Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 12:02


Autoru Poruka
Iskra
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 08 Nov 2013, 13:44
Korisnikov avatar
kure nane moj milane

Pridružio se: 18 Maj 2012, 12:17
Postovi: 42717

OffLine
Bila jednom jedna slabašna starica koja je, kada je njen voljeni muž umro, otišla da živi sa sinom, snajom i unukom.

Svakog dana njen vid i sluh su se pogoršavali. Ponekad su se njene ruke toliko tresle da bi se grašak iz njenog tanjira otkotrljao na pod, a supa iscurila iz šolje. Sin i snaja nisu mogli da joj pomognu, ali ih je nervirao nered koji je pravila. I jednog dana su rekli – što je mnogo, mnogo je, pa su za nju postavili mali sto u ćošku pored ormara za metle i dali joj da tamo sama jede sve obroke.

Za vreme jela, ona bi ih gledala sa drugog kraja sobe, očiju punih suza, ali oni teško da su razgovarali sa njom, osim što bi je grdili kad bi joj ispala kašika ili viljuška.

Jedne večeri, upravo pre večere, mala devojčica je sedela na podu igrajući se sa kockama.

"Šta to praviš? - upitao ju je otac ozbiljno.

"Pravim mali sto za tebe i mamu" - odgovorila je, "Tako da možete sami da jedete u ćošku kada ja budem velika."

Otac i majka su zanemili i to je izgledalo kao da traje celu večnost. A onda su počeli da plaču.

U tom trenutku su postali svesni onoga što su uradili i tuge koju su prouzrokovali. Te večeri vratili su staricu na njeno pravo mesto za velikim stolom i od tog dana ona je uvek jela sa njima. A kad bi komadić hrane pao na sto ili bi viljuška zalutala na pod, izgledalo je da više niko ne mari za to.

_________________
that's it!

Slika


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Sep 2014, 10:23
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
TAJNA VJEČNE LJUBAVI

Postoji jedna stara indijanska priča koja govori o dvoje mladih indijanaca: o mladiću i djevojci.
Jednom se njih dvoje uputiše do velikog poglavice svoga plemena i rekoše mu odlučno:

“Mi se volimo! Hoćemo da nam daš svoj blagoslov i da nas poučiš šta treba da činimo da bi naša ljubav trajala vječno.”

“Dobro”, – odgovori im poglavica. “Reći ću vam, šta da učinite. Ali prvo pođite sa mnom gore u planinu, no prije toga pronađite mi dva orla i ponesite ih sa sobom, a poslije ćemo vidjeti šta dalje.”

Dvoje mladih krenuše u različitim pravcima i nakon kraćeg vremena svako od njih donese po jednog orla. Kada stigoše na vrh planine, poglavica im ovako reče:

“Uzmite sada ovo kratko uže i zavežite njegovim krajevima po jednu nogu svakom orlu.”
Zaljubljeni ga poslušaše i vezaše noge pticama.

“Sada ih pustite da lete!” – reče poglavica.

Mladić i djevojka baciše ptice u vis ka nebu, ali orlovi ne mogoše da polete, jer im noge bijahu međusobno vezane. Oni padoše na zemlju i počeše da kljuju jedan drugoga, želeći da se oslobode užeta kojim su vezani. Tada stari indijanac reče:

“Sada presjecite uže!”

Mladi izvršiše i tu naredbu, presjekoše vezu i ponovo baciše orlove u nebo. Ovog puta ptice se brzo izdigoše u visine, zavrtiše se par puta u krug pa uzletiše ka snježnim vrhovima obližnje planine. A mudri poglavica im reče:

“Eto, to je tajna vječne ljubavi i sreće: ako su ljudi zavezani jedni za druge, nikada im neće uspjeti da polete. Vi možete slobodno da letite i zajedno, ali ne da budete vezani. A ako se ipak vežete, nikada nećete moći da spoznate ni ljubav ni sreću.”


Slika


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Sep 2014, 11:35
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Slika
BOŽANSTVO U NAMA
Nekada davno sva ljudska bića bila su bogovi, ali su tako zloupotrebili to svoje božanstvo da je vrhovni bog Brama odlučio da im ga oduzme i sakrije ga tamo gdje ga nikad neće naći. Ali, pitanje je bilo gdje sakriti njihovo božanstvo. Zato je Brama sazvao savjet bogova da bi mu oni pomogli da odluči.
“Hajde da ga zakopamo duboko u zemlju”, rekoše bogovi. Brama odgovori:
“Ne, to ne valja jer ljudi će kopati zemlju i naći će ga.” Onda bogovi predložiše:
“Da ga potopimo u najdublji okean?” Brama se nije složio:
“Ne, ni tamo”, reče, “jer će oni naučiti da zarone u okean i naći će ga.” Bogovi će na to:
“A da ga odnesemo na vrh najviše planine i tamo sakrijemo.” Brama je na to odgovorio:
“Ne, ni to nije dobro jer će se vremenom popeti na svaku planinu i opet će preuzeti svoje božanstvo.” Onda bogovi odustaše i rekoše:
“Ne znamo gdje da ga sakrijemo jer izgleda ni na zemlji ni u moru nema mjesta do kog ljudska bića neće stići.”
Brama je dugo razmišljao, a onda je rekao:
“Evo šta ćemo. Sakrićemo njihovo božanstvo u najdublji dio njihovog sopstvenog bića jer ljudi se nikad neće sjetiti da ga tu traže.”
Svi su se bogovi složili da je to savršeno skrovište, te tako učiniše. I od tog vremena ljudi su prošli zemlju uzduž i poprijeko, kopali, ronili, peli se i istraživali tražeći nešto što je već bilo u njima.


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Sep 2014, 11:41
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Slika


RAZLIČITO ZNAČENJE SLOBODE



Jedan veliki čovjek, borac za slobodu putovao je po udaljenim planinama. Jednog dana je prenoćio u kamp-kućici nekog čovjeka. Bio je oduševljen kad je u kućici ugledao prekrasnog papagaja u zlatnom kavezu, koji je neprestano ponavljao „Sloboda! Sloboda!“. A bilo je to takvo mjesto da se kad bi papagaj izgovorio riječ „Sloboda!“, riječ nastavljala ponavljati kao eho u planinama.
Čovjek je pomislio: „Vidio sam mnogo papiga i mislio sam da one moraju željeti biti oslobođene iz tih kaveza… ali još nikad nisam vidio papigu koja bi čitav dan, od jutra do mraka prizivala svoju slobodu.“ Pala mu je na pamet ideja. Usred noći, dok je vlasnik čvrsto spavao, ustao je i otvorio vrata kaveza. Prošaptao je papigi, „Sada izađi.“
Ali bio je jako iznenađen kad je vidio da papiga i dalje balansira na svojoj prečki u kavezu. Ponavljao joj je, „Zar si zaboravio na slobodu? Samo izađi! Vrata su otvorena, a vlasnik čvrsto spava; niko neće saznati. Samo poleti u nebo; čitavo nebo je tvoje.“
No papiga se i dalje tako čvrsto držala za prečku, da ju je čovjek upitao, „Što nije u redu? Zar si lud?“ Pokušao je izvaditi papigu svojim vlastitim rukama, ali ga je papagaj počeo gristi i u isto vrijeme izvikivati „Sloboda! Sloboda!“.
Izvukao je papagaja iz kaveza i bacio ga u nebo; i bio je jako zadovoljan iako mu je ruka bila ozlijeđena. Papagaj ga je napao što je jače mogao, ali je čovjek bio neizmerno zadovoljan što je oslobodio jednu dušu. Otišao je spavati.
Ujutro, kad se čovjek probudio, začuo je papigu kako uzvikuje, „Sloboda! Sloboda!“. Pomislio je da papiga možda sjedi na drvetu ili na stijeni, ali kad je izašao iz sobe papagaj je sjedio u kavezu. Vrata kaveza su bila otvorena.


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Sep 2014, 11:59
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Slika

SVAKO IMA SVOJU PRIČU


Dvadesetčetvorogodišnji mladić, gledajući kroz prozor voza, najednom vrisnu:
‘Tataaaaaa, gledaaaaajjjjj, drveće se kreće unazaaaaad!’
Otac se je najradosnije nasmijao gledajući sa ljubavlju u svoga sina.
Ali za to vrijeme jedan mlađi bračni par, koji je sjedio preko puta njih, pogledao je u momka od 24 godine sa tugom i sažaljenjem.
Iznenada mladić odjednom opet viknu:
‘Tataaaaa, pogledaaaajjj, oblaci lete sa namaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!’
Bračni par nije više mogao izdržati pa po dogovoru rekoše ocu tog mladića:
‘Gospodine, a zašto ne pošaljete vašeg sina nekom dobrom doktoru? Neko mu sigurno može pomoći.’
Otac se je nasmijao i uzvratio im:
‘I jesam. I mi se baš sada i vraćamo iz bolnice. Moj sin, ovaj momak kojeg ovdje vidite, bio je slijep od samog rođenja. Ali mu je operacijom vraćen vid. On tek od ovog jutra može prvi put u životu da VIDI.’


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 10 Okt 2014, 16:47
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
OGLEDALCE

Slika

Kada je profesor završio s predavanjem, upitao je iz navike:
„Ima li pitanja?“ ne očekujući nikakvo pitanje. Zato se našao jako iznenađen kada ga je jedan od studenata upitao:
”Profesore koji je smisao života?”
Neki od studenata koji su već bili izlazili samo su se podrugljivo podsmjehnuli na pitanje svog kolege i nastavili svojim putem. Zatečen, profesor je dugo vremena posmatrao studenta pitajući se je li pitanje bilo ozbiljno ili samo neka šala. Na koncu je uvidio da je student ipak ozbiljno postavio pitanje pa mu reče:
“Odgovoriću vam“.
Gurnu ruku u džep i izvuče novčanik iz kojeg izvadi komadić ogledala veličine novčića. I započe svoju priču:
Bio sam dječak u vrijeme u rata. Jednog sam dana na ulici ugledao bezbroj komadića ogledala koje je neko razbio. Kako nisam imao igračke uzeo sam jedan od tih komadića da se poigram.
Uskoro sam shvatio da mogu sunčevu svjetlost usmjeriti u neka mjesta i ćoškove u koje sunce nikad nije moglo doprijeti: duboke jame, tamna prostorija na sjevernoj strani zgrada itd.
Kad sam odrastao shvatio sam da to nije bila samo igra već i metafora onoga što bih mogao činiti u životu. Jer i ja sam djelić jednog ogledala kojeg ne poznajem u potpunosti i svoj njegovoj veličini.
Ali s onim što imam i što mislim da jesam, mogu bar malo svjetla, istine, razumijevanja, dobrote i nježnosti unijeti u tamne i skrivene kutke ljudskih srca i možda promijeniti nešto u čovjeku čije je srce mračno. Ako i drugi ljudi to primijete i shvate, možda se potrude učiniti isto unijeti svjetlo tamo gdje ga nema.
Eto u tome je za mene smisao života i zbog toga još uvijek čuvam komadić ogledala jer mi je svojom igrom svjetlosti pokazao put.
Uspjeh u tvom životu ne zavisi od toga hoćeš li dobiti dobre karte, nego o tome da sa slabim kartama znaš odigrati.

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 10 Okt 2014, 17:13
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Pogled s druge strane

Slika

Mladi par se doselio u ulicu.

Slijedećeg jutra, kada su doručkovali, žena je opazila susjedu kako vješa rublje.
Možda treba nov prašak za pranje, kako bi bolje oprala.
Muž je šutke promatrao događaj, ali nije ništa rekao.
Kako je prljavo rublje – rekla je. Uopće ne zna prati!

Svaki puta kada bi susjeda vješala rublje, komentar bi bio isti…

Mjesec dana kasnije, žena u čudu, kada je jedno jutro vidjela kako je susjedino rublje čisto. Rekla je mužu:

Pogledaj! Konačno je naučila dobro oprati rublje. Tko li ju je to naučio?

Muž joj odgovori:

Nitko. Ja sam danas ustao ranije i oprao prozore.

Tako je to u životu:
Sve ovisi o tome, kako je čist prozor kroz koji gledamo.

Prije nego li počnemo kritizirati, možda je u redu da provjerimo kvalitetu našeg pogleda. Tek tada možemo jasno vidjeti, koliko je čisto srce drugoga.







_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 10 Okt 2014, 17:41
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Vodonošina priča

Slika

Vodonoša je imao dva velika keramička vrča. Nosio ih je na ramenima okačene na krajevima dugog štapa. Jedan vrč je imao pukotinu, dok je drugi bio čitav i uvijek je uspjevao prenijeti istu količinu vode.
Put od izvora do kuće bio je dug i uvijek je u napuklom vrču donosio samo polovinu sadržaja vode do kuće.
Trajalo je to tako dvije godine, iz dana u dan.
Naravno, cijeli vrč je bio ponosan na sebe što do kraja uspješno ispunjava obveze. Siroti napukli vrč se stidio, osjećao poniženo i potišteno, jer je uvijek ispunjavao samo polovinu obveze. Jednog dana nakon dvije godine obratio se vodonoši na izvoru:
- Sram me, jer voda kaplje iz mene cijelim putem do kuće.
Vodonoša mu je odgovorio:
- Jesi li primijetio da cvijeće buja i napreduje samo na tvojoj, a ne i na strani drugog vrča? To je zato, jer si ga ti uvijek zalijevao kada smo se vraćali. Dvije godine uživam u ovom prekrasnom cvijeću, prolazeći pored njega svaki dan. Da nisi takav kakav jesi, onda ni ova ljepota ne bi ukrašavala moj put.

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 05 Jan 2017, 02:01
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
POUČNA PRIČA: U životu moraš znati kuda si krenuo, jer možda si već tamo!

Luksuzna jahta usidrila se u jednom malom meksičkom ribarskom selu. Vlasnik jahte je bio oduševljen kvalitetom ribe i zapitao ribare koliko im vremena treba da ulove tako dobru ribu..

Slika

Luksuzna jahta usidrila se u jednom malom meksičkom ribarskom selu. Vlasnik jahte je bio oduševljen kvalitetom ribe i zapitao ribare koliko im vremena treba da ulove tako dobru ribu.

„Ne treba nam dugo.”.

„A zašto ne ostanete duže na moru i ulovite još više?”

Odgovoriše mu da je ono što ulove sasvim dovoljno za njih i njihove porodice.

„Pa što radite s tolikim slobodnim vremenom?”

„Spavamo, malo lovimo ribu, igramo se sa svojom djecom a popodne provodimo sa svojim ženama. Uveče izlazimo u selo, sastajemo se s prijateljima, popijemo poneko piće i otpevamo nekoliko pesama. Naš je život ispunjen!”

Gospodin turista im predloži: „Diplomirao sam ekonomiju na Harvardu i mogu vam pomoći – lovite ribu duže svakoga dana, prodajte je i tim novcem kupite veći brod.”

„I šta onda?”

„Uz veći brod ulovićete još više ribe, i tim novcem možete kupiti još jedan brod, pa još jedan, čitavu flotu. Umesto da prodajete ribu posredniku, možete pregovarati direktno s velikim proizvođačima. Zatim se možete preseliti iz ovog sela u Meksiko Siti, Los Anđeles ili čak Nju Jork! Iz tih gradova možete voditi svoj novi posao!”

„Koliko bi nam vremena trebalo za to?”

„Dvadeset do dvadeset pet godina”.

„I onda?”

„Onda? E, prijatelji, sada postaje zanimljivo. Kad vam se posao dobro razgrana, možete početi s prodajom i kupovinom deonica i zaraditi milione!”

„Milione? Stvarno? A onda?”

„Onda možete otići u penziju, živjeti u malom selu na obali, spavati dugo, ići na pecanje, igrati se s unucima, provoditi popodneva sa ženom, a večeri s prijateljima uz piće i pesmu.”

„Svaka čast, gospodine, ali upravo to radimo sada. Zašto bi uzalud potrošili dvadeset pet godina?” – upitaše Meksikanci.

Pouka: U životu uvek moraš znati kuda si krenuo, jer možda si već tamo!!!


večernjenovosti

_________________
Slika Slika


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 17 Jan 2017, 20:40
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45918

OffLine
Profesor je svojim studentima skuvao kafu, a to je bila lekcija koju će pamtiti celog života

Kada su svi studenti imali šoljicu kafe u ruci, profesor je primetio jednu važnu stvar

Slika

Nekoliko bivših studenata, rešilo je jednog dana da poseti svog starog profesora sa fakulteta koji im je tom prilikom očitao važnu lekciju.

Razgovor je ubrzo prerastao u pritužbe na račun posla, obaveza i briga, a profesor ih je pažljivo slušao.

– Čini mi se da vam treba šoljica dobre kafe – rekao je i povukao se u kuhinju.

Posle nekoliko minuta vratio se u sobu noseći veliki poslužavnik na kome su se nalazile različite šoljice. Neke od njih su izgledale skupoceno, druge sasvim obično, a treće su bile okrnjene i polomljene na pojedinim mestima.

Bilo je tu porcelanskih, plastičnih, staklenih, papirnih, kristalnih, keramičkih šoljica.

Slika

Kada su svi njegovi bivši studenti imali šoljicu u ruci, profesor je primetio jednu veoma važnu stvar.

– Lepe i skupocene šolje su odmah planule. Na stolu su ostale, nedirnute, ružne, obične i jeftine šoljice. Za sebe želite samo najbolje, što vam je ujedno i izvor stresa, a ipak izgled šoljice ne doprinosi ukusu – rekao im je.

Studenti su ga pažljivo slušali, a on je nastavio da mudro priča dalje.

– Lepša posuda obično je samo skuplja, a katkad i zamagljuje ono što ispijamo. Svima vam je u stvari bila potrebna dobra kafa, a ne šoljica, a ipak ste posegnuli za najboljom.

Profesor ih je onda posavetovao da se kada ih vrtlog stresa i nezadovoljstva bude lomio sete da je kafa poput života, a da su posao, novac i položaj u društvu nalik šoljici.

– Šoljica ne definiše, niti menja kvalitet života koji živimo. Ponekad, koncentrišući se samo na šoljicu, propustimo uživanje u kafi. Pijete kafu, a ne šoljicu – rekao je profesor.


telegraf

_________________
Slika Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 112 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker