Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Mar 2024, 13:53


Autoru Poruka
GiGi
Post  Tema posta: Sramežljivost  |  Poslato: 12 Jun 2014, 11:20
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
6 prednosti sramežljivih: Oni su mislioci i stalo im je do ljudi


Iako sramežljivi ljudi nisu tako vješti u prezentiranju sebe, upravo to je i njihova prednost i zbog toga bolje slušaju i uočavaju, razmišljaju te mare za druge ljude


Odlično uočavaju

Slika

Svatko je u nekom razdoblju svog života iskusio sramežljivost, a čak 40 posto ljudi sebe bi opisali kao sramežljive, piše Huffington Post. Oni imaju odbojnost prema direktnom privlačenju pozornosti na sebe i izbjegavat će direktan pogled u oči s ljudima s kojima nisu bliski, no postoje brojne prednosti sramežljivosti. Jedna od njih je da sramežljivi ljudi odlično uočavaju te da su bolji u otkrivanju značenja izraza lica drugih, pokazuju studije.

Oni su mislioci

Slika

Sramežljivi ljudi imaju tendenciju da puno promišljaju i razgovaraju "sami sa sobom". Takvo opterećivanje mislima nije nužno loša stvar, tvrde psiholozi. Za početak, razmišljanje je kreativan proces koji se cijeni na radnom mjestu, ali i u međuljudskim odnosima. Ljudi koji više razmišljaju češće donose i promišljene odluke, a ono najvažnije je da razmišljanje o sebi može biti pokretač na promjene. Sramežljivost nije osobina koja se ne može prevladati ili ublažiti, ističu stručnjaci.

Stalo im je do toga što drugi misle

Slika

Dio razloga zbog kojih sramežljivi ljudi osjećaju nelagodu u društvenim situacijama je briga o tome kakav će dojam ostaviti na druge. To pokazuje da su im ljudi bitni, a ako se ta nelagoda izražava u umjerenim dozama, može biti čak i prednost u društvu. Velik broj ljudi sramežljivost povezuje sa samozatajnošću i skromnošću te im se takav nastup više sviđa od onog direktnog i agresivnog.

Mogu se vrpoljiti, ali to je i znak inteligencije

Slika

Ako promatrate sramežljivog čovjeka kako skriva dlanove, vrpolji se, trese nogom ili se igra s kosom, brzo postaje jasno da mu je neugodno. Iako neurološka teorija koja stoji iza meškoljenja nije razjašnjena, studije pokazuju da njegov uzrok može biti mentalna aktivnost. Prema teoriji kognitivnog tereta, kod kompleksnih misli mozak se rasterećuje slanjem podražaja, pa nastaje vrpoljenje, objašnjava profesorica psihologije Karen Pine.

Dobri su slušatelji

Slika

Iako većina ljudi povezuje sramežljivost sa suzdržavanjem od razgovora, to nije uvijek istina. Zapravo, sramežljivi ljudi često su najbolji za razgovor jer obraćaju veću pozornost na sve što netko u grupi govori. Psiholog Bernardo Carducci objašnjava kako nagon sramežljivih da upijaju razgovor može biti njihova najveća prednost. Zbog toga ih se ocjenjuje kao dobre prijatelje koji obraćaju pozornost.

Nisu svi sramežljivi ljudi introverti

Slika

Sramežljivost i introvertiranost nisu sinonim, jer dok je introvertiranost biološki uvjetovana, sramežljivo ponašanje rezultat je odrastanja i iskustva u društvenim situacijama. Tako sramežljivi mogu imati potrebu za dijeljenje svojih misli i druženjem, samo im je potrebno više vremena da se oslobode u nečijem društvu, kažu psiholozi.


24sata

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Sonatica72
Post  Tema posta: Re: Sramežljivost  |  Poslato: 12 Jun 2014, 12:17
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2014, 03:49
Postovi: 114
Lokacija: Beograd

OffLine
"Tako sramežljivi mogu imati potrebu za dijeljenje svojih misli i druženjem, samo im je potrebno više vremena da se oslobode u nečijem društvu, kažu psiholozi."

Slažem se sa ovom rečenicom, jer sam imala priliku da upoznam ljude koji su stidljivi ili sramežljivi.

Stidljivost, kao osobina nastaje još u ranom detinjstvu i takve osobe teže sklapaju poznanstva i prijateljstva.

Vremenom, ta osobina može da se promeni, i da trema pri upoznavanju nestane.

A takođe može da postane i ozbiljan psihološki i psihijatrijski problem i tada govorimo o asocijalnoj ličnosti.

Sve do neke 17 te godine bila sam stidljiva. Odavno više nisam.

_________________
O svemu ću razmišljati sutra.Sutra je novi dan


Vrh
vuja kojic
Post  Tema posta: Re: Sramežljivost  |  Poslato: 12 Jun 2014, 16:15
Korisnikov avatar
SIROTINJA RAJA

Pridružio se: 06 Dec 2012, 23:15
Postovi: 9836
Lokacija: što dalje od nekih ljudi

OffLine
i ja odavno nisam

_________________
Nije sve u sarkazmu,
ima nešto i u klasičnom podjebavanju.


Vrh
Emanuella
Post  Tema posta: Re: Sramežljivost  |  Poslato: 18 Jun 2014, 18:37
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:25
Postovi: 10725

OffLine
ja se jos uvijek znam zacrvenjet ko rumenko

_________________
Slika


Vrh
Andjeo sa greskom
Post  Tema posta: Re: Sramežljivost  |  Poslato: 27 Jul 2014, 13:44
Korisnikov avatar
ASG

Pridružio se: 06 Dec 2012, 20:55
Postovi: 11718

OffLine
Ja se igram kosom.


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker