Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 16 Jun 2024, 01:59


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 25 Avg 2013, 12:26
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Deset godina od smrti Federika Felinija, majstora filmske fantazije i snova

Moji filmovi nisu pravljeni od sećanja. Tvrdnja da su oni autobiografski je jednostavno rešenje. Nastajanje filma je svečanost, ispunjava čežnjom i daje sklad, mir, savršenstvo - rekao je Felini

Slika


MOJI filmovi nisu pravljeni od sećanja. Tvrdnja da su oni autobiografski je jednostavno rešenje. Ja sam sebi bezmalo sve izmislio; detinjstvo, ličnosti iz detinjstva, nostalgiju, snove i sećanja. To sam učinio da bih uživao u sećanju. Jer, za mene je pričanje jedina igra koju vredi igrati, govorio je Federiko Felini, jedan od najvećih italijanskih reditelja i scenarista, koji je svetskoj kinematografiji ostavio dela koja su ga svrstala u najveće majstore fantazije i snova.


Felini je rođen 1920. u Riminiju, gradu u kome je, po predanju, prešavši reku Rubikon, Julije Cezar "bacio kocku". Umro je 31. oktobra 1993. i ove godine Italija nizom raznih manifestacija obeležava dve decenije od smrti svog velikog umetnika i intelektualca. Četvorostruki oskarovac u kategoriji najboljih filmova izvan engleskog govornog područja, kao student izdržavao se baveći se glumom i novinskom karikaturom, a posle ženidbe glumicom Đulijetom Masini 1943, koja je postala i njegova filmska muza, započeo je saradnju sa slavnim rediteljem Robertom Roselinijem, i to na pisanju scenarija.

Felini je kao scenarist zajedno s njim potpisao i jedno od takođe kultnih ostvarenja "Rim, otvoreni grad". Kao reditelj debitovao je 1950. filmom "Raskošna svetla", u vreme kada su ratne tragedije pomalo već zaboravljene, kada se stvorio optimizam blagostanja sa svojim, tada još teško prepoznatljivim zamkama. Tematika i problematika neorealizma, koja je bila na socijali, postupno se premeštala ka psihološkim sadržajima, i taj filmski trend, čiji je najistaknutiji predstavnik upravo Federiko Felini, nazvan je neorealizam duše.Felinijeva opsesija postale su iluzije, čovekova zaokupljenost materijalnim i ispraznim, gubitak ljudskosti i vrednosnog smisla života, pa je već svojim drugim filmom, "Ulica", 1954. dobio i prvog Oskara. Tokom karijere još tri puta dobijao je najveću američku filmsku nagradu - za "Kabirijine noći" (1957), autobiografski film "Osam i po" (1963), i "Amarkord" (1973), kojim se "vratio" svom rodnom gradu i detinjstvu. Ipak, planetarnu slavu doneo mu je "Sladak život", film sa Anitom Ekberg i Marčelom Mastrojanijem u glavnim ulogama, koji je pre 53 godine očarao bioskopsku publiku širom sveta i postao nešto više od filma - mit koji i danas traje.

Petog Oskara Felini je dobio za životno delo, a uručen mu je 1993, nekoliko meseci pre smrti. Režirao je 20 filmova, a istoriju svetske kinematografije zadužio je remek-delima, među kojima su i ostvarenja "Satirikon", "Rim", "Grad žena", "Klovnovi", "Kazanova", "Plovi brod", "Đulijeta od duhova", koji je posvetio svojoj ženi. Pored "zaštitnog znaka" njegovog jedinstvenog, neponovljivog dara, tu je i kompozitor, i njegov prijatelj Nino Rota, s kojim je sarađivao u gotovo svim svojim filmovima:

"Ima jedna faza u radu koju najviše volim", pisao je Felini. "To je svečanost, nastajanje muzike i snimanje. Nino Rota! S Ninom mogu da ostanem danima, da ga slušam kako svira na klaviru, pokušavajući tačno da odredi neki motiv, pa pročisti neku muzičku rečenicu tako da se što više podudara sa osećanjem koje želim da izrazim i tom delu. Međutim, van posla, ne volim da slušam muziku. Ne znam, možda je to jedna od katoličkih uslovljenosti, činjenica da me muzika rastužuje. Ispunjava me grižom savesti. Beskorisna kao svaki glas savesti, ona upozorava, ispunjava čežnjom jer govori i podseća na neku dimenziju sklada, mira, savršenstva iz koje si isključen. Prognan. Muzika je okrutna, kao i svaka lepota ispunjava nostalgijom i tugom, a kad prestane, ne znaš kuda odlazi. Svestan si samo da je nedostižna, i da te boli. Ali eto, ja poznajem Nina Rotu, prijatelj sam mu, on me voli, i to me nekako teši."


Slika



ŠTA BIVA KAD SE ODRASTE?

KADA je imao samo 12 godina, Felini je pobegao od kuće i priključio se putujućem cirkusu. Ogromna radoznalost deteta i taj svet cirkusa ostali su kao fascinacija i u njemu, i u njegovim filmovima:

"Mnogo me nervira taj moralistički cilj da se odraste... Šta on zaista znači? I pod pretpostavkom da je moguće odrasti šta, dakle, biva kad se odraste? Da li ste ikada sreli odrasle? Ja nisam. Doduše, možda odrasli izbegavaju ovakve kao što sam ja", govorio je veliki filmski mag.

SMISAO ZA FANTAZIJU

FELINI je ostao upamćen i kao vesnik novih, revolucionarnih ideja iz šezdesetih godina 20. veka - poveo je opštu pobunu književnika, filozofa, sineasta, studenata i stvaralaca nove generacije pop i rok muzike protiv puritanskog, učmalog i konzervativnog italijanskog društva iz pedesetih godina.

"Moja generacija proživela je detinjstvo puno zabrana, prinuda, tabua... Ali, naša radoznalost i fascinacija nepoznatim bile su neokrnjene. Imali smo smisla za fantaziju, i to je ono što je spasavalo naše živote", objašnjavao je Felini.


STID
FELINI je tvrdio da nikada nije gledao nijedan svoj film u nekoj javnoj sali: "Obuzelo bi me nepodnošljivo osećanje stida da sam negde sedeo zajedno sa publikom. Osećao bih se vrlo neprijatno, kao osoba koja ne želi da zatekne svog prijatelja kako radi stvari s kojima se ne slaže", objasnio je jedan od najvećih umetnika i intelektualaca.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 23 Sep 2013, 09:27
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Dalas: Izložba povodom 50 godina od ubistva Kenedija

Oko 30.000 umetničkih radova na temu ljubavi biće izloženo širom Dalasa u čast američkog predsednika Džona Kenedija


Slika


Oko 30.000 umetničkih radova na temu ljubavi biće izloženo širom Dalasa u čast američkog predsednika Džona Kenedija koji je pre 50 godina ubijen u ovom teksaškom gradu.


Kako prenosi AP, u narednih nekoliko sedmica, brojna umetnička dela, među čijim autorima su i amateri i deca, biće postavljena duž trase kojom se kretala Kenedijeva predsednička kolona kao i na drugim lokacijama širom grada.

Cilj manifestacije, nazvane "LOVE Project" (Projekat ljubav), je da pokaže da je Dalas, koji je nakon Kenedijevog atentata 22. novembra 1963. godine dobio nadimak "Grad mržnje", mesto na kojem se gaji ljubav.

Mada su razlozi zbog kojih je Li Harvi Osvald pucao na Kenedija do danas ostali nerazjašnjeni, mnogi se sećaju da je atmosfera u gradu uoči Kenedijeve posete bila prilično napeta.

Zabeleženo je nekoliko incidenata, uključujući deljenje flajera u stilu poternica sa slikom predsednika. Nekoliko sedmica pre ubistva, Kenedijevog ambasadora u Ujedinjenim Nacijama, Adlaja Stivensona, napala je grupa ultra-konzervativaca dok je držao govor u jednoj od gradskih dvorana.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 27 Sep 2013, 09:41
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Preminuo gitarista Jovan Jovičić

Čuveni gitarista, kompozitor, redovni profesor Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu u penziji dr Jovan Jovičić, preminuo je u četvrtak u Beogradu u 87. godini


Slika


ČUVENI gitarista, kompozitor, redovni profesor Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu u penziji dr Jovan Jovičić, preminuo je u četvrtak u Beogradu u 87. godini, saopštila je porodica.

Jovičić je bio utemeljivač klasične gitare u Srbiji, samouki virtuoz iz vojvođanskog mesta Vrdnik, autor brojnih udžbenika za gitaru, dobitnik Zlatne medalje na takmičenju u Moskvi 1947, u konkurenciji 3.400 mladih, uglavnom akademskih muzičara... Nakon te pobede školovao se kod Andreasa Segovije u Španiji, na Muzičkoj akademiji “Cigijana” u Sijeni.


Dobitnik je mnogobrojnih nagrada na međunarodnim konkursima za interpretaciju i kompoziciju, a koncertnu aktivnost započeo je 1948. kao solista Radio Beograda. Održao je više od 2.000 koncerata širom Evrope i sveta, učestvovao na gitarističkim kongresima, objavljivao tekstove u muzičkim stručnim časopisima, držao nastavu klasične gitare... Istovremeno, imao je i zapaženu karijeru profesora na ETF-u u Beogradu, zbog čega je i naučnoj delatnosti dobio brojna priznanja.

Vreme i mesto sahrane dr Jovana Jovičića biće naknadno saopšteni.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 03 Okt 2013, 10:52
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Preminuo pisac Tom Klensi

Poznati pisac Tom Klens, po čijim je triler romanima snimljen niz filmova, preminuo je u 66. godini


Slika


NJUJORK - Poznati pisac Tom Klens, po čijim je triler romanima snimljen niz filmova, preminuo je u 66. godini.

Izdavač ovog pisca "Pingvin grup" saopštio je da je Klensi preminuo sinoć u Baltimoru, ali uzrok smrti nije saopšten, prenele su agencije.

Njegovi romani "Lov na Crveni oktobar", "Patriotske igre", "Jasna i neposredna opasnost" i "Svi naši strahovi" adaptirani su i na veliko platno.

Novi triler "Džek Rajan" koji će biti prikazan kasnije ove godine, opet će govoriti o liku, CIA operativcu, koga je stvorio Klensi, a koga će nakon Aleka Boldvina, Harisona Forda i Bena Afleka igrati Kris Pajn. Film će režirati Kenet Brana.

Klensi je rođen u Baltimoru 12. aprila 1947. godine.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 17 Okt 2013, 11:20
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Sahranjen slikar Bora Iljovski

Iljovski je spadao u red najdoslednijih i najoriginalnijih slikara u Srbiji u drugoj polovini 20. veka


Slika


JEDAN od najznačajnijih srpskih, nekad i jugoslovenskih umetnika Bora Iljovski (1942-2013) preminuo je 14. oktobra u Beogradu posle duge i teške bolesti, a u sredu je u prisustvu prijatelja i poštovalaca sahranjen na beogradskom Centralnom groblju. Iljovski je spadao u red najdoslednijih i najoriginalnijih slikara u Srbiji u drugoj polovini 20. veka.

Dobitnik malobrojnih, ali uglednih priznanja, Iljovski je na umetničkoj sceni bio prisutan gotovo pet decenija, ostavši dosledan osobenoj autorskoj poetici koju je izražavao apstraktnim slikama, crtežima, akvarelima i kolažima. Bez prethodnika i naslednika ostavio je dubok i neizbrisiv trag na domaćoj kulturnoj sceni.


Rođen je u Egejskoj Makedoniji, a nakon okončanja građanskog rata u Grčkoj 1949. s ostalim izbeglicama biva prinudno iseljen u Poljsku. U Beograd dolazi 1956, gde i završava Akademiju za likovne umetnosti 1968. u klasi profesora Đorđa Bošana, kod koga pohađa i specijalni tečaj kao jedini student u klasi. Rana dela ovog umetnika stilski su bliska krugu beogradske nove figuracije koja svoju neposrednu inspiraciju crpi iz atmosfere urbanog okruženja, ikonografije masovnih medija, kao i amblematike proizvoda za svakodnevnu upotrebu.

Za razumevanje stvaralačkog opusa Bore Iljovskog značajan je period eksperimentisanja s trakama od različitog materijala. U početku su to trake od drveta i kartona kojima umetnik najpre manipuliše u prostoru, da bi ih potom uz upotrebu tehnike kolaža smestio na površinu slike i konačno transponovao u samo telo slike kao motiv. Po rečima samog umetnika, one su ključni motiv za razumevanje njegovog opusa. Tokom osamdesetih godina, motiv traka biće zamenjen oblom formom, a ritam koji se u dotadašnjim kompozicijama ostvarivao sudarom kolorističkih vrednosti i različitim usmeravanjem pravaca bojenih traka ostaće prepoznatljiv i u kasnijoj fazi njegovog stvaralaštva. Krajem sedamdesetih i tokom osamdesetih godina nastaju najznačajnija dela ovog umetnika: to je i vreme njegove pune afirmacije na jugoslovenskoj sceni, što potvrđuje i izbor za jugoslovenskog predstavnika na 41. Bijenalu u Veneciji 1982. godine.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 21 Okt 2013, 10:11
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Najveću tajnu odnela u grob!

Udovica bivšeg predsednika SFRJ Jovanka Budisavljević Broz (89) umrla je u Urgentnom centru Kliničkog centra Srbije čiji su se lekari dva meseca borili za njen život. Oči je zauvek sklopila tačno u 11 45h časova i sa sobom odnela tajnu ko je zaista bio Josip Broz Tito.


Slika


Vlada Srbije danas će odlučiti o njenoj sahrani, a najverovatnije će joj biti ispunjena poslednja želja da bude sahranjena pored Tita u Kući cevaća.
Direktor Uregentnog centra Zlatibor Lončar rekao je da je Jovanka umrla usled zastoja rada srčanog mišića.
"Došlo je do njegovog zastoja uprkos uloženom trudu i zalaganju celokupnog osoblja KCS", rekao je Lončar.
Titovoj udovici se u toku prošle nedelje naglo pogoršalo ionako već narušeno zdravstveno stanje.
"Uprkos aparatima za disanje, ona se polako gasila. Njeno srce je iz dana u dan bilo sve slabije. Pojačali smo takozvanu srčanu potporu, odnosno terapiju koja je trebalo da obezbedi i ojača rad srčanog mišića, ali nije izdržala. Danima je njeno stanje bilo kritično, a juče pre podne najkritičnije. Pokušavali smo da je spasimo reanimacijom, međutim uzalud", rekao je izvor iz KCS.
Da je tgeško bolesna doskoro niko nije znao, sve dok joj nije pozlilo. U Ugrentni centar primljena je pre dva meseca u veoma teškom, polusvesnom stanju, sa lošom krvnom slikom, problemima sa mokrenjem i ranama od ležanja. Sumnjalo se da ima rak dojke, ali se ispostavilo d aima tumor kože. Pre manje od mesec dana izjavila je da joj je želja da bude sahranjena u Kući cevća pored Tita.
Želju je izgovorila, ali tajnu ko je zapravo bio Josip Broz Tito, sa kojima je u bračnom gnezdu u Užičkoj 15 živela punih 35 godina, nije nikada otkrila. Trnovit životni put, od prve dame pa do potpune izolcije i progona koji je počeo posle Titove smrti, koštao ju je zdravlja, o čemu je ćutala.
"Otkako su me stavili u izolaciju, a tome ima podosta, ja sam, verujte, živela takoreći iz inata, prostor da dokažem onima koji su me progonili da ne mogu sa mnom tek tako kao sa protokolarnom lutkom. Kažnjavali su me i maltretirali da bog sačuva, a da mi niko nikada nije rekao šta sam i gde pogrešila. Sad bi mnogi od onih kojui su me proganjali voleli da u tome nisu učestvovali ", govorila je Jovanka Vladanu Diniću, koji je objavio knjigu "Osuđena bez suđenja".
Jovankin progon krenuo je još dok je živela sa Titom. Sedamdesetih godina njihov odnos je postao tema oštrih političkih rasprava. Optuživali su je da radi protiv supruga, da želi vlast, planira puč, da je sovjetski špijun. Niko nije znao koliko se mešala u državnu politiku i d ali je bila više od obične supruge. Mnogi veruju da je bila žrtva ambicija raznih političara.
Tražili su od maršala da se razvede od nje. Pošto on to nije učinio, 1962. godine napustio ga je pukovnik Milan Žeželj, koji je punih 17 godina bio zadužen za Titov život. Jovanki čak nisu dali da poseti Tita kada je zbog bolesti ležao u Kliničkom centru u Ljubljani.
Nakon njenove smrti krenula je jagma za njegovom stolicom, a Jovanka je predstavljena kao opasna žena, koju su psihički i fizički hteli da unište. Zašto? Da li zato što zna ko je Titu stavio pištolj na čelo? Da li zato što su do njenih ruku došla poverljiva dokumenta, ili zato što je znala ko je zapravo Tito. Da nije rođen u Kumrovcu, da je Poljak, da je bio šprjun...
Na mnoga pitanja ostala je nema. Možda će memoari, za koje mnogi tvrde da je pisala, otkriti i tu tajnu.


press online

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 28 Okt 2013, 19:39
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Preminuo Aleksandar Tijanić

Aleksandar Tijanić, generalni direktor Radio-televizije Srbije, preminuo je danas u 63. godini.

Slika

Kako saznajemo, Tijanić je preminuo ispred zgrade u Bulevaru Mihajla Pupina u kojoj je živeo. Iza sebe je ostavio suprugu, ćerku i sina.

Tijanić je rođen 1949. godine u Đakovici na Kosovu, studirao je Fakultet političkih nauka i profesionalnu novinarsku karijeru započeo je kao saradnik u nedeljniku NIN.

Radio je u "Politikinom" izdanju Auto svet, a sredinom 80-ih godina bio je glavni urednik magazina "Intervju", a potom je jedno vreme živeo van Beograda.

Sarađivao je u zagrebačkim nedeljnicima "Start" i "Danas", kao i u splitskoj "Nedeljnoj Dalmaciji", gde je čitaocima prezentirao svoje slikovite analize srpske političke scene u vreme uspona Slobodana Miloševića.

U "Nedjeljnoj Dalmaciji" se istakao svojom kolumnom "En passant" u kojoj je pisao kritike na tadašnji komunistički režim, događaje vezane uz antibirokratsku revoluciju i predstojeći raspad SFRJ. Zbog toga je dobio ironičan nadimak "gigant hrvatskog novinarstva".

Objavljivao je političke kolumne i u ljubljanskoj "Mladini", te sarajevskom "Oslobođenju". Godine 1991. bio je voditelj kultne JUTEL-ove emisije "Umijeće življenja".

U leto 1991. postao je glavni urednik "Sportskog žurnala", pa potom glavni urednik novopokrenute TV "Politika", a zatim BK Televizije 1994-1996.

U vladi Srbije premijera Mirka Marjanovića bio je ministar informisanja, od 1994-1996.

Postavljen je za generalnog direktora RTS 2004. godine u vreme premijera Vojislava Koštunica. Tijanić je bio savetnik predsednika SRJ Vojislava Koštunice za medije i informisanje od 2001. do 2004.


Blic

_________________
Slika


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 30 Okt 2013, 10:52
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
"Preminuo simbol otpora nepravdi"


Beograd -- Smrću advokata Srđe Popovića, Srbija je izgubila najistrajnijeg borca za ljudska prava, koji je pola veka zastupao mnoge čija su građanska prava bila ugrožena.


Slika


On je branio od disidenata u vreme komunizma do porodice ubijenog premijera Zorana Đinđića.

Nakon kraće i teške bolesti, Popović je preminuo juče u Beogradu, u 76. godini.

"Otišao je dobar čovek i advokat i to doživljavamo kao lični gubitak, jer je bio i naš prijatelj. Borio se celog života za ideju moga brata. Ranije je branio Zorana, a sada je nas zastupao u postupku za njegovo ubistvo. On je bio jedini pokretački i stručni um da se otkrije i izvede pred lice pravde naručilac ubistva mog brata", kaže za „Blic“ Gordana Đinđić Filipović, sestra Zorana Đinđića.

Vuk Drašković navodi da je Popović bio vodeći advokat i intelektualac i neumorni borac za ljudska prava.

"Poznavao sam ga duže od četiri decenije. Bio je simbol otpora svakoj nepravdi i zlu, briljantni dijagnostičar političkih i moralnih bolesti, ali i sjajan prognozer analitičar. Njegovo delo će ga nadživeti, a mi ćemo dugo osećati prazninu bez njega", kaže lider SPO.

Režiser Lazar Stojanović kaže da je Popović bio najveći borac protiv državne represije u oblasti ljudskih prava.

"Bio je spreman da besplatno brani sve čija su prava ugrožena i da na sopstveni rizik iznese u sudnici sve zamerke. Svojom borbom izdejstvovao je vraćanje pasoša i slobode kretanja disidentima. Bio je podstrekač i branilac svih demokratskih grupacija i jedan od samo nekoliko naših boraca za ljudska prava koji je van zemlje bio priznatiji nego kod kuće", rekao je Stojanović.

Sociolog Nebojša Popov kaže da je „Srđa Popović bio čovek koji je uspeo da blista u vreme ništavila i pustoši“.

U svetu je postao poznat još 1976, kada je bio na naslovnoj strani londonskog “Tajmsa”, koji ga je opisao kao “čoveka koji je dugo žigosan u Jugoslaviji”, jer je jedan “od hrabrih koji brane progonjene zbog svojih uverenja”. Bio je jedan od prvih i najvećih protivnika Slobodana Miloševića.

Branio je mladog Zorana Đinđića, ali i Dobricu Ćosića, Vuka Draškovića, Miću Popovića, Leonida Šejku...


b92

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 31 Okt 2013, 14:09
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Preminuo prvak drame Janoš Tot

Prvak drame Pozorišta na Terazijama Janoš Tot preminuo je danas u Beogradu nakon kraće i teške bolesti


Slika


BEOGRAD - Prvak drame Pozorišta na Terazijama Janoš Tot preminuo je danas u Beogradu nakon kraće i teške bolesti, saopšteno je iz tog teatra.


Tot je rođen 16. juna 1961. godine u Vršcu. Završio je glumu na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi Dejana Mijača. Bio je član Pozorišta na Terazijama od 1990. godine.

Kao prvak drame odigrao je brojne uloge u predstavama "Noć ludaka u Gospodskoj ulici", "Bitka za Senjak", "Zimski dvorac", "Tri frtalja Beograda", "Kabare", "Lukrecija iliti ždero", "Alan Ford", "Mir", "Lutka sa naslovne strane", "Jubilej", "Paradoks", "Poljubi me Kejt", "A Chorus line", "Učene žene", "Svadba u kupatilu", "Maratonci trče počasni krug".

Kao gostujući glumac igrao je u svim beogradskim pozorištima.

Ostvario je uloge u poznatim TV serijama i filmovima: "Porodično blago", "Srećni ljudi", "Moj rođak sa sela", "Montevideo", "Zvezdara", "Žena sa slomljenim nosem", "Kupi mi Eliota", "Falsifikator"...

Dobitnik Godišnje nagrade Pozorišta na Terazijama, "Zlatnog ćurana" na festivalu "Dani komedije" za predstave "Jubilej" - uloga Rekvizitera (2001) i "Maratonci trče počasni krug" - uloga Aksentija Topalovića (2009).

Datum i vreme komemoracije i sahrane biće naknadno saopšteni.



novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: In Memoriam  |  Poslato: 28 Nov 2013, 23:48
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Umro visoki funkcioner SFRJ i Slovenije Mitja Ribičič!

Komunističkoj partiji Slovenije priključio se 1941. godine. Tokom Drugog svetskog rata bio je član NOVJ, a kasnije jedan od vodećih članova OZNE

Slika


LJUBLJANA - U Sloveniji je danas u 95. godini preminuo nekadašnji visoki funkcioner Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije Mitja Ribičič.

Ribičić je rođen u Trstu 19. maja 1919. godine, a studirao je na Pravnom fakultetu u Ljubljani, gde je pristupio revolucionarnom radničkom pokretu.

Komunističkoj partiji Slovenije priključio se 1941. godine. Tokom Drugog svetskog rata bio je član NOVJ, a kasnije jedan od vodećih članova OZNE.

Po završetku rata postao je jedan od najuglednijih jugoslovenskih političara.

Bio je član Izvršnog veća Slovenije, poslanik u Saveznoj skupštini SFRJ od 1963. do 1967. i 1969. godine, predsednik Saveznog izvršnog veća Jugoslavije od 18. maja 1969. do 30. jula 1971. godine i predsednik Predsedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije od 29. juna 1982. do 30. juna 1983. godine

Nosilac je Partizanske spomenice 1941. i više odlikovanja.

U maju 2005. godine Državno tužilaštvo Slovenije podnelo je protiv Ribičiča optužnicu koja ga je teretila za zločine nad civilnim stanovništvom, ali je sud je odbacio optužbe zbog nedostatka dokaza.


kurir

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 89 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker