Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 19:25


Autoru Poruka
Senka
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 07 Jun 2015, 16:23
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
KO SE SEĆA?

KO JE IMAO PROVIDNE TAJ JE BIO CAR: Bez ovih sandala nisi mogao na more!

Kad god bi porodica išla na more, kupovale su se Jugoplastika gumene sandale. Najčešće jednobojne - tamno plave ili one kanarinac

Slika

Ovaj članak posvećujemo svima onima koji su nosili i živeli Jugoplastiku. Bio je to jugoslovenski gigant koji je zapošljavao 13 hiljada radnika, proizvodio preko 3200 različitih proizvoda, a o prihodu da i ne pričamo.
Nećemo pričati, ali ipak ćemo spomenuti - 350 miliona dolara godišnje. I nećemo dalje.
Teško je tada bilo zamisliti jugoslovenski dom bez nekog proizvoda Jugoplastike, od igračaka, torbi, patika, sportskih rekvizita, pokretnih frižidera...

I onda u tom izobilju odeš i s familijom na more. Ali pre toga kupiš gumene sandale za plažu, ali ne bilo kakve sandale.


Slika

Kad god bi porodica išla na more, kupovale su se Jugoplastika gumene sandale. Najčešće jednobojne - tamno plave ili one kanarinac.
Pola dana se kupaš, a pola dana gledaš da ih ko ne odnese. Sva deca na plaži su ih nosila, pa se lako moglo zameniti sa tuđima. A ako kojim slučajem nabaviš one providne, tvojoj sreći nema kraja.


kurir

_________________
Slika Slika


Vrh
casual
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 07 Jun 2015, 22:17
Korisnikov avatar
*
*

Pridružio se: 24 Sep 2012, 00:31
Postovi: 9053

OffLine
Ja pamtim maslinovo ulje koje su mestani prodavali u onim malim flasicama. Moji roditelji su me mazali njime deset puta dnevno. Sve musice, bubice i pcele na plazi su mene oznacile kao metu. Iz tog razloga sam bio stalno u vodi. Preklinjao sam roditelje da me ne mazu ali kakvi, to je dobro za kozu :D


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 13 Jun 2015, 00:31
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Slika

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 13 Jun 2015, 00:31
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Slika

_________________
Slika Slika


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 02 Jul 2015, 20:02
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
[0happycoeur.gif]

phpBB [media]


Vrh
Вучица
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 13 Jul 2015, 00:19
Korisnikov avatar
Moderator chata

Pridružio se: 13 Okt 2012, 13:01
Postovi: 30458

OffLine
Slika


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 17 Jul 2015, 11:37
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
casual je napisao:
Ja pamtim maslinovo ulje koje su mestani prodavali u onim malim flasicama. Moji roditelji su me mazali njime deset puta dnevno. Sve musice, bubice i pcele na plazi su mene oznacile kao metu. Iz tog razloga sam bio stalno u vodi. Preklinjao sam roditelje da me ne mazu ali kakvi, to je dobro za kozu :D


Ja dan danas mažem maslinovo. Odlično je za tamnjenje! [jesss.gif]

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 26 Avg 2015, 21:59
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Slika

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 21 Jan 2016, 23:37
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Jugo 45  |  Poslato: 14 Feb 2016, 20:31
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
SEĆATE LI SE PIĆA KOJA SMO VOLELI: Jupi, boza, klaker i kabeza!

Telegraf vam predstavlja neka od pića koja su nekada bila veoma popularna, a danas predstavljaju samo lepo sećanje. Pojedina se i mogu naći u prodavnicama, ali nisu ni blizu nekadašnje slave

Slika

U vreme kad nije bilo bilborda, niti agresivnih reklama za mnoge napitke, kupovala su se pića koja nisu “preživela” pad komunizma ili nisu uspela da nađu svoje mesto na novom tržištu.

Telegraf vas podseća na neka od njih, tada veoma popularna, danas samo deo lepih uspomena. Pojedina se još uvek mogu naći u prodavnicama, ali nisi ni blizu nekadašnje slave. Ona predstavljaju delić davno izgubljenog vremena i države koja više ne postoji.

“Jupi” - Omiljeni sok stare Jugoslavije. Ljubitelji ovog napitka su uvereni da je on “roditelj fante”, koja je nakon sloma SFRJ zauzela njegovo mesto. Sok od narandže koji je imao reklame u udarnim terminima jedinog kanala između crtanog filma u sedam i deset i “Dnevnika” u pola osam.

Slika
Foto: Wikipedia / IkonactFoto: Wikipedia / Ikonact

Boza – Osvežavajuće bezalkoholno piće koje se pravi od kukuruza – projinog brašna, šećera i kvasca. Pije se hladna, boja je žućkasta, tečnost je zamućena kao gusti sok, a oni koji je se sećaju pili su je najčešće u poslastičarnicama kojih ima sve manje. Nakon pojedenih slatkiša, tulumbe, baklave ili princes krofne, idealan način da sabijete ogromnu količinu šećera u sebe. U pojedinim supermarketima i danas se može naći ovaj proizvod, ali prema opštem mišljenju, nije ni do kolena tekućini koja se mućkala na frižideru u poslastičarnici.

Kabeza – Pored boze, drugi glavni sok u starim poslastičarnicama. Kabeza na turskom jeziku znači sok. Piće karakteristične crvene ili narandžaste boje koje se pravi od biljnog sirupa i sode. Ima sladak ukus, po mnogo čemu specifičan, blago je gazirana. Za razliku od boze, kabeze nema u prodaji u supermarketima, a može se još naći jedino u retkim poslastičarnicama. Stariji pamte dečje svađe kada su se s najbližima svađali da li je bolja kabeza ili boza.

Slika
Foto: flickr/adactioFoto: flickr/adactio

Klaker – Osvežavajuće piće koje se najviše kupovalo u “pokojnim” sodarama. Različitih ukusa, ovo piće je kao stvoreno dolazilo kao osveženje nakon kupanja u letnjim mesecima. Nakon dolaska prestižnih robnih marki na naše tržište, tražnja za njim je opala, ali se i dalje može naći u pojedinim podrumima pića, pogotovo u gradovima u unutrašnjosti.

Limunada – Veoma popularno piće koje se pilo u poslastičarnicama takođe, ali su ga preferirali stariji, pošto ga je veoma lako bilo napraviti i u kućnoj radinosti. Pored boze i kabeze, ovaj osvežavajući napitak se služio u čašama. Zli jezici tvrde da u ovim limunadama nije bilo uopšte limuna, već bi se pravili od limontusa. Ovo, međutim, nije bilo preporučljivo pitati vlasnika poslastičarnice, jer bi veoma lako mogli da ostanete bez omiljenih slatkiša.

Slika
Foto: The last strawFoto: The last straw

Sokovi sa cevčicom – Kupovali su se po radnjama i spadali su među redovne artikle koji se kupuju maloj deci. Pamte se i po tome što na označenom mestu retko kada bi mogla da se probuši cevčicom kesica, već bi se koristilo alternativno mesto na dnu. Imali su jednu veliku manu – veoma brzo bi bili popijeni, i deca bi se nakon ulaska u radnju prvo za njih hvatala kada bi prišla rafovima. I danas se mogu naći u prodavnicama, ali današnji klinci imaju druge afinitete.

Slika
Foto: E-bay.comFoto: E-bay.com

“Koka-kola” u staklenoj povratnoj ambalaže od jednog litra – Dok plastična ambalaža nije postojala u radnjama, a limenke se koristile ne za piće, već za skupljanje, odnosno kao statusni simbol, za goste se uobičajeno kupovala “koka-kola”. Međutim, za razliku od sadašnjih hiperpakovanja, tada je bila najpopularnija ona u staklenoj ambalaži od jednog litra. Zbog ovih flaša u prodavnicu bi se išlo sa specijalnim plastičnim korpama u koje bi stale dve flaše ili njih šest. S dolaskom platične ambalaže, ova vrsta ambalaže je nestala, a sada su moderna plastična pakovanja od dva i pola litra.

Slika
Foto: PromoFoto: Promo

“Jagodinsko pivo” – Omiljena tekućina radničkog sloja širom bivše zemlje koja je dolazila iz nekadašnjeg Svetozareva. Genijalna etiketa s dekicom i njgovim velikim brkovima opčinjavala je sve pivopije. U doba kada nije bilo “hajnekena”, “tuborga”, “karlzberga” i ostalih poznatih brendova piva, “deda” je bio zakon. Nažalost, nakon pada socijalizma, proizvođač nije uspeo da se izbori sa konkurencijom, pa je ovo pivo sada retka privilegija ljubitelja i uživalaca iz sadašnje Jagodine. U poslednje vreme vraća se na velika vrata.

Slika
Foto: Wikipedia / ÜberraschungsbilderFoto: Wikipedia / Überraschungsbilder

Sok od zove (bza) - Domaća poslastica zbog koje su mnogi masovno brali ovu biljku. Sam način proizvodnje je bio specifičan za svako domaćinstvo, a najbolje domaćice su ljubomorno čuvale recept za ovaj napitak. Izuzetno slatko piće koje je obeležilo detinjstvo mnogih generacija. Tajna je bila u branju biljke koju je bilo najbolje uzimati pet ili šest dana nakon kiše, da bi bila puna polena. Bez mnogo treskanja, cvetovi bi se brali bez listova i odlagali u torbu. Od toga bi se spravljao sirup koji su deca obožavala, pa nije čudo što mnogi danas imaju veoma pozitivna sećanja na njega.

Slika
Foto: Wikipedia/Pbroks13Foto: Wikipedia/Pbroks13

Soda-voda – Ovo bezalkoholno piće se proizvodilo od obične vode u koju se dodavao ugljik-dioksid da bi se dobila gazirana voda. Ovo bezalkoholno piće se proizvodilo u sodarama, a majstori koji su to radili su se zvali sodari. Ukus “soda-vode” je veoma sličan današnjim gaziranim vodama. Bila je jeftino piće i koristila se za uklanjanje simptoma jake kiseline u stomaku, pravljenje špricera… Sifonske boce su se koristile po više puta i kad bi se ispraznile, nosile su se kod sodadžije na ponovno punjenje.


telegraf

_________________
Slika Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 97 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   
cron

Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker