Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Mar 2024, 07:53


Autoru Poruka
Okano
Post  Tema posta: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštovanje  |  Poslato: 07 Apr 2014, 12:10
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:57
Postovi: 3122

OffLine
Američka psihijatrijska asocijacija (APA) je na sastanku svog upravnog odbora službeno potvrdila da je "selfi", odnosno fotografisanje samog sebe, ustvari mentalni poremećaj.

Slika


Selfi je mentalni poremećaj, a definiše se kao opsesivna želja za fotografisanjem samog sebe i postavljanje istih na društvenim mrežama zbog nedostatka samopoštovanja i popunjavanja praznine u intimnom životu - kažu iz APA.


APA navodi kako postoje tri nivoa poremećaja. Prvi je ograničeni selfi, odnosno fotografisanje samog sebe najmanje tri puta dnevno bez objavljivanja fotografija na društvenim mrežama.


Drugi nivo je akutni selfi, odnosno fotografisanje samog sebe najmanje tri puta dnevno objavljujući sve fotografije na društvenim mrežama.


I treći nivo je hronični selfi, odnosno nekontrolisano fotografisanje samog sebe uz objavljivanje fotografija na društvenim mrežama najmanje šest puta dnevno.


Stručnjaci tvrde da su najbolji lek za poremećaj kognitivno-bihevioralne terapije, odnosno terapije za lečenje poremećaja u ponašanju.


24 Sata


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 07 Apr 2014, 15:45
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Americka psihijatrijska asocijacija ... nemaju sta drugo da rade pa se zamaraju glupostima.
Selfie je trend koji ce da prodje i uvijek su se ljudi slikali sami, samo sto nije postojao svijetski poznati 'americki' naziv za to.
Cuj poremecaj...ti koji kace svakodnevno slike na drustvenim mrezama jednom ili 6 puta dnevno imaju neki drugi poremecaj ako se bas tako mora nazvati, i to nema veze sa selfiem...cak i da nije trend takav, oni bi i dalje kacili neke druge slike.
Jos jedna poremecena idiotarija americke psihijatrijske asocijacije.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 26 Apr 2014, 22:31
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Psihologija: Zavisnici od interneta i selfija

Kako postajemo navučeni na online komunikaciju, da li sami možemo da odredimo kada smo preterali u broju sati provedenih na mreži i šta je to zavisnost od sopstvenog fotografisanja, objašnjava naša stručna saradnica

Slika

Masovna komunikacija i društvene mreže postale su najpopularniji način korišćenja interneta. Društvene mreže omogućavaju nam da održavamo kontakte sa poznanicima, sklapamo nova poznanstva, ostvarujemo kontakte sa ljudima širom sveta. Za veoma kratko vreme veliki broj korisnika može da sazna gde se nalazimo, šta radimo, kako se osećamo i sve ostalo što smo pre izvesnog vremena delili sa okolinom u isključivo direktnoj komunikaciji. Održavanje socijalnih odnosa putem poruka, fotografija i objavljenih informacija stvara jednu vrstu bliskosti između ljudi. Međutim, veliki broj prednosti ovakve komunikacije povlači za sobom i mnogobrojne štete. Realna opasnost koja vam preti jeste mešanje pravog i virtuelnog života, nepostojanje granice i svesti o tome šta se dešava stvarno, a šta na enter ili klik. Opsednutost deljenjem informacija iz privatnog života na društvenim mrežama može neprimetno da uzme maha, razvije jednu vrstu zavisnog ponašanja i nanese štetu osobi i njenoj okolini.

Piše: Milica Zarin, psihoterapeut

Slika

OPSEDNUTOST AUTOPORTRETOM

Zavisnost od interneta jeste relativno novi pojam i označava ponašanje u kojem je upotreba mreže postala dominantna životna aktivnost. Takvo ponašanje negativno utiče na osobu u sferama radnog, socijalnog, porodičnog i finansijskog funkcionisanja. Dijagnostičke kriterijume čine vreme provedeno na internetu to jest preko četiri sata dnevno slobodnog vremena (ne računa se vreme koje se tiče poslovnih obaveza) i razne disfunkcije u svim sferama: prekid radnog odnosa ili školovanja, izlivi besa i agresivnosti, zanemarivanje obaveza i aktivnosti kojima se osoba ranije bavila, problemi sa koncentracijom, spavanjem, pamćenjem, kičmom, vidom, sluhom, opsednutost korišćenjem kompjutera, telefona… Vrste internet zavisnosti su različite: od surfovanja mrežom, čitanja štampe, praćenja najnovijih vesti, do posećivanja specifičnih sajtova, uspostavljanja prijateljstava, tvitovanja, internet kockanja, igranja internet igrica, postavljanja statusa, fotografija, autoportreta...Postavljanje selfija ili autoportreta nedavno je registrovan oblik zavisnosti od interneta i društvenih mreža koji je specifičan po tome što osoba uvek misli da nije dobro ispala pa će pokušati još jednom, pa još jednom i tako u nedogled. Opsednutost pravljenjem idealnog autoportreta poprima velike razmere, pa onome cilj života i postojanja postaje izrada svoje idealne fotografije. Nijedna nije dovoljno dobra, to jest idealna, a to znači da osoba vidi sebe kao mnogo lepšu nego što je na fotografiji! To postaje izvor velikog nezadovoljstva, frustracije, pa čak i depresije.

SAVET

Zavisnost od bilo kog oblika interneta govori o nepostojanju realnog života i realnih društvenih kontakata i odnosa. Bliskost koja se ostvaruje putem društvenih mreža, ukoliko nije podržana i istinskim kontaktima, ne može da zameni stvarnu bliskost sa osobama iz socijalnog miljea. Pored mnogobrojnih prednosti, treba uvek imati na umu i moguće opasnosti i zloupotrebe. Mala deca trebalo bi što kasnije da budu uključena u korišćenje kompjutera i telefona jer im je za psihički i fizički razvoj potrebno što više igre i kretanja, a kada za to dođe vreme, naučiće sve u vezi tehnike. U vreme u kojem žive, adolescentima i starijoj deci potrebno je razumevanje. Nemojte im govoriti kad sam ja bio mlad jer je to vas život i vaša mladost. Oni sada žive svoju mladost u drugačijim uslovima i sa drugačijim mogućnostima. Upotreba interneta igrica i društvenih mreža jeste deo njihovog odrastanja. Nije dovoljno reći nema više kompjutera, već se potrudite da im ponudite ili čak nametnete alternativu: druženje sa vršnjacima, bavljenje sportom, muzikom, šetnje u prirodi, uključenje u humanitarni rad… Zrele i starije osobe trebalo bi da koriste internet sve dok je takvo korišćenje u službi zadovoljstva i kvalitetnijeg života. Nemojte dozvoliti da zapostavljate porodične i poslovne obaveze, niti da propuštate druženja sa prijateljima zarad vašeg samovanja na mreži. Život nije samo internet, već ga čini i mnogo drugih stvari koje zbog njega propuštate.

Slika

Mala zabava

Na poslednjoj dodeli Oskara voditeljka Elen Dedženeris napravila je zanimljiv štos kada je poznate ličnosti iz prvog reda pozvala da se slikaju za zajednički selfi. Naime, svi su prihvatili sa oduševljenjem da poziraju ispred njenog telefona, nakon čega je na društvenim mrežama zavladala prava euforija pravljenja selfija.


story

_________________
Slika Slika


Vrh
LaYa
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 27 Apr 2014, 11:33
Korisnikov avatar
Laki

Pridružio se: 18 Maj 2012, 15:12
Postovi: 22907

OffLine
po tome smo svi onda blentavi, svi smo se mi bar jednom blicnuli sami
pa da, tako je, poremeceni smo svi


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 27 Apr 2014, 14:52
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Pretpostavljam da se tu misli na malo češće,da ne kažem 'opsesivno' fotkanje samog sebe...svugdje,u svim situacijama...nešto u smislu narcisoidnosti...fotkanje i kačenje tih fotki po svim društvenim mrežama...
Moramo priznati da to i jeste svojevrstan poremećaj...;)

_________________
Slika Slika


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 28 Maj 2014, 11:32
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Čisto da vas upoznam da postoji i felfie... [zenskismeh.gif]

Što je selfie, a što felfie?

Vjerojatno vam je poznata riječ selfie. Ako nije - riječ je o fotografiranju samoga sebe, najčešće pametnim telefonom ili web kamerom, a fotografija ili selfie se potom uploada na društvene mreže.
Riječ selfie je postala tako sveprisutna da je postala i riječ 2013. godine prema Oksfordskom rječniku.
Sada jedna nova riječ dolazi na scenu - felfie odnosno farmerski selfie.

Kako prenosi The Guardian, felfie je selfie snimljen na farmi, ali se u kadru nalaze i domaće životinje ili nešto drugo karakteristično za seoski život (primjerice traktor).
Ova pojava ne čudi, obzirom na pametne telefone koji su sve češće u uporabi, zajedno s društvenim mrežama. Farmeri se tako pridružuju mnoštvu drugih ljudi koji su društvene mreže već okrenuli u svoju korist. Naime, uz pomoć njih mogu promovirati svoj rad, proizvode te dijeliti slike iz svoje svakodnevice.
Također, kako navode neki farmeri - društvene mreže su idealne za one koji imaju puno posla te se ne stižu družiti s prijateljima ili ako žive na udaljenim mjestima. Na taj način su im društvene mreže prozor u svijet.
Očekivano, farmerski selfie polako sve više dobiva na popularnosti te je osnovana i web stranica Farmingselfie.com kojoj je cilj okupiti sve felfieje na jednom mjestu. Odnosno, kako sami autori stranice objašnjavaju, žele dati lica farmerima koji svakodnevno rade da bi ljudima stavili hranu na stol.


skole.hr

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Sonatica72
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 03 Jun 2014, 22:14
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2014, 03:49
Postovi: 114
Lokacija: Beograd

OffLine
Selfi iliti fotografisanje samog sebe, na Fejsu primećujem kod mladih, tj kod tinejdžera.

Ne mislim da je to ozbiljan poremećaj, to je kod mladih sada u trendu, kao što je moje vreme imalo neki poremećaj..recimo slušanje vokmena i muzike iz osamdesetih, to je tada bilo in.

Poremećaj može da važi ako je neko u srednjim godinama i besomučno se fotografiše i objavluje to na društvenim mrežama.
Takve osobe žele da skrenu pažnju na sebe, možda su i narcisi, egoisti..a možda su nesigurni u sebe i jako usamljeni..

Kakav je naziv za nas koji ne volimo da se fotografišemo? [001_smile.gif]

PS. "Skidam" se sa net zavisnosti, polako, ali sigurno. Forumi i blog su nešto ipak drugo..i ne provodim puno vremena na njima.

_________________
O svemu ću razmišljati sutra.Sutra je novi dan


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 27 Mar 2015, 00:16
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Da li je slikanje selfija poremećaj?


Selfijima su počeli da se bave i stručnjaci – što znači da imamo problem u najavi. Pokušavaju da ustanove da li je to najava ozbiljnijeg problema. Za sada su složni da treba da porazmisle malo oni koji slikaju više od tri selfija dnevno. Verovatno kod magičnog broja tri počinje opsesija.

Posebnu pažnju psihijatara Američke Asocijacije Psihijatara privukli su oni koji najviše privlače i našu pažnju-oni koji beleže svaki mogući momenat – ne sa akcentom na neku interesantnu situaciju koju žele da zabeleže sa sobom u kadru – već sa akcentom na sebe samog. Najčešće sa napućenim ustima i nekim „opasnim“ izrazom lica (ja i dalje ne uspevam da ustanovim jesu li ti ljudi sebi stvarno tako lepši i seksiji ili je to zezanje, fora… nisam pametna).

Pojedinačno gledano, nije tako strašno. Ali ako otvorite nečiji Instagram profil i skrolujete, pa vidite milion istih fotografija – pomisllićete da nešto ozbiljno nije u redu.

Najgori slučaj za koji znamo je devetnaestogodišnji Deni Boumen, mladi britanac koji je u svojoj opsesiji završio slikajući oko 200 sefija dnevno, ne napustivši kuću šest meseci. Za to vreme oslabio je 15 kila i napustio školovanje… Sve više frustriran zbog nemoguććnosti da napravi savršen selfi – pokušao je i samoubistvo. Srećom, ni u tome nije uspeo.

Nedavno je Američka Asocijacija Psihijatara potvrdila da je sve bliža ozvaničenju da je preterano slikanje selfija ozbiljan poremećaj, čak je dobio i ime – „selfitis“. Definisali su ga kao „opsesivno kompulsivnu potrebu da se svoje fotografije kontinuirano proizvode i stavljaju na društvene mreže,iz potrebe da se nadoknadi nedostatak samopouzdanja i popuni praznina uzrokovana nedostatkom intimnosti“. Prepoznaju tri nivoa: granični, akutni i hronični.

Granični je do 3 dnevno, akutni između 3 i 6, preko 6 je hronični selfitis.

Bližimo se dnu dna (još jedno…) u potrebi da dostignemo perfekciju u izgledu-površno, ali koga briga. To je imperativ modernog vremena. Plastična hirurgija se od divne grane discipline koja ulepšava i usrećuje ljude pretvara polako u sopstvenu suprotnost i sve više proizvodi nakaze. Ili makar – „kalup“ žene, koje su srećnije da liče na druge nego da zadrže sopstvenu individualnost.

A šta priroda i hirurgija nisu dale-sada može da se ispravi i selfijem. Filterima, fotošopom i odgovarajućom grimasom na dobrom svetlu.

Denija su lečili tako što su mu po malo oduzimali telefon. Počeli su sa 10 minuta, pa 20…

Zaključak je da treba ipak da probamo sami da se izvučemo iz kandži digitalnog narcizma.

Treba živeti svoj život bez potrebe da se u preteranoj meri dešava pred očima drugih. Poražavajuće je biti zavisan od komentara i „potvrde“ drugih. Ima mnogo važnijih frontova gde je potvrda okoline značajna. Samo treba „dobaciti“ do toga, to je malo teže.


phpBB [media]


Inače: pre nekoliko dana sam bila na nekom događaju gde je jedna od devojaka koje su tu nešto radile toliko predano tražila ugao i nameštala izraz lica, da sam se bukvalno stidela. Pazi, ja sam se stidela (inače nisam baš stidljiva osoba). Pogledala sam okolo po prostoriji – niko nije ni reagovao, niti je pogledao. Zgodna, vitka, mlada, ljutitog lica, velikih usta, koja treba da se uslikaju još veća. Znači – to je svakodnevna pojava, navikli su. Ok.

Ja sam nekoliko puta pokušala, imam par kojima sam zadovoljna, uglavnom sa društvom. Kako god – nisam još savladala disciplinu.



Pisala Ivana Zarić


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 27 Mar 2015, 16:43
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Ali....vidis hehe
Uvijek je bio problem kako neke nase fraze prevesti na engleski...sad je jednostavno prevesti onu nasu ''*ebo sliku svoju svoju'' ... '' Fuck your selfie!''.
Da ne bi selfiea ko zna koliko bi recenica covjek potrosio dok bi strancu objasnio znacenje te fraze :D

Selfi prihvatam, nije mi to nikakav bauk a ni nesto cemu se treba iscudjavati toliko....tehnologija uznapredovala.Uvijek nas je prije neko drugi morao opaljivati, sa danasnjom tehnologijom mozemo sami sebe hehe ( ne budite bezobrazni). Meni je veci bauk photoshop i o njemu bi trebalo mozda i vise da se pise nego o selfieima. Vece su mi zlo ti photshopovi.

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
WESTSIDER
Post  Tema posta: Re: Selfi je mentalni poremećaj ljudi koji nemaju samopoštov  |  Poslato: 03 Apr 2016, 13:33
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 31 Jan 2014, 00:51
Postovi: 787
Lokacija: Skopje

OffLine
Selfi je prava stvar bajo moj. Uvek se poslikam kad se dobro uradim da vidim kako izgledam. Mrsko mi da idem do ogledalo. Mehehe

_________________
Senka je napisao:
Westy je najbolji!!!


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker