Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Apr 2024, 10:57


Autoru Poruka
Picard
Post  Tema posta: Eutanazija- da ili ne?  |  Poslato: 13 Okt 2012, 13:59
Korisnikov avatar
P
P

Pridružio se: 15 Maj 2012, 19:58
Postovi: 11945

OffLine
24 godine u komi, u strašnim mukama. Ima li pravo na dostojanstvenu smrt?

Marija je tog dana završila u bolnici s napadom žuči. Liječnici su utvrdili da joj je potrebna hitna operacija.
Pripremili su je, odveli u operacijsku salu, uspavali je. Bio je jedan sat popodne kad je kirurg počeo sa zahvatom i zarezao skalpelom. Krv nije potekla. Nešto nije bilo u redu.
Marija više nije napustila bolnicu. Njezin je mozak zbog greške pri anesteziji ostao bez kisika dugih šest minuta. Nikada više nije došla svijesti, njezin se mozak nije oporavio,
ostatak je života vegetirala. U bolnici je ostala do smrti - sljedeće 24 godine!


Slika

JL


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Eutanazija- da ili ne?  |  Poslato: 13 Okt 2012, 14:17
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45921

OffLine
Hm,razmišljala sam o ovoj temi i nikada nisam donijela jasan stav po tom pitanju.A koliko vidim ni ti nisi iznio svoje mišljenje.
A toliko toga mi se prepliće u mislima...
Znam da svako treba imati pravo na 'dostojanstvenu smrt'...ali...ko ima ili ko može imati to pravo da nekome oduzme život jer misli da taj neko više ne živi već vegetira...
Kako donijeti takvu presudu kada znamo da je život svakome drag pa ma kakav bio?
Ne daj Bože da iko dođe u situaciju da mora o tome odlučivati.

_________________
Slika Slika


Vrh
Picard
Post  Tema posta: Re: Eutanazija- da ili ne?  |  Poslato: 13 Okt 2012, 14:28
Korisnikov avatar
P
P

Pridružio se: 15 Maj 2012, 19:58
Postovi: 11945

OffLine
Tema je kompleksna.
Generalno sam za eutanaziju, ali vrlo je teško odrediti granicu što je, a što nije za eutanaziju. Trebali bi postojati jasni kriteriji.
Jer je mogućnost zlouporabe velika.

O tome treba otvoreno pričati, kao što treba pričati i o doniranju organa. Jer barem naši nabliži bi trebali znati naš stav o tome kako bi im odluka bila 'lakša'.
Vegetiranje je nešto čega se ja grozim jer ga viđam svakodnevno.
Mada, od svega toga, najgore mi je kada čovjek izgubi sebe, mentalno. To je nekako najtragičnije.

Ja sam svojima davno obznanio svoja stajališta.
(Već 10 godina imam donorsku karticu).
No, to je sada neka druga tema.


Vrh
Senka
Post  Tema posta: Re: Eutanazija- da ili ne?  |  Poslato: 13 Okt 2012, 14:50
Korisnikov avatar
Vječita sanjalica
Vječita sanjalica

Pridružio se: 18 Apr 2012, 12:07
Postovi: 45921

OffLine
Slažem se da je ovo jako kompleksna tema i slažem se da o svemu treba pričati.
Također mislim da su mentalne bolesti i ta vrsta vegetiranja ono najstrašnije što se nekom čovjeku može dogoditi.A koliko znam,u takvim slučajevima se o eutanaziji niti ne pomišlja.
A kako na našim prostorima sve funkcioniše čisto sumnjam da će se ikada utvrditi i donijeti jasni kriteriji po svom pitanju.Da budem preciznija,mislim da kada bi se to donosilo i na globalnom nivou,sprovođenje i regularnost po tom pitanju bi bila vrlo upitna.
Donorstvo je druga priča.

_________________
Slika Slika


Vrh
Picard
Post  Tema posta: Re: Eutanazija- da ili ne?  |  Poslato: 13 Okt 2012, 15:00
Korisnikov avatar
P
P

Pridružio se: 15 Maj 2012, 19:58
Postovi: 11945

OffLine
Da, naša društva su daleko od tog nivoa da bi stvorila konsenzus oko tako delikatne teme kao što je 'aktivna eutanazija'.

Sva sreća, pa su se vremena ipak donekle promijenila tako da danas barem imamo pojavu koju nazivamo 'institut pasivne eutanazije'.
Jednostavno pustiš osobu da 'ode', bez da mu aktivno pomogneš u tome.


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Eutanazija- da ili ne?  |  Poslato: 18 Jan 2013, 10:26
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Eutanazija gluvih blizanaca kad su otkrili da će i oslepeti

Doktori u Belgiji su izvršili eutanaziju nad blizancima koji su rođeni gluvi i koji su, kada su saznali da će i da oslepe, odlučili da se oproste od života

Slika
Slučaj blizanaca je jedinstven i za Belgiju

BRISEL - Doktori u Belgiji su izvršili eutanaziju nad blizancima koji su rođeni gluvi i koji su, kada su saznali da će i da oslepe, odlučili da se oproste od života za koji su smatrali da više neće imati smisla i dostojanstva.

U jedinstvenom slučaju u zemlji, koja dozvoljava eutanaziju, 45 godina stara braća iz Antverpena su izabrali smrt, jer nisu mogli da podnesu pomisao da se više neće moći ni da vide.

Neimenovani blizanci su eutanazirani u Univerzitetskoj bolnici u Briselu 14. decembra smrtonosnom injekcijom, pošto su ceo život proveli zajedno, objavio je list "Dejli mejl".

U Belgiji je eutanazija dozvoljena ukoliko oni koji se na to odluče mogu da donesu odluku svojevoljno i trpe neizdržljive bolove, što moraju da potvrde i lekari.

Belgijsko pravo se razlikuje od onog u Švajcarskoj, poznatoj po Klinikama dostojanstva, gde je dozvoljeno samo "pomaganje u samoubistvu". To znači da pacijenti moraju da imaju aktivnu ulogu u unošenju smrtonosne tečnosti koja im okončava život.

U Belgiji su tokom 2011. godine registrovana 1.133 slučaja eutanazije, uglavnom pacijenata u završnoj fazi oboljenja od raka, što je jedan procenat svih smrtnih slučajeva u zemlji.

Slučaj blizanaca je jedinstven i za Belgiju, jer nijedan od braće nije patio od teških bolova niti neizlečive bolesti.

Dva brata, čija imena nisu otkrivena, ali čiju fotografiju je objavila belgijska televizija, radili su kao obućari i za života delili isti stan.

Dejvid Difor, doktor koji je rukovodio postupkom eutanazije, rekao je za televiziju RTL da su braća donela odluku pod "punom svešću". On je rekao da su bili "veoma srećni" i da je bilo olakšanje videti kraj njihovih patnji.

"Oni su popili šolju čaja u holu, sve je prošlo dobro i uz bogat razgovor", rekao je doktor, navodeći da je opraštanje od roditelja i brata bilo veoma opušteno i lepo. "Na kraju, mahnuli su rukama i otišli".

Samo nekoliko dana nakon smrti blizanaca, belgijski vladajući socijalisti su podneli amandman na zakon kojim bi se odobrila i eutanazija dece i obolelih od Alćajmerove bolesti.

Belgija je druga zemlja u svetu, posle Holandije, koja je legalizovala eutanaziju 2002. godine, ali je trenutno dozvoljena samo nad punoletnim licima starijim od 18 godina.

U Švajcarskoj je parlament nedavno odbacio zahtev za pooštravanjem kontrole pomaganja u samoubistvima i zabrani suicidnog turizma. Stručnjaci kažu da su glavni klijenti industrije samoubilačkog turizma oboleli iz Britanije, Nemačke i Francuske, ali da je njihov broj u padu poslednjih godina.

Statistike pokazuju da je jedna klinika u blizini Ciriha pomogla da ukupno 1.298 ljudi izvrši samoubistvo između 1998. i 2011. godine.



Novosti

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 297 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker