Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 27 Apr 2024, 19:45


Autoru Poruka
Maša
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 09 Apr 2013, 08:48
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Trudnoća: Koji lekovi su bezbedni

I vitamin A u većim dozama može da bude toksičan, ne treba uzimati ništa na svoju ruku


Slika


LEKARI obično savetuju trudnicama da, ukoliko je to moguće, izbegavaju lekove, naročito tokom prva tri meseca. To je vreme kada se formiraju bebini organi, tzv. organogeneza.Tada je beba i najosetljivija na njihovo štetno dejstvo. Ali postoje bolesti i stanja, kao što su visok krvni pritisak, astma, epilepsija, kod kojih bi prekid terapije ugrozio zdravlje majke.

U tim slučajevima, pre propisivanja bilo kog leka, lekar mora da proceni da li je opasnost od uzimanja leka veća od rizika nelečenja bolesti. On će, takođe, odabrati lek iz određene grupe, koji su sigurni za buduće mame. Na primer, neki antibiotici su sigurni za trudnice, a neki nisu.

- Većina lekova nije ispitivana na trudnicama, ali s obzirom na to da se dugo primenjuju, prikupljeno je dovoljno informacija da ih danas smatramo bezbednim - objašnjava dr Predrag Đurović, ginekolog KBC Zemun. - Bezbednim se smatraju: acetaminofen (paracetamol) protiv temperature, glavobolje, groznice i bola, penicilin i polusintetski penicilini (sinacilin, amoksicilin), eritromicin, cefalosporinski antibiotici, kao i lekovi za lečenje HIV-a. U ovoj grupi su i neki lekovi za alergiju, uključujući loratidin (klaritin) i difenhidramin (benadril), za visoki krvni pritisak: metildopa, nifelat, većina lekova protiv astme i neki lekovi za depresiju.

Svi pomenuti medikamenti mogu da se uzimaju samo u dogovoru sa nadležnim lekarom. Takođe, lekara treba obavestiti o bilo kojem alternativnom leku ili dodatku koje trudnica tokom devet meseci planira da uzima, bez obzira na to što na njemu piše „prirodno“, jer to ne znači da je i „sigurno“.A ukoliko se dogodi da se ženi tokom trudnoće propišu neki novi lekovi, treba naglasiti lekaru da je žena u drugom stanju.

- Prenatalni vitamini su značajni za trudnice, ali je važno da se žena konsultuje sa ginekologom o sigurnosti uzimanja drugih vitamina, biljnih lekova i dodataka - naglašava dr Đurović.

- Recimo, i vitamin A može biti toksičan u većim dozama.

Stručnjaci, takođe, upozoravaju da postoje i lekovi koje treba izbegavati tokom drugog stanja jer povećavaju šansu za razvoj urođenih mana i drugih ozbiljnih nuspojava.

Na ovom spisku su, upozorava naš sagovornik, lek za bubuljice izotretinoin, ACE inhibitori za snižavanje krvnog pritiska, lekovi za kontrolu epileptičnih napada, kao što je valproična kiselina (EFTIL), neki antibiotici, kao što su tetraciklini i doksiciklin.

Tokom trudnoće treba izbegavati i varfarin koji sprečava stvaranje krvnih ugrušaka, litijum koji se koristi za lečenje psihičkih bolesti, alprazolam, dijazepam i neke druge perparate za lečenje strahova, kao i paroksetin koji se koristi za lečenje depresije.

- I neki lekovi koji se izdaju bez recepta, kao što je aspirin, ibuprofen, naproksen, nose rizik od urođenih mana, ali je on nizak i uglavnom se javlja ako se ti preparati uzimaju redovno i pred kraj trudnoće - napominje dr Đurović.- Treba imati u vidu i da prekid uzimanja leka može da uzrokuje određene probleme. Recimo, prekid terapije antidepresivima može da dovede do suicidnih ideja pacijentkinje, što takođe predstavlja veliki rizik.

Zapravo, upozorava naš sagovornik, nikada ne treba zaboraviti da nema leka koji se smatra 100 odsto sigurnim za korišćenje tokom trudnoće.

Zbog toga se mnoge trudnice opredeljuju za neke alternativne terapije.

Recimo, na problem mučnine u ranoj trudnoći mogu da utiču akupunktura, akupresura, koren đumbira i vitamin B6 (piridoksin dva ili tri puta dnevno).

Bol u leđima mogu da umanje masaže leđnih mišića i topla kupka. Naravno, pre nego što trudnica primeni neke od ovih alternativnih terapija, mora da se konsultuje sa lekarom.


Novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 19 Apr 2013, 21:21
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Postporođajna depresija pogađa svaku sedmu ženu

Stručni časopis "Jama Psyćiatry "objavio je nove podatke koji ukazuju da depresija unutar 6 nedelja posle porođjaja pogađa svaku sedmu ženu.


Slika


Nakon porođaja, kod određenog broja žena javljaju se simptomi depresije.
Američki naučnici sa Univerziteta Pitsburg utvrdili su i da se u roku od godinu dana posle porođaja, sa depresivnim stanjem bori 22 odsto žena.
Prema portalu Pliva, tokom jednog istraživanje, u kome je učestvovalo oko 10.000 žena, pokazalo se daje petina žena s postporođajnom depresijom imala samoubilačke misli. Istraživači veruju da su najčešći uzročnici ovog zdravstvenog probleme genetsko nasledje, promene u nivou hormona tokom trudnoće i manjak sna posle porođaja.


žena blic

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 23 Apr 2013, 12:02
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Najbolja nega za trudnice

Sve što na kožu nanesete tokom trudnoće može dospeti do bebe. Zato koristite prirodnu kozmetiku koja ne sadrži nikakvu hemiju i toksine, a neguje nežno i efikasno, baš kako trudnicama treba.


Slika


SPREČITE STRIJE
Čim stomačić počne da se nazire, koža se razvlači. Tada je vreme da sprečite stvaranje strija. U tome ćete uspeti ako ujutro i uveče na stomak, grudi i bokove nežno umasirate masažno ulje protiv strija „veleda“ (Weleda). Ono sadrži tri hranljiva ulja organski gajenog badema, jojobe i pšeničnih klica i potpuno je bezbedno i za mamu i za bebu. Trudnoća je veliki napor i za mišiće, a ovo ulje sadrži i ekstrakt organske arnike, koja greje tkiva i pruža im olakšanje.

NEGUJE GRUDI
Grudi su tokom dojenja veoma osetljive. Da vam bude lakše, masirajte grudi blagim, kružnim pokretima, ali izbegavajte bradavice. Tako ćete olakšati napetost u grudima, negovati kožu grudi i poboljšati cirkulaciju mleka. Ako za masažu koristite prirodno ulje za grudi „veleda“, imaćete još bolje rezultate. Sačuvaćete jedrinu grudi i koža će vam ostati čvrsta.

PODSTAKNITE MLEKO
Sigurno su vam već poznate velike prednosti dojenja, čime ćete dugoročno uticati na bolje zdravlje svog deteta. Iako je dojenje prirodna stvar, ne ide uvek sve tako glatko i mnoge se porodilje susretnu sa nedostatkom mleka. Čaj za dojilje „veleda“ podstiče priliv mleka na bezbedan i zdrav način, a pritom sadrži organski gajen anis, komorač, kim, limun i verbenu. Sve ovo će prijati vašoj bebi jer komorač ublažava grčeve.

PORODITE SE LAKO
Za porođaj je najvažnije da predeo perineuma bude dovoljno elastičan da propusti bebu, a da ne dođe do pucanja tkiva. „Veledino“ ulje za masažu perineuma olakšaće vam prirodni porođaj i preduprediti pucanje sluzokože. Koristi se šest nedelja pre porođaja.


blic.žena

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 14 Jun 2013, 19:30
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Trudnice, oprezno sa čajevima

Kod nas se biljni preparati uglavnom uzimaju bez prethodne konsultacije s lekarom ili farmaceutom i često se pogrešno veruje da su, zbog prirodnog porekla, apsolutno bezbedni. Međutim, kako ukazuje Violeta Popov, farmaceut u Institutu za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“, i oni mogu da ispolje neželjena dejstva. Naročito mogu biti opasni kod trudnica i dojilja, te se njima savetuje oprez.

Slika

Za neke biljne lekovite sirovine, kaže ona, dokazano je da su štetne za upotrebu tokom trudnoće i dojenja, dok za većinu nema podataka o bezbednosti.
– Zato ih je, posebno u prva tri meseca trudnoće, najbolje izbegavati. Upotreba biljnih sirovina za ublažavanje tipičnih tegoba tokom trudnoće, kao što su mučnina, povraćanje, opstipacija, tegobe uzrokovane blažim urinarnim infekcijama, zasnovana je na iskustvima tradicionalne medicine, a pouzdanih podataka o njihovoj bezbednosti nema – navodi naša sagovornica. Ona dodaje da zbog toga ove proizvode treba upotrebljavati samo po preporuci i uz nadzor lekara.

KAMILICA?MOŽE!
Za ublažavanje mučnine tokom trudnoće tradicionalno se upotrebljavaju: list matičnjaka (Melissae folium), list pitome nane (Menthae piperitae folium), cvet kamilice (Chamomillae flos), rizom đumbira (Zingiberis rhizoma).
Međutim, kaže Violeta Popov, rizom đumbira treba da izbegavate ako imate kontrakcije i krvarenje iz materice, a list nane ako vas muči gorušica.

RUZMARIN? NE!
Naime, mnoge biljke s etarskim uljima mogu da izazovu kontrakcije ili krvarenje. Takve su list ruzmarina (Rosmarini folium), herba hajdučke trave (Millefolii herba), plod kleke (Juniperi fructus), nadzemni deo i koren peršuna (Petroselini herba et radix). Ovo se, međutim, ne odnosi na peršun kao začin.
Takođe se ne preporučuje ni upotreba etarskih ulja za masažu i inhalaciju jer mogu da dovedu do kontrakcija.
Opšta je preporuka da se pre upotrebe bilo kog proizvoda na bazi lekovitih biljaka detaljno obavestite o njegovoj primeni tokom trudnoće i dojenja.

MEŠAVINA PROTIV MUČNINE
Za ublažavanje mučnine može da se koristi mešavina koja sadrži jednake količine lista matičnjaka, lista nane i cveta kamilice.
Za pripremu čajnog napitka kašiku ove mešavine prelijte sa 200 ml ključale vode, poklopite i ostavite da stoji 10–15 minuta.
Procedite i pijte tri puta dnevno po šolju sveže pripremljenog čaja.
Kod opstipacije probleme treba rešavati promenom načina ishrane.

Da
Uz prethodnu konsultaciju s lekarom, možete da koristite tzv. zapreminske laksanse. Oni sadrže sluz koja u crevima bubri, pritiska zid creva, povećava zapreminu stolice i tako olakšava pražnjenje. U tu svrhu najčešće se koriste:
• celo seme lana (Lini semen) • seme i semenjača indijske bokvice (Plantaginis ovatae semen/testa) • seme buačka (Psyllii semen). Ove biljne sirovine treba uzimati s dosta tečnosti.

Ne
U trudnoći ne smeju da se koriste tzv. nadražajni laksansi kao što su npr. kora krušine (Frangulae cortex) i list sene (Sennae folium) jer mogu da izazovu kontrakcije.
Za ublažavanje tegoba kod blažih urinarnih infekcija ne smeju da se koriste čajevi koji sadrže list planike, odnosno uve (Uvae ursi folium). Na našem tržištu postoji čajna mešavina namenjena trudnicama i deci koja može olakšati tegobe usled urinarnih infekcija, a ne sadrži list ove biljke, kaže Violeta Popov.


žena.blic

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 08 Jul 2013, 20:46
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Šta je odgovorno ponašanje tokom trudnoće?

Trudnoća je velika životna prekretnica i svaka žena bi morala da zna kako da se odgovorno ponaša da bi donela na svet zdravu bebu.

Slika

Dr Marica Đuran, specijalista ginekologije i akušerstva Doma zdravlja Dr Ristić, objašnjava za Žena.rs portal da unos hrane kod trudnice treba da bude tek za 300 do 500 kalorija energetski bogatiji nego pre trudnoće, i naglašava da je najbitniji odabir namirnica.

- Za pravilan unos belančevina i masti preporučuje se riba, jaja, nemasna mesa, mlečni proizvodi, a ukoliko je trudnica vegeterijanka treba povećati unos soje, sočiva. Sveže voće i povrće daće potrebne minarale i vitamine i pored svega treba piti oko 2 litra vode dnevno. Alkohol je strogo zabranjen – naglašava dr Đuran.


VITAMINI I MINERALI KOJI SU POTREBNI TRUDNICI

- U toku trudnoće raste potreba za folnom kiselinom, vitaminima B6, B12, vitaminom E i D, a od minerala najvažniji je unos kalcijuma, magnezijuma, gvožđa, cinka. Sve ovo sadrži pravilna ishrana, a ukoliko je potrebna korekcija ginekolog će odrediti dogovarajuće suplemente – kaže ginekolog.


LEKOVE NE UZIMATI BEZ ZNANJA LEKARA


- Pre trudnoće i u prvom trimestru neophodno je unošenje dodatnih 400 mcg folne kiseline. Ako su potrebni neki dodaci, suplementi ishrani ginekolog će prepisati i njih. Ukoliko trudnica boluje od epilepsije, poremećaja štitne žlezde, astme ili nekih drugih hroničnih bolesti, terapija će se korigovati lekovima koji su dozvoljeni u trudnoći. Nijedan lek ne treba uzimati bez saveta i znanja lekara, naročito ne uobičajnu prvu pomoć kod prehlada, tipa aspirini i slično. Paracetamol je dozvoljen u trudnoći, kao i antibiotici penicilinske grupe – objašnjava dr Đuran.


U SEKSU UŽIVAJTE SAMO AKO NEMATE BOLOVE I KRVARENJA


- Ukoliko trudnica nema bolove i krvarenje, seksualni odnosi su dozvoljeni. Bitno je da se ne unese infekcija, dakle jako je važna vernost partnera, a lekari ipak savetuju kondom. Pri kraju trudnoće savetuje se seksualna apstinencija – upozorava lekar.


POŽELJNA JE UMERENA AKTIVNOST


- Trudnica treba da bude aktivna skladno svom stanju, ali mora da prilagodi vežbe tome. Tako da ne treba da posećuje teretane, da vozi rolere, bicikle, da vesla i slično. Dozvoljene su blaže vežbe, pilates i joga za trudnice, umerene šetnje i plivanje, ali u moru, jer se bazen izbegava zbog mogućih infekcija – kaže dr Đuran.



BEZ VOŽNJE AUTOMOBILA

- Pospanost i slabiji refleksi utiču na koncentraciju, te se smatra da trudnica ne treba da upravlja nikakvim vozilom, pa ni automobilom – upozorava ginekolog.

LET AVIONOM DO 36. NEDELJE

- Svaka avio-kompanija ima svoja pravila. Većina dozvoljava let od početka trudnoće do 36. nedelje, tj. do 32. ako je bliazanačka trudnoća. Ukoliko se spermate za let, a trudni ste između 28. i 36. nedelje, obavezno je da nosite izveštaj ginekologa. Trudnice koje imaju smetnje sa koagulacijom krvi ne smeju da koriste avionski prevoz.


blic.žena

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 05 Avg 2013, 21:06
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Preterivanje sa hranom tokom trudnoće može učiniti dete gojaznim

Za neke buduće majke trudnoća je šansa da se opuste sa hranom bez dodatnog osećanja krivice. Međutim treba voditi računa jer nova istraživanja pokazuju da kada majke „jedu za dvoje“ povećavaju rizik od gojaznosti za dete.


Slika


Rezultati istraživanja pokazali su da novorođenčad imaju tri puta veće šanse da se rode sa više masti u organizmu ukoliko su njihove majke preterano udovoljavale želji za hranom tokom početnih stadijuma trudnoće.

Rezultati su mnogo bolji kada se majka tokom trudnoće ne ugoji previše ili kada višak kilograma nabaci tek u kasnijim fazama trudnoće. Vođa istraživačkog tima, doktorka Mardž Devenport zato upozorava buduće majke da prekomerna količina hrane u trudnoći može dugoročno ugroziti zdravlje deteta.

- Novorođenčad koja su na rođenju veća, uglavnom postaju veća deca koja mogu imati probleme sa viškom kilograma i gojaznošću- kaže doktorka Devenport.

Njeno istraživanje obuhvatilo je 172 buduće majke koje je pratila u periodu od 1995. do 2011. a više od pola ovih žena dobilo je više kilograma nego što je poželjno, uprkos programu ishrane i vežbi na kojima su bile.

Majke koje su se previše ugojile u prvim mesecima trudnoće imale su 2,7 puta veće šanse da rode velike bebe koje su na rođenju u organizmu imale i do 14 odsto masti.

- Buduće majke i ljudi koji vode računa o njihovom zdravlju trebalo bi da budu svesni činjenice da prekomerno gojenje u trudnoći može imati posledice i na bebe. Trebalo bi voditi računa o ishrani majke jer to je jedan od faktora koji značajno utiče na zdravlje deteta- kaže doktorka Devenport.

Stručnjak za trudnoću i ishranu, Sara Ohara, slaže se sa zaključcima Mardž Devenport i dodaje da je pogrešno i štetno mišljenje da buduće majke treba da udovolje svakom svom porivu i jedu kad god i šta god hoće.

- Žene osećaaju kao da u trudnoći imaju posebnu dozvolu da jedu šta hoće i koliko hoće, ali svako prekomerno unošenje hrane vodi u gojaznost, bez obzira na okolnosti- kaže Ohara.

Druga istraživanja pokazala su da gojaznost majki za posledicu može imati i probleme pri porođaju. Jedno špansko istraživanje pokazalo je da napori pri održavanju kilaže u trudnoći, koje između ostalog uključuju i duge šetnje tri puta nedeljno, smanjuju rizik od prevelike težine beba na rođenju, što smanjuje i rizik od prevremenih porođaja i carskog reza.


zena.blic

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 07 Nov 2013, 14:31
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Gorušica kod trudnica: Manji zalogaji se lakše vare

Kako da u trudnoći smanjite tegobe koje izaziva gorušica: Izbegavajte ljutu, pečenu, masnu i začinjenu hranu, biber, sirće, kečap, senf, proizvode od paradajza, čokoladu...


Slika


NIJE neobično da već krajem prvog trimestra trudnicama svaki obrok zagorča gorušica. Lekari kažu da čak 40 do 80 odsto trudnica oseća gorčinu ili „žarenje“ u grudnom delu organa za varenje. Dosta njih oseća gorčinu i u grlu, a osim otežanog gutanja mogu da se jave nadutost, izražen nagon za podrigivanje i pojačano lučenje pljuvačnih žlezda. Veću šansu da dobiju gorušicu imaju žene koje su već rađale, dok se kod starijih prvorotki ovaj problem ređe javlja. Smatra se da na pojavu gorušice utiče viši nivo progesterona i estrogena, jer usporavaju varenje i utiču na otvaranje pregrade između jednjaka i želuca.


Nekim trudnicama za otklanjanje tegoba pomažu bademi, par zrna pirinča, kokice, pečeni tost ili sveža šargarepa. Ipak, generalno bi sve buduće mame koje imaju gorušicu trebalo da izbace iz jelovnika ljutu, pečenu, masnu i začinjenu hranu, biber, sirće, kečap, senf, proizvode od paradajza, mesne prerađevine (viršle, kobasice, slanina), čokoladu, kolače, torte, citruse, gazirana pića, alkohol, kafu i crni čaj, pepermint.

1. MANJE PORCIJE - jedite češće, ali količinski manje obroke. Svako pretrpavanje želuca će pogoršati ionako usporeno varenje. Umesto tri veća, uzmite pet-šest manjih obroka. Kada se uzimaju manje količine hrane, želudac ima dovoljno vremena da sve svari. Takođe, hranu treba uzimati u manjim zalogajima, i dobro je sažvakati.

2. LAKŠE NAMIRNICE - ishrana trudnica trebalo bi da se zasniva na zdravim i lako svarljivim namirnicama. Najčešće bi na trpezi trebalo da budu integralne žitarice i proizvodi od žitarica, sveže voće i povrće, semenke. Savetuje se lako svarljiva hrana koja se kuva, bari, griluje ili jede presna. Preporuka je da se ne jede dva-tri sata pre odlaska na spavanje.

3. SEDENJE I LEŽANJE - izbegavajte poluležeći i ležeći položaj dok jedete, i ostanite da sedite bar jedan sat posle obroka, najbolje na tvrđoj stolici. Sat vremena posle jela lezite na levi bok, a glavu i ramena uzdignite u odnosu na telo.

4. DOVOLJNO TEČNOSTI - svaka trudnica bi trebalo tokom dana da popije 2 do 2,5 litara tečnosti, i to isključivo između oboroka, jer ako se uzme tokom jela, može da oteža proces varenja. Uvek pijte polako, bez obzira na to koliko ste žedni. Najbolje se žeđ gasi vodom, a pred spavanje može da prija i toplo, umereno zaslađeno ili nezaslađeno mleko. Izbegavajte veštačke zaslađivače.

5. TESNA ODEĆA - izbegavajte da nosite odeću koja pritiska ili steže oko stomaka i povećava pritisak na želudac.

6. REDUKCIJA TEŽINE - ponekad se redukcijom prekomerne telesne težine, jednostavno rešava i problem gorušice. Dodatni kilogrami mogu da pritiskaju želudac i posledično izazivaju vraćanje želudačnog sadržaja u jednjak ili u usta.

7. ŽVAKE - žvakanjem žvake se povećava lučenje pljuvačke u ustima, što pomaže da se kontroliše želudačna kiselina.

8. FIZIČKA AKTIVNOST - trudnicama koje nisu pod rizikom savetuje se redovna šetnja, umereno vežbanje, čak i plivanje, jer fizička aktivnost stimuliše rad creva. Ipak, treba voditi računa da pre vežbanja ne bi trebalo jesti bar jedan do dva sata, a u svakom slučaju pre treninga treba izbegavati namirnice koje se dugo i teško vare.

9. IZBEGAVAJTE STRES - trudite se da budete što opušteniji. Napetost i stres nekada mogu da doprinesu stvaranju viška želudačne kiseline, čime se pogoršava postojeća gorušica.

10. LEKOVI - nikako ne uzimajte lekove za smanjenje kiselosti u želucu bez prethodnog saveta lekara. Takođe, bez obzira na uvreženo verovanje da soda bikarbona pomaže u otklanjanju tegoba gorušice, u trudnoći je treba izbegavati, kao i preparate koji sadrže ovu materiju.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
Maša
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 29 Nov 2013, 23:30
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 24 Feb 2013, 22:43
Postovi: 6617

OffLine
Pravilna ishrana u trudnoći

Postoje namirnice i napici koje bi trudnice trebalo da izbegavaju, dok bi neke trebalo da uzimaju redovnije, kako bi i one i beba dobile sve neopdhodne hranljive sastojke


Slika


Raznovrsna i zdrava ishrana u trudnoći daće vama i vašoj bebi sve neophodne hranljive sastojke. Ipak, postoje namirnice i napici koje bi buduće majke trebalo da izbegavaju, dok bi neke trebalo da uzimaju redovnije. Evo šta savetuju stručnjaci:


Sir

Jedite tvrd sir, čak i kada je napravljen od nepasterizovanog mleka, jer je mala verovatnoća da će se u njemu razvijati bakterije. Sir, kao i svi drugi mlečni proizvodi, obiluje kalcijumom koji je važan za jačinu bebinih kostiju. U obzir dolaze beli kravlji sir, mocarela, feta, topljeni sir za mazanje, rikota, kozji sir..., sve dotle dok su napravljeni od pasterizovanog mleka.

Izbegavajte mekane sireve, mlade bele, fetu, bri, kamember, gorgonzolu... jer mogu da sadrže bakteriju listeriju. Infekcija listerijom ponekad vodi ka pobačaju i prevremenom porođaju.

Jaja

Jedite ih jer sadrže proteine i hranljive sastojke koji poboljšavaju razvoj fetusa i sprečavaju nastanak nekih urođenih mana. Ipak, važno je da budu dobro kuvana dok i belance i žumance ne budu potpuno tvrdi.

Izbegavajte rovita jaja, kajgane, omlete, kao i majonez i holandez sos budući da se prave od sirovih jaja koja mogu da budu zaražena salmonelom.

Mleko

Pijte ga jer je odličan izvor kalcijuma, ali je važno da bude pasterizovano, jer se na taj način ubija bakterija listerija.

Izbegavajte nepasterizovano mleko i hranu u kojoj se ono nalazi. Mleko uvek dobro prokuvajte, jer iako je infekcija listerijom veoma retka, može da ima teške posledice.

Crveno meso, džigerica

Jedite dobro spremljeno crveno meso, jer je izvor proteina i gvožđa. Možete da jedete i tek ispečenu ili kuvanu piletinu, jer toplota ubija štetne bakterije. U nekim državama ženama se savetuje da ne jedu hladno i suvo meso, zbog opasnosti od listerije koja može da preživi i veoma niske temperature.

Izbegavajte sirovo, krvavo i nedovoljno pečeno meso. Naročito izbegavajte kobasice, viršle, paštete i šunku, odnosno mesne prerađevine. Nije poželjno jesti ni džigericu i paštete od jetre, jer sadrže visok nivo vitamina A koji može da naudi bebi. Iz istog razloga, ni velike doza vitaminskih suplemenata koji sadrže ovaj vitamin ne dolaze u obzir tokom trudnoće. Meso ne treba da bude na vašem jelovniku jer sadrži toksoplazmu, doživotnog parazita u ljudima i životinjama, pa infekcija može da ošteti plod.

Riba i školjke

Jedite belu ribu, jer nema mnogo masti ali ima proteina i vitamina u izobilju, kao i kuvane školjke koje su dobar izvor cinka i kuvane rakove kao odličan izvor joda.

Izbegavajte meso ajkule i sabljarke. Ograničite ishranu na dve riblje porcije nedeljno i to one koje sadrže sardine, lososa, svežu tunjevinu, skušu ili pastrmku. Školjke jedite isključivo kuvane. U nekim zemljama trudnicama se savetuje da ne jedu dimljenu ribu, jer može da sadrži listeriju. Nabrojane vrste ribe sadrže visok nivo žive koja prolazi kroz placentu i može da ošteti nervni sistem ploda.

Voće, povrće i salate


Slika


Jedite voće, povrće i salate, jer sadrže hranljive sastojke i osnova su zdrave ishrane. Ali, namirnice moraju da budu dobro oprane, jer tragovi prljavštine mogu da sadrže toksoplazmu, parazita koji uzrokuje toksoplazmozu.

Kafa i čaj

Pijte biljni i voćni čaj, jer sadrže vitamin C i prirodne sastojke. Šolja blage nane ili voćni čajevi će vam prijati, za razliku od zelenog i crnog.

Izbegavajte kofein. Nije dozvoljeno više od 200 mg dnevno. Poređenja radi, u šoljici instant kafe ima 100 mg, u filter kafi 140, a u čaju 75 mg. Kofeina ima i u čokoladi (u 50 g tamne ima 50 mg, a mlečne - 25 mg kofeina), kao i u nekim energetskim napicima. Proveravajte i sastav lekova protiv prehlade i gripa, koji takođe mogu da sadrže kofein. Previše kofeina može da dovede do toga da se beba rodi nedovoljno uhranjena, a veoma retko dovodi i do pobačaja. Pažljivo pratite preporuke, jer se one s godinama menjaju. Na primer, pre dve decenije trudnicama je savetovano da jedu mnogo džigerice zbog vitamina A, a sada stručnjaci smatraju suprotno.

Alkohol

Pijte mnogo vode, kako bi telo bilo hidrirano, kao i voćne sokove koji su odličan izvor vitamina C.

Izbegavajte alkoholna pića, naročito veće količine, jer mogu ozbiljno da naruše zdravlje bebe. Medicinski stručnjaci kažu da su čaša piva ili vina nedeljno dozvoljene, ali imajte na umu da alkohol prolazi kroz placentu, što znači da beba pije isto što i vi.


novosti

_________________
Mnogo je ljudi. redak je čovek..


Vrh
GiGi
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 28 Apr 2014, 14:38
Korisnikov avatar
Karolina Riječka

Pridružio se: 25 Mar 2013, 12:13
Postovi: 18509

OffLine
Uzimanje antibiotika u trudnoći može oslabiti bebin imunitet


Majke jačaju imunitet djeteta prenošenjem crijevnih bakterija koje potiču proizvodnju leukocita. Leukociti su zaduženi za jačanje bebinog imunološkog sustava


Slika

Antibiotici u trudnoći opasni su za još nerođeno dijete, potvrdila je studija američke Dječje bolnice Philadelphia. Lijekovi koji uništavaju infekcije utječu na razvoj dječjeg imunološkog sustava i mogu ga oslabiti.

Majke jačaju imunitet djeteta prenošenjem crijevnih bakterija. Te bakterije potiču proizvodnju bijelih krvnih stanica tj. leukocita zaduženih za snažniji imunološki sustav. Uzimanjem antibiotika smanjuje se razina dobrih bakterija, a samim time i proizvodnja bijelih krvnih stanica, piše Daily Mail.

Pojačana proizvodnja leukocita počinje u prvim danima nakon rođenja, što je prirodna zaštita od nesterilnog okruženja. Međutim, antibiotici smanjuju njihovu proizvodnju zbog čega je novorođenčad osjetljivija na infekcije osobito na E.coli. U posebnoj su opasnosti djeca rođena prije termina, potvrdilo je istraživanje.

- Nakon rođenja djeca prelaze iz sterilnog okruženja u svijet pun mikroorganizama. Ljudi i životinje tome se prilagođavaju pojačanom proizvodnjom leukocita u prvim danima nakon rođenja. Međutim, antibiotici remete proizvodnju leukocita - istaknuo je voditelj istraživanja Hitesh Deshmukh.

Iako su potrebna još daljnja istraživanja, znanstvenici upozoravaju kako bi se upotreba antibiotika u trudnoći trebala smanjiti.


24sata.hr

_________________
Plesala bih s tobom
kroz najprometnije ceste
jedan tango kroz crveno
tamo gdje nitko ne bi plesao
na vrhu Hendrixovog mosta
i to mi ne bi bilo dosta...


Vrh
NikCiao
Post  Tema posta: Re: Korisni saveti za buduce mame i tate  |  Poslato: 18 Maj 2014, 16:33

Pridružio se: 18 Maj 2014, 16:25
Postovi: 1

OffLine
Ovde možete naći mnogo tekstova koji Vam mogu biti od koristi ukoliko planirate trudnoću:
http://www.lekarinfo.com/blog/trudnoca/


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 314 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker