Pogledaj neodgovorene postove
Pogledaj aktivne teme
Danas je 28 Mar 2024, 13:36


Autoru Poruka
Komsinica
Post  Tema posta: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:17
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Nova životna prekretnica

Menopauza je prirodan događaj u životu svake žene, a obično se događa oko 50. godine života, iako točno vrijeme početka varira od žene do žene. U tom periodu žena ulazi u novu fazu života i njezino tijelo prolazi brojne promjene koje nisu baš uvijek naročito ugodne.

Prvo što svima pada na pamet kod spomena menopauze je izostanak mjesečnice, koji žene često znaju povezivati i s gubitkom ženstvenosti, što je, naravno, potpuno pogrešno. Žena u tom periodu ne gubi ništa od svojih atributa, jednostavno se samo mijenja i to sigurno nije kraj svijeta. Danas žene žive u prosjeku 80 godina, što bi značilo da menopauza zauzima otprilike trećinu života.

Već negdje nakon četrdesete godine života, u nekim slučajevima i tijekom kasnih tridesetih, stvaranje hormona u jajnicima polako počinje slabiti. To se postupno odvija do sredine 40-ih, a otad nastupa prijelazno razdoblje, poznatije kao klimakterij, koje traje pet do 10 godina.

To je vrijeme prijelaza i promjena, obilježeno simptomima koji su više ili manje neugodni, i vrijeme kad žene češće analiziraju svoj život. Neke će novo doba doživjeti kao nov izazov i neće se previše zamarati tjelesnim promjenama, dok će ga neke promatrati kao nenadoknadiv gubitak. No, treba znati da depresija svakako nije obavezan dio menopauze.

Važan je prije svega način na koji svaka žena doživljava tu životnu etapu. Kod onih inače podložnih melankoliji možda će nastupiti faza tuge, pogotovo ako na nju gledaju kao na kraj nečega ili gubitak, tim još više ako se podudari s nekim uznemirujućim događajem u životu, poput razvoda, bolesti ili smrti bliske osobe.

Smetnje koje se javljaju
Ako su manifestacije menopauze neugodne, dolazi do češćeg osjećaja umora i promjena raspoloženja, pa i do simptoma depresije. No, postoji rješenje i za takve situacije, i to u vidu nadomjesnog hormonalnog liječenja.

Ulaskom u menopauzu žensko tijelo prestaje biti plodno i više ne luči estrogene, a to se očituje i fizičkim znakovima kao što su valovi vrućine, noćna znojenja, suhoća rodnice i izostanak mjesečnice.

Budući da manjak estrogena ne djeluje samo na dojke i spolne organe, već i na središnji živčani sustav, sudjelujući na neki način u dobrom funkcioniranju 'središnjeg termometra', i otuda ti valunzi ili valovi vrućine koji su, u prosjeku, javljaju oko godinu i pol, no kod nekih žena duže, a kod nekih i kraće. U prosjeku se javljaju u dvije ili tri žene od četiri, a još im više pogoduje stres. Osjećaj vrućine praćen je jače ili slabije izraženim crvenilom koje prvo izbija na licu i seli se na gornji dio tijela, traje nekoliko minuta i zatim nestaje.

Puno je žena doživjelo i noćna znojenja koja mogu biti i prilično obilna, no kao i kod svih ostalih simptoma, intenzitet se razlikuje od žene do žene. To neugodno stanje uglavnom remeti san i ujutro se kao posljedica svega javlja umor i zajedno s njim razdražljivost.

Zbog gubitka estrogena menopauzu karakterizira i suhoća sluznice rodnice, pa izostaje njezino vlaženje nužno za ugodnost spolnih odnosa. No, na tržištu postoje različiti proizvodi koji pomažu da se ublaži i ta poteškoća.

Osim toga, žene se u menopauzi često žale i na nesanicu i razdražljivost, umor i bolove u zglobovima. Nesanica je, kažu stručnjaci, dosta rijetka pojava ukoliko nije uzrokovana noćnim znojenjem, a nju automatski prati razdražljivost i umor, pa se može zaključiti da za te psihološke tegobe menopauza nije glavni uzrok, već su uglavnom povezane zapravo s načinom na koji primamo neki događaj.

Treba se početi baviti sobom
Ulaskom u menopauzu i dalje je potrebno voditi brigu o svom tijelu i redovito se baviti fizičkim aktivnostima, ali i sačuvati intelektualnu i emocionalnu vitalnost. Tijelo zahtijeva malo više pažnje, a najveću uslugu ćete mu napraviti ako izbacite duhan, ograničite konzumaciju alkohola i uzimanje lijekova namijenjenih liječenju tjeskobe, depresije ili nesanice.

Također je uputno redovito odlaziti na ginekološki pregled, ali i obaviti mamografiju jer je karcinom dojki prvi uzrok smrtnosti od karcinoma u žena.

t-portal

_________________
Slika


Vrh
Komsinica
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 13 Jun 2012, 13:18
Korisnikov avatar
Forumski novinar
Forumski novinar

Pridružio se: 15 Maj 2012, 10:01
Postovi: 7882
Lokacija: Marakana, Sever

OffLine
Prehrana u menopauzi

Soja može pružiti zaštitu od valova vrućine? Samo u menopauzi, svi drugi trebaju klima uređaj. A tko se treba kloniti rafiniranog šećera, brašna i riže? Svi, bez obzira na menstrualni ciklus.
Svaka žena kroz menopauzu prolazi na svoj način. Veliki broj žena osjeća valove vrućine, neke imaju osjećaj nesnošljivosti, a manji broj žena bori se s glavoboljama, mučninama i noćnim znojenjem.

Bez obzira na simptome, ovaj će Vam jednostavan vodič kroz prehranu omogućiti da iz hrane uzmete najbolje za Vaše zlatne godine, te očuvate zdravlje srca i koštanog sustava.
Mnoge prehrambene preporuke treba slijediti i prije menopauze, posebice u adolescenciji.

10 jednostavnih koraka

Korak 1: Jedite više soje i sira od soje - tofua

Čini se da soja može pružiti zaštitu od valova vrućine. Ova postavka još se istražuje u znanstvenim krugovima, te se ne treba razočarati ako rezultati ne budu potpuno zadovoljavajući. Ipak, potpuno je jasno da soja može pomoći u zaštiti srca i smanjenju visoke razine lošeg kolesterola. Stoga, u zrelim godinama, soji svakako treba dati šansu!
Dnevno je korisno pojesti ili popiti dvije porcije soje, a rezultati se mogu očekivati nakon 4 – 6 tjedana.

Evo nekoliko prijedloga:
•Zamijenite mesne obroke sirom od soje-tofuom. U našim trgovinama dostupan je i ukusni, dimljeni tofu.
•Isprobajte voćne shake-ove obogaćene proteinom soje u prahu.
•Pijte sojino mlijeko. Posebno su ukusna mlijeka s okusom čokolade i vanilije.
•Sojini odresci ukusna su i zdrava zamjena za meso.

Korak 2: Jedite više voća i povrća

Voće i povrće izvor su važnih zaštitnih tvari – prehrambenih vlakana, vitamina, minerala, a prirodno su siromašni mastima. Tijekom menopauze još je više dobrih razloga za povećanu konzumaciju voća i povrća.

Biljna hrana sadrži kemikalije koje pomažu u zaštiti od brojnih degenerativnih bolesti. Fitoestrogeni su biljne kemikalije koje imaju vrlo sličnu strukturu ženskim spolnim hormonima – estrogenima. Uneseni putem biljne hrane ili suplemenata, fitoestrogeni mogu djelovati kao slabi estrogeni. Jednostavnije, fitoestrogeni mogu 'zavarati' tijelo i stvoriti privid veće količine estrogena u cirkulaciji, a time se umanjuju neke neugodnosti uzrokovane niskom razinom estrogena.

Mineral bor još je jedan vrijedni element koji nalazimo u voću i povrću. Bor utječe na razinu estrogena i pomaže u zaštiti koštane mase.

Voće i povrće - najbolji izvori bora koji ujedno sadrže i fitoestrogene:

Voće:
•šljive
•jagode
•jabuke
•rajčica
•kruške
•grožđe
•grejp
•naranča
•ribiz

Povrće:
•šparoge
•paprika
•brokula
•kupus
•cvjetača
•mrkva
•krastavci
•salata
•luk
•soja
•krumpir

Korak 3: Češće jedite grah

Grah je nutritivno kompletna namirnica koja nudi veliki broj zdravstvenih prednosti. Grahorice koče apsorpciju glukoze u krvotok, te tako osiguravaju dulji osjećaj sitosti. Sadrže bogatstvo prehrambenih vlakana, fitoestrogene, vitamine, minerale, uključujući kalcij, folnu kiselinu i vitamin B6. Istodobno predstavljaju dobar izvor proteina s niskim udjelom masti.
Prijedlozi za obogaćivanje prehrane grahom:
•Pospite svoje maštovite salate kuhanim zrnima graha
•Dodajte grah juhama i varivima
•U zemljama Južne Amerike kombinacija riže i graha čini osnovu prehrane. Iako možda zvuči neprivlačno, isprobajte ovu maštovitu kombinaciju koja opskrbljuje esencijalnim aminokiselinama.

Korak 4: Jedite više 'dobrih' masnoća

Tijekom menopauze važno je konzumirati prehranu s niskim udjelom masti. Masna hrana obično je siromašna nutrijentima, a bogata kalorijama. To je upravo suprotno onome što je potrebno ženi u menopauzi. U razdoblju menopauze važno je osigurati adekvatan unos vrijednih masnoća prehranom. Ove masnoće mogu zaštititi od bolesti srca i raka.
Znanstvena istraživanja ukazuju na neupitnu vrijednost omega-3 i omega-9 masnih kiselina koje nalazimo u ribi i maslinovom ulju.

Masti koje treba izbjegavati su zasićene masti i trans-nezasićene masti, te prevelika količina omega-6 masnih kiselina koje nalazimo u crvenom mesu, hidrogeniranim uljima, keksima, čipsu i krekerima.

Evo nekoliko prijedloga za pravilan odabir masnoća, bez žrtvovanja okusa:
•Dajte prednost maslinovom i bućinom ulju.
•Jedite više ribe.
•Jedite manje masti životinjskog porijekla, odabirom mesa i mliječnih proizvoda s manjim udjelom masti.
•Ograničite konzumaciju hidrogeniranih ulja i margarina sa visokim udjelom trans-nezasićenih masnih kiselina.
•Izbjegavajte procesiranu hranu bogatu mastima.

Korak 5: Pažljivo birajte napitke

Vaš odabir pića može tijelo obogatiti nutrijentima, a može mu ih i oteti. Svi mi znamo da nam je dnevno potrebno 8 čaša vode, ali se ova preporuka rijetko poštuje.

Kofein i alkohol su poznati diuretici, koji prisiljavaju bubrege da izluče veću količinu vode. Ovaj proces može potaknuti dehidraciju koja je neprijatelj brojnih važnih funkcija u organizmu, a istodobno nepovoljno djeluje na lijep i gladak izgled kože.

Kofein, alkohol i gazirana pića loše djeluju na koštanu masu. Ona smanjuju apsorpciju kalcija i pospješuju izlučivanje ovog važnog minerala putem urina. Stoga, svakoga dana popijte svježe iscijeđeni sok od naranče ili drugih citrusa umjesto gaziranog pića.

Korak 6: Doručkujte kao kraljica, večerajte kao sirotica

Studije su pokazale da osobe koje konzumiraju manje, učestale obroke tijekom dana unose manje kalorija i masnoća. Rasporedimo li unos hrane tijekom dana, više će se energije utrošiti za metabolizam. Ovakav način prehrane spriječava umor koji nastaje snižavanjem razine glukoze u krvi.

Korak 7: Svakodnevno jedite hranu bogatu kalcijem

Kalcij je esencijalan mineral, posebice u zrelim godinama žene. Većini žena dnevno je potrebno 1000 – 1500 mg kalcija dnevno. Najbolji izvor kalcija su mlijeko i mliječni proizvodi, a unos se može osigurati i putem dodataka prehrani i prehrambenih proizvoda obogaćenih kalcijem.

Korak 8: Izbjegavajte hranu bogatu šećerom i mastima

Životno razdoblje menopauze vrijeme je kada suvišni kilogrami nisu dobro došli. Previše rafiniranog šećera u prehrani može rezultirati naglim promjenama razine šećera u krvi, što stimulira gušteraču na lučenje inzulina. Lučenje velike količine inzulina ubrzava pretvaranje kalorija u masnoće u krvi. Također, tim putem stimulira se enzim u jetri koji je odgovoran za sintezu kolesterola. Masnoće iz krvotoka lakše se i brže pohranjuju u masnim naslagama kada je unos rafiniranog šećera i masnoća visok.

Korak 9: Dodajte laneno sjeme svojoj prehrani

Laneno sjeme izvrstan je izvor fitotvari lignana, za koje se smatra da smanjuju opasnost od nastanka tumora koji su uzrokovani hormonom estrogenom. Ova namirnica bogata je esencijalnom, alfa-linolenskom, masnom kiselinom koja se u organizmu pretvara u važne omega-3 masne kiseline.
Budući da su neke osobe alergične na laneno sjeme, ovu namirnicu treba uvoditi postupno.

•Treba započeti s ¼ čajne žličice lanenog sjemena dnevno i postupno povećavati količinu, ako nema nikakve alergijske reakcije.
•Žene koje su izložene većem riziku od raka dojke u kliničkim studijama uzimale su do 2 žličice lanenog sjemena dnevno.
•Najlakše i najukusnije je konzumirati laneno sjeme kao dodatak jogurtu i svježem siru. Pustite da odstoji nekoliko sati prije konzumiranja.

Korak 10: Vježbajte

Tjelovježba tijekom menopauze pomoći će u smanjenju razine kolesterola, očuvanju koštane mase, smanjenju razine stresa, poboljšanju cirkulacije, očuvanju zdravlja srca i krvožilnog sustava. Tjelovježba je ujedno i najbolji način za održanje adekvatne tjelesne mase.
Za početak
•Vježbajte 2-3 puta tjedno
•Intenzitet: 40% maksimalnog broja otkucaja srca
•Trajanje: 15 - 30 min
Za postizanje tjelesne forme
•Vježbajte 4 puta tjedno
•Intenzitet: 70-90 % maksimalnog broja otkucaja srca
•Trajanje: 15 - 30 min
Za gubitak suvišnih kilograma
•Vježbajte 5 puta tjedno
•Intenzitet: 45-60 % maksimalnog broja otkucaja srca
•Trajanje: 45 - 60 min

net.hr

_________________
Slika


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 08 Dec 2012, 17:32
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Cake da lakše podnesete menopauzu


Posle 50. godine svaka žena treba da ostavi pušenje, reguliše telesnu težinu ukoliko je prethodno bila gojazna i da ne konzumira alkohol. Potrebna je umerena fizička aktivnost, pravilna ishrana kao i hormonska terapija za njen kvalitetniji život u menopauzi.


Slika


Godinu dana posle poslednje menstruacije, započinje menopauza koja traje do kraja života. Tada, glavni
problem uzrokuje nedostatak polnog hormona estradiola. Ukoliko ga nema dovoljno, mogu se očekivati
komplikacije, neke od njih ne baš bezazlene jer vode, primera radi, i do moždanog udara.
Gubljenje menstruacije u potpunosti događa se, u najvećem broju slučajeva, od 45. Do 51. godine.
Pojava je individualna, tako da se kod nekih žena javlja mnogo ranije, ponekad sredinom tridesetih. Rana
menopauza vezuje se za žene koje na rođenju imaju mali broj jajniće ćelija. Pretpostavlja se da se broj
ćelija nasleđuje od majke, da je on sličan, pa se i gubljenje odvija istim tempom. Zabluda je da godine vašeg prvog i poslednjeg porođaja utiču na vreme nastupanja menopazue, ali biće kasnije od genetskih predispozicija dobijenih od majke ako je vođen zdraviji život u odnosu na nju.
Kod rane menopauze veći je rizik pojave osteoporoze. Postoje tri grupe simptoma menopauze. U prvoj su razdražljivost, depresivnost, slabije pamćenje, česte promene raspoloženja, nesanica, preosetljivost, talasi vrućine i druge promene na nivou centralnog nervnog sistema. U drugoj grupi su povišen pritisak, nepravilno lupanje srce, proces arterioskleroze koji se ubrzava i infarkt kojim prethode bolovi u grudima, odnosno promene na nivou kardiovaskularnog sistema. Treću grupu čine bolovi u kostima, mišićima i zglobovima.

Osim toga, koža ubrzno stari i postaje suvlja. Sluzokoža vagine je suvlja, kao i sluzokoža mokraćnih puteva. Zbog promene kiselosti vagine i mokraćnih puteva često dolazi do infekcija. Seksualna želja se smanjuje i žena se zbog promena u vagini udaljava od normalnog seksualnog života. Lekaru se mora javiti kada menstruacije postanu neredovne i ako se jave neki od pomenutih simptoma. Prvo se radi sistematski pregled koji podrazumeva vađenje krvi za hormonske i osnovne analize, ginekološki i internistički pregled, mamografija i ultrazvuk dojke i EKG. Nakon ovih analiza utvrđuje se da li žena ima potrebu za hormonskom terapijom i, ako ima, u kojoj dozi. Hormoni su supstance bez kojih ne bismo mogli da živimo. Luče ih endokrine žlezde (hipofiza, štitasta žlezda, gušterača, nadbubrežna žlezda, jajnici). Bitno je da se hormoni luče u tačnoj koncentraciji, što se i dešava u telu zdravih osoba. Međutim, kada se nešto ne luči u pravoj meri, treba ga dodati. Na tome se i zasniva lečenje žena u menopauzi. Posle takve terapije telo funkcioniše najnormalnije, bez simptoma i znakova koji su neprijatni.
Može se desiti da neke osobe imaju kontraindikacije za hormonsku terapiju, a one su: aktuelni karcinom
bilo kog organa, trudnoća, krvarenje iz vagine nepoznatog porekla, porfirija, popuštanje u radu bubrega ili
jetre. Kontraindikacija je i zapaljenje vena zbog tromba, i to u njegovoj akutnoj fazi. Nijedna žena ne sme da uzima hormonske terapije na svoju ruku. Koliko dugo će neka osoba primati
hormonsku terapiju zavisi od stanja organizma žene i procene lekara.


Blic zena


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 18 Dec 2012, 23:16
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Stres maskira simptome menopauze


Teško razdvojiti znakove koji su posledica napetosti, od onih uzrokovanih padom estrogena


Slika


SVAKA žena prolazi kroz menopauzu na svoj način. Neke žene kroz ovaj period prolaze sa slabijim simptomima, dok druge mogu da imaju ozbiljne tegobe.

Početak menopauze je postepen i obično se može naslutiti u srednjim i kasnim četrdesetim sa jedva primetnim simptomima. Hormonske promene uglavnom karakterišu period na pragu menopauze. Simptomi koji se tada javljaju obično se nastavljaju do perioda posle menopauze.


Doktor Rada Stojić, ginekolog iz beogradskog Doma zdravlja „Voždovac“, kaže da se već na samom početku menopauze kod žene primećuju somatske i psihološke promene:

- Ove tegobe se javljaju u različitom stepenu i utiču na promene normalnog ciklusa rada jajnika. Rane simptome menopauze vrlo često ignorišu i lekar i pacijentkinja. Često je teško razdvojiti simptome koji su izazvani stresom od onih koji bi mogli biti povezani sa smanjenim nivoom estrogena.


KOD PUŠAČA POČINJE RANIJE
DOKTOR Rada Stojić objašnjava da početak menopauze zavisi od raznih faktora: ako ciklus traje kraće od dvadeset šest dana, menopauza nastupa nešto ranije, sa 49 godina.
Ako ciklus traje duže od 33 dana, menopauza nastupa nešto kasnije, u proseku oko pedeset prve godine. Takođe, žene koje puše ući će u menopauzu godinu do dve dana ranije nego žene koje nisu pušači.

Najznačajniji simptom početka menopauze kod nekih žena jeste neredovan menstrualni ciklus. Neredovne menstruacije prate devedeset odsto žena tokom četiri godine pre početka menopauze.

Ono što počne sa neredovnom menstruacijom nastavlja se sa nizom drugih tegoba: talasima vrućine ili valunzima koji su praćeni glavoboljama, snažnim lupanjem srca ili vrtoglavicom. Uz napade vrućine obično idu još neugodnija noćna znojenja koja dovode do neispavanosti.

Anksioznost i depresija koja prate veliki broj žena u menopauzi udruženi su sa promenama raspoloženja.

- Slabo pamćenje, nedostatak koncentracije, razdražljivost su neka od uobičajenih stanja kroz koja žena prolazi dok se približava menopauzi. Rano prepoznavanje ovih simptoma i primena odgovarajućih testova za proveru, može umnogome da umanji negativan uticaj - objašnjava dr Stojić.

Proverom nivoa folikulo-stimulirajućeg hormona (FSH), žena može da proveri da li je definitivno ušla u menopauzu. To može da se ustanovi u laboratoriji, na osnovu analize krvi, ili kućnim testom iz urina.


Novosti


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 19 Dec 2012, 10:39
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Oko 25 miliona žena godišnje prođe kroz menopauzu


Stručnjaci ukazuju da otkrivanje da li je počeo period menopauze putem samotestiranja, ženi pomaže da na vreme započne prevenciju osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti.


Slika


Zbog starenja svetske populacije, procenjuje se da će do 2050. godine više od 30 odsto ženske populacije imati 60 ili više godina, što znači da će svaka žena u proseku trećinu svog života provesti u stanju menopauze.

Prema rečima dr Ivane Đurđević Starović, menopauza je prirodni i nepovratni proces, a predstavlja fazu u životu žene kada menstruacija prestaje najmanje 12 meseci. Vreme pre nego što se ovo desi zove se perimenopauza i može trajati nekoliko godina.

"Zbog naglog smanjenja funkcije jajnika i značajno smanjenog lučenja polnih hormona dolazi do trajnog prestanka menstruacije, što predstavlja kraj reproduktivnog perioda u životu žene", kazala je Tanjugu dr Đurđević Starović. Ona je ukazala da, kada žena prođe kroz menopauzu, obično u ranim 50- tim godinama, ona doživljava brojne biološke promene. Neki simptomi, kao što su neredovne menstruacije, valunzi, suvoća vagine ili problemi sa spavanjem, neizbežan su deo menopauze.

Doktorka ukazuje da, ako žena želi da zna da li su ovi simptomi koji je muče deo menopauze, to može da proveri na dva načina - u laboratoriji ili uz pomoć kućnog testa za samotestiranje koji se može nabaviti u gotovo svim apotekama po ceni od oko 1.500 dinara.

Ovaj test se radi na uzorku urina i rezultati se dobijaju posle pet minuta. I ovaj test je praćen još jednim kontrolnim i zato se u kutiji nalaze dve test pločice. Bitna prednost testa za kućno samotestiranje je što žena u privatnosti svog doma može da proveri da li ima povišene vrednosti folikulostimulirajućeg hormona (FSH).

Đurđević Starović je objasnila da se testiranjem utvrđuje količina folikulo stimulirajućeg hormona (FSH) koji proizvodi hipofiza. Nivoi FSH privremeno porastu svakog meseca da bi se jajnici stimulisali na proizvodnju jajnih ćelija.

Kada žena uđe u menopauzu i jajnici prestanu da rade, nivo FSH se takođe poveća i taj hormon ostaje konstantno povišen posle tri do pet godina od pojave poslednje menstruacije. Laboratorijski test se radi iz krvi, objasnila je dr Đurđević Starović i dodala da se rezultat dobija dan kasnije, a posle izvesnog vremena je potrebno da se uradi kontrolno testiranje s još jednim vađenjem krvi da bi se definitivno utvrdio ulazak u menopauzu.

Ona je kazala da, ako su rezultati pozitivni, žena bi trebalo da kontaktira svog lekara ako želi da, uz određenu terapiju, ublaži simptome menopauze ili spreči oboljenja kao što su osteoporoza i kardiovaskularne bolesti.

Žene dostižu period menopauze obično oko 50. godine pri čemu taj period može da varira između 39. i 59. godine. Uopštene promene u načinu života su jedna od prvih preporuka koje lekari daju ženama u menopauzi, a koje uključuju česta merenja da bi se kontrolisala telesna težina, povećanu fizičku aktivnost, prestanak pušenja i smanjenu konzumacija alkohola.

Prema rečima Đurđević Starović, neke žene mogu da imaju malo ili nimalo problema kada prolaze kroz faze menopauze, druge mogu imati umerene ili čak ozbiljne nelagodnosti i možda žele tretman za ublažavanje njihovih simptoma.

"Važno je da žena zna da li ulazi u menopauzu da bi, u dogovoru sa svojim lekarom, na vreme sprečila ili ublažila posledice nedostatka lučenja hormona estrogena", istakla je ona.


B92


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 14 Jan 2013, 13:28
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Menopauza: Hormonski višak apetita


U menopauzi se povećava gojaznost, naročito ona oko pojasa. Smanjeno lučenje estrogena usporava metabolizam i osnovni je uzrok dobijanja kilograma u menopauzi


Slika


Rezultati višegodišnjih istraživanja pokazuju da se između 55. i 65. godine žene prosečno ugoje oko pet kilograma. U tom periodu, takođe je dvostruko više abdominalne (stomačne) nego opšte gojaznosti što je uzrok brojnih oboljenja i zdravstvenih tegoba. Genetski faktori, neki demografski parametri poput mesta življenja, poremećen biološki dnevni (cirkadijalni) ritam, uzimanje brze hrane i neredovna ishrana samo su neki od uzroka nagomilavanja kilograma u menopauzi. S druge strane pokazalo se da menopauza, nezavisno, povećava abdominalnu gojaznost, kao i da uvećanje telesne težine za samo pet kilograma povećava mogućnost infarkta srca i šloga za oko 30 odsto. Zato je menopauza proglašena nezavisnim faktorom rizika za kardiovaskularne bolesti.


O povezanosti klimakterijuma i menopauze sa gojaznošću i njenim posledicama govorilo se i na Prvom srpskom kongresu o gojaznosti nedavno održanom na Zlatiboru.

- Poznato je da estrogeni regulišu ponašanje u ishrani, a hipoestrogenija to jest smanjeno stvaranje i lučenje estrogena usporava metabolizam i osnovni je uzrok dobijanja kilograma u menopauzi - kaže za „Novosti“ profesor dr Svetlana Vujović, endokrinolog Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije.


TEŽI SIMPTOMI
Gojaznost ne utiče na vreme nastajanja menopauze jer je ono genetski predodređeno, u nekim porodicama dešava se ranije u nekim kasnije. Gojazne žene, međutim, imaju teže simptome u menopauzi, što je suprotno ranijem mišljenju budući da se smatralo da imaju dovoljno estrogena i da zato lakše prebrode ovaj period - kaže profesorka Svetlana Vujović.

- Estradiol, hormon koji luče jajnici, jedan je od tri najvažnija prirodna estrogena. Smanjenje njegove količine, kao što je slučaj u hipoestrogeniji, uzrokuje da žene osećaju glad mnogo više nego što bi trebalo. Zato već u klimakterijumu i, potom, u menopauzi uzimaju više hrane, dobijaju kilograme, usporava im se metabolizam, niža im je energetska potrošnja, neaktivnije su i, naravno, javlja se stomačna gojaznost.

Osim povećanja telesne težine, hipoestrogenija povećava učestalost kardiovaskularnih i bolesti metabolizma žena. Štaviše, pokazalo se da menopauza ima skoro iste posledice kao metabolički sindrom: abdominalnu gojaznost, insulinsku rezistenciju, dislipidemiju, hipertenziju, hiperkoaguabilnost i proinflamatorno stanje. Ukoliko pacijentkinja ima metabolički sindrom i ulazi u menopauzu, svi parametri se višestruko uvećavaju, a lečenje je teže.

- Terapija takozvanim estroprogestagenima je potrebna svim ženama koje ulaze u klimakterijum jer se u tom slučaju prevladava hipoestrogenija, sprečava se usporavanje metabolizma a pacijentkinje se ne goje, pa samim tim smanjuju rizike i posledice abdominalne gojaznosti. Žene koje dobiju ovu terapiju, u menopauzi, takođe, nemaju ukočenost u kostima i problema sa međupršljenskim diskusima, a s obzirom na to da su izbegle abdominalnu gojaznost i seksualni život im je mnogo kvalitetniji - kaže profesorka Vujović. - U Srbiji još mali broj žena uzima ovu terapiju, a mnogo je više onih koje neke znake menopauze leče lekovima koji samo ublažavaju simptome i, ponekad, poput druge generacije antidepresiva, dodatno povećavaju kilograme.


Novosti


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 18 Jan 2013, 11:25
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
PAPA test: Treća grupa nije uvek za paniku


Profesor dr Stanimirović, ginekolog-akušer kaže da ovaj nalaz PAPA testa može često da se javi i kod žena u menopauzi


Slika


TREĆA grupa Papanikolau testa nije uvek pokazatelj da se na grliću materice pojavila premaligna promena.

Ovakav citološki nalaz, iako izaziva paniku kod pacijentkinja, može da ukazuje na poremećaj vaginalne flore, jer neke grupe sekreta mogu da „daju“ treću grupu.

Profesor dr Branko Stanimirović, ginekolog-akušer iz GAK „Narodni front“, kaže da ovaj nalaz PAPA testa može često da se javi i kod žena u menopauzi, kao posledica atrofije sluzokože genitalnih organa:


- Kad je nalaz Papanikolau testa treća grupa, obavezno treba uraditi kolposkopiju, i najčešće vaginaletama sanirati promenjenu vaginalnu floru. Kada se završi terapija i sekrecija normalizuje, ponovo se radi PAPA test.

Ako i posle terapije citološki nalaz daje treću grupu, a kolposkopski se ne vide promene na grliću, potrebno je, ipak, uraditi kiretažu cervikalnog kanala:

- To se ne dešava tako često, ali je moguće da se promenjene ćelije spuštaju iz cervikalnog kanala i zbog toga daju nalaz koji pokazuje treću grupu Papanikolau testa - objašnjava prof. Stanimirović


Novosti


Vrh
Tesa
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 05 Feb 2013, 11:38
Korisnikov avatar
rang
rang

Pridružio se: 18 Sep 2012, 18:55
Postovi: 4287

OffLine
Aromaterapija otklanja simptome menopauze?


Etarska ulja regulišu hormonalnu neravnotežu, jačaju nervni sistem, podstiču cirkulaciju


Slika


SMANJENJE funkcije jajnika i proizvodnje ženskih polnih hormona, estrogena i progesterona, uglavnom posle 40. godine, utiče kako na mentalni sklop, tako i na fiziči izgled žene, kada se menja ritam menstruacije

U predmenopauzi se žena polako menja: gubi elastičnost kože, pojavljuju se dublje bore, kosa postaje tanja i bez sjaja. Zidovi vagine se sužavaju, gube vlagu i elastičnost, a to deluje na kvalitet seksualnog života. Žlezdano tkivo dojki zamenjuje masno i vezivno, pa tako dojke gube čvrstinu i oblik. Telesna težina se naprimetno povećava jer slabi uticaj štitaste žlezde na metabolizam, masti se akumuliraju na stomaku, zadnjici butinama i bedrima.


Nešto kasnije, kod većine tek kada prestane mesečni ciklus, pojavljuju se i valunzi, iznenadne kratkotrajne vazodilatacije. Koža je crvena, vruća na dodir, znojava. Propratne pojave su vrtoglavice, promene pritiska, mučnine, lupanje srca. Žene postaju veoma osetljive, razdražljive, ponekad i agresivne. Mogu osećati slabost, umor, malaksalost i depresiju.

Šta žena na potpuno prirodan način može da uradi kako bi mnoge tegobe prošle što bezbolnije?


MEŠAVINA ZA BOLJI SAN
- Samo lavanda i etarsko ulje čajnog drveta mogu da se stave direktno na kožu, ali u jako malim količinama - objašnjava Radojka Knežević.
- Druga etarska ulja moraju da se pomešaju sa nekim hladno ceđenim biljnim uljem (maslinovo, bademovo, susamovo...), mlekom, medom, jabukovim ili vinskim sirćetom. Uobičajeni odnos je 2,5 odsto, odnosno, 2,5 ml etarskih ulja (ili mešavine ulja) na 100 ml biljnog ulja. Ovako razređeno ulje možete koristiti za masažu, možete ga stavljati na energetske centre (čakre), za negu kože nakon kupanja, možete jednu supenu kašiku mešavine dodati u so za kupanje. Možete, takođe, čisto, nerazređeno ulje nakapati na parče vate i staviti pored jastuka. To će vam omogućiti lakše disanje ili bolji san u zavisnosti koje ulje odaberete.

- Pored fizičke aktivnosti (15-20 minuta dnevno) i pravilne ishrane, aromaterapija može vrlo efikasno uticati na simptome menopauze - objašnjava Radojka Knežević, osnivač i vlasnik „Orang Malu“ holističkog centra za aromaterapiju i masažu u Beogradu. - Aromaterapija je lečenje etarskim uljima, koja se dobijaju iz biljnih materija i veoma su koncentrovana. Mogu da pomognu u lečenju tela, uma i duha, kod problema kao što je nedostatak samopouzdanja, stresa, glavobolje, bolova u mišićima, depresije...

Ulja koja se najčešće koriste za balansiranje hormona i za ublažavanje simptoma menopauze kao što su valunzi, nervoza, poremećaj sna i raspoloženja, umor, glavobolja, anksioznost, depresija su:

- Klari žalfija (Salvia sclarea) - ima duboko umirujuće dejstvo na nervni i hormonalni sistem, ublažava glavobolju, mučninu i depresiju

- Geranijum burbon (Pelargonium graveolens) - reguliše hormonalnu neravnotežu, umiruje i jača nervni sistem, podstiče cirkulaciju krvi i funkciju jetre, vraća ravnotežu, mir, poverenje, stabilnost i smirenost, čisti masnu kožu. Jednu kap rastvoriti u medu i dodati u šoljicu čaja.

- Nana (Menta piperita) - ima rashlađujući efekat na telo, snižava temperaturu, ublažava mučninu, bol, nadutost, glavobolju, grčeve u mišićima, stimuliše nerve i mozak, poboljšava koncentraciju, stimuliše san. U kašičicu šećera ili meda dodati jednu kap etarskog ulja, skuvati blag čaj od nane i pomešati.

- Lavanda (Lavandula augustifolia) - oslobađa od tuge i depresije, smanjuje stres, osećaj panike i histerije, oslobađa bolova u predelu srca, balansira um, pomaže kod opekotina, kožnih oboljenja.



SPREČITE VALUNGE

Evo recepta koji će osvežiti i dezinfikovati vazduh u prostoriji, a ujedno će vam smanjiti učestalost i jačinu valunga: 20 kapi etarskog ulja lavande, 10 kapi nane i 10 kapi čajnog drveta. Pomešajte ulja u maloj bočici. U 1 ml. bademovog ulja sipajte 8 kapi od ove smese, dobro promućkajte i dodajte 2 šoljice destilovane vode. Sipajte u sprej bocu i kada naiđu valunzi prsnite malo po grudima i vratu. Umesto bademovog ulja možete staviti jednu kašika jabukovog sirćeta, 8 kapi mešavine ovih ulja i dodati destilovanu vodu.



I MLAĐI I ZADOVOLJNIJI

100 ml ulja jojobe ili badema

6 kapi ulja geranijuma

6 kapi ulja lavande

1 kap ulja nerolija

1 uljana kapsula vitamina E

Sve promešati, može da se koristi za masažu ili kao krema za noć. Izbegavati deo oko očiju.



MASAŽA I KUPANJE

6 kapi ulja limuna

5 kapi ulja geranijuma

2 kapi ulja žalfije

1 kap ulja jasmina

Pomešajte sa 100 ml bademovog ulja i koristite za masažu, a možete 2 kašičice dodati u so za kupanje.


Novosti


Vrh
Astra
Post  Tema posta: Re: Zdravlje zene - Menopauza  |  Poslato: 17 Nov 2014, 21:24
Korisnikov avatar
Administrator
Administrator

Pridružio se: 13 Apr 2012, 02:58
Postovi: 10711

OffLine
Evo šta svaka žena mora da zna o menopauzi

Žene se obično najteže nose sa dva glavna simptoma menopauze, žestokim valunzima i poremećajem sna

Slika

Poznato je da se nivo melatonina sa godinama smanjuje, što može dovesti do slabijeg kvaliteta sna i depresije. Drugi su česti simptomi menopauze umor, bolni mišići ili gubitak pamćenja.

Prosek ulaska u menopauzu je oko pedeset i jedna godina života pa može ići sve do šezdesetih, ali neretko se simptomi i promene provlače kroz život žena već i početkom četrdesetih.

Po pojavi simptoma i tih ozbiljnih promena, mnoge žene ne mogu svakodnevno funkcionisati i izvršavati sve svoje obaveze. Mnoga su istraživanja pokazala kako je petina žena tražila nekoliko slobodnih dana na poslu nakon prvih otkrivenih znakova menopauze, a jedna od 50 žena čak uzima bolovanje na duže razdoblje.

U studiji klinike “Nuffield Health” sa 3.275 žena, pola ih je priznalo da su depresivne, a više od trećine bori se s anksioznošću. Dodatni je problem to što mnogo žena, ali ni njihovi ginekolozi, ne prepoznaju da se radi o simptomima menopauze.

Doktorka i specijalista za stanje menopauze Eni Evans ističe kako se ovo razdoblje prečesto etiketira kao životna činjenica i da ni lekari nisu svesni toga koliko ozbiljan učinak može imati na svakodnevni život kod žena.

Studija je takođe otkrila da je samo petina žena kod svojih ginekologa dobila hormonalnu terapiju kako bi se lakše nosile s promenama koje menopauza donosi, uprkos tome što su istraživanja potvrdila da ti lekovi pomažu očuvanju srca i kostiju.

Ulaskom u menopauzu nužno je promeniti način života, smatraju svi stručnjaci. Kako biste očuvali svoje zdravlje, važno je paziti na redovnu telesnu aktivnost i kvalitetnu zdravu ishranu. To se najviše odnosi na bolesti poput demencije, osteoporoze, bolesti srca i dijabetes, najčešće posledice ulaska u menopauzu i nebrige o zdravlju.

Internacionalno udruženje za menopauzu, zbog svih navedenih razloga, takođe podstiče žene na uzimanje hormonske terapije, iako su se godinama vodile mnogobrojne debate o tome da li je u pitanju zdrava opcija.

Američka studija iz 2002. podigla je mnogo prašine nakon što su neki učinci tih lekova povezani s karcinomom, ali nakon toga su druge studije ipak samo potvrđivale da je mnogo više koristi nego štete.

Na njujorškom Univerzitetu Kolumbija udruženje je takođe sprovelo studiju u kojoj se pokazalo da su kardiovaskularni problemi ili osteoporoza posledica lošeg načina života po ulasku u menopauzu.

“Menopauza je prilika svake žene da preispita svoj životni stil, jer male promene mogu imati velik učinak. Jedite zdravije i više se krećite i svakako pripazite na poroke poput alkohola”, rekao je vođa te studije Rodžer Lobo i zajedno sa drugim stručnjacima preporučuje i vežbanje mozga čitanjem ili rešavanjem zagonetki, što je vrlo korisno u borbi protiv demencije.


b92

_________________
Slika


Vrh
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Pogled za štampu

Ko je OnLine
Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 98 gostiju
Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Idi na:   


Obriši sve kolačiće boarda | Tim | Sva vremena su u UTC + 2 sata

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Prevod - www.CyberCom.rs
eXTReMe Tracker