Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 29 Mar 2024, 11:29


Autoru Poruka
Emanuella
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 07 Feb 2013, 20:28
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:25
Postovi: 10725

OffLine
cim tjutite,prija vam :P

_________________
Slika


Vrh
MeGi
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 07 Feb 2013, 21:49
Korisnikov avatar
Born to die

Pridružio se: 22 Maj 2012, 18:51
Postovi: 40996

OffLine
Ne umem da se svadjam,
al kad bas moram proderem s ena sav glas i dovidjenja
msm u kuci. a dobro i za kompom se svadjam [zenskismeh.gif] sama sa sobom,
a vani, ne svadjam se.....jer me smara.

_________________
Od svih super moci mene zapadne da sam dete debil!


Vrh
Iskra
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 08 Feb 2013, 13:47
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
retko

_________________
that's it!

Slika


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 25 Apr 2013, 10:59
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Умете ли да се свађате



Slika



Некад свађе могу и да допринесу добрим односима међу партнерима, али само ако се придржавате основног правила - расправа мора бити конструктивна.
Свађе у вези су нормална ствар, али док неке доносе олакшање и решење проблема, после неких смо узнемирени, љути, очајни... Психолози кажу да никад није проблем сама чињеница да се свађате са партнером, већ само начин на који изражавате своје неслагање може бити проблематичан , пише "Дејли мејл".

Психолози са америчког Готман института идентификовали су пет основних деструктивних образаца. Парови код којих се у свађама препознају ти модели понашања ретко остају заједно.

"Свађа може бити конструктивна и деструктивна. Конструктиван модел омогућава и вама и вашем партнеру да изразите своја осећања, и проблем решите компромисом, тако да обоје будете задовољни", каже др Сесилија д'Феличе, стручњак за везе и породични терапеут.

"Деструктиван модел је онај код којег се партнери стално врте у круг, изнова се расправљајући око старих неспоразума."

Али, када сте узнемирени или љути, може вам бити тешко да препознате шта се дешава.

"Потребно је много труда да бисте променили свој образац понашања, али је суштина у томе да престанете да очекујете од партнера да вам чита мисли и научите да отворено кажете шта желите", каже др Феличе.

"Сви ми покушавамо да нашу тачку гледишта аргументима представимо као једино исправну. Многе свађе су засноване на 'Ја сам сигурно у праву, па самим тим ти ниси' уверењу. Такође, често оно око чега се у том тренутку свађамо са партнером уопште није суштина, већ нас мучи нешто много дубље."

Ево образаца које треба да избегавате:


Жртва и агресор


То је она ситуација кад један од партнера изиграва мученика а други злог тиранина.
"Увек си тако зао према мени", "Не знам чиме сам заслужио/заслужила да се тако понашаш", "Да ниси тако јадан, то се не би десило"... Звучи познато?

Оно што се у ствари крије иза таквог модела понашања је да идеја о томе да се један од партнера жртвује подразумева да је он аутоматски у праву. Ако сте ви жртва, ваш "зли" партнер сигурно греши...

Али, ствари никад нису тако једноставне и за свађу је увек потребно двоје. Ако ви изигравате мученика, то значи да сте пасивни и да самим тим ваш партнер носи већу одговорност када је ваша веза у питању, што није поштено.

"Нико не воли да буде неправедно оптужен", каже др Феличе.

"Ако један од партнера стално говори'Ја ту ништа не могу, ја се ни за шта не питам' други ће му обично узвратити са 'То је зато што нећеш да преузмеш нимало одговорности'. А решење је заправо да каже 'Ја не желим да одлучујем сам, хајде да се договоримо, да нађемо компромис и покушамо да одлуке доносимо заједно'", саветује она.


Избегавање сукоба


Расправа у овом случају обично се завршава овим реченицама "Па, шта сад планираш да урадиш?", "Ништа. Идем да се прошетам". Овакав приступ је буквално токсичан и може озбиљно да угрози односе међу партнерима јер је отворен разговор немогућ ако се неко сваки пут покупи и оде.

Ипак, није решење ни да партнера провоцирате док не "експлодира". Покушајте мирно, али недвосмислено да му објасните да одлазак у ђетњу ништа не решава и да је разговор најмање што заслужујете, с обзиром на то да сте и ви равноправан партнер у вашем односу.


Одбрамбени став


"Ти увек...", "Ти никад...", па онда друга страна узврати са "Ја увек...", док расправа не постане потпуно бесмислена.

Одбрамбени механизми су природна реакција, али такво "гађање" аргументима и пребацивање кривице на другог партнера неће донети решење. У већини оваквих ситуација заправо се свађате мање-више сами са собом, а не са партнером. Морате бити самоуверени и искрени и стајати иза онога што говорите, пре него што уопште започнете расправу требало би да будете сигурни у своје ставове и спремни на компромисе.


Претерано сте критични


Када партнера почнете да вређате и да "испаљујете" реченице "тако си себичан", и "иста си као твоја мајка", готово је са цивилизованом расправом.

Уместо тога, покушајте лепо да објасните партнеру шта вам у његовом понашању смета и зашто, а да не будете превише критични и не прибегавате ниским ударцима при томе.


Презир


Ако из сваке ваше реченице изговорене у свађи избија презир према партнеру, крај се назире, али то можда и није тако лоше. Зато што кад једном дођете до "Нема сврхе да настављамо разговор пошто ме није брига шта ти мисиш" обично нема више назад.


преузето са mondo.rs


Vrh
Ana
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 29 Apr 2013, 12:36
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Apr 2013, 23:21
Postovi: 55

OffLine
Samo sama sa sobom. [zenskismeh.gif]


Vrh
Naopak
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 29 Apr 2013, 12:40
Korisnikov avatar
N
N

Pridružio se: 05 Apr 2013, 20:20
Postovi: 14794

OffLine
'oce da se desi....

_________________
Uz vetar sam uvek is'o
i nikoga nisam sis'o,
od malena radim tako
ja sam rodjen naopako!


˙ɐɾ ı oıq ɥıq ǝu oʇsɐz ɐd 'oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 02 Maj 2013, 15:53
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
ne razumijem one koji kazu ja se ne svadjam
pa sta radis???

i to je sastavni dio zivota....svadjanje, mirenje, hvala ti, izvini, idi u pm, crkni stoko jedna, glup si, glupa si, super si,volim te, mrzim te, pametan si, u revoltu je bilo ko te ebe, hocemo u sobu, hajde da se pobijemo...izbrisi me s facebooka itd...sve dolazi u obzir.
Svadja je dobra i zdrava cak, ukoliko ponos nije prevelik ;)

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
Radisav_Oluja
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 09 Maj 2013, 20:04
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 08 Dec 2012, 19:07
Postovi: 2843

OffLine
Svaki dan,ja generalno ne umem da vodim normalan diskus.Mada,vise ne gadjam ostrim i tupim predmetima,tako da je to pomak.


Vrh
MAD BOOKSELLER
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 09 Maj 2013, 20:15
rang
rang

Pridružio se: 09 Dec 2012, 20:33
Postovi: 6420

OffLine
Ц!


Vrh
Naopak
Post  Tema posta: Re: Da li se svađate?  |  Poslato: 09 Maj 2013, 20:47
Korisnikov avatar
N
N

Pridružio se: 05 Apr 2013, 20:20
Postovi: 14794

OffLine
Samo sa jednim likom....

_________________
Uz vetar sam uvek is'o
i nikoga nisam sis'o,
od malena radim tako
ja sam rodjen naopako!


˙ɐɾ ı oıq ɥıq ǝu oʇsɐz ɐd 'oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 39 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker