Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 12:09


Autoru Poruka
sosa
Post  Tema posta: Inkluzija  |  Poslato: 10 Maj 2013, 15:25
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Maj 2013, 23:36
Postovi: 464

OffLine
Sta mislite o inkluziji?Da li je nas obrazovni sistem,svojim kadrom i njihovim obrazovanjem sposoban da omoguci deci sa posebnim potrebama da se zaista osete delom ovog drustva?Kako kao roditelj gledate na to,pratite li reakcije komsija,rodjaka,prijatelja cija deca imaju u odeljenju dete sa posebnim potrebama?Ili mislite da vec samo kategorisanje te dece u stvari zahteva i poseban tretman?Mislite li da je ovo jos jedan kratkotrajni eksperiment u nasim skolama ili ce zaziveti?

_________________
Dok ti spavaš neprijatelj ne spava. Zato spavaj što češće i što duže, nek' neprijatelj crkne zbog nesanice.


Vrh
Just
Post  Tema posta: Re: Inkluzija  |  Poslato: 10 Maj 2013, 15:37
Korisnikov avatar
Persa from the Mahala

Pridružio se: 05 Jun 2012, 19:08
Postovi: 4448

OffLine
Ne znam da li će zaživjeti, al nisam pristalica inkluzije. Prije svega jer nas obrazovni sistem (BiH, Srbija, isto je) nema dovoljno kadra, a narocito sredstava da bi se nastava odvijala kvalitetno. Moja prijateljica je uciteljica, imala je dijete sa posebnim potrebama i to je ogroman problem. Ako se posveti njemu, ostala djeca ostaj uskracena, jer potrebno je mnogo rada sa takvim djetetom. I na kraju sve to ispadne polovicno odradjeno.
A tek kako djeca znaju da budu gruba i bezobrazna, to je tek posebna priča.
Stvarno mislim da bi bilo bolje da su djeca s posebnim potrebama pohadjaju nastvau u ustanovama specijalno namjenjim njima, sa kadrom koji je obucen da radi sa takvom djecom.

_________________
Micho, nedostajes mi Slika


Vrh
MeGi
Post  Tema posta: Re: Inkluzija  |  Poslato: 10 Maj 2013, 15:55
Korisnikov avatar
Born to die

Pridružio se: 22 Maj 2012, 18:51
Postovi: 40996

OffLine
Ruzno je reci, ali djeca su surova, sklona ruganju, gdje vec u osnovnoj skoli jedni drugima nabijaju komplekse.
Cim je neko malo debeo, nosi naocare, ima klempave usi odmah vredjaju jedni druge......a da ne pisem kako znaju biti surova prema dijeci sa posebnim potrebama. Msm da roditelji treba malo bolje da vaspitavaju svoju dijecu.

Kod nas je malo zazivela inkluzija u vrticima, videla sam da vec u vrticu polako ukljucuju djecu, mada je lakse nego u skoli,
jer u vrticu budu 2 vaspitacice i onda im je lakse raditi....a i ta djeca budu kratko ...dok je u skoli druga prica....msm da ostala djeca budu uskracena.
Ali treba gledati na to i sa druge strane i postaviti se na mjesto opet tih roditelja i te djece.... mozda treba pokusati, pa ako ide ide,
da se dijete upise u skolu sa ostalom djecom, a da uciteljice same vide postizu li sve...

_________________
Od svih super moci mene zapadne da sam dete debil!


Vrh
Just
Post  Tema posta: Re: Inkluzija  |  Poslato: 10 Maj 2013, 16:28
Korisnikov avatar
Persa from the Mahala

Pridružio se: 05 Jun 2012, 19:08
Postovi: 4448

OffLine
Ne znam, nisam pedagog, niti ucitelj, al kazem iskustvo moje prijateljice. Hoce ona da se posveti i jednim i drugim, al je jako tesko. I znam da je govorila da su ta djeca ipak na kraju budu uskracena, jer je njim potrebna puna paznja predavača, a ne djelimična.

_________________
Micho, nedostajes mi Slika


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Inkluzija  |  Poslato: 21 Maj 2013, 10:08
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Ja jesam za inkluziju...i smatram da inkluzivne grupe mogu odlično funkcionirati...potrebna je samo dobra organizacija, puno ljubavi i strpljenja... :)
S obzirom na to da sam tijekom cijelog prošlog semestra volontirala u jednom vrtiću u inkluzivnoj skupini...došla sam do nekih zaključaka...
Da...istina je da djeca veoma dobro percipiraju međusobne razlike i sklona su surovom ponašanju prema svima koji su drukčiji od njih...stoga je neophodno da odgajatelji/učitelji primijenjuju strategije kojima će drugu djecu pripremiti na dolazak djeteta s posebnim potrebama u njihovo okruženje...čitanje priča o djeci s posebnim potrebama, gledanje filmova s istom tematikom, izrada lutaka koje imaju neki hendikep...
Da bi se djeca s posebnim potrebama uspješno socijalno integrirala, jedan od prvih uvjeta svakako je senzibilizacija njihovih vršnjaka tipičnoga razvoja...
Ono što sam uspjela zamijetiti u vrtiću je to da su odgajateljice najviše kroz igru pokušale senzibilizirati djecu...i bilo je veoma uspješno...tako odgajatelj može potaknuti djecu na svojevrsnu "igru" prilikom koje će djeca staviti povez na oči, voziti se u invalidskim kolicima ili pokušati jednom rukom zavezati cipelu...

I da...svakako preporučam ovu knjigu...autori iznose sjajne ideje kojima će se olakšati socijalna integracija:
Heekin, S., Mengel, P. (1997). Novi prijatelji: kako pomoći djeci predškolske i mlađe školske dobi u razumijevanju i prihvaćanju individualnih razlika. Priručnik za odgajatelje i učitelje.

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Inkluzija  |  Poslato: 02 Sep 2013, 13:21
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Danas je prvi dan škole i ova tema mi se nekako nametnu sama.
Mislim da je inkluzija primjenjiva samo u vrtićima dok je učenje još samo na nivou igre.
I uopšte mi nije jasno šta se želi postići ovim,pogotovu u školama.Kako u jedan razred strpati dijete koje će nešto shvatiti za,uslovno rečeno,5 minuta,a drugo to možda neće moći nikada?I to ne iz razloga što je lijeno pa neće da uči,već radi toga što ga je priroda uskratila za mogućnost shvatanja.
Postavlja se pitanje da li imamo pravo da djecu koja mogu i žele da uče,sputavamo u tome,time što ćemo mu u razred staviti i djecu koja će ih usporavati u učenju jer jednostavno nisu u stanju shvatiti gradivo.Iskreno,mislim da nemamo i da je ovo nešto što će teško zaživjeti u našim školama.
U vrtićima da,u školama ne.

_________________
Slika Slika


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Inkluzija  |  Poslato: 02 Sep 2013, 15:03
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Slažem se sa Senkom da je inkluzivne skupine lakše organizirati na nivou dječjeg vrtića...
Imala sam priliku neko vrijeme biti u jednom šestom razredu u koji je uklopljeno dijete s lakšom mentalnom retardacijom...to dijete nikako nije stizalo pratiti ostalu djecu pa se učiteljica morala posebno posvetiti tome djetetu...rezultiralo je time da učiteljica nije stizala objasniti djeci tipičnoga razvoja sve što je trebalo, a bome ni djetetu s posebnim potrebama...tako da su na kraju ostali zakinuti i oni i taj mali...
U vrtiću to ipak ide lakše...

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Inkluzija  |  Poslato: 01 Mar 2017, 22:19
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
INKLUZIJA, ŠTA JE TO?




Inkluzija podrazumeva pravo sve dece na obrazovanje, počev od predškolskog uzrasta, do visokog obrazovanja.


Ona obuhvata:

Decu sa smetnjama u razvoju
Decu sa invaliditetom
Decu iz marginalizovanih grupa
Darovitu decu

To bi značilo da sve gore navedene grupacije treba da se nađu u redovnom obrazovnom sistemu.
To takođe znači da bi svako dete, shodno svojim mogućnostima napredovalo i usvajalo gradivo, što bi podrazumevalo da se svakom detetu prilagođavaju sadržaji i brzina usvajanja istih.
Različitost bi značila da đaci jednog istog odeljenja uče različite sadržaje u okviru gradiva, a na kraju bi ocene bile iste.
Kako to? Mnogi se sada pitaju… Evo objašnjenja.
Škola bi bila po meri i mogućnostima deteta, a ne kao do sada-dete po merama škole i društva.
Šta to znači?
To bi značilo da učenik usvaja gradivo svojim ritmom, onoliko koliko može, bez deprimiranja, suza i osećaja da je manje sposoban od drugih vršnjaka.
Pri ocenjivanju bi dobijao petice za mnogo manje usvojenog gradiva od npr.darovitog đaka, jer bi tu ocenu pokrivala konstatacija da je to dete sa smetnjama u razvoju, ili invaliditetom, ili dete iz marginalizovane grupe koje ne razume dovoljno jezik na kome učitelj predaje, pa je to njegov maksimum…

Priznaćete, nije ovo jednostavna ideja.
Kako objasniti roditeljima čija svest o ovoj ideji nije dovoljno produbljena zašto je đak iz odeljenja koji ne ume da piše pisana slova ocenjen najvišom ocenom, ako njegovo dete i piše i čita pisana slova.
Ili, zašto učenik koji ume da računa do deset ima peticu iz matematike, kao deca koja već izrađuju tekst zadatke sa računom do sto…

Psiholozi i drugi stručnjaci tvrde da će gore navedenim grupama dece biti produktivnije napredovanje u grupi vršnjaka, a i da će se preostali đaci od malih nogu navikavati da tolerišu različitost, pomažu drugima u radu i učenju, da će nastava biti očiglednija, jer dok učitelj objašnjava detetu sa smetnjama u razvoju pojednostavljeno, sva ostala deca će mnogo brže shvatati sadržaje.

A kako bi se sprovela ta humana ideja? E to nije baš jednostavna stvar.
Najpre nalazimo na poteškoće u edukaciji prosvetnih radnika.
Teškoće se ogledaju u tome što tokom studija na učiteljskom fakultetu nema dovoljno predmeta koji obučavaju profesore da adekvatno rade sa gore navedenim grupama dece. Tačnije, učitelji su jako dobri metodičari, ali su nedovoljno edukovani za rad sa decom sa invaliditetom i smetnjama u razvoju, što će potvrditi defektolozi. Da bi se to ispravilo, potrebni su brojni seminari, obuke, vežbe, kako bi nastava bila efikasnija, jer će se sada u učionicama naći deca sa različitim mogućnostima.
Naravno, neko će reći da je i do sada bilo takve dece u obrazovnom sistemu.
Tačno. Radim u prosveti 20 godina i mogu da potvrdim da su SVA DECA RAZLIČITA , ALI DO SADA NISMO IMALI PRILAGOĐENE PROGRAME I DAVANJE ISTIH OCEAN ZA RAZLIČIT KVALITET ZNANJA.

Inkluzija tvrdi da će jedino na taj način sva deca dati maksimum i biti korisni članovi društva, više nego sada.
Ta deca su sada zapravo u velikom broju negde u svojim domovima sama, tužna, odbačena i nesrećna, jer društvo nije davalo dovoljno od sebe da ih uključi u redovan obrazovni sistem. Većina roditelja dece sa smetnjama u razvoju je odustajala od obrazovanja dece, pa je veliki procenat ostao nepismen, a društvo nedovoljno produktivno.

Inkluzija kao ideja je ušla u Zakon o obrazovanju još 2009.god. međutim, njen ulazak u sve nivoe obrazovanja sporo teče. O uzrocima sam pričala.

Dakle, to su:
Nedovoljna edukacija nastavnika
Neopremljene škole
Nepripremljeni roditelji za novine
Nerazvijena svest o pravu na različitost...

Da bi smo sproveli ovu humanu ideju potrebno je mnogo rada, truda.
Potrebno je mnogo više od ideje!
Najpre, celokupno društvo u kome živimo ne ulaže dovoljno da bi inkluzija ušla na velika vrata u naš sistem obrazovanja.
Kada to kažem, mislim da školama treba napraviti prilaze kako bi deca sa invaliditetom mogla da dodju i da se nesmetano kreću po školskim prostorijama, a složićete se sa mnom nije to naivan poduhvat.potrebno je da se škole oreme savremenim nastavnim sredstvima, kako bi nastava bila očiglednija.
Potrebno je uticati na svest ljudi da bi inkluzija bila široko prihvaćena.
Potebno je da se celo društvo uključi u sprovodjenje ove ideje, a ne da se servira prosvetnim radnicima novina i da se prepuste sopstvenom umeću da je svako sprovede kako zna i ume.
Potrebna je i nesebična saradnja sa defektolozima, koji žele da nam pomognu, ali su sputani, jer neko smatra da mi to možemo i sami...
Ipak mislim da svako treba da se zamisli kako može dati svoj doprinos da inkluzija ne ostane samo ideja jednog vremena, već da se čvrsto ugradi u naš obrazovni sistem.



prof.raz.nastave, Radmila Petković


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 70 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker