Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 20:26


Autoru Poruka
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 01 Jan 2017, 14:58
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
STIGLA VAM JE NOVOGODIŠNJA ČESTITKA


Ovo nije bila najbolja godina. Nikome od nas. Ne kažem ovo zato što sam pesimista, baš naprotiv. Govorim ovo zato što verujem da nam još bolje godine tek predstoje.

U Novoj godini želim vam zagrljaje koji vam po koži neće ostavljati rane već naježenost, obećanja koja neće ostati uspavana već postati deo jave. Želim vam da se pustite malo više i brinete malo manje. Sanjajte nekoga toliko često i toliko jako sve dok se pored njega ne probudite, a ako već imate nekog pored kog se budite onda vam želim da i ubuduće snivate zajedničke snove.

Sledeće godine volite potpuno, celokupno, sveobuhvatno, nepromišljeno, bandoglavo. Ako ne umete tako, onda je bolje da nikog ne lažete da ga volite, jer kad nije tako onda nije uopšte. Ne dozvolite da jednom opečeni živite zauvek u strahu da je sve što greje vatra, da jednom posečeni na laž mislite da je svaki jezik oštar i da jednom razbijeni o dno provedete život zauvek u delovima. I ako već znate šta znači biti povređen, ne dozvolite sebi da se ikad pretvorite u onog ko vas je povredio.

Plačite kad god je teško. Suze su vrlo često kao kiša koja čisti kaljave ulice za sobom, bistri zamućene reke i rashlađuje mora. Kad se ispadaju, nestane sivilo a dan postane vedriji. Znajte da danas svetu najviše fali ljudi sa petljom da pokažu šta osećaju. Fali nam onih koji smognu snage da lete i kad na jedno krilo ćopaju, koji se smeju i kad na pola srca kucaju. Koji nastavljaju i kad ima malo razloga za to, jer ne gube veru da je i malo za sreću dovoljno.

Sijajte!
Ali ne da biste samo sebi obasjavali put, nego da bi od tolike svetlosti drugi lakše uvideli koliko su ponekad tamni. Sijajte onako bestidno i nemilosrdno iz dubine svoje suštine. Toliko da se ljudi zapitaju kako, zašto i da li ste normalni. Da im ne bude jasno odakle crpite motivaciju, na koji pogon tako nezaustavljivo idete i zašto ne tražite ništa zauzvrat. Budite rebus u ovom svetu prostote. Želim vam da svojim primerom pokažete da samo oni koji najjače sijaju mogu druge prosvetliti. Jer u ovo vreme tamnih vilajeta samo ta ognjišta nalagana u nama mogu pružiti sigurno utočište ljudima uplašenim od mraka.

Problemi će biti i dalje tu. Ali ništa ih ne unizi i ne obesmisli kao vi kada shvatite da su oni vrlo često samo iznenadni naleti srećnih okolnosti zamaskirani u neočekivanost. Videćete ih kako se na pravdi boga i na vaše oči razgrađuju do besmisla. Želim vam da otvorite sebe i da iz njih učite. Jer ako iz svega umeš da učiš, odjednom niko nije pogrešan i ništa nije pogrešno.

Ne čuvajte se.
Jer samo pohabane cipele imaju pričati gde su sve bile.
Jer samo oni izrađeni imaju mudrosti, samo oni sa iskustvom znaju kako i samo oni koji su živeli u bukama znaju da cene tišine.
Ne bojte se samoće.
Jer je ona spojila više parova greškom nego Kupidon ikada s namerom.
I ne čekajte da budete voljeni, već vi budite Ljubav.
A onda sedite i gledajte.
Svedočićete čudima.
Ako u njih sumnjate, znajte da se čuda u životu ne dešavaju samo onima koji nešto rade pogrešno.


Živeli!




blogdan


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 01 Jan 2017, 15:02
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
KAPA



Nedostajanju tebe naučila nije me jesen
Kada se vreme menja
I bole nas mesta sa kojih se nesto otkinulo
Kao tvoj obraz sa moga ramena
Poput epolete streljanog oficira

Da mi fališ nije mi rekao ni Frankenštajn
Kojeg sam sašio od svih pocepanih pisama
Napisanih
A nikada poslatih tebi

Čak ni Nova godina
Kada se naša detinjstva vešaju o jelke
I mnogo ljudi korača ulicama noseći veštacke crvene noseve
Da njima sakriju noseve porasle od laži
Kad su se poljubili i rekli da se vole

To koliko mi nedostaješ
pokazala mi je jedna obična, smešna, vunena kapa
Kad se pohabala

Ne razumeš?
Vunena kapa ti nikad ne postane mala
I nikad se ne pocepa
Kupuješ novu jedino ako izgubiš staru
Ali moja se pohabala

Jer mi je bilo mnogo
Mnogo hladno
Mnogo hladno bez tebe




Miodrag Stošić


Vrh
Вучица
  Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 01 Jan 2017, 15:07
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
SAMA



U najnovijim trendovima svetskog društvenog koda koji odlikuje, najblaže rečeno, neka vrsta raspršenosti u svim smerovima, pogotovo u pogledu razlabavljenosti striktne podele među polovima i različitim modalitetima njihovih uzajamnih odnosa, u svetu u kome je sve moguće i sve dozvoljeno, ipak me je zapanjila jedna mala vest koju sam pre nekoliko dana našla u nekim američkim novinama – naime, najnoviji mali trend, koji je međutim, u porastu glasi - autovenčanje- to jest, žene se udaju same za sebe.
Kao što postoji selfi u fotografiji, tako, izgleda da postoji i selfi u međuljudskim, to jest ljubavnim i bračnim odnosima. U kulturi koja počiva pre svega na principu „Ja“ ili „a gde sam tu ja?“, autovenčanje nije zapravo ništa neobično.
Tako to izgleda: otkriješ samu sebe, dopadneš se samoj sebi, profuraš sama sa sobom, nije ti potreban provodadžija, ne moraš baš uvek da imaš frizuru ili savršenu figuru, ne moraš da budeš bogata niti ludo mlada pa da shvatiš da si ti žena svog života. Onda se zaljubiš u samu sebe, ludo, jer si osobu kao što si ti, čekala celog svog života, i onda samu sebe zaprosiš. Natravno, takva prosidba se ne odbija, i onda objaviš svima da se udaješ i da si odlučila da zadržiš svoje prezime i da mu, eventualno, dodaš prezime svog bračnog partnera, to jest svoje sopstveno. I zatim, odeš u radnju i kupiš samoj sebi lep prsten, pa čak i venčanicu, organizuješ žurku na koju pozoveš svoje prijatelje i rođake, roditelje -naravno, i zakuneš se, do duše ne pred sveštenikom, nego pred svojim najmilijima, da ćeš i u dobru i u zlu biti sa osobom koju najviše voliš i poštuješ na svetu – to jest sa sobom. Jer, ti si ta osoba sa kojom se najbolje slažeš i razumeš, i koja te nikada neće povrediti, i sa kojom je moguće da do kraja života uživaš u skladnom i srećnom životu. Partnerstvo sa samim sobom, podrazumeva da nema potrebe da se potpisuje bračni ugovor, da neće biti podele imovine i da se, u stvari, ništa neće deliti, nego da će se sve, u toj neobičnoj, a ipak tako prirodnoj vezi – samo množiti. I uostalom, u tom braku, ti i ti ćete sve poslove – od kuvanja, do čiščenja kuće, raditi zajedno, i nikada se nećete rastajati.
Zvuči kao humoristička dosetka, ali ovo se zaista danas događa. Jedna mlada, posle upravo obavljenog samovenčanja, izjavila je : „Svi su mi uvek govorili da sam sjajna prilika za udaju. Napokon, uhvatila sam samu sebe“.
I sve bi ovo bilo simpatično da nije jedne male reči, koja se nalazi u svakoj afirmativnoj izjavi na ovu temu – a ta reč glasi – sama.




Mirjana Bobić Mojsilović


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 03 Jan 2017, 14:13
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
SLUSALICE



Najpre smo imali one velike
Kao radijske
Slušali sa njih Iva Montana
Neuspavani pored kreveta

Potom je došao vokmen
Sa nešto manjim slušalicama
Od crnog sunđera
Čudo!
Slušaš i hodaš
I u hodu praviš svoj spot

A onda su zavladale nevidljive
Kamuflažne
Koje su se zabadale u centar uva
Raspetljavali ih poput Gordijevog čvora svaki put
I svaki put gurali nazad u džep

Moderno vreme dalo je svemirske sluške
Razdvojene a spojene
Florescentne
Sa njima delujemo kao statisti serijala "Zvezdane staze"

Toliko različitih slušalica
A opet sve uzalud
Jer šta god mi činili
I dalje su dve najlepše stvari koje možemo da stavimo na svoje uši
Nečije tople ruke
Koje mirišu na cimet
I prvi sneg

I dalje je najbolja muzika ona koja se ne čuje
Vec zamišlja
Čita sa usana
Sve ostalo je samo proteza za sreću



Miodrag Stošić


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 03 Jan 2017, 14:17
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Putnik u GSB



Scena je bila ova: u polupraznom gradskom autobusu, pre neko veče, na sedištu preko puta moga, sedeo je dečko, od možda petnaest godina,
koji mi je, ni ne znajući, ispričao ceo jedan film, film kakav je nekada mogao da snimi Kusta, ili Vitorio de Sika.
Srpski neorealizam.
Dečko je bio sitan, živahan, skoro razdragan, vrpoljio se na sedištu, obučen u tanku jaknu, sa kapuljačom,
ispod koje je virio pramen ofarbane kose, koja je, verovatno, htela da bude plava, a više izgledala kao boja šargarepe,
ruke su mu bile modre od hladnoće, a patike tanke.
Pomislila sam, ne znam zašto, kako izgleda kao neko ko je dobio izlaz iz nekog Doma za decu koju niko nije hteo da voli.
A onda je iz džepa izvadio mobilni telefon, i ukucao broj.
Njegov telefon je bio sićušan i prepotopski, ali služio je svrsi.
Pozvao je neku devojku, i vrlo glasno joj rekao :
„E, nemoj ništa da pričaš, samo slušaj – da nisam sa ovom koja mi mnogo znači, bio bih sa tobom.“

Mora da je video moj osmeh, pa je odmah okrenuo još jedan broj.

„Evo me, tu sam, za dve stanice. Čekaj me, stižem“, osvrtao se oko sebe da proveri gde se nalazi.
„Čekaj me. Kako gde? Pa, tamo kod kante za đubre, gde si mi juče sedela u krilu“.

Pomislila sam na Prevera, na Decu koja se ljube stojećki,
na ljubavnu sirotinju za koju su beogradski ključni toponimi kante za đubre na koje se naslanjaju dok se ljube,
pomislila sam- kakav mali neustrašivi zavodnik viri iz te kapuljače i iz tih promrzlih prstiju,
pomislila sam na Olivera Tvista, našeg, pomislila sam na Bosonogog koji je hteo da poljubi nebo,
i na neku istinsku dečačku razdraganost usred te moćne usamljenosti koja ga je obgrlila,
i koju je cepao tim glasnim razgovorima, shvatajući da ima publiku, i da ostavlja utisak.

A onda je njegov telefon zazvonio.
Čula sam ženski glas.

I, mali dečko iz Sivog doma, bio je ozaren.
„Majka, ti si? Majka, ko je zaključao?
Ništa nemoj da se brineš, majka, ja ću to sve da sredim.
Majka, sačekaj, zvaću ove moje.
Ne brini, majka, to ću ja sve da sredim.
Kaži, majka.
Nisam, majka, jer me je zvala bivša riba. “

Govorio je glasno, da neko, ne zna ni on ko, ko sluša, može da čuje da on ima majku,
iako mi je na trenutak izgledalo kao da ni sam baš nije sasvim siguran u to.

Sa tom nevidljivom majkom sišao je na sledećoj stanici,
i brzim i lakim korakom uputio se ka nevidljivoj kanti kod koje ga je čekala nevidljiva devojka koja mu je sinoć sedela u krilu.
Pratila sam ga pogledom, dok i sam nije postao nevidljiv.
Sišla sam na sledećoj stanici, i učinilo mi se na trenutak kao da sam ugledala živahnog momka sa kapuljačom,
na stanici preko puta, kako cupka čekajući autobus za povratak nazad.

I pomislila sam kako taj dečko nema pojma da je on, sam, čista , promrzla poezija.
Ništa nije slučajno.
Priča uvek, nekako, sama nađe pisca.



Mirjana Bobić Mojsilović


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 03 Jan 2017, 14:26
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Vreme je neprocenjivo.
A opet,ne košta nas ništa.
Sa njim možemo šta god poželimo.
Osim da ga posedujemo.
Možeš da ga potrošiš,ali ne možeš da ga zadržiš.
Kad ga jednom izgubiš,ne možeš da ga vratiš.
Prosto je...otišlo..a sa njim i sve ono što smo mogli,hteli i želeli a nismo uradili,ili obrnuto..
Žaliti nema svrhe već pametno iskoristiti preostalo vreme koje sa razlogom imamo.


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 03 Jan 2017, 14:40
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
LJUBAVNO PISMO



Ljubav voli da voli ljubav. To je prvo pravilo. Mora se biti i pomalo nesiguran. U sebe. Nikad u onog kome se piše. Kada ste poslednji put napisali ljubavno pismo? Možda jako davno, pa se sad mislite kome sam ja pisala ljubavna pisma – nezahvalniku...Ali, nije važno šta se dalje desilo nego da ste seli i napisali ga. Sigurno je stiglo na pravu adresu u tom momentu jer ste ga pisali srcem, zar ne. To srce je za sebe i vazda buntovno, naravno i nema puno veze sa razumom. A tek sa godinama – pisanje ljubavnih pisama nikad ne može da se preraste. Možda ste ga pisali nekom ko više nije tu, ali ono što se računa jeste da ste u tom trenutku bili najiskrenija osoba u Kosmosu i ostavili parče sebe.
Možda će eto baš to pismo naći neko u nekoj antikvarnici za 100 godina i ohrabriće ga da pusti nekog u život zahvaljujući tim vašim rečima. Možete promeniti tok nečijeg života samo zato što ste seli jednog lenjog popodneva i odlučili da ostavite pisani trag svoje zanesenosti. Za pisanje ljubavnih pisama je neobično važna oprema. Seda se za sto, pomalo ste doterani, stavlja se papir pred sebe, dramatično beo i prazan. Pogled je uvek zagledan kroz prozor. Drvo pupi ili je u najlepšem cvatu iako je ciča zima jer kroz granje se gleda u uzbudljivu budućnost.
Pa onda sledi znak pitanja. Kako početi? Da li tako da se iz prvih redova ne nasluti koji je žanr ili da se odmah krene sa silinom osećaja koji iz donjeg stomaka gruvaju na papir i slova pretvaraju u karaktere. Za ljubavno pismo je baš važno da ima bar tri strane rukom pisane, prored mora da bude veliki između redova da bi reči slobodno disale I odmah, čim se spakuje u malu elegantnu kovertu mora da se oseti značaj – kad se pismo primi već po težini mora da se zna da je nešto od izuzetne važnosti po primaočev životopis. Primalac odmah mora shvatiti da je ovo jedinstven događaj u njegovom životu. Takođe, podjednako je važno da pismo nosi miris onog koji ga piše. Ljubavna pisma se pišu čistih ruku, Feromoni ljubavi se mešaju sa mirisima nekada lavande, nekad čokolade - ovo miriše na jasmin.
To već svi znaju. - jasmin miriše na ljubav i noć i raskošnu mesećinu i toplo – slova se tope dok se čitaju, magli se pogled. Kod ljubavnih pisama je takođe vrlo važno da su jednostavna. Ne komplikujte mnogo. Ako se zapetljate – zgužvajte papir, pa sve iz početka. Rečenica mora biti kratka i da gađa direktno u metu. Haiku je za konkurse, ljubavna pisma moraju da budu laka za tumačenje, ali nimalo „laka literatura“. Ljubav je dragocenost, ne sme da se svede na jeftine rime. Ako nemate kome, ovog proleća napišite Ljubavi jedno ljubavno pismo i videćete kako će se Taj Neko javiti. Magnetizam je u pitanju. Želja da se bude voljen privlači onog koji želi da voli. Ovako ćete imati napismeno dokaz da imate iskrene i časne namere prema Ljubavi. Verujte mi znam iz ličnog iskustva. Zato i delim sa vama ovu spoznaju, pokušajte i srećno.




LoonaLoo


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 03 Jan 2017, 14:48
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Zima



Zima, zima, e pa šta je, ako je zima nije lav...
Osamdesetih godina prošlog veka, kada sam bila mlada i "luda", izlazilo se svako veče bez obzira na vremenske prilike i neprilike. Sećam se da jedino ponedeljkom ništa nije radilo, tj. klubovi su bili na pauzi. I bez Nade Macure, znali smo za slojevito oblačenje. Ko nije imao Mont jaknu, oblačio je majicu, pa "benkicu" dugih rukava, pa džemper. Ja sam dva šala vezivala oko vrata. Onda je bila moda da se preko jakne urola neki lepi šetland džemper koji je glumio šal. Zimi sam kupovala spenserice broj veće, da mogu da ih obujem na debele čarape. Majka mi je (po mom nacrtu) štrikala dokolenice od raznobojne vunice, svaka dva reda druga boja, da može da mi se slaže sa džemperima i šalovima.
Od noćnog busa do kuće, imala sam jedno kilometaripo, velika nizbrdica. Kad tu padne sneg, deca naprave sankalište, pa smo mi, noćne ptice, mogli samo da lomimo i ruke i noge. Bila moda odjednom, da farmerke budu na kolenima malo pocepane. Hulahopke nisam nikada podnosila, imala sam utisak da me sve svrbi i pecka. I tako, bio minus tog dana kao bas žešći, ali šta ima veze. Ceo dan sam radila, uveče na Akademiju, pa na noćni bus, onaj u 2.10h. Od umora i zime, zaspah. Probudim se, samo nas dvoje u busu i ne znam gde sam. Nepoznati blokovi zgrada. Promašila sam stanicu. Umesto da idem do kraja, pa da se vratim nekim drugim autobusom, ja panično izleteh napolje. A napolju sneg do kolena, ni kučeta ni mačeta a kamoli čoveka na vidiku. Sama u snežnoj ledenoj nedođiji. Kasnije sam saznala da je bilo -17 stepeni. Krenem peške u nadi da će neki taxi da naiđe. Aha, kako da ne. Ona rupa na farmerkama zevnula, koleno počelo da mi trne. Jadna, sama, smrznuta, izgubljena, tek probuđena. Od nemoći i straha da ću se smrznuti kao u nekom filmu, počnem da plačem. Hodam i plačem a suze se lede. I kao da ga je sam Bog poslao, naiđe neki taxi. Pričalo se tada da među njima ima krimosa, da ne ulazimo tako na ulici u taxi. Zaustavi se on pored mene, pita jel treba prevoz, ja onako zarozana ali srećna, uđem. Slažem kako sam bila kod drugarice da učim, pa mi pobegao autobus... ne znam ni zašto sam lagala... ali on me lepo dovezao do kuće.
Sedamdesetih godina prošlog veka, mi deca, jedva smo čekali da padne sneg. U svakom dvorištu Sneško Belić, sto veći - to lepši. I tata je pomagao da se glava nakači na trup. Šargarepa kao nos, kamenčići-dugmići, stari lonac se čuvao u garaži celu godinu, da bi mogao da se nakači kao šešir. Drvene sanke za jednog ili dvoje. Zabranjeno spuštanje kada legnemo potrbuške na sanke, pa na nizbrdicu - idealno za pogibiju. Vriska, cika, prevrtanje, padanje, bilo i ozbiljnih ugruvavanja... ali nema veze. Kući dolazimo mokri, zaleđeni i rumeni. Onda se presvučemo pa dobijemo topli čaj i kolače. Milina.
Godinama nisam videla decu da se sankaju. Nema gde, a i kad ima roditelji su u zešćem strahu, pa prate decu u stopu. Na zimovanje se išlo "preko škole" ili sedi kući i sankaj se. Samo da bude snega.
Sad nema snega, a i kad ga ima mnoga deca ga i ne dodirnu. Ovih nekoliko ledenih dana su prve vesti u medijima, kao da nikada nije bilo hladno i nije bilo zime.
Sveopšte plašenje sa svih strana, da ćemo da se zaledimo, da pazimo, da...
A voditeljke na televizijama polugole. Da se smrzneš.




Gorica Nešović


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 03 Jan 2017, 22:33
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Због закона који важе од 2017. можете заглавити тешку робију!


Закони
Примена многих измена и допуна закона очекује се у 2017. години а међу њима свакако најбитнији јесу Закон о безбедности саобраћаја, и Кривични закон.

Закон о безбедности саобраћаја

– Возачима у алкохолисаном стању са два промила и онима који седају за волан а немају возачку дозволу ни за једну категорију трајно ће се одузимати возила. Нов нацрт дуплирао је казне и за остале возаче са алкохолом у крви.

– Ако се дете до 12 година вози а ауту без седишта казна износи 120.000 динара уместо садашњих 30.000

Кривични законик


– Негирање геноцида кажњаваће се са шест месеци до пет година затвора

– Неовлашћено држање оружја кажњаваће се казном до 12 година затвора

– Уводи се кривично дело полног узнемиравања, прогањања, затим гениталног сакаћења, присилног брака, осам нових кривичних дела из привредног криминала… У кривично дело полног узнемиравања спада, између исталог, на пример и причање масних вицева колегиници на послу, али само ако она сама не прихвата тај начин комуникације, а за то је казна 3 године

– Подигнута је и максимална запрећена казна за организовано кријумчарење подигнута је са 12 на 15 година затвора

– Ново кривично дело проганање – кажњавече се са до пет година затвора сви коији прогањају особе физички али и путем друштвених мрежа

Документа
Возачке дозволе

– Рок за замену старих возачких дозвола новим је до 10. јуна 2017. године

– Од 1. јануара 2017. године Немачка ће признати српске возачке дозволе, па грађани Србије који раде и живе у тој земљи неће морати да полажу возачки испит у тој земљи

Лична карта

– Рок важења личних карата издатих на старом обрасцу истиче 31.12.2016. године, грађани ће и након наведеног рока моћи да поднесу захтев за замену личне карте издате на старом обрасцу за биометријску личну карту и она ће им се издавати по хитном поступку.

Здравствена књижица

– 31. децембра истекао је рок за подношење захтева за замену старих папирних здравствених књижица електронским

Визе

– Српским грађанима од Нове године неће бити потребне визе за боравак у Кини до 30 дана.

Запослење
– Запосленима у Србији, који раде за минималну зараду, биће повећана минимална сатница, па ће тако уместо досадашњих 121 динар по радном сату, од 1. јануара минимална сатница износити 130 динара.

– Нема обезбеђења без лиценце. Предузећа која до 1. јануара 2017. године не добију одговарајућу дозволу – лиценцу, неће моћи да обављају делатност приватног обезбеђења.

– Од 1. јануара 2017. године важе нови услови за добијање ауторизације за здравствено особље у Норвешкој за кандидате с квалификацијама из земаља које су изван ЕУ / ЕЕЗ и Швајцарске, што, дакле важи и за Србију.

Поскупљења
– Од јануара 2017. године почиње наплата путарине на новоотвореној деоници од Љига до Прељине, а истовремено и поскупљење путарине на свим деоницама за 10 одсто. Када се повећају, од Београда до македонске границе она ће збирно износити близу 1.100 динара.

– Због усклађивања акцизне политике са Европском унијом, уместо садашњих 50 евра на 1.000 цигарета, акцизе ће износити 90 евра на 1.000 цигарета, тако да ће цигарете дупло поскупети.

Остало
– Родитељи ће од 1. јануара моћи електронски да пријаве бебе у свим породилиштима у Србији, која ће бити укључена у пројекат “Бебо, добродошла на свет”.

– Од 1. јануара укида се према изменама Закона о порезу на додату вредност, рефундација ПДВ-а за куповину хране и опреме за бебе.

– Грађани Србије могу већ од 1. јануара да почну да скупљају фискалне рачуне како би учествовали у наградној игри, коју оганизује држава и као главну награду освојили стан у Београду.


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Razgovori...  |  Poslato: 03 Jan 2017, 22:35
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
OD DANAS DOŽIVOTNA "PLATA" ZA MAJKE TROJE I VIŠE DJECE!


U Crnoj Gori od danas se primjenjuje izmijenjeni Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti, prema kojem majke sa troje i više djece imaju pravo na doživotnu mjesečnu naknadu, kao i roditelji ili staratelji djece sa posebnim potrebama, javlja Anadolu Agency (AA). Crna Gora: Od danas doživotna `plata` za majke troje i više djece! GALERIJA. Predviđeno je da majke koje imaju troje i više djece i 25 godina radnog staža primaju po 330 eura, kao i majke sa četvoro i više djece koje imaju 15 godina radnog staža.

U Crnoj Gori od danas se primjenjuje izmijenjeni Zakon o socijalnoj i dječijoj zaštiti, prema kojem majke sa troje i više djece imaju pravo na doživotnu mjesečnu naknadu, kao i roditelji ili staratelji djece sa posebnim potrebama, javlja Anadolu Agency (AA). Crna Gora: Od danas doživotna `plata` za majke troje i više djece! GALERIJA. Predviđeno je da majke koje imaju troje i više djece i 25 godina radnog staža primaju po 330 eura, kao i majke sa četvoro i više djece koje imaju 15 godina radnog staža. One majke koje imaju troje i više djece i 15 godina i prijavljene su Zavodu za zapošljavanje Crne Gore primaće po 193 eura. Roditelji ili staratelji djece sa posebnim potrebama dobijaće mjesečnu naknadu od 193 eura. Žena koja ispunjava uslov za naknadu, moraće da se odluči između naknade i plate, odnosno naknade i penzije. To znači da se ne može primati i plata i naknada, odnosno penzija i naknada. U cilju što bolje primjene zakona, Ministarstvo rada i socijalnog staranja je propisalo pravilnik, prema kojem će se rukovoditi centri za socijalni rad kada je u pitanju doživotna naknada za majke troje i više djece. Prilikom dostavljanja dokumenata, majke troje i više djece su u obavezi da predaju izvode iz matične knjige rođenih djece, potvrdu o radnom stažu ili potvrdu o evidenciji na birou Zavoda za zapošljavanje, kao i dokaz da nisu ostvarile pravo na penziju. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, oko sedam hiljada žena u Crnoj Gori može ostvariti pravo na doživotnu naknadu.

One majke koje imaju troje i više djece i 15 godina i prijavljene su Zavodu za zapošljavanje Crne Gore primaće po 193 eura. Roditelji ili staratelji djece sa posebnim potrebama dobijaće mjesečnu naknadu od 193 eura. Žena koja ispunjava uslov za naknadu, moraće da se odluči između naknade i plate, odnosno naknade i penzije. To znači da se ne može primati i plata i naknada, odnosno penzija i naknada. U cilju što bolje primjene zakona, Ministarstvo rada i socijalnog staranja je propisalo pravilnik, prema kojem će se rukovoditi centri za socijalni rad kada je u pitanju doživotna naknada za majke troje i više djece. Prilikom dostavljanja dokumenata, majke troje i više djece su u obavezi da predaju izvode iz matične knjige rođenih djece, potvrdu o radnom stažu ili potvrdu o evidenciji na birou Zavoda za zapošljavanje, kao i dokaz da nisu ostvarile pravo na penziju. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, oko sedam hiljada žena u Crnoj Gori može ostvariti pravo na doživotnu naknadu.


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker