Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 11:23


Autoru Poruka
Nina
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 06 Okt 2012, 14:32
Korisnikov avatar
Moderator
Moderator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 14:33
Postovi: 5555

OffLine
JSD Partizan proslavio 67. rođendan

Jugoslovensko sportsko društvo Partizan proslavilo je 67. rođendan, a svečanost je obeležena u Sportskom centru Teleoptik u Zemunu.

Slika

Na ovoj svečanosti su proglašeni najuspešniji pojedinci i ekipe, ali i oni koji su na reprezentativnom nivou osvajali svetska i evropska prvenstva, kao i najuspešniji radnici društva.

Atletski klub Partizan proglašen je za najuspešniju mušku seniorsku ekipu, dok je u ženskoj konkurenciji to priznanje pripalo košarkaškom klubu.

Najuspešniji sportista je Asmir Kolašinac, osvajač bronzane medalje na prvenstvu Evrope u Helsinkiju i finalista Olimpijskih igara, dok je kod žena najbolja Andrea Arsović, član streljačkog kluba.

Najuspešniji trener je Nikola Tomasović, a proglašeni su i najuspešniji juniori, košarkaš Mladen Đorđević i Jelena Zeljajić iz streljačkog kluba. Najbolji u konkurenciji pionira su košarkaš Miloš Glišić i karatistkinja Aleksandra Janković.

Slika

Nagrada "Milan Gale Muškatirović" za najperspektivnijeg mladog sportistu pripala je fudbaleru Danilu Pantiću.

Specijalno priznanje za dugogodišnje vrhunske sportske rezultate, kao i trajan doprinos afirmaciji imena i ugleda JSD Partizan dobio je poptredsednik društva i najbolji srpski plivač svih vremena Milorad Čavić.

"Ova takmičarska godina pamtiće se po mnogo čemu, pre svega po nastavku kontinuiteta uspeha, koje ostvaruju sportisti i klubovi Partizana, osvajajući titule i medalje na velikim medjunarodnim i državnim takmičenjima. To nije slučajnost, već plod sistemskog rada. Sportistima, zaposlenima u klubu, navijačima i svima skojima su crno-bele boje u srcu želim srećan 67. rodjendan. Živeo Partizan“, rekao je Čavić.

Slika

Posebno priznanje kao sportskom radniku i dugogodišnjem predsedniku više udruženih klubova JSD Partizan dobio je Dragan Vasiljević.

Svečanosti je prisustvovao veliki broj sadašnjih i bivših sportista, funkcionera i gostiju. Među kojima i Žarko Zečević, Danko Đunić, Mlađan Šilobad, Ivan Čurković, Ljubiša Tumbaković, Dražen Dalipagić, Albert Nađ i mnogi drugi.

"Izuzetna mi je čast što imam priliku da se obratim u ime sportista najboljeg kluba. Ovo je velika čast i obaveza da u predstojećoj godini budem još bolji i opravdamo ova priznanja", rekao je Kolašinac.

JSD Partizan spada u red najvećih, a po rezultatima, ostvarenjima i broju vrhunskih sportista tokom proteklih 67 godina, verovatno i najuspešnije sportsko društvo na svetu.

U proteklih 67 godina sportisti Partizana u dresu sa državnim grbom osvojili su više od 500 medalja na Olimpijskim igrama, svetskim i evropskim prvenstvima, dok su klubovi iz porodice crno-belih 14 puta bili pobednici Kupa evropskih šampiona.


B92


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 08 Dec 2012, 14:42
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Zvezda-21 godina od osvajanja titule prvaka sveta

Slika

BEOGRAD - Fudbaleri Crvene zvezde na današnji dan pre 21 godinu pobedili su u finalu Interkontinentalnog kupa u Tokiju čileanski Kolo Kolo sa 3:0 i postali prvaci sveta.

Tog 8. decembra 1991. godine, u ranim jutarnjim časovoma po srpskom vremenu, crveno-beli su ujedinili dva najvažnija trofeja u klupskom fudbalu, pošto su šest meseci ranije u Bariju protiv Olimpika iz Marselja osvojili titulu šampiona Evrope.

Iako su posle Barija ostali bez Roberta Prosinečkog, Dragiše Binića, Slobodana Marovića, Refika Šabanadžovića i Stevana Stojanovića, kao i trenera Ljubomira Petrovića, podmlađeni tim predvođen Vladicom Popovićem odigrao je jednu od najboljih utakmica u Zvezdinoj istoriji.

Blistao je dvostruki strelac Vladimir Jugović, treći pogodak dao je Darko Pančev, sjajnu partiju pružili su Siniša Mihajlović, Ilija Najdoski, Miodrag Belodedić i posebno tada praktično još junior golman Zvonko MIlojević.

Čileancima nije pomoglo ni to što su više od jednog poluvremena imali igrača više pošto je Dejan Savićević, asistent kod prvog gola, isključen u finišu prvog poluvremena.

"Za mene je taj dan jedna od najlepših uspomena života, a posebno karijere. Drhtali smo kad je Dejo dobio crveni karton, ali već posle pet minuta igre bilo je jasno da će Zvezda i sa igračem manje pregaziti Čileance. Bili smo zaista veliki tim. Evropa je tada posle dugo godina pobedila Južnu Ameriku zahvaljujući Zvezdi i zaista je bila čast biti predsednik Skupštine tada i voditi giganta", rekao je za Zvezdin sajt tadašnji predsednik kluba Svetozar Mijailović.

Crvena zvezda je u Tokiju igrala u sledećem sastavu: Milojević, Radinović, Vasilijević, Jugović, Belodedić, Najdoski, Ratković, Stošić, Pančev, Savićević, Mihajlović.

Naravno, nijednog trenutka se u priči o uspesima iz istorijske 1991. godine ne sme se zaboraviti doprinos tadašnjeg sportskog direktora Dragana DŽajića i generalnog sekretara Vladimira Cvetkovića, koji su godinama unazad stvarali šampionsku generaciju.

Dve decenije kasnije Crvena zvezda je daleko od evropskog i svetskog vrha, ni u Srbiji već pet godina nije osvojila titulu, a klub pritiskaju ogromni dugovi i teška finansijska situacija.

Juče su raspisani vanredni izbori za novog predsednika kluba, a glavni kandidat je upravo Dragan DŽajić, što armiji navijača nekadašnjeg evropskog i svetskog šampiona budi nadu da će Zvezda ponovo biti na mestu koje po svemu i zaslužuje.

Crveno-beli će prigodnim koktelom u ponedeljak obeležiti 21. godišnjicu od velikog uspeha u Tokiju.


Tanjug

_________________
Slika


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 08 Dec 2012, 16:09
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Crvena zvezda: 21 godina od Tokija


Pre tačno 21 godine Crvena zvezda postala je nezvanični prvak sveta, pošto je u Interkontinentalnom kupu savladala čileanski Kolo Kolo sa 3:0.


Slika


Meč se igrao pred 60 hiljada gledalaca u Tokiju, a na tom duelu proslavio se Vladimir Jugović – tada 22-godišnjak postigao je dva gola i proglašen je za igrača utakmice.

Treći pogodak za ’crveno-bele’ dao je Darko Pančev, a Zvezda je od 42. minuta igrala bez isključenog Dejana Savićevića.

Tim iz Ljutice Bogdana je na taj način krunisao sjajnu godinu u kojoj je postao i šampion Evrope pobedom nad Olimpikom iz Marselja posle penala.

U odnosu na taj meč iz Barija, Zvezda je igrala bez petorice prvotimaca - Roberta Prosinečkog, koji je otišao u madridski Real, golmana Stevana Stojanovića, Dragiše Binića, Slobodana Marovića i Refika Šabanadžovića. Ekipu je posle Barija napustio i trener Ljupko Petrović, koji je prešao na klupu Espanjola.

Crvena zvezda: Milojević, Radinović, Vasilijević, Jugović, Belodedić, Najdoski, Stošić, Ratković, Pančev, Savićević, Mihajlović; trener Vladica Popović.




B92


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 17 Dec 2012, 09:15
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Bgd priča: Povratak romentike na Karaburmu


Uspešan kraj jeseni OFK Beograda podsetio je na jednu beogradsku priču, na ona vremena kada se uživalo u fudbalu


Slika


PLAVA i bela ponovo su u modi. OFK Beograd je jesen završio sa pet uzastopnih trijumfa, dva puta pobedio Crvenu zvezdu u ciglo deset dana, plasirao se u polufinale Kupa Srbije i odmah je počelo da se priča o povratku romantike na Staru Karaburmu.

I naviru sećanja... Nekada je bilo kul, što bi rekli klinci, gledati utakmice "romantičara". Novinari, oni koji su baš voleli fudbal, uvek su dolazili na istočnu tribinu Omladinskog stadiona i to u onaj ćošak iz kog su igrači izlazili na teren. Tada nije bilo ove nove VIP i novinarske lože, ali niko nije hteo ni na zapad, gde su bila mesta za sedmu silu. Ne, sedelo se na novinama (naravno, ne na onima koje te hrane) ili na betonu u letnje vreme, a ni zima nije mogla da promeni te stare, lepe navike. Tu na istoku rađale su se priče, "svađali" su se neistomišljenici, promovisali novi asovi, a Bora semenkar je imao pune ruke posla.


VREME ZA NOVI STADION
OMLADINSKI stadion na Staroj Karaburmi je baš star, mnogo toga se već urušilo i teško da može da se sve popravi pukim saniranjem. Čini se da su mu dani odbrojani, jednostavno, došlo je vreme za novi stadion, za koji već postoji projekat. Ipak, koliko to lepo zvuči, rađa i tugu. Jer, novi stadion bi bio građen na nekoj drugoj lokaciji, a OFK Beograd bez Karaburme teško je prihvatljiv romantičarima, ne navijačima nego onima u duši. Novim generacijama je, verovatno, svejedno.

Znalo se, a to tada nikome nije smetalo, da na tribinama ima više navijača Zvezde i Partizana kojima je OFK Beograd bio "pod dva" i nisu propuštali utakmice. Jer, igrao se tada zaista dobar i atraktivan fudbal na vetrovitoj Karaburmi. Ona šačica zagriženih, pravih, izvornih navijača - romantičara, utapala se u taj kolorit - svi su bili i dušom i telom uz plavo-bele.

Pokušaj da u ovoj priči pomenemo bar neka imena, propao je već posle desetak minuta razmišljanja. Kako staviti na mali prostor 101 godinu romantike, pomenuti asove BSK, koji je osnovan u kafani "Ženeva" u Beogradskoj ulici 1. septembra 1911. i naslednika OFK Beograda, a da nekog ne zaboraviš ili se nekome ne zameriš. Prvi bi se naljutio neuništivi Raki Aranđelović, legendardni fizioterapeut, pa eto neka on bude taj koji će predstavljati mnoge generacije.

Ono što se ne može zaboraviti niti poreći, OFK Beograd je bio specijalista za Kup, osvajao ga je četiri puta, poslednji put 26. maja 1966. I to na kakav način. Na Stadionu JNA, pred 35.000 gledalaca, "romantičari" su odučili od fudbala zagrebački Dinamo, predvođen Škorićem, Ramljakom, Zambatom, Lamzom (...) i slavili sa 6:2.

E taj tim, jedan od najboljih u istoriji, treba pomenuti zarad onih mlađih koji su samo slušali o Đorđeviću, Milovanoviću, Grujiću, Vukašinoviću, Krivokući, Gugleti, Samardžiću, Dakiću, Santraču, Banoviću i Skoblaru. A na klupi su sedeli trener Dragiša Dunja Milić, dok je tehniko bio legendarni Miloš Milutinović. Treba još reći da je romantični "SSS trio" postigao sve golove u tom finalu: po dva puta su se upisali Samardžić, Santrač i Skoblar.

I sada stavljamo tačku na vremeplov i vraćamo se u 2012. I pitamo se: da li je opet došlo vreme romantike, sada kada ima svega osim romantike. OFK Beograd sanja trofej do koga treba preskočiti još dve stepenice. Prva je baš visoka i zove se Vojvodina. Ali narod voli pobednike, shvatili su to i ovi novi romantičari koji imaju istorijsku šansu da uđu u knjigu nezaborava.


Novosti


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 17 Jan 2013, 11:34
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
FA obeležava 150 godina postojanja


Fudbalska asocijacija Engleske (FA) tokom 2013. godine obeležiće 150. godina od osnivanja.


Slika


Centralni događaj je veliki prijem u sredu, u "Grand Connaught Rooms" u Holbornu, na mestu u centralnom Londonu gde je u "Freemason Tavern" FA osnovan 15. januara 1863. godine.

U Londonu su se okupile legende engleskog i britanskog dubala, Ser Aleks Ferguson, Ser Bobi Čarlton, Arsen Venger, Stiven Džerard, Stiv Mekmanaman, tu je i Fabio Kapelo, Roj Hodžson, te predsednici UEFA i FIFA Mišel Platini i Sep Blater.

Na samom početku svečanog prijema video porukom se svima obratio Dejvid Bekam.

"Želim da čestitam FA na neverovatnih 150 godina. Ova godina će biti neverovatna. Čast je biti deo ovoga, hvala svima na tome. Igrao sam za neke od najvećih klubova na svetu, ali me svi samo pitaju kao je u Premijer ligi?", rekao je Bekam, i dodao:

"Pitaju me kako je igrati u Mančester Junajtedu? Žele da znaju kako je igrati na Vembliju. Kada pričam o tome kako je igrati za Junajted, pričam o tome kako sam ponosam što sam uspeo u tome. Najponosniji momenat u mojoj karijeri bio je kada sam izašao na teren kao kapiten Engleske", rekao je na svečanosti Bekam.

Potom se oglasio i veliki Aleks Ferguson.

"Velika je čast što će se ove godine finale Lige šampiona igrati na Vembliju. To je zasluženo. Proslava 150 godinaFA je fantastična stvar, podsećanje na sjajne godine iza nas, želim im srećno i narednu", rekao je menadžer Mančester Junajteda.

Iako Francuz, Arsen Venger je sa 17 godina staža u Arsenalu postao jedan od ikona engleskog fudbala.

"Osećam se zahvalno je jer fudbal ljubav mog života. Engleska je stvorila fudbal. Uvek imam ogromno poštovanje zbog toga. Postoji ogromna strast prema igri ovde, a mislim da ceo svet ima ... zbog ovog sporta. Kad god sam išao na utakmice Engleske na Svetska i Evropska prvenstva, uvek sam govorio: 'Hajde da stignemo na vreme, da ne propustim himnu Engleske'. Tu se oseća prava strast prema igri, bez obzira gde si, uvek je najviše Engleza oko tebe. To je fantastično", rekao je Venger.

Zvanicama se obratio i predsednik UEFA Mišel Platini.

"Logično je da finale LŠ ove godine bude na Vembliju. Zahvaljujemo se FA na doprinosu u kreirajnu, odgajanju i izgradnji našeg spota", rekao je Francuz.

Nakon njega nekoliko reči imao je i prvi čovek svetske kuće fudbala FIFA, Sep Blater.

"Zove se FA jer je broj 1 u FIFA. Moderna igra je ogranizovana u Engleskoj. Ali više od toga, oni su stvorili ono što oni zovu, a i mi zovemo, predivnu igru", rekao je Švajcarac.




Među zvanicama su i Oliver Birhof, bokser Amir kan, sudija Hauard Veb, nekadašnji igrači Sol Kembel, Marsej Desaji, Patrik Vijera, Lotar Mateus, funkcioner Mančester Junajteda Dejvid Gil.

U sklopu obeležavanja 150 godina FA, reprezentacija Engleske će u 2013. godini odigrati dve prijateljske utakmice sa selekcijom Brazila, prvo 6. februara na Vembliju, a potom i 2. juna u Rio de Žaneiru, što će biti prvo gostovanje "Gordo Albiona" Brazilu posle 30 godina.

U okrivu velikog jubileja Engleska će na Vembliju igrati i protiv Republike Irske (29. maj) i Škotske (14. avgust).


B92


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 09 Mar 2013, 21:14
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
VREMEPLOV: Kad smo mi igrali rukomet, a svet se hvatao za glavu! (VIDEO)

Rukometna reprezentacija Jugoslavije 8. marta 1986. ispisala je u Švajcarskoj najlepšu stranicu svoje istorije osvajanjem titule svetskog šampiona, pobedom nad Mađarskom u finalu sa 24:22



Inače poznatiji kao Dan žena, 8. mart jedan je od najvažnijih datuma u istoriji našeg rukometa. Tog dana 1986. rukometna reprezentacija Jugoslavije prvi i jedini put postala je prvak sveta. U retrospektivi 27 prohujalih godina, to je verovatno najvrednije odličje koje smo osvojili u nekad trofejnom sportu, čak i više od olimpijskih trijumfa u Minhenu 1972. ili Los Anđelesu 1984.

Bila je to kruna izuzetno uspešnog perioda kada je, posle krize rezultata, jugoslovenski rukomet početkom osamdesetih godina prošlog veka ponovo krenuo uzlaznom linijom. Prilično neočekivano, osvojeno je srebro na SP u Zapadnoj Nemačkoj 1982, gde smo tek u produžetku sjajnog finala poklekli pred Sovjetima sa 27:30. Dve godine kasnije usledilo je zlato na OI, do kog je put bio olakšan odsustvom Sovjetskog saveza i Istočne Nemačke, nama uvek nejnezgodnijih rivala, koji su bojkotovali Igre. Superiornost je potvrđena na Svetskom prvenstvu u Švajcarskoj, gde su “plavi” u velikom stilu dosegli najviši stepenik pobedničkog postolja.

U međuvremenu, Branislava Pokrajca na mestu selektora zamenio je Zoran Živković Tuta, šabačka Metaloplastika stvorila je moćan tim koji je sedam godina zaredom bio prvak države, osvojivši dva Kupa šampiona, uz jedno izgubljeno finale i tri polufinala, dajući temelj (više)nacionalnom timu koji je imao još dosta aduta.

Od starta Svetskog prvenstva videlo se da je Jugoslavija spremna za najviši domet, u prvom meču savladan je dužnik iz finala sa prethodnog SP, Sovjetski savez sa 26:22, usledile su pobede nad Kubom sa 32:28, Istočnom Nemačkom sa 22:20, potom u drugoj fazi nad Španijom sa 18:17, Švajcarskom sa 27:19, Zapadnom Nemačkom sa 19:17 i u finalu nad Mađarskom sa 24:22.

Sastav koji je pokorio svet glasio je: Mirko Bašić, Zlatan Arnautović, Rolando Pušnik, Momir Rnić, Veselin Vuković, Zlatan Saračević, Jovica Elezović, Časlav Grubić, Jasmin Mrkonja, Zlatko Portner, Veselin Vujović, Jovica Cvetković, Jožef Holpert, Dragan Mladenović, Muhamed Memić, Mile Isaković.

“Plavi” su posle svog najblistavijeg momenta osvojili bronzu na OI u Seulu 1988. i morali da se zadovolje četvrtim mestom na narednom SP 1990. održanom u Čehoslovačkoj.

Usledio je rat i raspad države, što se iz sportske perspektive najlošije odrazilo na naše rukometaše i, naročito, fudbalere, od kojih smo već navikli, pa možda i oguglali, na razočaranja.

Od povratka srpskog rukometa na međunarodnu scenu osvojili smo tek dve bronzane medalje na svetskim prevenstvima, koja se sada igraju na dve godine, i dve medalje na EP i to u razmaku od 16 godina, bronzu u Španiji 1996. i srebro u Beogradu 2012, koje nas je izgleda navelo da poverujemo da smo ponovo postali sila, da bismo se gorko razočarali na Igrama u Londonu i nedavno završenom SP u Španiji.


telegraf

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 18 Maj 2013, 17:33
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN: Milan rasturio Barsu u finalu LŠ, Dejo postigao gol o kome se i danas priča...

Tog 18. maja 1994. u Atini Stoičkov, Romario, Gvardiola i društvo u meč su ušli kao apsolutni favoriti, a onda su doživeli pravi brodolom...




mozzartsport

_________________
Slika


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 07 Jun 2013, 22:00
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Danas se navršava 20 godina od smrti Dražena Petrovića!

Slika

Na današnji dan pre 20 godina je preminuo jedan od najvećih jugoslovenskih košarkaša svih vremena Dražen Petrović.
Dražen je u svojoj karijeri igrao za Šibenku, Cibonu, Real Madrid, Portland Trejblejzerse i Nju Džersi Netse, kao i za reprezentacije Jugoslavije i Hrvatske.
Poginuo je 07. juna u saobraćajnoj nesreći kod Denkedorfa u Nemačkoj, kada se iz Poljske vraćao sa utakmice hrvatske reprezentacije, četiri i po meseca pre svog 29. rođendana.
Dražena se danas setio i njegov bivši klub, Bruklin Netsi (nekadašnji Nju Džerzi), postavivši fotografiju koja je pred vama.


Svet

_________________
Slika


Vrh
LaYa
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 13 Sep 2013, 10:44
Korisnikov avatar
Laki

Pridružio se: 18 Maj 2012, 15:12
Postovi: 22907

OffLine
SPORTSKI VREMEPLOV Svetlana Kitić: Najbolja rukometašica svih vremena

Inat kuća, maj 2005. godina. Sjedimo u bašti, a u toku razgovora kiša nas u inat tjera unutra. A moja sagovornica je u inat takva kakva jeste i kakvu je znamo - Svetlana Ceca Kitić. Rođena 7. juna 1960. godine u Tuzli, odakle počinje njena životna i sportska priča.


Slika


"Moja prva ljubav je bila košarka, ali s obzirom na to da sam bila mala i žgoljava, nisam bila za taj sport. Međutim, nisam se odmicala od lopte koja je bila moja jedina igračka. Sport sam voljela i zbog oca, koji je nekada igrao fudbal. Upišem se u rukometnu sekciju, stave me na gol. U dva, tri navrata jako me pogodi lopta i odustanem od gola i prebacim se na sredinu terena. Tako je sve počelo i evo traje 32 godine", prisjeća se legendarna Ceca Kitić.

Dvostruki osvajač Kupa prvaka

Cecina priča je počela u rodnom gradu, ali nije dugo trajalo.

"Moj početak je vezan za nastavnika fizičkog vaspitanja Branka Dešića, koji je mnogo volio rukomet i ja sam mu itekako zahvalna. Rado se sjećam tog lijepog vremena. Imali smo školska, opštinska, republička takmičenja. Moja ekipa je redovno pobjeđivala i ja sam, doslovno, iz te školske ekipe pravo prešla u Jedinstvo, ali ubrzo je uslijedio poziv iz Beograda. Prelazim u Radnički, ali jednu godinu sam morala pauzirati, jer mi nisu dali ispisnicu".

Svetlana Kitić je debitovala sa 16 godina i odmah je bila pozvana u reprezentaciju. Za reprezentaciju nekadašnje Jugoslavije je odigrala ukupno 177 utakmica i postigla 744 pogotka.

"Trener Radničkog je ujedno bio i trener reprezentacije i on je prepoznao moj kvalitet. Sa reprezentacijom sam osvojila dvije olimpijske medalje. Srebro 1980. u Moskvi i zlato 1984. godine u Los Angelesu. Sa reprezentacijom sam osvojila i bronzu na svjetskom prvenstvu 1982. godine u Mađarskoj i zlato na Mediteranskim igrama u Splitu 1979. Dva puta sma bila birana za najbolju rukometašicu svijeta, 1977. i 1988. godine".

Što se tiče klupskih trofeja, Ceca je sa Radničkim osvojila Europski kup prvaka 1980., te 1984, a 1986. Kup pobjednika kupova.

"U to vrijeme je bilo jedno glupo pravilo, nije se moglo vani dok ne navršiš 28 godina. Otišla sam jednu godinu u Njemačku, zatim šest godina sam provela na Sardiniji, potom po godinu u Španiji i Italiji, da bi se 1995. vratila u tadašnju SR Jugoslaviju, pa u BiH. Nastupala sam ponovno za Radnički, pa sam vodila i istovremeno igrala u Željezničaru i tuzlanskom Jedinstvu, gdje sam i počela. Provela sam zaista lijepe trenutke ovdje u Sarajevu, ali rodni grad je ispred svega".

Zanimljivo je da je Ceca zajedno sa kćerkom igrala u Tuzli, što je kuriozitet ne samo u rukometu već i u drugim sportovima.

„Tako je ispalo da sam sa Marom igrala za Jedinstvo. I moj sin Nikola je igrao rukomet, a Aleksandra je još mala. Vidjet ćemo da li će nastaviti porodičnu tradiciju. Inače, sve troje moje djece su iz različitih brakova koji su bili isključivo iz ljubavi. Ali, desilo se što se desilo, bolje zdrav razvod, nego loš brak".

Direktor reprezentacije BiH

Svetlana Kitić je nastupala i za reprezentaciju Bosne i Hercegovine, a od 2006. pa do 2008. godine je obavljala dužnost sportskog direktora ženske rukometne reprezentacije B iH.

"U 42. godini sam debitovala i za reprezentaciju zemlje gdje sam rođena. Odigrala sam jedne kvalifikacije i drago mi je da sam nosila i reprezentativni dres Bosne i Hercegovine. Žao mi je što u reprezentaciji BiH nisam napravila nešto više. Međutim, ženski rukomet je na našim prostorima na marginama", kaže Svetlana Ceca Kitić, koja je u anketi Svjetske rukometne federacije, u augustu 2010. godine, sa čak 84,1 posto glasova, proglašena za najbolju rukometašicu svijeta svih vremena.

Najljepša sportašica

Ceca Kitić je važila i za najljepšu sportašicu.

"Malo mi je neprijatno, bilo je i ljepših, ali sam ja nekako bila mezimica medija. Uvijek sam se rado odazivala na intervju i nikada mi nije bilo teško nasmijati se fotoreporteru kad me slika. Dakle, bilo je uzajamno, dvosmjerna ljubav. Ja sam voljela medije, a oni mene", kaže Ceca Kitić.

Rukometašica sa najvećom šakom

Dok smo sjedili i razgovarali, pogled mi je često išao u pravcu Cecinih ruku-šaka.

„Bila sam poznata po tome da imam ogromne ruke-šake, koje nisu svojstvene ženama. Ustvari, te ruke su se godinama razvijale, jer nije mala stvar imati 30 godina loptu u rukama, a to znači razvijanje šake i zgloba. Imala sam i velika stopala. Na početku karijere sam već nosila broj 40", kaže Ceca Kitić.

Gol sa špice

Svetlana Kitić je odigrala mnoge utakmice, postigla veliki broj golova, ali jedan se uvijek pamti.

"Bilo je to na finalnoj utakmici OI 1984. Igrali smo finale protiv Korejanki. U jednoj kontri, Koreanka me je, doslovno, gurnula prema tribinama, a ja sam u posljednjem trenutku iza leđa bacila loptu i postigla gol. Taj gol se godinama vrtio na špicama", kaže Ceca Kitić.

oslobodjenje


Vrh
Sky
Post  Tema posta: Re: Sportski vremeplov  |  Poslato: 02 Dec 2013, 13:07
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2013, 11:46
Postovi: 259

OffLine
Preminuo tvorac Panini albuma za samolepljive sličice

Umberto Panini, jedan od tvoraca u svetu čuvenih albuma za samolepljive sličice, koji su oduševljavali generacije mladih kolekcionara, umro je u Modeni u 83. godini


Slika


Umberto Panini, jedan od tvoraca u svetu čuvenih albuma za samolepljive sličice, koji su oduševljavali generacije mladih kolekcionara, umro je u Modeni u 83. godini.

Zajedno sa svojom braćom Đužepeom, Benitom i Frankom, Umberto Panini je počeo da proizvodi albume za popunjavanje sličicama početkom 1960-ih godina. Njihov prvi album zvao se "Calcatori" (Fudbaleri) i bio je posvećen italijanskim prvoligašima.

Ubrzo je asortiman proširen, pa su iz štampe počeli da izlaze albumi iz raznih domena - od sporta, preko životinja, do junaka stripova i crtaća na ogromnu radost mališana ne samo u Italiji, već i u mnogim drugim zemljama.

Kompanija Panini je 2011. ostvarila prihod od 621 milion evra.

Odlazak poslednjeg od braće Panini izazvao je talas nostalgije u Italiji. Mnogobrojni su komentari u medijima i na društvenim mrežama.

- Jedan deo našeg detinjstva umro je danas sa odlaskom Umberta Paninija - komentar je jednog korisnika Tvitera.

novosti.rs


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 47 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker