Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Mar 2024, 07:44


Autoru Poruka
GiGi
Post  Tema posta: Moć glazbe  |  Poslato: 12 Jun 2014, 11:30
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Ta čudesna glazba: Ublažava tugu, liječi bolesti i zbližava...


Sviranje i slušanje glazbe povećava verbalnu inteligenciju, glazba ubrzava oporavak nakon bolesti, a čak i tužne pjesme djeluju kao terapija za loše raspoloženje

Glazba se doživljava dušom

Slika

Poslije tišine, ono što dolazi najbliže izražavanju neizrecivog jest glazba, rekao je davno spisatelj Aldous Huxley. Studije pokazuju da odlična glazba može običan trenutak pretvoriti u duhovno iskustvo, pružiti utjehu i potaknuti jake osjećaje. Utjecaj glazbe zapisan je u genetski kod ljudi, a utječe i na fizičko i na psihičko zdravlje, objašnjavaju stručnjaci.

Pomaže u razvoju inteligencije

Slika

Sviranje nekog instrumenta ili učenje pjevanja neće samo poboljšati glazbene sposobnosti, već može unaprijediti kognitivne i govorne vještine pojedinca, pokazala je studija britanskog Sveučilišta St. Andrews na djeci u dobi do 11 godina. Oni koji su pohađali glazbenu školu na testovima verbalne inteligencije imali su za oko 30 posto bolje rezultate od svojih vršnjaka koji se nisu bavili glazbom.

Hoće li glazba izazvati žmarce ovisi o osobnosti

Slika

Osjećaj trnaca i žmaraca uslijed odlične glazbene izvedbe iskustvo je koja je proživjelo više od 90 posto ljudi, pokazala je studija Sveučilišta Greensboro. Prema njoj, ljudi pustolovnog duha koji su otvoreni na nova iskustva te vole promjene, kao i oni koji sviraju neki glazbeni instrument ili imaju neko glazbeno znanje, češće osjećaju žmarce dok slušaju glazbu. Također, što više vremena netko provede slušajući glazbu, veće su vjerojatnosti da će ona na njega fizički djelovati.

Zajedničko pjevanje i sviranje zbližava ljude

Slika

Glazba je gotovo društvena aktivnost, a to dokazuju studije prema kojima ljudi osjećaju veliko zadovoljstvo kod glazbenog sinkroniziranja s drugima. Primjerice, pjevanje u zboru ili sviranje u bendu povećava društvene veze među članovima te skupine, a jača se osjećaj prijateljstva te međusobnog razumijevanja, bez obzira na razlike u karakterima.

Glazba kao prevencija srčanih bolesti

Slika

Stres i tjeskoba, ali i ozbiljniji simptomi kardiovaskularnih bolesti mogu se olakšati slušanjem glazbe, pokazala je analiza preko 25 znanstvenih studija. Prema njima, slušanje omiljene glazbe stabilizira rad srca, smanjuje vrijednosti krvnog tlaka i općenito umanjuje stres.

I tužna glazba popravlja raspoloženje

Slika

Stara poslovica kaže da kad ništa ne pomaže, samo glazba briše suze i hrabri srce, a to potvrđuje i znanost. Prema studijama, tužne pjesme imaju efekt katarze i potiču na suočavanje s tugom. Zbog toga je terapija tužnom glazbom mnogima pomoć nakon prekida ljubavnih veza te drugih traumatičnih životnih iskustava.

Boja glazbe

Slika

Slušajući glazbu ljudi instinktivno zamišljaju boje koje odgovaraju melodiji. Čini se kako je povezivanje sličnih boja s određenim tipom glazbe svojstveno ljudima različitih kultura, pokazuje studija Sveučilišta Duke. Prema njoj, tužne balade se povezuju s tamnim, sivim i crnim nijansama, brze pjesme pop ritma s narančastim, crvenim i žutim nijansama, a klasična glazba s ljubičastim, zelenim i plavim tonovima.


24sata

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 06 Sep 2014, 22:16
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Muzika i Ljudska volja


Iako izgleda jednostavan i banalan subjekat, muzika je jedna od činjenica kojoj treba da obratimo našu pažnju, onda kada u nama postoji želja da menjamo način razmišljanja, osećaja i delovanja.


Slika


Vrlo je važno da znamo da biramo koju ćemo muziku slušati, zbog toga što, a činjenice to pokazuju, muzika utiče na čovečiju volju. Na primer, vrlo lako ćemo uočiti nasilje, kako u ponašanju tako i u govoru neke osobe koja često sluša muziku žanra heavy metal - sam naziv ovog muzičkog žanra kaže sve.

Predlažemo vrlo jednostavan eksperiment, kako bi svako od nas razumeo, sam sobom, vrste uticaja različitih muzičkih žanrova. Smestimo se komotno u fotelju, relaksiramo fizičko telo i pamet uz pomoć retkog i dubokog disanja. I tako opušteni slušaćemo nekoliko melodija koje pripadaju različitim muzičkih žanrovima. Počnimo sa laganom muzikom, ambijentalnom, sa zvucima iz prirode i opažaćemo kakve posledice na nama ostavlja - na fizičkom i psihičkom nivou. Otkrićemo činjenicu da ulazimo u stanje duboke opuštenosti. Potom ćemo slušati malo Heavy Metal i primetićemo da naše stanje duboke relaksacije naglo nestaje i stvara se unutar nas stanje nemira i stresa.


Slika


Ako posle slušamo malo Disco, Rock and Roll, Cha-cha ili Salsu, itd., primetićemo kako odjednom osećamo želju da zaigramo, da se krećemo u ritmu muzike... ako zatim slušamo nekoliko valcera videćemo da se naše unutrašnje stanje ponovo izmenilo, začas ćemo se videti pored osobe suprotnog pola kako lebdimo u ritmu valcera u romantičnoj atmosferi, zatim ako slušamo nekoliko marševa primetićemo kako automatski mehanički pratimo ritam, ako ne udarcima šaka, onda ćemo pevušati, zviždati ili ćemo dirigovati mentalno... i na kraju ako slušamo klasičnu religioznu muziku, na primer gregorijansku muziku, ili koncert orgulja, primetićemo kako se već osećamo da smo u ogromnoj katedrali ispred impresivnog hora, a naše se misli usmeravaju prema Bogu i počećemo da razmišljamo o raznim Njegovim aspektima.
Tako da, iako naše telo miruje zato što komotno i opušteno sedimo, na unutrašnjem nivou opažamo kako naša psiha prima uticaje zvukova koje slušamo i deluje odgovarajuće, stvarajući talase misli, čineći asocijaciju ideja, slika, uspomena, koje će se kasnije odraziti na akciju fizičkog tela.


Slika


Prema tome neko lice ako želi da izmeni pogrešna unutrašnja stanja, nepodnošljivosti, zavisti, ljubomore, gordosti, gneva, mržnje, strahova, lenjosti, važno je da bira i da se navikne da sluša klasičnu muziku, višu muziku, komponovanu od ljudi koji su bili obdareni višim nadahnućem (inspirativnom spoznajom).

Za početak se može odabrati muzika Mozarta, "Čarobna frula" nas vodi daleko u vreme i podseća nas na jednu od egipatskih Inicijacija.

Betovenovih devet simfonija, kao i mnoge druge klasične kompozicije prenose nas u višim svetove, stvarajući nam stanje radosti i potpune sreće.

Tako da, pozivamo ljubaznog čitaoca da bira muziku koju će slušati, kako bi efekti klasične muzike bili od koristi njegovoj pameti, osećanjima i akcijama.


Slika


преузето са vopus.org


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 02 Okt 2014, 14:55
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Ljudi nas procjenjuju prema glazbi koju slušamo


Slika

Reci mi što slušaš, reći ću ti kakav si


Ljudi obožavaju procjenjivati druge ljude prema nekim svojim kriterijima i trpati ih u unaprijed pripremljene ladice u glavi, a jedan od češćih načina procjene je prema glazbenom ukusu. Reci mi što slušaš, pa ću te temeljem pretpostavki i osobnih preferencija svrstati u određeni tip ljudi, razmišljaju neki.

Kako tvrdi voditelj istraživanja o glazbenim ukusima Sveučilišta Cambridge Jason Rentfrow, glazba je snažno sredstvo izražavanja koja ojačava stereotipe i društvene predrasude, a to pokazuju i rezultati njegovog istraživanja.

Tako su jazzeri uglavnom najbolje prolazili kod ispitanika, jer ih ljudi smatraju maštovitim i miroljubivim liberalima, otvorene i ljubazne prirode. Klasičare se doživljava kao dosadne i tihe, a rockeri su, naravno, emocionalno nestabilni buntovnici koji se neodgovorno ponašaju.

Rapperi se doživljavaju kao agresivni, sportski nastrojeni tipovi, partijaneri koji obožavaju elektronsku glazbu su neurotici, dok su možda i najgore prošli ljubitelji pop glazbe jer ih većina ljudi smatra glupavima.

Kako kaže Rentfrow, glazbu koristimo kao jedan od pokazatelja kojima gradimo sliku o osobnosti ljudi koje srećemo, a ne možemo ih odmah procijeniti. Na temelju tog podatka stvaraju se čvrste slike koje se kasnije teško mijenjaju.


metro-portal.hr

Procijenjujete li i vi ljude na temelju glazbe koju slušaju? [images/smilies/floet.gif]

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 02 Okt 2014, 15:58
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Ma sta zna ovaj sa Sveučilišta Cambridge kad nikada nije poslusao nase pjesme.
Nije da procjenjujem, ali mi igra neku vaznu ulogu. Rijetki su danas ljudi koji slusaju samo jednu vrstu muzike...Ljudi koje vole muziku u svim zanrovima mogu pronaci kvalitet...pa ako vec slusa narodnjake neka to budu neki kvalitetniji i neki koji vuku malo na sevdah a ne na folk. [kez.gif]
Znaci nije da procjenjujem, ali mi nije nebitno.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 02 Okt 2014, 16:01
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Sad si razmišljam i čini mi se da nekako prosudbu o ljudima više donesem na temelju onoga kako su odjeveni, tj. njihove fizičke pojave, nego glazba koju slušaju. Veći će efekt kod mene izazvati irokeza, nego kad mi netko kaže da sluša punk.

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 02 Okt 2014, 16:04
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Samo ni to odjevanje nije nikakav pokazatelj..kao nekada.
Prije si imao ''nepisani kodeks oblacenja'' sukladno muzici koja se slusala, i znalo se da irokeza pripada ljudima koji slusaju punk...medjutim danas i na narodnjacima mozes vdijeti ljude sa irokezom i one u totalnom rokerskom stilu.
To danas vise nije nikakav pokazatelj.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 02 Okt 2014, 16:06
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Slažem se...vidim da tu kod mene jedino metalci ostaju vjerni svom odjevnom izričaju...druge je teško sa sigurnošću procijeniti. :)

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
casual
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 02 Okt 2014, 16:20
Korisnikov avatar
*
*

Pridružio se: 24 Sep 2012, 00:31
Postovi: 9053

OffLine
Tek sad vidim ovu temu :)
Ne, ja ne procenjujem ljude na osnovu toga koju vrstu muzike slusaju. Od malih nogu sam poceo da osecam muziku i svaku pesmu koju bih cuo, pamtio sam neke njene delove. Rock je pocetkom sezdesetih godina u Americi poceo da dobija neku sasvim novu dimenziju i postao je simbol otpora Americkoj Vladi koja je ubijala nevine ljude po Korejama, Vijetnamima, i ko zna gde... U to vreme je Jugoslavija bila drzava ciji je pasos imao najvecu cenu na svetu. Ovde je rock poceo da stasava polovinom sezdesetih a pocetkom sedamdesetih je to jedan veliki bum na nasem muzickom podneblju. Ekspanzija rock-a, koncerti na sve strane, pa cak i na radnim akcijama su domace rock grupe pravile koncerte. narodnjaci se tada nisu ni u kafanama slusali. Radio Sabac je bio zaduzen za to :D
nekada se muzika svirala i pravila tako da svaka pesma ima svoju poruku. kada se pogleda, akordi i skale, to je muzika. Ali, samo veliki muzicari iz toga mogu napraviti sklad, solazu vezanu za temu i naravno, da ide uz tekst. Danas toga nema. Od polovine devedestih na ovamo su samo retki izuzeci medju bendovima koji su uspeli da naprave pesmu u pravom smislu te reci.
Danas konobarica iz sela pored Stepojevca dobije od roditelja gastarbajtera na poklon za 18-i rodjendan pare da snimi svoj prvi muzicki "projekat". tekstove pisu brzi, vrzi, Siki, Biki, Riki, muziku ne pise niko, sa neta se skine neki Grcki hit, a kompjuteri i modulatori odrade posao. Izgled zahteva veca ulaganja. silikoni ovde, silikoni onde, ostalo je stvar stiliste. I konobarica je spremna, menadzeri Zike, Mike, Zoki i Boki, ugovaraju nastup na zvezdama granda, ili ko zna gde vec i "zvezda je rodjena". Onda je takvu zgodnu, mladu, punu silikona ali bez osnovne skole, menadzeri salju po austrijskim, nemackim i svajcarskim kafandzurama da odrade ulozeno.
sa pop muzikom je slicno, veoma je tanka granica recimo izmedju Severine i Milice Todorovic. jeftino. Prejeftino. Previse pesama bez poruke, bez smisla, pravljene da traju mesec dana.
Zao mi je sto danasnje generacije nisu imale priliku da osete miris, smek onog vremena kada se cekalo u redovima po tri sata ispred muzickih prodavnica da bi se kupila nova ploca (kako ovo zvuci, ploca :D ) recimo Azre ili Corbe ili Filma... a tek koncerti, fijuuuu cekao sam ceo dan da bih kupio karte za Atomsko Skloniste. I meni ovo sve izgleda malo cudno a tek vama koji ne znate kako ploca izgleda, mogu da zamislim :D Nije bilo neta, smart fona, mp3-4-5-6 :D
Ali je bilo mnogo lepo. Mozda i zbog cinjenica sto sam bio klinac, ko ce ga znati...


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 03 Okt 2014, 11:12
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Danas klinci cekaju po dva dana a ne po nekoliko sati, ispred prodavnica kako bi kupili najnoviji telefon :D ... tehnolohija nas je uz sve prednosti pomalo otudjila i zaglupila....nema vise mirisa i smeka.

I sada ti je to lijepo ne zato sto si tada bio klinac, nego si sada omatorio :D...

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
casual
Post  Tema posta: Re: Moć glazbe  |  Poslato: 03 Okt 2014, 18:43
Korisnikov avatar
*
*

Pridružio se: 24 Sep 2012, 00:31
Postovi: 9053

OffLine
ma kako omatorio, sta cu kad budem imao pedeset, sezdeset, sedamdeset... i tako dalje :D
tada ce da mi mirise ovo sto se danas desava


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker