Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 11:02


Autoru Poruka
debilko
Post  Tema posta: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 17 Dec 2012, 12:30
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Pošto sam veliki kolekcionar Društvenih Igara i Igara sa kartema, a pojavljujem se po negde i kao autor, rešio sam da otvorim ovu temu.
Imam pripremljenu Enciklopediju Društvenih igara, a takođe i još preko 60 knjiga o Kartanju i Igrama sa kockicama, dominama, oblici Šaha, Dame, Back Gammona itd. Dve sam davno još objavio, ostele čekaju finansijsku podršku sa strane.
Bilo šta iz ove oblasti možete pitati, bilo neka pravila igara koje igrate, ili čitav opis igara za koje ste čuli pa bi ste želeli da ih savladate.
Stojim vam na raspolaganju.
U mojoj kolekciji koju sastavljam već nekoliko decenija, postoje pravila za preko 10 hiljada društvenih igara, pa nisam siguran da bilo gde postoji bogatiji sadržaj tog tipa.

Ja ću vam ovde povremeno davati pravila nekih novih ili pak onih tradicionalnih igara, nadam se da vam nekada mogu poslužiti za prijatnu zabavu u krugu porodice ili društva na noćnim i dnevnim sedeljkama.

Otvoreno za sva pitanja iz te oblasti, 00-24 h.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 17 Dec 2012, 16:19
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Ajde evo da počnem polako, možda će nekom biti od koristi.
Najpre za ljubitelje Lore, evo jedne igre, malo složenije ali i dosta zanimljivije. Probajte, ako imate ekipu, svideće vam se.

M a j o r k a



Majorka je vrsta „Lore sa 52 karte“,a prisutne su sledeće podigre:

-Betl je igra bez aduta,gde je cilj nositi što manje,a svaki štih vredi +2 boda.

-Herčevi,a svaka odneta karta u Hercu,donosi po +2 boda.

-Dame,svaka odneta Dama,donosi po +6 bodova.

-Kralj u hercu,donosi +20 bodova.

-Poslednji Štihovi,jedanaesto nošenje vredi +6,dvanaesto +10,a trinaesto +15 bodova.

-Adutska,gde je cilj odneti što više,a svako nošenje donosi po -5 bodova.Igrač koji je na potezu i izabere ovu igru,određuje adutsku boju,ili se pak odlučuje da igra „Bez Aduta“.Ako u igri postoji adutska boja,u nedostatku boje prve odigrane karte,obavezno je igrati kartu u Adutu. Pored obaveznog „sečena“,tokom cele igre je obavezno i „nadjačavanje“ u svim bojama.Znači, svako ko je u mogućnosti,mora igrati do tada najjaču kartu u štihu.

-Slagalica je identična onoj iz Relija.Znači,karte se ređaju,i u jednu,i u drugu stranu. Npr,na Šesticu se sa jedne strane ređa 7-8-9 itd,a sa druge 5-4-3 itd.Pri tome,ni sa jedne strane ne postoje ograničenje,već se može ređati i preko Keca.

Tačke i Table se ne upisuju,a igrač,koji se prvi oslobodi svojih karata,dobija -45 bodova.Sledeći,kome to pođe za rukom,dobija -20 bodova,treći -5 bodova,dok poslednjem igraču sa kartama u rukama,upisuju se +5 bodova.

Slika

TOK IGRE : U svakom deljenju,delitelj se menja,a igrač koji sedi desno od njega, određuje vrstu igre i igra prvi.Tokom partije,svaki igrač mora po jednom objaviti svaku,od 7 igara,a to ne mora biti po redosledu.Za evidenciju se koristi Tabela.
SlikaSlika


KONTRA i REKONTRA : Postoji još jedna Tabela,koja karakteriše ovu igru..
U toku partije,svako mora bar po jednom Kontrirati svakog od protivnika,što se takođe i tabelarno evidentira.Kada jedan igrač izabere igru,jdan ili više protivnika ga mogu Kontrirati,pa se za njih bodovi svode na nešto drugačiji način.
Ako igrač koji je najavio igru i onaj koji je kontrirao,imaju isti bodovni učinak,bodovi im se upisuju uobičajeno,kao da Kontre nije ni bilo.Ako jedan od njih ima bolji učinak od drugog,pravi se razlika njihovih rezultata,udvostručuje i boljem upisuje sa znakom minus,a lošijem,sa znakom plus.Pri tome se upisuju i uobičajeni bodovi,kao i svima ostalima,a Kontra donosi samo dodatne premije i kazne dvojici suparnika.
Primer: A se odlučuje na „Herca“,a C ga „Kontrira“.Pri tome,igrač A nosi jednog (2 boda),a igrač C tri herca (6 bodova).Razlika je 4 boda,što dvostruko iznosi 8 bodova.Igraču A bi se za to deljenje pisalo +2-8=-6 bodova,a igraču C,+6+8=+14 bodova.
Igrač koji je dobio Kontru,može „vratiti“ Rekontru,pa bi se razlika množila sa 4.U slučaju da više igrača istovremeno Kontrira,solo-igrač može samo nekima od njih vratiti Rekontru.U slučaju kontriranja više igrača,svako od njih sa solo-igračem sređuje bodove zasebno,koji tom prilikom sve sabira i upisuje sebi,a zatim još i standardne bodove.
Pošto svako mora po jednom najaviti svaku Ponudu i svako svakoga mora kontrirati,na kraju partije,obe Tabele moraju biti ispunjene.Pri tome,jedan igrač može i više puta kontrirati istog protivnika,ali se to ne evidentira.
Pobednik je igrač,sa najmanjim rezultatom.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
SHE
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 17 Dec 2012, 19:19
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 07 Dec 2012, 00:12
Postovi: 26756

OffLine
ovo za lore veze nemas;)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 17 Dec 2012, 23:27
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
SHE je napisao:
ovo za lore veze nemas;)

Reci?
Jel te interesuje nešto?

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
LaYa
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 18 Dec 2012, 00:38
Korisnikov avatar
Laki

Pridružio se: 18 Maj 2012, 15:12
Postovi: 22907

OffLine
Bela


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 18 Dec 2012, 03:02
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
B E L O T


Belot je star preko 150 godina,a rasprostranjen je u celom Svetu,pa i kod nas.U pojedinim delovima naše zemlje,smatra se da je uz Tablić,i najpopularnija igra sa kartama. Nastao je u Mađarskoj,u tamošnjim Jevrejskim krugovima,a danas je podjednako popularan u svim zemljama Evrope.

BROJ IGRAČA : U Belotu mogu učestvovati 2,3,ili 4 igrača.Ako ih je četvoro,po dvojica su partneri,sede,jedan preko puta drugog i imaju zajedničku kolonu za vođenje svojih rezultata.Varijanta za četvoro se smatra osnovnom,pa je ovde i prva opisana.Međutim,Belot za dvoje,pa čak i troje,takođe ne treba zanemariti.Razlike su prilično velike,pa tako Belot za 2 igrača i Belot za 3 igrača,moramo u najmanju ruku smatrati novim varijantama,ako ne i potpuno novim igrama.Ipak,najpre se moramo skoncetrisati na Belot za 4 igrača.

KARTE : Igra se izvodi standardnim skraćenim špilom od 32 karte u kome se poštuje nemački rang:Kec(11 bodova),Desetka(10 bodova),Kralj(4 boda),Dama(3 boda),Žandar(2 boda),Devetka,Osmica i Sedmica.U zagradama su bodonosne vrednosti karata,a najslabije tri ne donose bodove.

Slika
Rang karata

To bi sa „Mađaricama“ izgledalo ovako:

Slika
Piku odgovara Žir

U adutskoj boji,vrednost i rang karata je nešto drugačiji,što je još jedna osnovna karakteristika Belota.Tu je najjači Žandar,koji donosi 20 bodova,a zatim slede: Devetka(14 bodova),Kec(11 bodova),Desetka(10 bodova),Kralj(4 boda),Dama(3 boda),Osmica i Sedmica . Bez obzira što Sedmica i Osmica ne donose bodove,jako je važno,da je Osmica ipak jača.

Slika
Poredak u adutu (Karo)

Umesto Karona,u Mađaricama se pojavljuju Dinari.

Detaljnije o „Mađaricama“ se možete informisati u uvodnom delu,a za sada ih u daljem tekstu više nećemo spominjati,pokušavajući da na taj način izbegnemo moguću konfuziju.U zemljama centralne Evrope,Belot se uglavnom izvodi sa njima,što je slučaj i sa severnim delovima naše zemlje,koji su u prošlosti bili sastavni deo Austro-Ugarske Monarhije.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 18 Dec 2012, 03:06
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Belot za 4 igrača

Predpostavljamo,da se deljenje, izjašnjavanje,kao i sama igra, izvode u desnu stranu.

DELJENJE : Delitalj najpre deli po 6 karata svakome,u dva navrata po 3.Pošto ih igrači pogledaju,sledi izjašnjavanje o adutskoj boji.
Prvi se izjašnjava igrač desno od delitelja i on prosto može objaviti aduta za to deljenje. Pri tome,on preuzima obavezu,da njegova strana osvoji više bodova od protivničke.Ako to ne želi,govori „Dalje“,pa se izjašnjava sledeći.
Čim neko objavi aduta,dalje izjašnjavanje se obustavlja.Delitelj deli još po 2 karte,tako da ih sada svako u rukama ima,ukupno po 8.
Ako sva četvorica pasiraju(Kažu „Dalje“),sledi novo deljenje,a ulogu delitelja preuzima sledeći deseni igrač.
Posle određivanja aduta i dopunskog deljenja,sledi iznošenje „Zvanja“,što je ovde od ogromnog značaja,najčešće presudnog za krajnji ishod deljenja.

ZVANJA : Osnovna karakteristika Belota je,da se pored bodova u odnetim štihovima,dobijaju i nagrade za formirane „Kombinacije“,koje se ovde nazivaju „Zvanja“. Svako od svojih 8 karata,pokušava formirati najjače Zvanje.Samo onaj,kome to pođe za rukom,obezbeđuje za svoju stranu,da im se boduju sve formirane kombinacije.
Bez obzira na to,ko je odredio aduta,svi igrači redom govore svoje najjače Zvanje. To prvi čini desni igrač od delitelja,a zatim redom u krug.Pri tome,igrači govore samo njegovu vrednost,npr:“Pedeset“, „Sto“ itd.Onaj ko objavi najviše,odmah pokazuje sva svoja Zvanja,što čini i njegov partner.Pri tome,jednom igraču ista karta može biti u sastavu dva Zvanja,Niza i Grupe.Samo toj strani se sabiraju bodovi za formirane Kombinacije,ali je neophodno,da pre toga odnesu bar jedan štih.Ako ostanu bez ijednog nošenja,ne važe im ni bodovi za Zvanja.

Zvanja u Belotu su:

-Terca (20 bodova),3 karte u nizu i istog znaka.I u adutskoj boji,bez obzira na drugačiji poredak karata,nizovi se slažu na standardan način,kao i u svim ostalim.Znači,uvek važi niz: 9- -10-J-D itd.Kec je poslednja karta u nizu i uvek dolazi iza Kralja.

Slika
20 bodova

-Kvarta (50 bodova),4 karte u nizu i u istoj boji (istog znaka).
-Kvinta (100 bodova),5 karata u nizu iste boje.
-Seksta (100 bodova),6 karata u nizu i u istoj boji.
-Septima (100 bodova),7 karata u nizu i u istoj boji.
-Belot ,svih 8 karata u istoj boji,od Sedmice,do Keca.Igrač koji poseduje ovu kombinaciju,odmah dobija celu partiju,bez obzira na tekući rezultat.


Jedna ista karta se ne može koristiti istovremeno u dva niza.

Četiri karte istog ranga,takođe važe kao Zvanja i donose bodove:

-4 Žandara (200 bodova)

Slika

-4 Devetke (150 bodova)

-4 Keca,Kralja,Dame (po 100 bodova)

Slika

Četiri Osmice,ili Sedmice ne važe kao Zvanja i ne donose bodove.
Igrači najpre iznose samo bodovnu vrednost svog najjačeg Zvanja.Ako dvojica igrača iz sukobljenih strana kažu npr. „Sto“,njihova Zvanja se moraju međusobno uporediti i ustanoviti, koje je od njih jače.Već smo rekli,da Zvanja važe samo jednoj strani.Tako oni sada govore,da li je u pitanju Niz ili Grupa,te ako je potrebno,od koliko karata se sastoji.

Pri upoređivanju Zvanja, poštuju se sledeći kriterijumi:
- „100“ Grupe istih karata je jače od „100“ u Nizu.
- „100 u Nizu“ je jače,ako se sastoji od većeg broja karata (Septima od Sekste,Seksta od Kvinte itd.).
- Ako su Nizovi sastavljeni od istog broja karata,važi onaj,koji sadrži veću kartu.Npr, „Niz do Kralja“ je jači od „Niza do Dame“.Na ovaj način se najčešće upoređuju Terce,ili Kvarte,kada se dogodi da su one najjača zvanja.
-I najzad,ako su Zvanja sastavljena od istog broja identičnih karata,jače je ono u adutskoj boji.

Ako su dva najjača Zvanja sastavljena od istog broja identičnih karata,a ni jedno od njih nije u adutu, za to deljenje ,ni jednoj strani ne važe nikakva Zvanja.

Ako npr,jedan igrač pobedi sa zvanjem „100“ (4 Dame),on zatim može pokazati niz 10-J-D-K,pa dobija još 50 bodova.Dama se ovde koristi u obe kombinacije,ali se ne bi mogla pojaviti u dva niza,pa se kao nova kombinacija ne može pojaviti i niz J-D-K.Zatim njegov partner spušta svoja Zvanja,npr, 8-9-10,što donosi istoj strani još 20 bodova.U našem primeru,ukupna vrednost Zvanja dotične strane je 170 bodova.Karte pokazanih Zvanja se uzimaju nazad u ruke i kreće igra.Strana kojoj važe Zvanja je u ogromnoj prednosti,jer je ona sa njima praktično sakupila više od polovine bodova.Dovoljan joj je samo jedan štih,odnosno da „overi“ Zvanja i ona je već ostvarila više od polovine.
Ukupna vrednost igre u našem primeru bi bila:152 u štihovima,10 bodova za poslednje nošenje i 170 bodova za zvanja,što ukupno iznosi 332 boda.Polovina od toga je 166,koliko je jednooj strani dovoljno za pobedu u deljenju.

BELA : „Bela“ je posebno Zvanje,koje se objavljuje i pokazuje tokom same igre.Bez obzira ko je šta objavio pre početka deljenja i čija su Zvanja važeća,igrač koji je poseduje,uvek dobija bodove i za nju.Za Belu ne važe pravila,koja se poštuju kod objave ostalih zvanja.Pre početka deljenja,a tokom objave Zvanja,Bela se i ne spominje.Objavljuje se isključivo u toku same igre,a strana koja je objavi,dobija 20 bodova,sa čime se i vrednost igre povećava za 20.
Belu čine Kralj i Dama u adutu.Važi,čak i ako je igrač neku od ove dve karte pokazao pre deljenja,prilikom objave ostalih Zvanja.U trenutku kada odigrava pomenutu Damu,ili Kralja,on govori:“Bela“.U daljem toku igre,kada odigrava preostalu kartu iz nje,govori: „Od Bele“,pa tada dobija nagradnih 20 bodova.Pri odigravanju ovih karata,igrač ne mora biti prvi na potezu,već može odgovarati na boju ili „seći“.Čim je poseduje u ruci,igrač za svoju stranu obezbeđuje i nagradu za nju,osim ako njegova strana ne ostane bez ijednog štiha u tom deljenju.

TOK IGRE : Igrač koji je odredio aduta,obavezao se,da sa svojim partnerom osvoji više od polovine bodova.Međutim,tek posle toga se objavljuju Zvanja,a bodove za njih mogu dobiti i protivnici..Kako oni mogu biti prilično velika stavka u ukupnom zbiru,u tom slučaju šanse Izvođača za „prolaz“ se znatno smanjuju.Sami možete izvesti zaključak,da se igrači odlučuju na izbor aduta,jedino ako smatraju da imaju jača Zvanja od protivnika,ali i tu postoje izuzetci.
Bez obzira na to,ko je odredio aduta,a ko pobedio u objavi Zvanja,prvi polazi igrač desno od delitelja.Ostali moraju poštovati boju prve odigrane karte,a u njenom nedostatku,obavezno je „sečenje“ adutom.Odigrani adut nosi štih.Ako je u istom štihu odigrano više aduta,štih nosi najjači od njih.U slučaju da u štihu nije prisutan ni jedan adut,nosi najjača karta u boji prve odigrane.
Svaka strana drži odnete štihove kod jednog od svojih članova.
Osvajač štiha je prvi na potezu za sledeći.
Osvajač poslednjeg štiha dobija i dodatnih 10 bodova nagrade.

IBEROVANJE : Iber(Nadjačavanje) je karakterističan za Belot,ali i za još neke igre.Pored toga,što se poštuje boja(znak) prve odigrane karte,mora se obavezno i nadjačavati do tada odigrano.Ako je neko do tada već „sekao“ adutom,igrač koji poštuje boju nije obavezan Iberovati.Međutim,ako ni on nema potrebnu boju i takođe „seče“,to mora po mogućstvu činiti jačim adutom.
Igrači se pre početka igre mogu dogovoriti,da Iberovanje nije obavezno,ako je do tada najjača u štihu partnerova karta.Međutim,ako predhodnog dogovora nije bilo,u Belotu je Iber obavezan uvek.

BODOVANJE : Strana,čiji je igrač odredio aduta,,mora uzeti više bodova od protivnika.Tu se računaju bodovi iz štihova,dodatna nagrada za zadnje nošenje,bodovi za Zvanja(ona koja su važeća,znači samo strani,koja je imala najjaču kombinaciju) i bodovi za eventualno objavljenu Belu.Ako izvođačkom paru to pođe za rukom,ostvareni bodovi se upisuju obema ekipama.
Ako više od polovine bodova ostvare protivnici,izvođači su „pali“.Svi predhodno pomenuti bodovi(obeju strana),upisuju se protivnicima.Zbog toga se često događa,da ako izvođači uvide tokom igre da će pasti,Belu iako imaju, ne objavljuju.
Partija traje do 1001 bod i igra se „Na Dosta“.Čim jedna strana uvidi da je dostigla taj broj,objavljuje pobedu i partija se tog momenta prekida.Pri tome,bodovi za Zvanja se ne dodaju rezultatu,već tek na završetku deljenja.Znači,ako je jednoj strani dovoljno,ali sa bodovima iz zvanja,to deljenje mora igrati do kraja.
Ako obe strane pređu 1001 bod,pobednici su oni,koji imaju više.

VISULJAK : U Belotu je „Visuljak“ drugi naziv za nerešen rezultat u deljenju.Ako obe strane imaju identičan rezultat,strana koja je objavila aduta „pada“ i svi bodovi se upisuju protivnicima.Za izvođačku stranu se kaže da „Visi“.To važi za igru u četvoro,dok se u drugim varijantama visuljak tretira na drugi način.

ŠTIH – MAČ : Ako jedna strana osvoji sva nošeja,kaže se da je izvela „Štih-mač“. Ona pri tome dobija još i dodatnu nagradu od 90 bodova.Neko za ovaj slučaj kaže,da zadnji štih donosi dodatnih 100 bodova,ali to je u suštini isto.Naravno,toj strani se upisuju i svi ostali bodovi,važeća Zvanja (pa čak i ako su protivnička) i eventualno objavljena Bela.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 18 Dec 2012, 03:09
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Belot za 3 igrača

U Belotu za 3 igrača,igra svako za sebe,a bodovi se upisuju u tri zasebne kolone.Pravila igre su naravno slična Belotu za četvoro,pošto je to praktično ista igra.Najkrupnija razlika je,što prvi desni igrač od delitelja,mora peuzeti igru.On objavljuje aduta,a igra sam,protiv dvojice protivnika.Upravo zbog toga,mnogi imaju averziju prema ovoj varijanti.

Delitelj deli,u dva navrata po 3 karte.Desni igrač,na osnovu dobijenih 6 karata,mora odrediti aduta.On je obavezan da ostvari više bodova,od obojice protivnika zajedno i taj svoj zadatak nikako ne može izbeći.Bez obzira što ima određene privilegije,padovi su veoma česti,tačnije,vrlo retko se dogodi da solo-igrač „prođe“.

U ovoj varijanti, „visuljak“ je prolaz za solo-igrača.Znači,njegov cilj je,da ostvari bar isto bodova,koliko protivnici zajedno.

Svakome se upisuju samo bodovi koje ostvari sam,ali je igračima „odbrane“ ipak prioritet da sruše solo-igrača.

Kada je adut određen,delitelj iz ostatka nastavlja da deli po 2 karte,dok ne podeli sve. Pošto počinje od desnog suseda,a sa njim završava,to znači da on dobija 6,a ostali po 4 karte. Izvesna prednost solo-igrača je,što ima u ruci 12 karata,od kojih 2 odbacuje,nepokazujući ih nikome,a oni mu se računaju kao štihovi.

Pošto ostanu sa po 10 karata u rukama,svi redom govore svoja najjača Zvanja.Izjašnjavanje započinje solo-igrač.Ako on poseduje najjaču formiranu kombinaciju ,važe samo njegove,a on zatim pokazuje i eventualne ostale.Ako pak,najjače Zvanje ima neko od protivnika,važi samo njima.Obojica pokazuju sva svoja Zvanja,ali da bi ona važila,svako svoja zasebno mora i „overiti“,odnosno odneti bar jedan štih.Pri tome,ako neko ne ostvari nošenje, i Zvanja mu propadaju.

„Bela“ uvek važi i to onome,ko je objavi u toku igre,bez obzira čija su Zvanja važeća.

„Belot“(8 karata u istoj boji) u ovoj varijanti ne donosi i konačnu pobedu,već samo nagradu od 100 bodova.Ipak,on se tretira kao najjače zvanje i nadjačava čak i „4 Žandara“.

Ako solo-igrač „prođe“,bodovi se na kraju deljenja upisuju svakome,koliko je ko ostvario.U slučaju njegovog „pada“,samo on ostaje bez bodova,dok se ostaloj dvojici opet upisuje,koliko je ko od njih ostvario.

„Štih-mač“ donosi nagradu od 90 bodova,ali je on ovde jako redak.

Partija traje do 701-og boda i igra se „Na Dosta“.U slučaju prekida poslednjeg deljenja, Zvanja iz njega ne važe.Nagrade za njih se pridodaju tek na kraju igre,ali objavljena „Bela“ važi odmah,pošto se odigra jedna karta iz nje.Tako se samo sa Belom i obavezno jednim nošenjem,može objaviti i prekid.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 18 Dec 2012, 03:11
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Belot za 2 igrača

Belot za 2 igrača je najrasprostranjeniji oblik ove igre,koji se sreće u svim zemljama Evrope,a i šire.
U ovoj varijanti,jedan broj karata ostaje nepodeljen,pa se vrednost igre nezna unapred. Od 152 boda,jedan broj ostaje u ostatku.

Delitelj deli protivniku i sebi,u dva navrata,po 3 karte,tako da ih za sada,obojica dobijaju po 6.Trinaesta se odreće na talon i njena boja predlaže aduta za to deljenje.

Prvi se izjašnjava nedelitelj i on ima tri mogućnnosti:

1) Govori „Moje“,što znači da prihvata boju preokrenute karte za aduta.
2) Govori „Dalje“ ,pa se izjašnjava delitelj.
3) Predlaže „Novo Deljenje“,pa ako ga delitelj odbije,on mora jednu od preostale 3 boje imenovatri adutom.

U slučaju da se prvi igrač izjasnio sa „Dalje“,delitelj ima istovetne tri mogućnosti.Međutim,ako i on kaže „Dalje“,ponovo se izjašnjava prvi igrač i on ima sledeći izbor:

1)Imenuje neku,od preostale 3 boje za aduta.
2)Govori „Dalje“.
3)Predlaže „Novo Deljenje“,pa ako ga delitelj odbije,on mora imenovati aduta od preostale 3 boje.

Ako se na bilo koji opisan način odredi adut,delitelj dalje deli još po 3 karte,tako da se sama igra,kao i objavljivanje Zvanja,odvija sa po 9 karata u rukama.Nešto ređe se igra i varijanta sa 10 karata,gde delitelj dodatno deli,po 4 dodatne karte svakome.O ovome se igrači moraju dogovoriti pre početka igre.U koliko dogovor izostane,podrazumeva se varijanta od 9 karata,koja se igra,manje-više u svim zemljama Zapadne Evrope.Druga pomenuta varijanta se može sresti kod nas,u Mađarskoj,Italiji,Češkoj.

U slučaju da se boja okrenute karte prihvati kao adut,obojica igrača sa prvih 6 karata u rukama,mogu je zameniti sa Adutskom Sedmicom.

Posle druge etape deljenja,ostatak se odbacuje sa strane i ne učestvuje u daljoj igri.

Igrači se pre početka same igre, još izjašnjavaju i o Zvanjima.Najpre nedelitelj,a zatim i delitelj,iznose vrednosti svojih najjačih Zvanja.Samo jače od njih važi,kao i sva ostala,koje taj igrač poseduje,a ovom prilikom ih i pokazuje.Drugom igraču Zvanja ne važe.

„Bela“ važi u svakom slučaju i to onome,ko je pokaže u toku igre.

„Belot“ je najjače zvanje,ali donosi samo 100 nagradnih bodova.

Za „Poslednje nošenje“ se dobija dodatna nagrada od 10 bodova,a važi i nagrada za izvedeni „Štih-mač“ ,od 90 bodova.

Igrač koji je odredio aduta,mora osvojiti više bodova od protivnika.U tom slučaju se obojici upisuju ostvareni bodovi.

„Visuljak“ je za izvođača igre u ovoj varijanti „pad“.

Ako protivnik ostvari isto,ili više od igrača koji je odredio aduta,svi bodovi iz tog deljenja se upisuju njemu.Pri tome se mora voditi računa,da u štihovima nema 152 boda,pošto odrešeni broj karata ostaje van igre.

Partija traje do 501.Igra se „Na Dosta“,ali sva Zvanja,uključujući čak i „Belu“,vaaže tek posle završetka deljenja.Znači,igra se može zaustaviti samo sa bodovima iz štihova.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
debilko
Post  Tema posta: Re: Društvene i Kartaške Igre  |  Poslato: 18 Dec 2012, 03:14
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Layo, mislim da će te ovo s oproštenjem zadovoljiti.
O Belotu imam celu knjigu pripremljenu, jako je poznat još Mađarski Belot, zatim Debrec, Ruski Belot, Klaber, Klaverjass, a i Švajcarski Jass spada u istu grupu igara.

Sve su to igre gde bodove donose odnete karte, kao i kombinacije koje se pojave u rukama.

Ako te nešto posebno iz Belota interesuje, pitaj.

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 49 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker