Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 25 Apr 2024, 02:40


Autoru Poruka
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 10:57
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Slika

Verovatno ste čuli za indijsku legendu o malom žutom cvetu koji se rascvetao u jednoj bašti. On cveta samo jednu sezonu i tada uvene.
Kada je jedan posetilac ušao u ovu baštu, sa svih strana slušao je samo žalbe. Mango je rekao da bi radije bio kokosova palma. Zašto? Zato što je celo palmino drvo korisno – plod, lišće, grane i stablo.
Međutim kokosova palma zavidela je mangu, zato što se njegov plod za skupe novce izvozio iz Indije. Sve biljke su bile ljubomorne jedna na drugu, svaka od njih je mislila da je druga biljka više vredela.
Oko posetioca koji je slušao samo žalbe, zaustavilo se na jednom malom žutom cvetu koji je radosno cvetao u svom uglu. Sagnuo se i upitao ga: “Zašto se i ti ne žališ kao svi ostali?”
Cvet je odgovorio:”Pa i ja sam posmatrao kokosovu palmu i zavidio joj na lišću koje se lelujalo na vetru. Poželio sam i da donosim divne, sočne plodove kao mango. Ali tada sam shvatio da, da je Bog želio da budem kokosova palma ili mango, on bi to tako i napravio. Međutim on je želio da budem mali žuti cvet pa zato i ja želim da budem najbolji mali žuti cvet koji je ikada postojao.


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 10:58
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Ljubav i Sloboda


Čovek najviše želi slobodu. Čovek žudi za slobodom. Sloboda je samo suštinsko jezgro ljudske svesnosti: ljubav je na periferiji a sloboda je u centru. Kada se ta dva ostvare, u životu nema žaljenja. A oni se ostvaruju zajedno, nikada odvojeno.

Ljudi su pokušavali da ostvare ljubav bez slobode. Onda ljubav donosi sve više i više patnje, sve veće i veće ropstvo. Onda ljubav nije ono što je čovek očekivao da će biti, ona se pretvara baš u suprotno. Ona razara sve nade, uništava sva očekivanja i život postaje pustoš – tapkanje u tami, i nikada se ne pronalaze vrata.

Ljubav bez slobode prirodno teži da bude posesivna. A onog trenutka kada uđe posesivnost, počinjete da stvarate okove za druge i za sebe – jer ne možete da posedujete nekog a da on ne poseduje vas. Ne možete nekoga da učinite robom a da sami ne postanete rob. Šta god činite drugome, učinjeno je vama.

To je osnovni princip koji treba razumeti, da ljubav bez slobode nikada na donosi ispunjenje.


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 10:59
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Uzivanje ili novac?!!


Luksuzna jahta usidrila se u jednom malom meksičkom ribarskom selu. Vlasnik jahte je bio oduševljen kvalitetom ribe i zapitao ribare koliko im vremena treba da ulove tako dobru ribu.
"Ne treba nam dugo" - odgovoriše ribari.
"A zašto ne ostanete duže na moru i ulovite još više?"
Odgovoriše mu da je ono što ulove sasvim dovoljno za njih i njihove porodice.
"Pa šta radite sa tolikim slobodnim vremenom?"
"Spavamo, malo lovimo ribu, igramo se sa svojom decom a popodne provodimo sa svojim ženama. Uveče izlazimo u selo, sastajemo se sa prijateljima, popijemo poneko piće i otpevamo par pesama. Naš je život ispunjen."
Gospodin turista im predloži: "Diplomirao sam ekonomiju na Harvardu i mogu vam pomoći: lovite ribu duže svakoga dana, prodajte je i tim novcem kupite veći brod."
"I šta onda?"
"Uz veći brod ulovićete još više ribe, i tim novcem možete kupiti još jedan brod, pa još jedan, čitavu flotu. Umesto da prodajete ribu posredniku, možete pregovarati direktno sa velikim poizvođačima; možete i vi sami postati jedan od njih. Zatim se možete preseliti iz ovog sela u Mexico City, Los Angeles ili čak New York! Iz tih gradova možete voditi svoj veliki novi posao!"
"Koliko bi nam vremena trebalo za to?"
"Dvadeset do dvadeset pet godina".
"I onda?"
"Onda? E, prijatelji, sada postaje zanimljivo. Kad vam se posao dobro razgrana, možete početi s prodajom i kupovinom deonica i zaraditi milione!"
"Milione? Stvarno? A onda?"
"Onda možete otići u penziju, živeti u malom selu na obali, spavati dugo, ići na pecanje, igrati se s unucima, provoditi popodneva sa ženom a večeri s prijateljima uz piće i pesmu."
"Svaka čast, gospodine, ali upravo to radimo sada. Zašto bi uzalud potrošili dvadeset pet godina?" - upitaše Meksikanci.

Pouka: U životu uvek moraš znati gde si se uputio jer, možda si već tamo!!!


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 11:00
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Slika
Porodica



Zaletela sam se u stranca dok je prolazio. ’’O, oprostite mi, molim vas!“ - bio je moj odgovor.
On je rekao: ’’Molim vas, oprostite vi meni, nisam vas video.’’
Bili smo tako uctivi, taj stranac i ja....Pozdravili smo se i otisli svako svojim putem...Ali kod kuce se pricala drugacija prica. Kasnije toga dana, dok sam kuvala veceru, moj sin je stao iza mene vrlo tiho. Kad sam se okrenula, gotovo sam se sudarila s njim. ’’Makni mi se s puta!’’ - rekla sam uz viku.On je otišao, a njegovo malo srce se slomilo. Nisam shvatila koliko sam oštro govorila. Dok sam ležala budna u krevetu, tihi Božji glas mi je progovorio:’’Dok si delila sa strancem uobicajenu uljudnost, tvoja porodica koju voliš bila je povrijedena. Iidi i pogledaj na kuhinjski pod, naci ceš cvece pokraj vrata. To cvece je tvoj sin doneo za tebe. Ubrao ga je sam: ružicasto, žuto i plavo. Stajao je vrlo tiho da ne pokvari iznenadenje, nisi videla suze koje su ispunile njegove male oci.’’Tada sam se osetila tako malenom i suze su mi pocele kapati niz lice.Tiho sam otišla i klekla pored njegovog kreveta.’’Probudi se, maleni, probudi se,’’ rekla sam.’’Jesi li ti ubrao za mene ovo cvijece?’’ Smiješio se: ’’Našao sam ih napolje, kod drveta. Ubrao sam ih zato jer su lepi kao ti. Znao sam da ce ti se svideti, posebno plavi. ’’Rekla sam: ’’Sine, jako mi je žao što sam se onako ponela danas, nisam trebala vikati tako na tebe.’’ Rekao je: ’’O, mama, u redu je. Svejedno te volim.’’ Ja sam rekla: ’’Sine, i ja tebe volim. I volim cvece, posebno plavo.’’ Jeste li svesni da ako umremo sutra, poso za koju smo radili lako nas uskoro može zameniti. Ali, porodicaj koju ostavljamo iza sebe osecala bi gubitak do kraja njihovih života. Mnogi se unose u posao više nego u svoje obitelji, ne misliš li da to nije mudro ulaganje?


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 11:01
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Slika

Daleko u sumi stajala je jedna stara kucica skoro oronula.
U njoj je zivela jedna... starica. Zivela je sama, navikla je na takav nacin zivota i nije htela sa decom u grad.
Jednog dana kod starice je dosao njen najstariji unuk.
Sa sobom je vodio svoju buducu zivotnu saputnicu.
Razlog posete je bio da je baka upozna i kaze mu svoje misljenje, koje je on jako cenio.
Kad ih je srdacno ugosila, pocela je da gleda u devojku. Ona je bila mrsava, lepa, prava lutka iz izloga.
Sa puno sminke i svetlog nakita na sebi. Imala je odelo koje je vise otkrivalo nego skrivalo .Cim su usli u kucu pocela je sa ponizenjem da posmatra, skromu staricinu sobu.To se baki uopste nije svidelo.
Kad su se ispricali resili su da krenu nazad u grad.
Baka je kao i sve bake otisla da im spakuje dosta stvari koje svaka seoska kuca ima. Da bi ih pratila svojoj deci.
Unuk ode pod izgovorom da pomogne baki, da cuje njeno misljenje.
Sav ponosit upita baku sta misli?
Znas sine ja sam stara mozda i glupa za te stvari, ali znam da ovde u sumi zivotinje koje su mnogo male i i slabe, imaju cesto zarke boje na sebi. One su otrovne i mnogo opasne za ljude.
Medjutim postoje i one koje samo imitiraju opasnos a u stvari su bas bezopasne.
Ja se iskreno nadam da je ova tvoja jedna od njih i da te nece mnogo zaboleti kad te bude ujela.


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 11:02
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Slika

NISU NA PRODAJU


Mladi bračni par uđe u najbolju prodavnicu u gradu. Muž i žena dugo su
posmatrali šarene igračke poredane na policama, povešane o plafonu, u
veselom neredu na klupama. Bilo je tu lutaka koje se smeju i koje plaču,
elektronskih igara, minijaturnih kuhinja koje spremaju pice i torte.
Nisu se mogli odlučiti. Priđe im mlada i otmena prodavačica.

“Vidite”, objašnjavala je žena, “mi imamo malenu djevojčicu, ali oboje smo odsutni po celi dan, a često i naveče.”

“Reč je o devojčici koja se retko smeje”, nastavio je čovjek.

“Hteli bismo joj kupiti nešto što će je usrećiti”, ponovo će žena,“
I onda kad nas nema…Nešto što će je veseliti kad bude sama.”

“Žao mi je “, nasmeši se ljubazno prodavačica. “Mi ne prodajemo roditelje!”

Bruno Ferrero


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 11:02
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Hodati pravo


Cuvenog samuraja Musasija jedan ucenikzapita sta treba znati da bi moglo da se pobedi u dvoboju?

"To je jednostavno", rece Musasi. "Da li si sposoban da bez oklevanja i skretanja hodas linijom koja postoji izmedju dva tetamija (prostirke koje pokrivaju podove japanskih kuca)?

"Jesam, sposoban sam", odgovori ucenik.

"Mozes li bez greske da hodas linijom pored puta dugog nekoliko stotina metara?", pitao je dalje Musasi.

"Mogu i to!"

"Mozes li bez skretanja da hodas pravom linijom duz opopa velikog zamka, koja je duga nekoliko kilometara?"

Ucenik je cutao. Nesiguran mozeli, samo pognu glavu.

"Ti si sam dao odgovor na svoje pitanje. Ja ne mogu da se borim u dvoboju umesto tebe. Moras da se boris sam", rece mu Musasi.


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 11:03
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
MOĆ REČI



Jednom kad je Majstor govorio o hipnotičkoj moći reči neko iz pozadine povika:

“Pričaš besmislice! Ako kažem Bog, Bog, Bog, hoće li me to učiniti
božanskim?
A ako kažem Greh, Greh, Greh, hoće li me to učiniti
zlim?”

“Sedi, kopile jedno!”, reče Majstor.

Čovjek se je toliko razbesneo da mu je trebalo vremena da povrati govor. Tada je prosuo kišu uvreda na Majstora.

Majstor, pokajnički, reče: “Oprostite gospodine, zaneo sam se. Istinski se izvinjavam za svoju neoprostivu omašku.”

Čovek se odmah smiri.

“Pa, eto vam odgovora: trebala je samo jedna reč da pobesnite i još jedna da vas smiri.”, reče Majstor.

“Jednominutna besmislica” – Antoni de Melo


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 11:03
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Starica


Jedna porodica uživala je na plaži. Deca su se kupala i pravila kule u pesku, kada se pojavila neka starica u prljavoj i iscepanoj odeći, njena seda i raščupana kosa vijorila je na vetru. Mumlajući nerazumljive reči, sakupljala je nešto iz peska i trpala to u kesu. Roditelji su pozvali decu i rekli im da se klone ove starice. Kada je prošla pored njih, osmehnula im se, ali oni nisu uzvratili na njen pozdrav.

Tek pred povratak, posle nedelju dana, saznali su da ta starica uvek sakuplja komadiće stakla po plaži, da se deca ne bi posekla.


Vrh
*Twilight*
Post  Tema posta: Re: Mudre i poucne price  |  Poslato: 01 Avg 2012, 11:04
Korisnikov avatar
Laprdalo i tuturutka

Pridružio se: 17 Apr 2012, 20:07
Postovi: 11750

OffLine
Slika

Draguljar



Draguljar je sjedio za stolom i kroz izlog svoje otmjene trgovine promatrao
prolaznike. Neka se djevojčica približila trgovini i prislonila nosić
na izlog. Kao nebo plave oči radosno zasjaše kad ugleda jedan od
izloženih predmeta. Ušla je odlučno i prstom pokazala ogrlicu od modrog
tirkiza. «To je za moju sestru. Možet...e
li mi je zapakirati kao dar?» Trgovac s nevjericom pogleda djevojčicu i
upita: «Koliko novaca imaš?» Ona se podiže na prste, stavi na stol
limenu kutijicu, otvori je i isprazni. Bilo je ondje nekoliko manjih
novčanica, saka sitniša, nekoliko školjki i figurica. «Hoće li biti
dovoljno?» upita ponosno. «Željela bih starijoj sestri kupiti dar.
Otkada nemamo mame, ona obavlja sve poslove i nema ni trenutka vremena
za sebe. Danas joj je rođendan. Uvjerena sam da ce je dar veoma
obradovati. Njezine su oči iste boje kao taj dragi kamen.» Trgovac je
otišao u malu prostoriju i u zlatnocrven papir zapakirao kutijicu.
«Uzmi i pažljivo ponesi», reče djevojčici. Ona uze paketić kao
pobjednički pehar i ponosno izađe iz trgovine. Sat vremena kasnije u
trgovinu ude prekrasna djevojka s kosom boje meda i divnim modrim
očima. Stavi na stol kutijicu koju je trgovac pažljivo zapakirao i
upita: «Ova je ogrlica kupljena u vašoj trgovini?» «Da, gospođice.»
«Koliko je koštala?» «U mojoj trgovini cijene su stvar povjerenja, tiču
se samo mene i mojih kupaca.» «Moja sestra je imala nešto sitniša,
sigurno nije mogla platiti ovako vrijednu ogrlicu!» Trgovac zatori
kutiju, slozi omot i vrati je djevojci. «Vaša je sestra platila najvišu
cijenu: dala je sve sto je imala.»


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 204 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker