Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 19 Mar 2024, 11:10


Autoru Poruka
lOOla
Post  Tema posta: Re: Lucidni snovi  |  Poslato: 03 Maj 2013, 12:52
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Шта нам снови поручују?


Slika


Поред вековног приписивања магијских и пророчких моћи сновима,одавно је присутно и утицајно и научно интересовање за снове, а нарочито са развојем психоанализе и учења о несвесном као и неуронаука.

Без обзира што се чини да искуство сањања универзално, увек се нађе неко ко ће категорично тврдити да никада не сања. Овакве тврдње још увек помало збуњују истраживаче.
Улога снова у одмору, консолидовању менталних процеса и уопште у обезбеђивању нормалног функционисања мозга је општеприхваћена истина. Чувено истраживање Виљема Демента у коме су испитаници, након узастопних буђења у току РЕМ фаза спавања, почели да показују критичне знаке раздражљивости, когнитивних сметњи, поремећаја пажње итд., указало је на значај снова у одржању психичке равнотеже.
Сазнање да неки људи не сањају, а да и поред тога немају опазивих менталних дефицита, на први поглед, пркоси истинитости ове тврдње. Ипак неколико ствари се мора узети уобзир када се говори о наводно потпуном одсуству снова код неких људи.
Из различитих личних разлога, људи нису увек спремни да признају да понекад сањају. Често се среће већи број извештаја о сновима онда када се они траже анонимно уместо лично. Чак и када се не сумња у свесно обмањивање, постоји оправдана могућност да се неко, једноставно, не сећа својих снова.
У просеку, ми се сећамо релативно малог дела онога што сањамо, а најчешће и оно чега се сећамо заборавимо врло брзо након буђења. На послетку, постоји евиденција код малог броја испитиваних спавача која указује на такве специфичности можданих активности у току спавања које би могле да се повежу са стварним одсуством снова.

Када сањамо?

Сан се одвија у пет фаза које се циклично појављују 4-5 пута у току спавања. Прве четири фазе циклуса су познате као фазе спорих таласа такозване НРЕМ фазе (нон-рапид еyе мовемент), док је пета фаза позната као фаза брзих очниј поктета или РЕМ фаза (рапид еyе мовемент) у којој су најзаступјенији снови којих се након буђења сећамо. Заправо, иако када причамо о сновима најчешће мислимо управо на оне из РЕМ фазе, можемо сањати у било којој фази спавања. Зависно од фазе спавања, снови имају другачији квалитет. Сваку фазу спавања карактерише специфичан психомоторни вид доживљаја којих се тек понекад присетимо и у будном стању.
У првој фази сан је плитак и лако се прекида. Долази до постепеног опуштања мишића, успоравања дисања и пулса. Током ове фазе, понекад се могу јавити карактеристични, живи доживљаји познати као хипнагогне халуцинације, када нам се може чинити да се спотичемо или падамо или да чујемо некога да нам се обраћа или нас дозива. Ови доживљаји доводе до спонтаног грчења мишића и узнемирености па могу да прекину успављивање на кратко.
У другој фази сан постепено постаје дубљи , јављају се спорији мождани таласи и мишићна релаксација, које се повремено смењују налетима мишићне напетости и појачане мождане активности.
Трећа и четврта фаза спавања су фазе дубоког сна, када је особу најтеже пробудити. Осећај збуњености, дезоријентисаности и уморног буђења је најчешће последица буђења током ове фазе спавања. Ово је фаза у којој се код неких особа јављају специфични проблеми спавања као што су сомнамбулизам (познатије као месечарење), кошмари или ноћно мокрење .
Пета фаза, РЕМ фаза спавања, карактеристична је због тога што се у току ње цео организам активира и више подсећа на будно стање. Када се пробудимо у овој фази сна осећамо се одморнијим него када се то деси у другим фазама спавања.
Иако постоје истраживачи који још увек верују да је јављање снова уско везано за процесе пете, РЕМ фазе спавања, новија испитивања снова у експеримнталним условима све више показују не само појаву снова у различитим фазама спавања, већ и значајно различите одлике снова из различитих фаза сна.
Током НРЕМ фаза спавања, снови који се јављау су оптерећенији старим сећањима, дубоким емоцијама. Снови из НРЕМ фазе су статични, мање живи и бистри, садрже мање бизарних елемената . РЕМ фазе спавања карактерише интензивно сањање и живи снови. Снови којих се добро сећамо заиста најчешће потичу из ове фазе спавања.

Да ли постоје људи који не сањају?

Чак и они који тврде да у природним условима не сањају, уколико буду пробуђени у току РЕМ фазе сна, извештавају о томе да су сањали. Ипак показује се да су они такође склонији да садржај сна о коме су претходно известили драматично брже забораве од оних који се иначе сећају својих снова након регуларног буђења.
Не-сневачи који су у експерименталним условима принуђени да се осврну на садржај својих снова, на специфичан начин региструју оно што сањају и склонији су да сан опазе као свесно ражмишљање у току буђења, замишљање слика или спонтане емоционалне реакције . Чак и поред неких очигледних бизарности и суманутих конструкција таквог 'мишљења', њима је често тешко да тај садржај означе као невољну, несвесну радњу, тј. сан.
Дакле, и не-сневачи сањају, али се тога не сећају. Не постоји једнозначно објашњење овог феномена. У експерименталним истраживањима у којима су поређени испитаници који иначе сањају са онима који тврде да годинама нису ништа сањали, утврђено је да сневачи проводе нешто више времена у РЕМ фази спавања од не-сневача. Скраћивање РЕМ фазе спавања код неких људи може бити део објашњења за теже присећање садржаја сна.
Такође, људи се разликују по трајању процеса самог буђења. С обзиром да је садржај сна иначе доступан свести веома кратко време након завршетка спавања, људи код којих буђење траје дуже ће заборављати више садржаја снова и неће имати прилике да га обраде и пребаце у дугорочну меморију.
Мали број људи, и поред свих мерљивих параметара који говоре о уобичајеном току свих фаза спавања, ипак не успева да се сети својих снова без обзира на то у ком тренутку су пробуђени.

Slika

Шта све утиче на присећање садржаја снова?

Уопштено говорећи, људи се најбоље сећају онога што су сањали када се пробуде у току РЕМ фазе спавања. Сећања на садржај снова су мање прецизна и детаљна и значајно чешће изостају када се буђење деси у НРЕМ фази спавања.
Брзо буђење чешће доводи до запамћивања садржаја сна од постепеног буђења. То нам говори да је траг сећања на сан доступан само кратко време након буђења за смештање у дугорочну меморију.
Присећање снова некада може бити појачано, а некада онемогућено услед поремећаја који утичу на динамику спавања. Особе које пате од посттрауматског стресног поремећаја чешће памте снове који се неретко јављају у виду ноћних мора и кошмара. Поремећаји расположења, емоционална нестабилност и анксиозност такође мог да утичу на појаву живог сањања. Депресивна стања, мождане трауме, ноћна гушења (апанеа) често могу да изазову изостанак сећања на снове.
Жене више памте снове од мушкараца. Млађи одрасли људи памте више снова од старих. Људи које професионално или лаички заним сам процес сањања су склонији да памте оно што сањају...
Доста фактора утиче на то да ли ћемо се сећати онога што смо сањали или не. Међутим, када посматрамо индивидуалне случајеве, може се запазити да свако од нас има одређени релативно стабилан и уигран ритам спавања.
Ритмови спавања су одређени нашим индивидуалним неуралним склопом, темпераментом, навикама спавања и буђења и мењају се само онда када се промене неке спољашње околности или поремети унутрашња равнотежа . Дакле, ако смо навикли да спавамо и да се будимо у таквим фазама спавања које нам обезбеђују мало или нимало сећања на оно што смо сањали, и то нам не недостаје превише, то се по свој прилици неће тек спонтано променити.
Људи који осећају да их сћање на снове узнемирава или сањање спречава да се квалитетно одморе, какав је на пример случај са онима који имају честе ноћне море, често прибегавају техникама које ће им омогућити да 'не сањају' , односно да избегну узнемиравајуће садржаје у сновима или сећање на садржаје сна. То се постиже различитим методама, од учења техника релаксације, вољног изазивања одређених можданих таласа, до темпирања буђења у фазама спавања у којима не остаје много садржаја снова итд.

Снови у психотерапији

У психотерапији, рад са сновима пружа корисну перспективу у разумевању динамике личности. С тим у вези, могућност и спремност клијента да се сети и изнесе садржај својих снова се посматра на специфичан начин. Клијенти који не успевају да се сете својих снова или не показују нарочиту заинтересованост за рад на њима током дужег периода од почетка терапије, често показују застој у развоју терапијског процеса.
Снови нису ни једини ни, сами по себи, најбољи начин да се истражи динамика једне личности. Али, често је одсуство снова само један од показатеља који говори о инхибираности и претераној контроли која спутава терапијски процес. У психотерапији, те инхибиције се називају отпорима. Људи који имају проблем са превише јаким границама, мање су спремни да признају своје тегобе и дуже ће бити у опору према терапијској промени. Довољно је необично и то што су се уопште појавили на психотерапијској сеанси.
Разлог за то често је инсистирање неке блиске особе која запажа да нешто није у реду или неки симптом који особа не повезује са својим дубљим потиснутим конфликтима , као што је изненадна појава неке фобије, проблеми са концентрацијом, напад панике итд. У том случају је проблем неадекватне мотивације за психотерапију главна препрека за даљи рад. Уколико особа само жели да научи технику којом ће успети да контролише неку своју непожељну реакцију, мало је вероватно да ће пристати на рушење свог ригидног оклопа.
Код особа чији отпори попусте у току терапијског рада неретко се, изненада, по први пут појаве живи снови о којима желе да разговарају. Сећање на снове и доживљај да је неки сан важан и да га треба испричати показ ује да сан има одређену намеру.
Заправо, особа која сања тада има доживљај да, кроз разговор о сну, остварује неку врсту односа са онима којима сан излаже.
Постоји евиденција о томе да се сећање на садржај сна несвесно прилагођава публици којој је сан намењен. Некада се верзије једног истог сна који је особа за себе записала и који је изложила на терапијској сеанси или у терапијској групи толико разликују по свом садржају и смеру анализе да практично постају различите динамичке целине у функцији сневачевих потреба усмерених према различитој публици.
Анализа оваквих налаза говори о занимљивој функцији снова као специфичној врсти односа сневача са својим окружењем. У том контексту и одсуство снова може бити симболичан начин да се други не пусте близу. За разлику од информација о сновима добијеним у експерименталним ситуацијама, снови који су добијении у терапијском процесу носе снажнија лична својства сневача , тренутка у коме се сан јавља, као и сневачевог односа са окружењем у коме извештава о тим сновима.


преузето са b92.net


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Lucidni snovi  |  Poslato: 11 Maj 2013, 16:25
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Да ли сањамо сваке ноћи?

Slika

Слатки снови - мирна савест
Истраживања су показала са сви људи, без обзира да ли се сећају својих снова или не, током ноћи имају појачану мождану активност. То значи да сви сањамо!
Само зато што се не сећате свог сна, не значи да нисте ништа сањали током ноћи. Научници верују да су неки људи генетски предодређени да заборављају своје снове. Други их заборављају због велике исцрпљености, стреса, мањка сна, превише алкохола или чак због подсвесног страха од њиховог садржаја.

Да ли сањамо целе ноћи?

Не, никада не сањамо целу ноћ. Сањамо само у РЕМ фази сна. С обзиром да се фазе сна понавлају током ноћи у циклусима, најчешће сањамо у интервалима. Свеукупно, током једне ноћи, у РЕМ фазама сна сањамо око 2 сата.

Да ли снови могу да предвиде будућност?

Велики број људи верује да снови предвиђају будућност. Али, с обзиром на чињеницу да су снови најчешће повезани са симболима, који нису универзални и односе се на живот онога ко сања, тешко их је интерпретирати.
Кроз историју, многи људи су наводно у сновима предвидели сопствену будућност. Америки председник Абрахам Линколн је наводно сањао отмицу своје супруге. Библија такође говори о пророчанским сновима.

Зашто се неки снови понављају?

Људи понекад имају узнемирвајуће снове, који се понављају и које не разумеју.
Овакви снови обично упозоравају на неки проблем који имамо у животу, а избегавамо да га решимо. Када решимо тај проблем, ови снови углавном нестану.

Да ли свакодневне активности утичу на снове?

Када избегавате да се суочите са својим емоцијама или их не изражавате током дана, постоји велика могућност да се оне ушуњају у Ваше снове. Нпр. Уколико се нисте успротивили свом шефу док Вас је кињио, можете осетити снажне емоције и љутњу у сновима.
Обично се у сновима суочавамо са трауматичним искуствима која доживимо током дана. Уколико изгубите Вама блиску особу, могуће је да ћете је сањати.

Разлика између мушких и женских снова

Мождана активност код жена и мушкараца током сна је потпуно иста. Са ове тачке гледишта се не разликујемо много.
Али, сам садржај снова се знатно разликује. Истраживања су показала да мушкарци најчешће сањају друге мушкарце, док жене подједнако сањају оба пола.
Ово је наводно повезано са нашом личношћу. Жене су углавном свесне и мушке и женске стране своје личности, док су мушкарци склони томе да поричу нежну женствену страну свог карактера.

Шта значи када сањамо себе како сањамо?

У овом случају, нас наша подсвест штити од тешких ситуација. С обзиром на то да имамо бољу контролу над оваквим сновима, лакше излазимо на крај са незгодним ситуацијама.
Овакви снови се обично појављују када се трудимо да дубоко потиснемо неки проблем, који неизбежно морамо да решимо.

Зашто неки људи памте само ноћне море?

Много је лакше запамтити ноћну мору од пријатних снова. С обзиром на то да су овакви снови обично динамични и страшни, буде нас директно из РЕМ фазе сна. Ово је разлог због ког их се јако добро сећамо у том тренутку.
Штавише, ноћне море обично сањамо пред само јутро, када морамо ускоро и да се пробудимо. Зато их се и боље сећамо ујутру.

преузето са dormeo.rs


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Lucidni snovi  |  Poslato: 28 Sep 2013, 12:11
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Луцидни сан


Slika


Луцидни односно свесни сан је сан током којег особа јасно поима чињеницу да се налази у стању сна. То сањару омогућава одређену или потпуну контролу над током сна, као и посебно живописне, „јаче“ снове.
Јако мало се зна о луцидним сновима, као и о сновима уопште. Луцидни сан може наступити спонтано или намерно. Они који то чине намерно раде то углавном ради забаве, ради уверења у дубљи, спиритуални, значај луцидних снова, ради уметничке инспирације, или научног истраживања.


Тумачење снова у историји


Још од најстаријих времена, све докле допиру трагови историје, човек је својим сновима придавао некад већи, а некад мањи значај. На социокултурној мапи древних цивилизација снови су имали повлашћен статус. Култ сна и његово тумачење били су уграђени у све важне форме приватног и јавног живота. Тумачење снова било је намењено само одабранима.
Током историје цивилизације, у многим друштвима снове су користили врачеви да би поставили дијагнозу неке болести или ушли у спиритуални свет. Најзначајнија мисија сна било је спознавање будћности, у човековој тежњи да растумачи сопствену судбину и судбину света у коме живи. Стари Египћани и стари Грци веровали су да су то поруке од Богова, стари Римљани су им се обраћали како би од њих добили савет или пророчанство. Пак, за будисте су снови знакови који пресецају путање мишљења и пред сањача израњавају магловито попут одраза у огледалу, док су кинески мудраци држали да су снови догађаји онда када се душа, хун, привремено одвоји од тела и тада може разговарати са духовима, душама мртвих или са боговима.
Египћани
Најстарији откривени списи посвећени сновима потичу из древног Египта, у коме су снови били тесно повезани са високом политиком. Стари Египћани су веровали да човекова душа у сну бива ослобођена телесних окова и урања у небески праокеан да би, након буђења изронила подмлађена, освежена и очишћена. Праокеан је симболизовао царство мртвих.
Стари Грци
Грчки човек је био убеђен да живи у свету пренасељеном знацима. Пророчанства су била целовити део духовног и културног амбијента, а највећи значај придаван је сновима. У старој Грчкој нису сви снови били достојни тумачења, већ само они који су се третирали као послати од богова, демона или хероја. Међутим, Грци су се разликовали по томе што нису неговали култ пророка, тј. нису признавали право тумачења само одређеним појединцима.
Сан у исламу
Куран казује да „Бог у сну узима душе; ономе коме продужи живот враћа душу“, а у супротном се збива смрт. Такође се каже да „Бог узима душе и у часу смрти“ (Куран XXIX, 30).
За Ибн Арабија, сан је један од путева „оностраног до овостраног“, поред надахнућа (ilham), која се сматра „разбуђивањем будности“, и објаве (wahy), која је највиши облик разбуђивања човечанства - тим путем је Мојсије добио Заповести, Давид Псалме, Исус Јеванђеље, а Мухамед Куран. Снови у којима се спавачу нешто рекло (у којима је он нешто чуо) се у исламској традицији називају истиноносним сновима и они су зрнца једности (tawhida) која нам се подарују у пропламсајима


Фројдова теорија снова


Slika


Фројд је открио да сан има смисао који је непознат свести сневача, али људи, ситуације и контексти из снова су виђени као симболи дубљих менталних конструката. По Фројду сан је изопачена замена за несвесно. Скривено, право значење сна може се открити анализом сна. То је техника која се користи у психоанализи и другим формама психотерапије и саветовања у којима стручњак интерпретира снове клијента. Фројд је веровао да је анализом снова омогућен приступ подсвесном, односно да је схватање суштине снова „царски пут у несвесно”. Фројд упоређује своју методу тумачења снова са радом археолога на дешифровању хијероглифа. За Фројда снови су поруке из људске подсвести, тајне шифре и знакови онога што се дешава у дубини људске душе. Фројдова изворна техника тумачења снова била је техника слободних асоцијација. Показао је разлику између садржаја доживљеног у сну, чији исказ нема примарну вредност, и скривене, латентне жеље која крије право значење слика из сна. Сан не понавља верно податак (надражај) из стварности, већ га прерађује, прави алузију. Ту алузију треба одгонетнути и открити шта алузија скрива, а сан поручује. Сан претежно мисли у визуелним сликама, али ипак не искључиво у њима. Ради такође са слушним сликама и у мањој мери са утисцима које дају остала чула. Сан исплете мрежу од низа дешавања, мисли и слика, преклопљених међусобно и изложи се сневачу као филм на платну. Сневач, као најпажљивији и једини гледалац најчешће не разуме и не схвата своје ремек-дело. Проналажење латентне мисли сна, која је од пресудног значаја, веома је отежано услед посебне функције психе тј. цензуре која изокреће слике сна, чини их непрепознатљивим и штити сан од удараца неугодних сећања. Изопачење сна је заправо дејство цензуре сна.



Рад сна


Slika


Рад сна обрађује супротности скривеног сна и преобраћа скривени сан у очигледни. Састоји се из четири фазе:
Сажимање чини сан непровидним. Очигледни сан има мање садржаја него скривени, који је богатији обимом и садржином. Један очигледни елеменат одговара већем броју скривених елемената. Сажимање настаје тиме што се:
Извесни скривени елементи избацују
Од понеких комплекаса скривеног сна прелази у очигледни сан само један одломак
Скривени елементи који имају нешто заједничко стапају се у јединствену целину за очигледни сан
Померање је дело цензуре сна и има два испољења:
алузијом. се замењује латентни елеменат
психички нагласак прелази са једног важног елемента на неки други неважан, тако да се чини да је сан померио своје тежиште
Претварање мисли у визуелне слике је психолошки најинтересантнија фаза. Није све у мислима подвргнуто том претварању, понешто задржава свој облик, па се у очигледном сну појављује као мисао или знање. Неки елеменат који се тешко сликовито представља, исказује се симболично.
Секундарна обрада се односи на логичко повезивање наизглед неповезаних сећања, опажања идр. Да би манифестни садржај сна био логичан и разумљив мора проћи кроз секундарну обраду.


Рад тумачења


Рад тумачења сна је рад који иде у супротном правцу од рада сна и од очигледног сна хоће да доспе до скривеног сна. Тумачење сна заправо значи дати сну његов смисао.
Фројдова правила у тумачењу снова:
не водити бригу о манифестном, о ономе што се чини да сан казује, јер то није ни у ком случају оно несвесно које тражимо;
ограничити рад сна на то да за сваки елеменат откријемо другачије значење без обзира на то колико се удаљује од елемента;
сачекати док се скривено, тражено несвесно не јави само од себе, јер се тражећи можемо удаљити од решења; понекада је потребна само једна помисао да нас од елемента сна одведе до несвеснога у њему, док су други пут за то потребни дуги низови асоцијација.


Јунговско тумачење сна


Slika


Карл Густав Јунг, рани Фројдов следбеник, тврдио је да је функција снова да компензују оне делове људске психе који се нису довољно развили током будног стања. Јунг сан посматра као природни феномен и ненамерну појаву, која не зависи од воље, жеље, намере или постављених циљева свесног дела личности. Несвесни садржаји су човеку потребни ради допуне свесних садржаја, јер се, како Јунг истиче, свест може дресирати, али несвесно никада. За Јунга је бављење питањем несвесног, а тиме и сновима који су специфични и спонтани израз тог несвесног, било од животног значаја и, јер се ту радило о духовном бити или не бити. Отуда је Јунг снове сматрао prima materiom свог животног дела. Јунгова животна филозофија каже да човек постаје целовит, потпун, смирен, плодан и срећан, једино када је процес индивидуације довршен, кад су свесно и несвесно научили живети у миру и допуњавати једно друго.
Снови немају само функцију лечења, већ нас и подучавају, допуњују, усмеравају, инспиришу, указују нам где грешимо и где смо неприлагођени и, коначно, дају нам одговоре на питања и решења за проблеме са којима свесни део наше личности не може да изађе на крај, будући да свест, за разлику од несвесног, никада не види целину. Стога се у ери научног тумачења снова сан користи као извештач несвесног. Јунг истиче компензаторну, негативно-компензаторну тј. редуктивну и проспективну функцију сна.




преузето са wikipedia


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Snovi  |  Poslato: 28 Nov 2013, 15:57
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Тајни језик женских снова


Остављени сте пред олтаром, водите љубав с туђим мужем, кућа вам гори... Шта заиста значе сви ти снови? И да ли мушкарци и жене имају исте снове? Јер док се она буди сва у зноју после кошмара о води која је дави и изгубљеној деци, дотле он с осмехом сања кафане и победе свог клуба. Истраживања показују да се жене чешће сећају својих снова и да су они дужи од мушких снова.


Slika


Постоји и хормонска веза. „Количина“ женских снова варира с менструалним циклусом, а познато је да
труднице имају учесталије снове током девет месеци чекања бебе. „Снови могу да нам помогну да решимо проблем, да боље схватимо своју љубавну везу, залечимо старе ране, а могу да нам послуже и као путоказ за будућност“, каже психотерапеут и стручњак за снове Дејвид Фонтана, аутор књиге „Тајни језик снова“. Наравно, нису сви снови драгоцени путокази. Неки су просто бекство од стварности и путовање у свет маште. „Филмски кадар“ у којем вам Џони Деп доноси доручак у кревет не може, нажалост, да се протумачи као неко битно пророчанство. Снови су веома лично искуство и не важе подједнако за све, али неки имају универзално значење. Из британског издања Фонтанине књиге Јасна Стојковић нам је превела тумачења симбола и снова који могу да вам пруже бољи увид у ваше психолошко и физичко здравље, као и оних који могу да вам буду од непроцењиве користи у решавању проблема

ВАША ВЕЗА
Жене најчешће сањају о људима које познају и у сну често имају односе с тим особама.
Снови нам, с једне стране, откривају шта се налази испод површине и омогућавају да с површинских манифестација једне везе допремо до њених корена. Али при том морамо да имамо на уму да ликови из снова могу да представљају делове наше властите психе. На исти начин предмети могу да симболизују људе или везе у које мора да се уложи труд да би успеле.
Налазите се у кухињи и покушавате да поправите фрижидер који се изгледа покварио. Поправљање неког кућног апарата често указује на то да морате да „порадите“ на својој љубавној вези да бисте спречили погоршање односа с партнером. Кућни апарат који се распао има исто значење
Најзначајнији симболи
Бебе: оне могу да симболизују зачетак љубавне везе или вам говоре да сте у датом тренутку посебно осетљиви или зависни од партнера. Да ли свом љубавнику увек дозвољавате да доноси све битније одлуке у стварном животу?
Кухиња вашег љубавника: кухиња је душа једног дома, симбол среће у заједничком животу. Ако сте сањали кухињу, можда жудите за ближим односом или чвршћом везом.
Сапутник сте у колима: ако сањате да вас неко други вози, руководите се туђим жељама и очекивањима. Имате ли контролу над својом везом? Да ли се она креће у правцу који ви желите?
Хотел: то је одраз прелазног периода, било да идете ка хладном и безличном месту или ка нечему новом и узбудљивом. Како се осећате у тој хотелској соби? Ушушкано или усамљено?
Смрт партнера: то може да вам сигнализира смрт ваше везе. То је релативно чест сан после развода или раскида.

ВАШ СЕКСУАЛНИ ЖИВОТ
Сексуални снови могу да буду еротични, узбудљиви, чак и страшни. Све је могуће, зато се опустите и уживајте. Морате, међутим, да имате на уму да су у сновима битни симболи. Дакле, ако сањате да сте фрустрирани транссексуалац, то не значи да то и желите да будете.
Водите љубав с другом женом, иако у стварном животу нисте лезбијка. Сан о љубавном чину са особом истог пола не мора да указује на хомосексуалност. То значи да покушавате да активирате женствене аспекте своје личности, рецимо саосећање и сажаљење. То је знак да морате да се позабавите нечим из свог емотивног живота.
Најзначајнији симболи
Мачке: могу да укажу на потребу за здравим егоизмом или већом слободом. Да ли обраћате довољно пажње на своја осећања?
Торба или ташна: може да буде симбол женских гениталија и материце и повезана је са самопоштовањем. Ташна је место где жена држи најинтимније ствари, као и предмете који је идентификују - личну карту, адресар... Можда осећате да губите себе, свој идентитет?
Ципеле: високе потпетице су симбол сексуалне моћи. Да ли сте ви доминантна особа у сексу? Или то желите да будете?
Неотворено писмо: Оно може да буде симбол невиности. Међутим, то је такође и сан жена које су изгубиле невиност пре много година. Вратите се у време када сте били невини и размислите шта вам је то значило. Да ли вам се чини да другоме препуштате контролу над нечим значајним у свом садашњем животу?
Нож: ако сањате нож, ваш мозак вам на тај начин поставља питање везано за вашу сексуалну активност. Да ли сте довољно пробирљиви на сексуалном плану?

ВАШ БРАК
Брак је класичан предмет снова. Ако сте пред браком у стварном животу, већина снова у вези с браком тумачи се најобичнијим узбуђењем. Али ако нисте, сан о браку може да значи „унутрашњи брак“ различитих делова ваше психе. Могуће је да морате да ускладите две стране ваше личности - емоционалну и логичну. Можда сте занемаривали лични живот у корист каријере или обрнуто?
Стигли сте на венчање, а нема младожење. Могуће је да сте спремни за брак, али не можете да нађете партнера. Али то такође може да значи да је логичка или мушка страна ваше личности недовољно развијена. Можда би требало да поведете више рачуна о својој финансијској ситуацији или каријери?
Најзначајнији симболи
Удајете се за бившег мужа: то не значи да желите да распирите стару ватру, већ само да сте прихватили особине које су вам се код њега допадале и да крећете даље.
Црна венчаница: она симболизује бунтовничку страну ваше личности. Запитајте се какав је ваш став према браку. Да ли су ваши родитељи имали срећан брак?
Удајете се за оца: да ли сте татина девојчица или се можда плашите да се осамосталите?
Калуђер и калуђерице: сумњате у своју духовност. Колико озбиљно схватате завет дат на венчању? Да ли се плашите да ћете ви или ваш супруг да га прекршите?
Нисте у стању да изговорите „да“ на венчању: нешто тешко вам лежи на срцу. Постоји нешто у вези с вашим браком што сами себи не смете да признате.

МАТЕРИНСТВО
Често се дешава да жена у сну наслути да је трудна, а страшни, чак кошмарни снови о материнству сасвим су уобичајени. Многе жене сањају да рађају псе, пацове, па чак и демоне.
Сањате да губите све зубе - они се једноставно крње и испадају. Губитак зуба је повезан с несигурношћу. Могуће је да ви желите дете, али га ваш партнер још неће. Или се можда плашите да нећете бити дорасли тако одговорном задатку као што је подизање детета.
Најзначајнији симболи
Жабе, рибе, јаја, жиреви, округли базени: све су то индикатори трудноће. Жабе многима личе на фетусе, а рибе су симбол плодности. На сличан начин јаја се легу, а жиреви израстају у храстове, док базени симболизују материцу.
Паук: симбол је посесивности. Да ли се плашите да ћете бити превише посесивни, да ћете гушити индивидуалност свог детета?
Носите униформу: кад постанете мајка, биће вам ускраћене многе ствари у животу. Да ли сматрате да вам је улога мајке наметнута, а улога жене ускраћена?
Ваша мајка: трудница често осећа блискост са својом мајком. Какву сте мајку сањали? Да ли сте узбуђени или забринути што ћете се у њу претворити?


преузето са zena.blic


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Snovi  |  Poslato: 03 Dec 2013, 10:54
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Ноћне море су наши најбољи пријатељи


Slika


Свет снова је мистичан, симболичан, неухватљив, интригантан и не постоји особа на планети која у њега није увучена. Док спавамо наш мозак креира слике и приче, некада имају смисла, некада се чини да су потпуно бесмислене иако психотерапеути могу да проникну у њихово значење. Док сањамо тело је потпуно опуштено, свест потиснута у други план, тако да несвесни део нашег бића може да дође до пуног изражаја.
Зашто сањамо, шта нам поручују те магловите слике, могу ли да нам предскажу будућност или су плод нашег сазревања и утисака актуелних догађаја, објашњава др Нада О’Брајен, која се годинама бави анализом снова. На Институту Карла Густава Јунга у Швајцарској ће ускоро стећи диплому аналитичког психолога, а са супругом, који је такође психотерапеут, основала је Јунг центар у Београду, са програмима анализе снова и едукације о основама јунгијанске психологије.
„Сањање је природан процес који се одвија сваке ноћи у одређеним фазама спавања, тада се читаво биће регенерише. Са становишта дубинске психологије, чији је оснивач доктор Карл Густав Јунг, феномен сањања је од суштинске важности за целокупно здравље и равнотежу једног бића. Сањамо сваке ноћи, али нисмо у могућности да увек запамтимо снове. “
То зависи од различитих чинилаца, као на пример од тога што се истовремено нагло будимо и изложени смо новим садржајима које тај дан носи, може и да нас блокира наш свесни део бића који жели да потисне сан из страха од суочавања. Има периода када интензивно памтимо снове и периода када само имамо осећај да смо нешто сањали.
Интересантно је да уметници, који на јави упливавају у несвесне садржаје и одатле црпе идеје, по правилу лакше или детаљније памте снове, јер су развили контакт са сопственим несвесним, односно са дубљим слојевима своје личности.
Шта нам снови поручују?
Све, јер као што је у нашим ћелијама све уписано од почетка света, тако је уписано и у нашој психи. Како се у процесу еволуције развијала наша свест, човек као свесно биће је морао да потисне знања, инстинкте, увиде. Замислите да је наша свест само острвце у неизмерно великом океану који представља несвесно. Ограничени смо када посматрамо само са позиције тог острвцета, па је од суштинске важности да кроз уплив несвесног, инстинкте, осећања, пориве и снове, добијемо већу слику и видимо где се налазимо у датом тренутку и шта нам се заправо догађа.
Снови су изузетно важни у нашем животу и битно је да их тачно протумачимо. Многи научници и психотерапеути који су се бавили њиховим значењем сматрају да је боље не тумачити сан уопште, него то урадити погрешно. Да би се дошло до коректне интерпретације, многи апсекти морају да се узму у обзир, неки од њих су какав је тип сна, каква је тренутна животна ситуација сневача, његов животни развој, симболи који се јављају…
Процес тумачења је изузетно сложен и аналитичар је ту и да провоцира и подстакне сневача правим питањима, како би разумео симболику сна које производи његово несвесно биће. Такође, универзални симболи су исти за све без обзира на време и простор, на пример можемо да сањамо мит неке античке културе не познајући је уопште, већ користећи модерне симболе, јер су митови свих култура, без обзира на време и простор, изразито слични, а богови, заплети, догађаји и симболи разликују се само по имену. Дакле, извор снова је наше несвесно, а слојеви у сну пониру кроз наше индивидуално несвесно које је одређено временом и простором, преко фамилијарног које представља везу са прецима, културолошког, све до универзалног односно ванвременског. И наука може да користи снове за најдрагоценија сазнања.
Особе које се баве сновима морају бити веома широко и дубоко упућене у различита знања, попут дубинске психологије, психијатрије, медицине, физике, биологије, антропологије, уметности, историје, али и да исто тако имају богато животно искуство. На пример, да би се неко научно бавио сновима у Јунговом институту у Швајцарској, мора да буде магистар наука како би уопште могао да аплицира и да је прошао кроз 300 сати личне анализе, што је огромно искуство. У аналитичком и терапеутском раду снови се користе као дијагностика, превенција и најприроднији стимуланс личном расту и развоју.
Једно је имати теоријско знање о психолошким проблемима и рационално их сервирати клијенту, а друго је када је то знање потврђено од стране клијента кроз сан који даје и решење. Када се сан догоди, знамо да је сневач спреман да се носи са датим проблемом, а сваки сан, поред дијагностике стања, увек указује и на могуће решење неке ситуације. Колико су снови значајни за науку доказује и то да је доктор Јунг радио на репетитивном сну чувеног физичара и касније добитника Нобелове награде Волфганга Паулија, а право разумевање сна је и допринело открићу због којег је добио награду. Обојица су схватила да се, заправо, баве истом ствари у својим истраживањима, Јунг у свету психе, а Паули у свету материје, и зато су та дубинска сазнања до којих су дошли била идентична.
Да ли снови могу да предскажу будуће догађаје?
Могу, и то на два начина. Ако пођемо од тога да је перспектива наше свести ограничена и свет посматрамо само са позиције острвцета у великом океану, сан који даје ширу слику и обиље информација са позиције океана, омогућава нам да проценимо са већом вероватноћом како ће се будући догађаји одвијати. То је као када на свесном нивоу располажете са пет или са 500 информација на основу којих треба да процените будући развој догађаја. Пример је сан једног клијента, који је дуго покушавао да изрази себе после великих бродолома у животу, који су му се догађали од најранијег детињства. Сањао је: „Ја сам са неком мудром женом, она је веома стара, али необично витална и свежа, као да је и млада и стара истовремено. Има велики ауторитет у сну и знам да је експерт. Ја сам код ње на часу певања. Почињем да певам, али уместо музике излази најстрашнији ружан крик. И опет, и опет. Ужаснут сам и желим да заћутим и никада више не отворим уста.
Она ми каже да наставим, јер је то једини пут да нађем мој глас.“ Овакве снове зовемо проспективним, јер указују на највероватнији развој догађаја. Попут временске прогнозе, наше несвесно нам ставља до знања које енергије су активиране да би реализовали одређени циљ који је важан за наш развој и сазревање. Ретки су снови који у потпуности предсказују будућност, иако је баш доктор Јунг имао такве снове у којима је видео Други светски рат, смрт пријатеља и сличне догађаје. Ипак, то је веома ретко и зато је важно да не тумачимо снове такве тематике као буквално предсказивање догађаја већ да размишљамо о каквим се унутрашњим конфликтима ради и да пођемо од тога. И у сваком тренутку требало би да имамо на уму да сан несвесно говори кроз симболе, рецимо ако сањамо смрти пријатеља, то може да укаже на смрт одређених принципа које смо несвесно симболисали у лику пријатеља.
Важно је да се запитамо шта нам тај пријатељ значи, каква је личност, шта је карактеристично за њега, да ли неки животни период или неку ситуацију везујемо за њега и које је сада његово место у нашем животу? Тако да његова смрт у сну може да укаже да је енергија, принцип, начин понашања или однос према себи или другима који је до тада постојао, сада умро. Без правилног тумачења овог сна не можемо да знамо да ли је та смрт, односно сан добар или лош за сневача, јер је можда прави тренутак да нешто умре да би се родило нешто друго, боље, зрелије, креативније, виталније. А може да значи и да је умрло нешто корисно.
Да ли то значи да лоши снови не постоје, будући да и ако делују тужно или застрашујуће у буквалном тумачењу, заправо могу да наговесте нешто добро у животу?
Не постоје лоши снови. Често кажем да су ноћне море наши најбољи пријатељи, јер сваки сан који нас узнемири једноставно има задатак да нас тиме продрма, да привуче пажњу наше свести и укаже да нешто радимо против себе, како бисмо коначно предузели нешто у вези са тим. Пуно сам радила са људима који су зависници од алкохола или дрога и углавном су то биле особе које су се дуго и мукотрпно бориле са тим паклом. Ево једног примера који је направио прекретницу у животу једне дивне и талентоване особе, која је била велики стручњак за животиње и оне су јој од детињства били најбољи пријатељи: „Сањам мог малог Џекија, штене које је тек дошло у мој дом (као што је и у стварности), које је тек прогледало. Ја сам у сну заокупљена нечим другим, не обраћам пажњу на њега, иако он цвили. На крају, када му приђем, схватам да је смртно болестан и да се страшно мучи. Гледа ме својим великим очима и преклиње за помоћ. Видим да му живот полако одлази и будим се дозивајући га.
“ Овде је пас симбол енергије њене душе, њено здравље, инстинкти, живот у складу са законима природе, ни лекари, ни породица, ни пријатељи, ништа годинама није могло да јој помогне да престане да се дрогира, све до овог сна. Од тада је све почело да се мења. Дакле, свака ситуација је решива, као и сваки проблем, а несвесни део бића ће се борити докле год смо живи да нам скрене пажњу уколико радимо нешто деструктивно. Промена ситуације не долази преко ноћи, али лоши снови престају оног тренутка када покажемо добру вољу и усмеримо пажњу ка унутрашњим догађањима, када почнемо да се питамо о чему је заправо реч? А тада нам наше несвесно кроз нове снове даје даље путоказе. То је као решавање невероватно узбудљиве и интелигентне крими-приче, с тим што смо ми у главној улози, и као детектив и као жртва.
Заборавите на сановник!
Када су сановници у питању, психотерапеути и научници кажу једно врло гласно и озбиљно НЕ – наглашава Нада О’Брајен. – Уопштавање значења симбола у сну никада не може да на прави начин протумачи психичке пориве који узимају облик одређеног симбола, а камоли да замени кључне аспекте који морају да се узму у обзир приликом анализирања сна. На пример, зуби у сну могу да код некога значе једну ствар, а код другог да симболишу нешто сасвим другачије, поготово када се узму у обзир претходни снови сневача који указују на одређену линију развоја и помажу да се оријентише у добром смеру.
Дакле, да би се декодирали симболи у сну, постоји више могућих варијанти. Зато сановници нису препоручљиви, али постоји једна алтернатива и сваки човек, који има потребу да буде у контакту са собом, може да остави свешчицу поред кревета и запише свој сан са свим детаљима којих се сети и то одмах по буђењу. Ово је најприроднији начин да будемо у контакту са оним природним и светим у нама, без наметања разних теорија, догми, туђег мишљења и начина, јер снови указују на то шта треба да интегришемо у нашу свест да бисмо били испуњенији, као и на који начин. Временом, и без теоријских знања, уочава се механизам на који наше несвесно креира симболе, тако да сневач учи језик свог несвесног бића, а то је онај део у нама који је повезан са природом и мудрошћу.



преузето са vaseljenska


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker