Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 12:00


Autoru Poruka
Senka
Post  Tema posta: Re: Varošarije  |  Poslato: 17 Feb 2019, 19:38
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Vojvođanske priče: Kućerak od blata biser graditeljstvaž

Etno-kuća u Ogaru među najstarijim spomenicima narodne arhitekture. Zidovi od pruća, olepljeni mešavinom zemlje i pleve. Nasleđe dede Aksentija

Slika
Aksentijev kućerak redovna destinacija za đačke ekskurzije

SEOSKA kuća u Ogaru, poznata po nazivu Aksentijev kućerak, u opštini Pećinci, danas je jedan od malobrojnih sačuvanih spomenika od izuzetnog značaja ove vrste arhitekture, koja već tri veka odoleva zubu vremena. Ova kuća, za koju se smatra da je podignuta krajem 18. veka, prkosno i ponosito stoji uz Specijalni rezervat prirode Obedska bara, podsećajući na davno vreme, kada su Srbi naseljavali Srem u Velikoj seobi, pod pećkim patrijarhom Arsenijem III Čarnojevićem. Milan Aleksić, poslednji vlasnik ove etno-kuće, ne krije zadovoljstvo što je kućerak sačuvan i danas je turistička atrakcija pećinačke opštine.

U bogatom fondu spomeničkog nasleđa Srema, narodno graditeljsko nasleđe reprezentuju četiri dobra od izuzetnog, 20 dobara od velikog značaja i 22 kulturna dobra. Najveći broj spomenika kulture je u privatnom vlasništvu, dok je nekoliko najvrednijih objekata narodnog graditeljstva osamdesetih i devedesetih godina otkupljeno i u vlasništvu je Republike Srbije, a korisnici ovih objekata su opštine. Da bi sačuvala jedan takav vredan spomenik kulture od izuzetnog značaja, lokalna samouprava u Pećincima pre 14 godina je donela odluku da otkupi Aksentijev kućerak, dok je Zavod za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici sproveo opsežne konzervatorsko-restauratorske radove. Stara ruina, koja je pretila da se sruši i ode u zaborav, dobila je potpuno novi izgled.

- Ovaj objekat pripada tipu trodelne ravničarske kuće, što za to vreme nije bilo karakteristično, jer su tada većinom bile zemunice. Zidove čini drvena struktura sa ispunom od pletenog materijala - granja, šiblja i pruća, a olepljena je blatom - mešavinom zemlje i pleve. Sposobnost narodnih graditelja tog perioda posebno je izražena u obradi drvenog uličnog zabata, na kome su rezbarene grede, koso slagane daščice, šalukatre za provetravanje i zrakasto raspoređene daščice u centralnom polju, u kome se ističe drvena ploča sa reljefnom predstavom grba - objašnjava Ljubiša Šulaja, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici.

Šulaja dodaje da konzervacija i restauracija ovog spomenika predstavljaju poseban izazov jer podrazumevaju, danas gotovo zaboravljeno, primenljivo znanje o tehnologiji i upotrebi tradicionalnih građevinskih materijala.

Slika
Kuća u Ogaru pre obnove


- Radovi su započeli pre dve godine i prvo je urađena sanacija dela zapadnog zida, koji je ugrožavao stabilnost celog objekta, a zatim su usledili radovi na krovu i restauracija dvorišnog i dekorativnog uličnog zabata. Vrednost svih radova je iznosila 5,5 miliona dinara - predočava Šulaja.

Poslednji predak porodice Stojšić, koja je gazdovala kućom, Milan, priseća se kako je ona došla u njegov amanet.

Slika
Kuća u Ogaru posle obnove


- Kuću je nasledila moja majka od poslednjeg muškog potomka Stojšića, dede Aksentija, koji je bio mojoj majci rođeni ujak. Deda Aksentije je bio veliki boem, ženskaroš, kockar, čak je proćerdao 60 jutara zemlje... Meni je, sećam se govorio, kako se ne momčim dobro. A onda bi mi pričao kako je njemu sluga spremao kola, a zatim bi odlazio u kafane u Valjevu, Pešti... i često se vraćao kući bez dinara u džepu - priseća se Aleksić.

Slika
Kuća pre rekonstrukcije s dvorišne strane


Ali kada je Milan ostao bez posla i nije više imao sredstava da je održava, a majka je ostarila, rešio je da kuću proda, što je i uradio 2002. godine, otkad njome gazduje Opština Pećinci. Danas je posećuju mnogobrojni turisti, đačke ekskurzije, u kući se održavaju razne radionice, i najvažnije od svega - kućerak je simbol ovog sremskog mesta.

GNEZDO RODA NA DVA SPRATA

POSEBAN izgled Aksentijevom kućerku daje i "dvospratno" gnezdo roda, koje već nekoliko decenija krasi krov. Iako je pretrpelo obimne građevinske radove, radnici koji su radili na krovu uspeli su gnezdo da sačuvaju, a ovog proleća i rode su se vratile svojoj kući.


vecernjenovosti

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Varošarije  |  Poslato: 17 Feb 2019, 19:41
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Slika

Slika

Slika

_________________
Slika Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 78 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker