Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 23:32


Autoru Poruka
debilko
Post  Tema posta: Šta su predrasude?  |  Poslato: 07 Jan 2013, 17:03
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 26 Sep 2012, 07:48
Postovi: 2060
Lokacija: BG

OffLine
Da li se srecete sa predrasudama u svakodnevnom zivotu?

Da li ste bili u situaciji da neke sopstvene predrasude dovedete u pitanje?

Ovde ne mislim samo na predrasude prema nacijama i kulturama, nego na predrasude uopste?

_________________
"Jel neko menja tu slamku?...Nemoj da mi se stoka zarazi."
Zoran Radmilovic (Kralj Ibi)


Vrh
Molena
Post  Tema posta: Re: Šta su predrasude?  |  Poslato: 07 Jan 2013, 17:43
Korisnikov avatar
*VIP*

Pridružio se: 16 Maj 2012, 19:49
Postovi: 31310

OffLine
Srecem se svakodnevno i dosta puta sebi kazem...koja si ti molena truba, kako si mogla da generaliziras ili da mislis stereotipno
...kako sam podlegla.
Ali s druge strane volim osjecaj pobijanja vlastitih predrasuda.
Masu misljenja donosimo na temelju javno dostupnih informacija...
Ako mediji jave da su manekenke ili cajkuse glupe u vecini slucajeva..pa jos uz moju misao o oblacenju ja nemam sta drugo da pomislim.
Ali onda pogledam neki interviju, ili upoznam tu osobu licno i sokiram se...saznam da je to bila jos jedna moja predrasuda.
Ne bih ja sve to svrstala u isti kos...neke stvari jednostavno ne znamo, nismo se susreli s njima a jbg takav smo narod da volimo imati misljenje o svemu i u vecini slucajeva svi se priklanjaju vecinskom misljenju.
Evo cisti primjer..neznanje ili predrasude.
Mene ljudi sada pitaju kakvog je okusa piletina u Africi...mozda i nije neki primjer, ali lakse je vjerovati vecinskom misljenju da je drugacija nego razviti svoje i reci pa kakvog ce biti...ista jbm..kokos kokos :D
A ja sam ih milion kad sam dosla ovdje...skoro je svaka pobijena..osim one velicine he he ;)

Najdraze mi je pobijanje svojih predrasuda o nekim osobama...
I volim kada su ljudi spremni reci na kraju..bas sam imao predrasudu i mislio pogresno ;)

_________________
'Music gives a soul to the universe, wings to the mind, flight to the imagination, and life to everything.'


Vrh
MeGi
Post  Tema posta: Re: Šta su predrasude?  |  Poslato: 07 Feb 2013, 22:01
Korisnikov avatar
Born to die

Pridružio se: 22 Maj 2012, 18:51
Postovi: 40996

OffLine
Puna sam predrasuda,
aliii polako ih se resavam, tj same nestaju....

_________________
Od svih super moci mene zapadne da sam dete debil!


Vrh
Tajanstveni
Post  Tema posta: Re: Šta su predrasude?  |  Poslato: 07 Mar 2013, 20:07
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2013, 21:05
Postovi: 111

OffLine
Čovečanstvo pati od te bolesti koja se zove ''predrasuda''.

Stalno se srećem sa tim, ljudi olako donose zaključke i najčešće pri tome pogreše, polaze od sebe, jako su subjektivni, kad pričaju o drugima svakoga mere svojim sopstvenim merama koje uopšte ne moraju biti tačne. ''Krive Drine'' je teško ispravljati, zato to i ne radim, svako što radi, sebi radi. Lično se trudim da nemam predrasuda, i nemam ih. [treptrep.gif]


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Šta su predrasude?  |  Poslato: 03 Maj 2013, 13:27
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Како се у људима рађају предрасуде?

Slika


Како просечна, непристрасна особа формира предрасуде о одређеним групама? Психолози кажу: веома лако.
Један од најмање позитивних, али најтрајнијих аспеката људске природе је наша способност да мрзимо људе који су другачији. Делује да за сваку већу друштвену категорију постоје неке предрасуде и нетрпељивост.
Људска тенденција ка повезивању у групе толико пута је доказана кроз историју, да се чини да психологија више нема шта да каже на ту тему. Ипак, један психолог Хенри Тајфел, научио нас је нечему веома важном – показао је колико је мало подстицаја потребно па да дискриминишемо особу која припада некој групи.
Предсрасуде је тешко одвојити од историје, културе, па чак и прагматизма (некада су људи из других група заиста претња).
Ипак, Тајфел се фокусирао на кључне услове за постојање предрасуда према групама. Он је желео да зна шта може претворити просечног човека у нетолерантног дискриминатора.
Желео је да прати како размишљамо док смо део групе, чак и ако она нема историју, културу или практични значај какав групе обично имају. Како би то открио, изумео је такозвану “парадигму минималне групе”.
Та парадигма функционише овако: учесници експеримента подељени су у групе по одређеним критеријумима – неки због боје очију, неки због правца у сликарсву који воле, па чак и бацањем новчића.

Није важно која је основа припадања одређеној групи, све док њени чланови знају о чему је реч и осећају да испуњавају тај критеријум.
Учесници су раздвојени од почетка експеримента и самостално морају да направе читав низ одлука о томе како ће бити формиран систем награда међу осталим људима из групе.
Од тог тренутка, припадност групи је сасвим апстрактна – чланови се физички не виде и сваком од њих додељен је број.
Учесници праве изборе попут оваквих: “Члаг број 74 (група А) добија 10 поена, а члан 44 (група Б) добија осам поена” или “Члан број 74 (група А) добија два поена, а члан 44 (група Б) добија шест поена”. Поени се преводе у прави новац.
Вероватно вас неће изненадити чињеница да су учесници фаворизовали чланове њихових група, него “туђих”, приликом поделе новца.
Ипак, оно што је изненадило научнике је да људи фаворизују чланове своје групе, чак и кад је разлика у поенима, односно, добијеном новцу између две групе минимална.
Људи су бирали максималну укупну награду за своју групу, као што би урадили и сви, па и непристрасни грађани, али су такође показали тенденцију да праве максималну разлику између група у погледу награде, што је одлика особа са предрасудама.
Иако можда неком овакви резултати делују занемарљиво, научници су били затечени тиме колико су испитаници фаворизовали чланове групе које никада нису срели, не знају им старост или имена, знају да они лично немају корист од било које одлуке и да је њихов задатак, као и разлог за припадност групи, потпуно насумичан.
Такође, били су свесни да група после експеримента неће постојати. Ипак и најминималнији подстицај био је довољан да друге људе третирају другачије.
Тајфел сугерише да ако желимо да живимо у праведнијем свету, морамо спречити инстинкт да господари нама.


преузето са b92.net


Vrh
Ana
Post  Tema posta: Re: Šta su predrasude?  |  Poslato: 05 Maj 2013, 17:36
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Apr 2013, 23:21
Postovi: 55

OffLine
debilko je napisao:
Da li se srecete sa predrasudama u svakodnevnom zivotu?

Da li ste bili u situaciji da neke sopstvene predrasude dovedete u pitanje?

Ovde ne mislim samo na predrasude prema nacijama i kulturama, nego na predrasude uopste?

Ne baš svakodnevno, ali mogu slobodno reći da je to puno češće od očekivanog.

Uvek dovodim svoje predrasude u pitanje ne bih li ustanovila postoji li opravdanje za njih ili potreba da ih se rešim.


Vrh
sosa
Post  Tema posta: Re: Šta su predrasude?  |  Poslato: 09 Maj 2013, 16:29
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 06 Maj 2013, 23:36
Postovi: 464

OffLine
Naravno,predrasude su svuda...cini mi se da su nekad bile potiskivane,skrivene,sada se cesto kamufliraju pod-pravom na sopstveno misljenje-.Svi sa ovih prostora imali smo priliku da bar jednu svoju predrasusu vidimo uvaljanu u blatu i zgazenu,makar bila i pozitivna.

_________________
Dok ti spavaš neprijatelj ne spava. Zato spavaj što češće i što duže, nek' neprijatelj crkne zbog nesanice.


Vrh
lOOla
Post  Tema posta: Re: Šta su predrasude?  |  Poslato: 28 Sep 2013, 11:09
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 06 Dec 2012, 21:05
Postovi: 1388

OffLine
Стереотипи или Предрасуде


Slika


Стереотипи и предрасуде у најопштијем смислу упућују су начине репрезентације других на унапред одређене и наизглед непромењиве начине. Производња предрасуда и стереотипа о онима који су различити, дакле о другима, пре свега има везе са карактеристикама неких појединаца и/или појединки или неких група, које се представљају као опште, суштинске и непромењљиве (примери – "сви Срби су…", или "све жене су…".) Расизам, сексизам, хомофобија, као и друге форме дискриминације, као своју значајну претпоставку имају и подразумевању- између осталог- и производњу стереотипа и предрасуда. У основи стереотипа налази се погрешна и неоправдано широка генерализација. Стога се сваки групни стереотип који садржи изразито емоционално негативно оцењивање неке етничке, расне, верске или социјалне групе тумачи као предрасуда.



преузето са cijapravasuljudskaprava


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker