Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Mar 2024, 07:22


Autoru Poruka
Astra
Post  Tema posta: Re: I ovo je Srbija...  |  Poslato: 19 Dec 2012, 12:05
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Obnovljeni novopazarski bedemi

Obnova gradskih bedema, jednog od tri lokaliteta koji su osvojili najveći broj glasova na konkursu “Mesto koje volim”, je završena. Svečano otvaranje na proleće, uz predstavu “Buđenje bedema”

Slika

OBNOVA gradskih bedema u Novom Pazaru, jednog od tri lokaliteta koji su osvojili najveći broj glasova građana na konkursu “Mesto koje volim”,jezavršena.

Na novopazarskim bedemima sprovedeni su konzervatorsko- restauratorski radovi koji su obuhvatili severni i zapadni bastion, kao i zid sa puškarnicama uz kulu “Motrilju”. Radovi su podrazumevali delimično nadziđivanje zapadnog bastiona, kao i istraživanja, konzervaciju i prezentaciju novootkrivene građevine uz zid sa puškarnicama. Ceo posao finansirala je Banka Inteza, a bedemi su obnovljeni na osnovu projekta Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.


- Obnovljena Novopazarska tvrđava nije samo jedan od spomenika kulture koji je konzerviran i restauriran, već predstavlja mnogo više - kaže Vera Pavlović Lončarski, direktor Republičkog zavoda i predsednik komisije za projekt “Mesto koje volim”. - Ona pokazuje kako se oko jedne plemenite ideje može okupiti više od 200.000 ljudi, a i kako su svi oni koji su učestvovali i glasali radili sa verom da učestvuju u nečem dobrom. Građani Novog Pazara imali su potrebu da pokažu zahvalnost zato što im se “ulepšava grad”.



Novopazarska tvrđava ima dvostruki status zaštite - kao pojednačni spomenik kulture i u okviru šire prostorne kulturno-istorijske celine sa starom čaršijom i kompleksom oko Altun-Alem džamije. Pretpostavlja se da su je podigli Turci krajem prve polovine 18. veka na mestu starijeg palisadnog utvrđenja i zajedno sa starom čaršijom sa kojom se graniči na istočnoj strani predstavlja najstariji deo Novog Pazara. Tvrđavu nepravilnog trougaonog oblika čine tri bastiona postavljena na uglovima utvrđenja i odbrambeni bedemi koji ih povezuju.

Autori projekta obnove su arhitekte-konzervatori Marina Nešković i Nevena Debljović Ristić, izvođač “DMD Krov” iz Novog Pazara, a rukovodilac radova arhitekt-konzervator savetnik Marina Nešković. Svečano otvaranje rekonstruisanih bedema biće održano na proleće, kada će studenti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu realizovati svoj akademski projekt, predstavu “Buđenje bedema”, kojom će prikazati istorijski trenutak u kome je Isa beg Isaković podigao Novopazarsku tvrđavu, preteču današnjeg grada Novog Pazara.

ISPUNILI ZADATAK

- PRE izvesnog vremena Banka Inteza pokrenula je jedinstvenu inicijativu zaštite kulturno-istorijske riznice Srbije sa ciljem da angažuje najširu javnost i osnaži svest o bogatstvu naše baštine. Činjenica da su građani za obnovu nominovali 1.290 lokacija širom zemlje govori da smo ispunili svoj osnovni zadatak - izjavila je Maja Kolar, direktor Sektora za marketing i komunikacije. - Pored novopazarskih bedema, najveću podršku glasači su dali za restauraciju i revitalizaciju obeležja Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu u Beogradu i za Beogradsku kapiju na Petrovaradinu. Za obnovu sva tri lokaliteta izdvojili smo 30 miliona dinara.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: I ovo je Srbija...  |  Poslato: 21 Dec 2012, 12:25
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Beograd: Hotel Splendid vraćen naslednicima

Naslednicima hotela "Splendid" rešenje o vraćanju imovine uručeno na dan porodične slave. Vratili ruinu, nema ni nameštaja, ni instalacija, čak je i malter olupan

Slika
Miodrag Erac ispred hotela

BOŽJA je volja da mi oteta baština bude vraćena na dan Svetog Nikole, slavu mog pradede Živote Lazarevića koji je davne 1923. napravio hotel "Splendid" sa svojim ortakom Trifunom Jovanovićem. Uzbuđeno za "Novosti" Miodrag Erac, zastupnik sedmoro naslednika nekada luksuznog zdanja pored Starog dvora, komentariše radosnu vest koja im je stigla u sredu.

Danas je nekadašnji prestižni hotel u ulici Dragoslava Jovanovića, tik uz Stari dvor, pust i zakatančen. Naš sagovornik se nada da će mu Sveti Nikola priteći ponovo u pomoć i da će 2013. na devedesetogodišnjicu postojanja "Splendid" ponovo oživeti.


- Moj pradeda Života i njegov ortak Trifun bili su čuveni prestonički krojači koji su životnu ušteđevinu uložili u hotel koji se nalazio na predratnim razglednicama kao ponos Beograda - kaže Erac. - Nažalost, nas sedmoro naslednika danas smo dobili samo kostur zgrade u kojoj nema bukvalno ničega. Ni nameštaja, ni instalacija, čak je i malter olupan do cigle.

Stari hotel u centru Beograda nacionalizovan je 28. aprila 1948. godine, a naslednici su s kolena na koleno prenosili vlasnički list iz 1947, tapiju na zemljište i popis imovine koja je bila u zgradi u trenutku podržavljenja.

TRAŽE PARTNERA

NASLEDNICI "Splendida" još uvek nemaju jasnu predstavu šta da rade s ogromnom opustošenom zgradom. - Nadamo se da će nam Sveti Nikola, zaštitnik trgovaca, poslati partnera s kojim bismo obnovili "Splendid" jer bi bilo sramota da on ostane ruglo u centru grada - kaže Erac.


- Kao i svi meni slični još od 5. oktobra očekivao sam ispravljanje decenijske istorijske nepravde i vraćanje pradedovine - kaže Erac. - Čim je počelo da se govori o zakonu o restituciji 2005-2006. među prvima sam se prijavio kao jedan od naslednika "Splendida". Uprkos nespornim naslednicima koji su protestovali, Agencija za privatizaciju je 2008. prodala hotel za 12 miliona evra, koje je kupac trebalo da isplati u šest rata.

Prema podacima Agencije za privatizaciju, prva aukcija za prodaju hotela "Splendid" sa četiri apartmana i 50 soba ukupne površine 1.195 kvadrata bila je neuspešna jer nije bilo zainteresovanih. U sledećoj aukciji 2008. godine 72 odsto kapitala hotela u državnom vlasništvu prodato je biznismenu Veselinu Rutoviću za 1,1 milijardu dinara. Hotel ne radi još od kraja 2009, kada je raskinut ugovor o njegovoj privatizaciji, pošto kupac nije ispunio ugovorne obaveze.

- Država koja je mom pradedi otela hotel i u ovom slučaju je na dobitku, jer je uzela bar prvih dva miliona evra od kupca - kaže Erac. - Naslednici su ponovo gubitnici jer dobijaju kostur zgrade, a po slovu zakona nemaju pravo da se žaale, iako im je naneta ogromna šteta. Ostalo nam je da se uzdamo samo u Svetog Nikolu, da nas zaštiti od neke nove nepravde.


Novosti

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: I ovo je Srbija...  |  Poslato: 18 Mar 2013, 14:38
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Poziv za izradu socijalne karte
54 porodice iz Čačka traže pomoć da plate komunalije


Centru za socijalni rad prijavile se 54 porodice u Čačku koje traže subvencije za plaćanje komunalnih usluga koje iznose 1.500 dinara po porodici

Slika

ČAČAK - Centru za socijalni rad prijavile su se 54 porodice u Čačku koje traže subvencije za plaćanje komunalnih usluga koje iznose 1.500 dinara po porodici, rečeno je danas na sednici Gradskog veća.

Socijalni radnik Stojanka Milošević rekla je na sednici da se te porodice izjašnjavaju da li novac od subvencija žele da koriste za grejanje, iznošenje smeća ili za plaćanje vode.

Ona je dodala da su se tokom trajanja poziva za izradu socijalne karte u Čačku prijavile 54 porodice, koje ispunjavaju uslove za subvencije, ali da konkurs nije zatvoren i da svi koji ispunjavaju kriterijume mogu da se prijave do kraja godine. Pored te 54 porodice, pravo na subvencije imaju i korisnici novčane socijalne pomoći, kojih ima oko 600 u Čačku i prema podacima Centra za socijalni rad taj broj raste iz dana u dan.

Korisnici socijalne karte mogu biti porodice čija su primanja do 13.000 dinara za jednočlano domaćinstvo, 16.000 dinara za dvočlano, 18.000 dinara za tročlano domaćinstvo, 21.000 dinara za četvoroclano i 23.000 za petočlano i veće domaćinstvo.


kurir

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: I ovo je Srbija...  |  Poslato: 11 Maj 2013, 17:41
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
I to je Srbija - lekar čuva koze

Dok u svetu postoji stalna trka za obrazovanim kadrovima u Srbiji izgleda postoji višak pameti, reklo bi se po obrazovanju čobana. Posle dvadeset godina školovanja - i obrazovanja koje na zapadu košta preko sto hiljada dolara - jedan lekar u Srbiji trenutno čuva koze.

Slika

Doktor Danijel Stevanović, je bio brilijantan student medicine, završio je studije redovno i sa visokim prosekom. Posle dve decenije školovanja - danas , na porodičnoj farmi u okolini Vladičinog Hana - čuva koze.

Danijel Stevanović , doktor - studirao je u Kragujevcu, stažirao na klinici za pulmologiju, međutim, posle toga nije mogao da nađe posao i sada je na birou.

Doktor Stevanović nije član nijedne političke partije, otac mu nije uticajna ličnost, bavi se odgojem koza i nema novca kojim bi mogao da kupi radno mesto. Na institutima gde je volontirao, kaže da su se zapošljavali lekari bez stažiranja i konkursa. Farma koza, na siromašnom jugu Srbije i nije privlačna opcija za karijeru mladog lekara. Njegov otac Zoran zbog teške ekonomske situacije prodaje kozji sir za svega 400 dinara po kilogramu.

Međutim, ako u Srbiji ne može da nadje posao bez članstva , novca ili poznanstva u Nemačkoj može. Zbog visokog proseka i uspešno položenih testova primljen je na kliniku u Nemačkoj gde će odmah dobiti i specijalizaciju.

U Srbiji se na specijalizaciju čeka dugo, ne želi da bude specijalista sa 40 godina, želi da se usavršava i zato je izabrao Nemačku


B92

_________________
Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: I ovo je Srbija...  |  Poslato: 20 Dec 2016, 15:48
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Zaboravljen i Milošev vajat

Srbija nedovoljno brine o kućama u kojima su državu, pre tačno 200 godina, stvarali Obrenovići (1): Zidine knjazove kuće u Šaranima čame u šikari. Za proslavu jubileja Drugog ustanka 100 miliona

Slika

OBELEŽAVANjE velikog jubileja - dva veka od podizanja Drugog srpskog ustanka u Takovu koštaće oko 100 miliona dinara. Kako je juče saopšteno iz gornjomilanovačke lokalne samouprave, sva znamenita mesta, kulturni objekti i infrastruktura zasijaće do 23. aprila, ali i ostati uređena i za predstojeće godine.

- Adaptacija objekta u znamenitom mestu "Takovski grm" koštala je 3.298.531, a saniranje mokrog čvora u Takovskom muzeju staje 1.027.854 dinara - kaže Gorica Petrović, načelnica gornjomilanovačke opštinske uprave. - Parterno uređenje Takovske crkve brvnare iznosilo je 821.500, dok nabavka staza i zavesa za Okružno načelstvo i Muzej iznosi više od 300.000 dinara.

Prema njenim rečima, košenje, ozelenjavanje, sađenje niskog rastinja, uređenje zelenih površina približno košta 1,2 miliona dinara.


vecernjenovosti

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: I ovo je Srbija...  |  Poslato: 20 Dec 2016, 15:59
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Dragina kuća nikome draga

Srbija nedovoljno brine o kućama u kojima su državu, pre tačno 200 godina, stvarali Obrenovići (2). Kraljičin dom u Lunjevici još stoji, oronuo...

Slika

TIK nad Bistrim potokom, što vijuga kroz selo Lunjevica, kod Gornjeg Milanovca, još stoji oronula kuća kraljice Drage Obrenović, devojačkog prezimena Lunjevica. Zdanje, o kom srpska država uopšte ne brine, a šira javnost o njemu zna malo, ili ništa. Vlasnik i "kustos" je baka Milunka Mijatović (83), a brigu o trošnom zdanju, jednoj od kovačnica slavne istorije, vode porodice njenih kćeri Slavice Mijatović Petković, Ljiljane Radišić i Mirele Marić. Predeo je to, još od poslednjih godina 18. stoleća zvan Gazdića imanje.

Oronulo zdanje u Lunjevici nije i rodna kuća kraljice Drage, jer ona više ne postoji. Draga je rođena 23. septembra 1864. u Gornjem Milanovcu, gde je otac Pantelija bio okružni načelnik, a mati Anđelija domaćica. Njenu rodnu kuću usred grada srušila je komunistička vlast sredinom prošlog veka, sa još nekoliko i napravila park, u kom je nedavno postavljen spomenik kraljici, rad akademskog vajara Nebojše Savovića Nesa.

- Ovu kuću u Lunjevici je od tadašnje Narodne banke Srbije kupio naš pradeda, major Pantelija Mijatović, Solunac, koji je dotad sa porodicom živeo u zaseoku Krušaci - priča Mirela Marić (60) koja decenijama traga za saznanjima o Dragi. - Banka je konfiskovala od pređašnjeg vlasnika zbog dugova. Još od 1969. se razmatra: hoće li biti pod zaštitom države? Kako onda, tako sada...! Sami, nemamo novca da sprečimo njeno propadanje. Mom ocu Čedomiru, umro je 2004, milanovačke opštinske garniture su govorile: "Ne poteži to pitanje"! Ali, doći će i to vreme, valjda...

Slika

Od Mijatovićevih, u toj kući prva je rođena Angelina, Čedomirova tetka. Kao relikvije porodica čuva starinsku sablju, novčanik, slike kuće iz 1900. godine. Tri godine pre ubistva Drage... Deo predmeta iz kuće, manastir Vraćevšnica je sačuvao u zlo vreme. Draga je često boravila u ovoj kući, i kao kraljica. Mijatovići i Lunjevica dobro pamte ta lepa vremena.
Pripovest o zavičajnom poreklu kraljice Drage neodvojiva je od one o njenom dedi po ocu, Nikoli Milićeviću Lunjevici (1767-1842). Kao ugledni trgovac, bio je finansijer oba srpska ustanka, Karađorđevog i Miloševog, te njihov vođa iz senke, tajni diplomata, koji je osmišljavao misije, ponekad sam bio "deputirac". Zato je kuća, iako kraljičina, istorijski značajnija kao dom njenog dede, u kom se kovala obnova srpske državnosti. Miloš i Nikola ne beže iz Srbije kao Karađorđe, nego "kroje" Drugi srpski ustanak. U vojnom smislu, trajao je tri meseca, do jula 1815. Nastavljen je i završen mudrošću, diplomatijom, pregovorima,...


UMRO RAZOČARAN

PRVAK oba ustanka iz senke, Nikola Lunjevica, umro je nakon izgona knjaza Miloša iz Srbije razočaran "srpskim poslima" među ustanicima, nadasve pakošću klike Tome Vučića Perišića prema Obrenovićima. Iako neizmerna za Srbiju, Nikolina zasluga je skrajnuta, skoro do zaborava...
"Narod, koji ume da uvažava i ceni svoje velike zaslužne ljude, taj je narod i dostojan takvih velikana" - zapisao je davne 1902. Đorđe Vrbavac, biograf Nikole Lunjevice.

Dragina braća Nikodije i Nikola su s njom i kraljem Aleksandrom ubijeni u krvavom Majskom prevratu 1903. Njene sestre Hristina-Seja, Đina i Ana, u familiji od milošte zvana Vojka, koju je sama Draga zvala Cojo, preživele su taj masakr. Umrle su u Švajcarskoj. Ana-Vojka Lunjevica je 1975. jugoslovenskim vlastima ustupila dragocenu građu - važan deo prepiske knjaza Miloša i zbirku svojih zapisa, kasnije pretočenih u memoare, koji sadrže puno nepoznatih svedočanstava, pa i o državničkim zbivanjima u kući u Lunjevici.

Slika


PRVA SRPSKA PRIVATNA ŠKOLA!

OVA kuća je bila prva srpska privatna osnovna škola! Tu je školovan brat knjaza Miloša, Jevrem. Osnovao je 1807. Nikola Lunjevica. Sada, jedina je preostala od svih njegovih kuća. Angažovao je učitelja iz Osijeka, koji ga je kasnije pokrao, ali je dolijao - priča Mirela.

BESPLATAN PREVOZ

PREDSTAVNICI opštine Gornji Milanovac pozvali su građane da sutra, 23. aprila, prisustvuju centralnoj državnoj proslavi velikog jubileja - dva veka od podizanja Drugog srpskog ustanka u Takovu. Ujedno će toga dana biti obeleženi Dan Vojske Srbije i Dan opštine Gornji Milanovac.

Besplatni autobusi "Konvoj-travela" voziće građane sa gradskog trga u Gornjem Milanovcu sa polascima od 10.45, 11.00, 11.15 i 11.30, a povratak će uslediti po okončanju svečanosti u znamenitom mestu "Takovski grm" u Takovu.

U okviru proslave, kojoj će prisustvovati svi najviši zvaničnici biće održana i spektakularna vojna smotra sa preko 1.000 vojnika, i predate pukovske vojne zastave što je posebna čast koja se desila samo tri puta u dosadašnjoj istoriji Srbije.


vecernjenovosti

_________________
Slika Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker