sa najnižim primanjima zaključno sa junom.

"Očekujem da će i lokalne samouprave, širom Srbije po uzoru na Beograd, u granicama svojih mogućnosti, izdvojiti dodatna sredstva za najsiromašnije penzionere", kazao je Krkobabić, koji je i potpredsednik Vlade Srbije.

On je najavio da penzionere očekuje i povišica u oktobru, koja će biti obrečunata prema rastu potrošačkih cena na malo i 50 odsto rasta BDP-a.

(Beta, 03.01.2013)


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker